a90bc17d4a81a0adf142b9ed4111e9d0.html Jak to dobrze, że mamy tamę! Uratuje Wadowice przed powodzią

Uwaga! To jest wersja archiwalna serwisu!

Aktualne wiadomości znajdziesz tutaj: www.wadowice24.pl

wadowice 24.pl

Rozmiar tekstu
  • Powiększ czcionkę
  • Przywróć standardową
  • Pomniejsz czcionkę

Jak to dobrze, że mamy tamę! Uratuje Wadowice przed powodzią

Email Drukuj
To dzięki zaporze w Świnnej Porębie Wadowice unikną najgorszego. Zbiornik po ulewach z ostatnich dni wypełnił się 40 milionami metrów sześciennych wody. Sytuacja na tamie jest stabilna. Strach pomyśleć, co by się stało, gdyby ta woda poszła na Wadowice.


Highslide JS Highslide JS Highslide JS Highslide JS Highslide JS
Zapora w Świnnej Porębie ochroni Wadowice i okolice przed wylewem Skawy. Rzeka wyglądałaby całkiem inaczej, gdyby nie tama. Jak się dowiadujemy w ostatnich 24 godzinach zbiornik w Świnnej Porębie wypełnił się 40 milionami metrów sześciennych wody, a może przyjąć jeszcze więcej Strach pomysleć, co by się stało, gdyby tej tamy nie było.

Trwająca od trzech dni ulewa w powiecie wadowickim dokonała już wielu podtopień. Strażacy wyjeżdżają obecnie do setek wezwań. W Andrychowie mieszkańcy truchleją, bo ich miasto może zalać Wieprzówka, która przez większość roku jest wyschniętym potokiem. Tutaj nadal usuwane są skutki podtopień.

Tymczasem Wadowice mogą na razie spać spokojnie. Przynajmniej jeśli chodzi o największa rzekę - Skawę. Choć jak informuje sztab wojewody małopolskiego na Skawie są co prawda przekroczone stany alarmowe, ale chodzi tutaj o pomiary w Jordanowie i Suchej Beskidzkiej, a te miasta znajdują się powyżej tamy w Świnnej Porębie.

W Wadowicach burmistrz Ewa Filipiak powołała sztab kryzysowy.
Tutaj jednak na razie nie ma poważnego zagrożenia powodzią. Miasto chronione jest na rzece Skawie przez tamę w Świnnej Porębie. O wiele groźniejszym zagrożeniem są mniejsze rzeki Choczenka i Dąbrówka, których stan jest znacznie podniesiony i rzeczywiście mogą wystąpić z brzegów.

Budowa zbiornika Świnna Poręba jest jedną z najdłużej prowadzonych w Polsce - trwa od 1986 r. Pieniądze z budżetu państwa przeznaczane na jej realizację nie pozwoliły na dotrzymanie kolejnych terminów ukończenia budowy w latach: 1996, 2006 oraz 2010. Zbiornik ma mieć pojemność 161 mln m sześć. i maksymalną powierzchnię 1 tys. 35 ha. Maksymalna wysokość zapory to 54 m, jej długość 604 m, a szerokość korony - 8 m. Oprócz funkcji przeciwpowodziowych i retencyjnych dla m.in. Wadowic i Krakowa, ma być też nową atrakcją turystyczną.(mp)

NAPISZ DO NAS: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

Komentarze (26)add
Redakcja serwisu Wadowice24.pl nie odpowiada za komentarze zamieszczone pod artykułami i nie utożsamia się z ich treścią. Jednocześnie podkreślamy, iż nie jest to miejsce dla poniżania mieszkańców, wierzących, w tym katolików i innych, oraz sączenia jadu przez osoby nienawidzące Wadowic i wszystkiego, co jest z naszym miastem związane. Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób.
... iritt komentuje +1
SPRAWDZAM PLITYKA lemingi macie odwage tam wejść???

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
18 - 05 - 2014
... Emyk komentuje +2
Ja już mam emeryturkę dzięki zaporze!

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
18 - 05 - 2014
... alex358 komentuje +3
I bardzo dobrze ze powstała zapora, ale martwi mnie tylko jedna rzecz. Ile smieci pływa na powierzchni wody. Byłem dzisiaj się popatrzeć i zgroza co pływa po powierzchni wody. Resztki drzew, butelki plastikowe, kawałki styropianu i wiele innych rzeczy.

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
17 - 05 - 2014
... renek komentuje +8
Zaporę zaczeli budować za PRL
A jeden Pan ..seł ogłaszał publicznie, że zapora w Świnnej to idiotyczny pomysł komuchów i nie jest potrzebna bo Katowice już wody nie potrzebują. Wylądował w "Andrychowie"

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
17 - 05 - 2014
... Spigel komentuje +2
Jak pracowałem przy przebudowie dróg wokół zapory w Świnnej, w 1987 r, to mówiło się o 120 miesięcznym cyklu budowy i "tamte" rządy dały by sobie radę. Niestety zmieniło się po 89r, nienasyceni prezesi różnych spółek napychają kieszenie, a ważne rzeczy przepadają.

