df8c6ff3aff0e014ad1dc902489816dc.html Uniwersytet skazany na sukces? Fenomen, który polubią rodzice i dzieci

Uwaga! To jest wersja archiwalna serwisu!

Aktualne wiadomości znajdziesz tutaj: www.wadowice24.pl

wadowice 24.pl

Rozmiar tekstu
  • Powiększ czcionkę
  • Przywróć standardową
  • Pomniejsz czcionkę

Uniwersytet skazany na sukces? Fenomen, który polubią rodzice i dzieci

Email Drukuj
W Wadowicach jesienią rusza nowy projekt edukacyjny – Uniwersytet dla Dzieci. W dużych miastach takie pomysły sprawdzają się świetnie, jak będzie u nas? Pomysł jest nowatorski i ma szanse na to, że będzie dobrze odebraną przez mieszkańców propozycją.


Gdy kilka miesięcy temu dyrektor Wadowickiego Centrum Kultury wraz ze swoimi współpracownikami tworzyli podstawy pomysłu Uniwersytetu dla dzieci, nie spodziewali się, że zainteresowanie tą formą zajęć będzie w mieście tak duże.
Bez żadnej reklamy i specjalnego rozgłosu mamy już 70 zgłoszonych dzieci. To bardzo dużo. Szacujemy, że ta liczba moze wzrosnąc nawet do ponad stu osób Musimy teraz zadbać o to, by zajęcia odbywały się w komfortowych warunkach. Pracujemy też nad szczegółowym programem - mówi nam dyrektor WCK Piotr Wyrobiec.
Codziennie do siedzby WCK na Teatralnej zgłaszają się kolejni kandydaci, a właściwie ich rodzice, którzy chcą zapisać swoje pociechy. Na uniwersytet mogą uczęszczać dzieci w wieku od 6 do 13 lat. Rodzice chcący zadbać o edukację swojego dziecka nie przepuszczają takiej okazji. Zajęcia rozpoczną się 4 października i potrwają przez dwa semestry do czerwca 2015 roku.

Wykłady i ćwiczenia odbywać się będą dwa razy w miesiącu, w soboty. Wykładowcami będą pracownicy Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie. Mali studenci dostaną klucze do wiedzy z różnych dziedzin nauki. Chodzi raczej o podstawy, ciekawostki i przede wszystkim rozwijanie u dzieci potrzeby odkrywania własnych talentów.

Dzieci w wieku do 13 lat dopiero kształtują swoje zainteresowania. Celem jest więc propagowanie nauki i pokazanie najmłodszym, że może być fajna i ciekawa. Zajęcia są uzupełnieniem lekcji w szkole, których program często nie pozwala na zgłębienie danego tematu.

Naczelną zasadą uniwersytetu ma być zaciekawienie małego studenta. Nie ma egzaminów, dzieci nie mają zaliczeń, nie będzie więc stresu. To ma być zabawa w studiowanie. Co wazne, rodzice nie uczestniczą osobiście w wykładach.

Uniwersytety dziecięce to fenomen ostatnich lat. Pierwszy uniwersytet dziecięcy powstał w 2002 roku w Tybindze w Niemczech. Obecnie największy w Europie działa od 2003 roku w Wiedniu. W Polsce pierwszy uniwersytet został utworzony w 2007 roku w Krakowie. Kolejne uniwersytety dziecięce powstają lawinowo i obecnie jest ich w Polsce ponad 50. Powstają przede wszystkim w dużych miastach.

Wadowice są mimo wszystko najmniejszą gminą w Polsce, gdzie taki projekt będzie realizowany.

Czy pomysł się sprawdzi? Jedno jest pewne, Wadowickie Centrum Kultury ma doświadczenie w pracy z dziećmi oraz w organizacji nietuzinkowych zajęć. Od kilku lat trwają cykliczne warsztaty zarówno w domu kultury, jak i w Muzeum Miejskim, na których nie brakuje chętnych i na których dzieci się nie nudzą.