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
17 - 05 - 2014
... Zapora Świnna Poręba komentuje +6
Zapora Świnna Poręba. Bez dyskusji!!!!!! To takie oczywiste!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
16 - 05 - 2014
... terapeuta komentuje +8
Wynika, by lepiej było gdyby tej zapory nie było. Chyba mnie trafi szlag jak to czytam.

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
16 - 05 - 2014
... andreb komentuje +0
30 lat budują zaporę!!!jak my mamy konkurować z Chinami!!!ile by budowali np. na takiej Jangcy???300???

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
16 - 05 - 2014
... krajan komentuje +8
czy autor tego artykułu jest tak młody że nie pamięta dużo większej wody ? wtedy zapory nie było i Wadowic nie zalało. Jest pan marnym dziennikarzem panie P.

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
16 - 05 - 2014
... terapeuta komentuje +8
TAMA URATOWAŁA WADOWICE

Dowód - Skawa wylała przed zaporą w Jordanowie.

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
16 - 05 - 2014
... Michałek34 komentuje +5
Ja tą zapore budowałem hahaha ,spałem w krzakach jak się dało ,łowiłem rybki,paliłem ogniska ogólnie mało co robiłem a kaska była jak na kopalni ,aż łezka się w oku kręci.Jak skończymy wkońcu tą zapore to mam nadzieje że będzie szybko remontowana to znów się załapie do roboty i prawie do emerytórki dokuśtykam całe życie ściemke waląc ,pozdrawiam ludzi co harują po zakładach,macie coś takiego jak mózg?tyle fajnych prac jest wyjazdowych w terenie przecież

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
16 - 05 - 2014
... filifjonka komentuje +3
Skrótem od "sześciennych", jeśli już koniecznie uważa się za konieczne go używać, jest "sześc.", nie "sześć.". Plus kilka przecinków nie tak. Pozdrawiam.

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
16 - 05 - 2014
... nieznajomy komentuje +1
@lelek 7889

Tobie może pęknąć co najwyżej jedyna szara komórka, bo więcej nie posiadasz i wiatr dudni w pustej łepetynie :(

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
16 - 05 - 2014
... arik komentuje +0
Palikot pływa na zaporrze z innymi!!!

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
16 - 05 - 2014
... Kucharski komentuje +7
Jezioro Wadowickie ☺

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
16 - 05 - 2014
... flisak komentuje +2
Docelowa pojemność powodziowa zbiornika to 160 mln m3. Patrząc na podobny zbiornik Goczałkowicki rezerwa powodziowa po oddaniu do użytku wyniesie ok 65 mln m3 - z czego do wykorzystania będzie pewnie zaledwie 40 mln m3.
Tak więc wątpliwe czy po oddaniu do użytku faktycznie ochroni przed powodzią?
W 2010 zatrzymano w zbiorniku podobno 61 mln m3 wody.

Z moich obserwacji wynika że zbiorniki są przeznaczone głównie do magazynowania wody na wypadek suszy. Funkcją dodatkową jest ochrona przed powodzią.

O ile się nie mylę główną przeszkoda w tworzeniu większych rezerw powodziowych (bo o tych opadach wiadomo było tydzień wcześniej a zbiorniki nie utworzyły większych rezerw niż 40% pojemności) są ekolodzy i troska o żyjątka które żyją w wodzie .... i gdyby obnizyć poziom wody to by umarły.

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
16 - 05 - 2014
... lelek7889 komentuje +7
ponoć tama pękła w kilku miejscach

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
16 - 05 - 2014Ćpuny, komuchy i lewackie mendy topią się w swoich kłamstwach. Niech żyje wadowicki Samorząd patrioci Solidarności.

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
16 - 05 - 2014
... arik komentuje +8
Moze by wkoncu urzad miasta zatopiła!!!

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
16 - 05 - 2014
... "mag" komentuje +0
~ do kałakolczik - a wiesz człowieku co to PREWENCJA ?

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
16 - 05 - 2014
... kałakolczik komentuje +12
Podziękujmy Panu Bogu za deszcz, który na nas zesłał. Bez wody nie ma na ziemi życia i bez nie człowiek nie może się obyć. W studniach brakuje wody i ludzie muszą kupować w sklepach śmierdzącą wodę nie do końca wiadomego pochodzenia. Zwróćmy się do Niebios o umiarkowane opady deszczu przez co najmniej trzy dni. Niech dobrze nasączy się ziemia i zostaną uzupełnione braki. Zwariowana i obsesyjna mania powoływania tak zwanych " Sztabów Kryzysowych " ogarnęła prawie cały kraj. Teraz nawet urzędnik najniższego szczebla jak sołtys, wójt czy burmistrz " Wesołego Małego Miasteczka " chełpi się tym, że powołał " Sztab Kryzysowy ". A jeśli dojdzie na przykład do wylania wody z brzegów rzeki to 20 chłopów zarzucą worki z piaskiem i po balu. W " sztabie kryzysowym " zasiada czasem więcej niż 20 ludzi. Mówię o takich małych potokach i raczej lokalnego znaczenia. To tyle w tym temacie jak to mawiał Lech Wałęsa, gdy był prezydentem. " No to jedziem Mnietek dalej jak nie ma pytań " - dodawał mimochodem do swojego ministra Mieczysława Wachowskiego, który wcześniej był jego szoferem. Nie mam pytań do " Sztabu Kryzysowego " Ewy Filipiak. Towarów w sklepach w bród jak lodu. Jaki kryzys - jaki " Sztab Kryzysowy ". Małżeński mam już za sobą. Dziękuję za wysłuchanie porannej pogawędki.

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
16 - 05 - 2014
... imieniny w karczmie komentuje +5
Stachu odejdź od komputera. Lewizna miała najtrafniejszą prognozę i to cię boli. Przyznaj się.

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
16 - 05 - 2014
... hydrolog komentuje +19
W którym miejscu Choczenka jest zagrożeniem? Chyba dla kilku działek rekreacyjnych. Takie opady jak teraz nie są w stanie wylać Choczenki. A zapora nie ratuje Wadowic bezpośrednio bo przy obecniej sytuacji mielibyśmy może najwyżej stan alarmowy. Zapora reguluje ten konkretny dopływ Wisły i to o Wisłę głównie chodzi. Trzeba częściowo wstrzymać Skawę bo Soła pokaźnie odprowadziła wodę z terenu żywieckiego. Zanim napiszecie jakieś głupoty to warto zasięgnąć fachowej wiedzy. Czyli odpowiadając na głupawe pytanie co by było, gdyby zapory nie było, odpowiedź jest prosta - nic by nie było.

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
16 - 05 - 2014
... soltys komentuje +9
"To dzięki zaporze w Świnnej Porębie " i tak powinna brzmieć nazwa przyszłego zalewu -----zalew Świnna Poręba! a TY KOMUCHY I UBECY rozpędź się z całej siły i jebnij głową w mur, to może zmądrzejesz. Bardzo dobrze że zbiornik powstał ratuje nie tylko Wadowice ale też Jaroszowice i inne miejscowości. Do tego będziemy mieli blisko nad wodę w lecie :)pozdrowionka

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
16 - 05 - 2014
... hm komentuje +8
potop to Ty masz chyba w głowie O.o

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
16 - 05 - 2014
Na szczęście lewizna obeszła się tylko smakiem.
Potopu nie było, bo św. Jan Paweł II czuwa nad swoim miastem rodzinnym i nad Polską.

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
16 - 05 - 2014
Artykuł archiwalny. Komentarze zostały zablokowane

busy
 

}} Sonda na czasie

Lato w Wadowicach...
 

}} Polecamy oferty

 

Depilacja laserowa w Magia Spa – NOWY SEZON

Depilacja laserowa to absolutny hit ostatnich lat w dziedzinie kosmetyki. Spektakularne efekty jakie można osiągnąć przyciągają do sal...

 

Ostatnie dni wyprzedaży obuwia w Sklepie Fabrycznym Domeno

Zapraszamy na wyprzedaż kolekcji wiosna- lato 2014. Ostatnie dni wyprzedaży w sklepie przyfabrycznym Domeno w Kalwarii Zebrzydowskiej. W o...

 

Laserowe zamykanie naczynek: Hit czy kit?

Kłopotliwa cera naczynkowa, otwierające się naczynka a także nieustannie występujące rumieńce to problem wielu osób. Zwalczając go...

 

Bezpłatny wstęp na Mistrzostwa Polski w noszeniu żon

16 sierpnia w Inwałdzie obok Parku Miniatur Świat Marzeń odbędą się I Mistrzostwa Polski w Noszeniu Żon. Wydarzenie niecodzienne i o...

}} Filmy

Sprawdź nas:
Oferty domów w Wadowicach
duży wybór, najnowsze propozycje, atrakcyjne lokalizacje

}} Komentarze

Piłkarska środa. Spotkanie Iskry odwołane
Iskra wygrala z Libiazem 1:0
Czas na zmiany! Wadowice24.pl przeprowadzają się do Gravelines
Nie zniknie - żebyś wiedział - to dla takich jak ty zeby nie klikali jak powaleni po 30 razy tego samego komentarza tylko dlatego że jego opcja polityczna twierdzi inaczej.
Drobniak show. Skawa grała pięknie, ale ...
Sensacja Cracovia tylko remisuje z Halniakiem niewiarygodne ale cuda sie zdarzaja,Jutrzenka 2-0 Karpaty,Swit 0-1 Niwa,Garbarz 0-1 Proszowianka,.wie ktos jak Iskra-Libiaz?
Kolejny wypadek busa. Trzy osoby ranne zabrano do szpitala
Wyrazy współczucia.
Kolejny wypadek busa. Trzy osoby ranne zabrano do szpitala
jaki portal taki redaktor....
Ale twardziel! Piotrek z medalem Mistrzostw Polski
Szczere gratulacje !
Ale twardziel! Piotrek z medalem Mistrzostw Polski
Żeby się w błocie paplac .... Tys mi sport , toc na wsi to się świnie w błocie taplaja. W szachy by se pograł jakby mądry był