(mp)
NAPISZ DO NAS: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

Komentarze (2)add
Redakcja serwisu Wadowice24.pl nie odpowiada za komentarze zamieszczone pod artykułami i nie utożsamia się z ich treścią. Jednocześnie podkreślamy, iż nie jest to miejsce dla poniżania mieszkańców, wierzących, w tym katolików i innych, oraz sączenia jadu przez osoby nienawidzące Wadowic i wszystkiego, co jest z naszym miastem związane. Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób.
... 1234 komentuje +2
Pomysl świetny! Gratuluje pomysłu. Brawo. Brawo. Brawo ! :-)

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
13 - 08 - 2014
... joko komentuje +3
nrobilo sie nam uczelni , doktorow .ktorzy wszedzie szukaja kasy , sa juz uniwersytety 3 wieku , dla przedszkolakow , a ponowie profesorowie robia madre wyklady i kasuja pieniazki . starcy i dzieci zamiast ogladac program edukacyjny w tv , sluchaja madrych profesorow ktorym idioci placa potezne pieniadze za wyklady ktorych nic nie daja,obojetne czy pieniadze z uni czy z naszego budzetu wyrzucanie ich na takie przedsiewziecia uwazam za idiotyzm. proponuje uniwersytet dla dzieci w zlobkach i dla chorych w hospicjach.dopiero bedzie kasa dla obrotnych profesorow.

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
13 - 08 - 2014
Artykuł archiwalny. Komentarze zostały zablokowane

busy
 

}} Sonda na czasie

Lato w Wadowicach...
 

}} Polecamy oferty

 

Depilacja laserowa w Magia Spa – NOWY SEZON

Depilacja laserowa to absolutny hit ostatnich lat w dziedzinie kosmetyki. Spektakularne efekty jakie można osiągnąć przyciągają do sal...

 

Ostatnie dni wyprzedaży obuwia w Sklepie Fabrycznym Domeno

Zapraszamy na wyprzedaż kolekcji wiosna- lato 2014. Ostatnie dni wyprzedaży w sklepie przyfabrycznym Domeno w Kalwarii Zebrzydowskiej. W o...

 

Laserowe zamykanie naczynek: Hit czy kit?

Kłopotliwa cera naczynkowa, otwierające się naczynka a także nieustannie występujące rumieńce to problem wielu osób. Zwalczając go...

 

Bezpłatny wstęp na Mistrzostwa Polski w noszeniu żon

16 sierpnia w Inwałdzie obok Parku Miniatur Świat Marzeń odbędą się I Mistrzostwa Polski w Noszeniu Żon. Wydarzenie niecodzienne i o...

}} Filmy

Sprawdź nas:
Oferty domów w Wadowicach
duży wybór, najnowsze propozycje, atrakcyjne lokalizacje

}} Komentarze

Piłkarska środa. Spotkanie Iskry odwołane
Iskra wygrala z Libiazem 1:0
Czas na zmiany! Wadowice24.pl przeprowadzają się do Gravelines
Nie zniknie - żebyś wiedział - to dla takich jak ty zeby nie klikali jak powaleni po 30 razy tego samego komentarza tylko dlatego że jego opcja polityczna twierdzi inaczej.
Drobniak show. Skawa grała pięknie, ale ...
Sensacja Cracovia tylko remisuje z Halniakiem niewiarygodne ale cuda sie zdarzaja,Jutrzenka 2-0 Karpaty,Swit 0-1 Niwa,Garbarz 0-1 Proszowianka,.wie ktos jak Iskra-Libiaz?
Kolejny wypadek busa. Trzy osoby ranne zabrano do szpitala
Wyrazy współczucia.
Kolejny wypadek busa. Trzy osoby ranne zabrano do szpitala
jaki portal taki redaktor....
Ale twardziel! Piotrek z medalem Mistrzostw Polski
Szczere gratulacje !
Ale twardziel! Piotrek z medalem Mistrzostw Polski
Żeby się w błocie paplac .... Tys mi sport , toc na wsi to się świnie w błocie taplaja. W szachy by se pograł jakby mądry był