Uwaga! To jest wersja archiwalna serwisu!

Aktualne wiadomości znajdziesz tutaj: www.wadowice24.pl

wadowice 24.pl

Rozmiar tekstu
  • Powiększ czcionkę
  • Przywróć standardową
  • Pomniejsz czcionkę

Zmieniamy czas. Dobrze, że są święta

Email Drukuj
Tak się w tym roku złożyło, że zmiana czasu zimowego na letni następuje w święto Wielkiej Nocy. To dobra wiadomość dla tych, którzy mają problem z przyzwyczajeniem się do wcześniejszego wstawania. Wolny, świąteczny poniedziałek pozwoli dospać tę brakującą godzinę w dniu.


W tym roku czas letni rozpocznie się dokładnie w nocy z soboty na niedzielę (30/31.03) . Tak się wyjątkowo zdarzyło, że akurat ta data zbiegła się ze światami Wielkiej Nocy, co dla niektórych może mieć swoje zalety. Człowiekowi bowiem to przestawienia się z czasu zimowego na letni potrzebne jest, poza przestawieniem godziny z 2.00 na 3.00 w nocy, nawet kilka dni. Tak więc te dni świąteczne mogą spowodować, iż "przystosowanie" się do wcześniejszego wstawania nie będzie tak uciążliwe. Zwłaszcza dla osób, które wzięły kilka dni urlopu.

Na świecie wprowadzanie tak zwanego czasu letniego wzmaga często wiele kontrowersji. Wielu specjalistów głowi się po co w ogóle to robić. Niektóre państwa, tak jak Rosja w 2011 roku, rezygnują z tej długoletniej tradycji. A skąd wziął się pomysł na przestawienie zegarków na wiosnę?

Otóż na ten pomysł wpadli Niemcy jeszcze w 1916 roku, którzy chcieli zaoszczędzić węgiel używany do produkcji energii elektrycznej. W trakcie wojny surowiec ten był bardzo cenny. Wkrótce po tym inne kraje starego kontynentu zaczęły widzieć korzyści płynące z tego rozwiązania. W Polsce tradycja ta wprowadzana była okresowo. Pierwszy raz w trakcie dwudziestolecia międzywojennego. Natomiast od 1977 roku jest już z nami na stałe.

W tym roku zmianę czasu stosuje 79 krajów. Jedynym wysoko uprzemysłowionym państwem, które nie wprowadziło czasu letniego, jest Japonia.

Zmiany czasu najczęściej powodowane były więc chęcią wprowadzenia oszczędności a zarazem zwiększeniem efektywności wykorzystywania dnia. Dotyczy to wszystkich aspektów gospodarki, a także tych wpływających bezpośrednio na samopoczucie ludzi, czyli wypoczynku czy sportu.

Jak podaje portal kalendarzswiat.pl zmiany czasu mogą prowadzić do zaskakujących sytuacji. Ciekawostką chociażby może być pomyłka związana z stosowaniem zmian czasu w 1999 roku, która doprowadziła do udaremnienia zamachu w Izraelu.
We wrześniu kiedy planowany był zamach na Zachodnim Brzegu Jordanu panował jeszcze czas letni, podczas gdy w Izraelu już czas standardowy (zimowy). Zamachowcy na Zachodnim Brzegu przygotowali ładunek wybuchowy dla swoich kompanów w Izraelu, ale ustawili zapalniki czasowe według swoich zegarków, co spowodowało, że ładunki eksplodowały godzinę za wcześnie według czasu izraelskiego zabijając przy tym terrorystów - dowiadujemy się z portalu.
(kp)
Źródło: kalendarzswiat.pl

NAPISZ DO NAS: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

Komentarze (5)add
Redakcja serwisu Wadowice24.pl nie odpowiada za komentarze zamieszczone pod artykułami i nie utożsamia się z ich treścią. Jednocześnie podkreślamy, iż nie jest to miejsce dla poniżania mieszkańców, wierzących, w tym katolików i innych, oraz sączenia jadu przez osoby nienawidzące Wadowic i wszystkiego, co jest z naszym miastem związane. Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób.
... Siudmy komentuje +1
Mario to pytosz na nowe czy stare godziny?Wogóle to uworzom rze przesuwajom te godziny w zlom strone - mom racyje?

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
31 - 03 - 2013
... rsp komentuje +1
to juz wiem czemu wracałem 2 godz. z melanzu

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
31 - 03 - 2013
... Mario114 komentuje +2
Do której godziny jest czynny wyciąg narciarski w Spytkowicach?

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
30 - 03 - 2013
... gti komentuje +1
Ja jutro mam na 5 do straży a o 6 granie;)

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
30 - 03 - 2013
... Kamill komentuje +0
Nie ma ktoś zegarka z kalkulatorem do sprzedania? Mam taki sentyment bo dostałem na pierwszą komunię świętą i mi się spierd.o.lił :/

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
30 - 03 - 2013
Artykuł archiwalny. Komentarze zostały zablokowane

busy
 

}} Sonda na czasie

Lato w Wadowicach...
 

}} Polecamy oferty

 

Depilacja laserowa w Magia Spa – NOWY SEZON

Depilacja laserowa to absolutny hit ostatnich lat w dziedzinie kosmetyki. Spektakularne efekty jakie można osiągnąć przyciągają do sal...

 

Ostatnie dni wyprzedaży obuwia w Sklepie Fabrycznym Domeno

Zapraszamy na wyprzedaż kolekcji wiosna- lato 2014. Ostatnie dni wyprzedaży w sklepie przyfabrycznym Domeno w Kalwarii Zebrzydowskiej. W o...

 

Laserowe zamykanie naczynek: Hit czy kit?

Kłopotliwa cera naczynkowa, otwierające się naczynka a także nieustannie występujące rumieńce to problem wielu osób. Zwalczając go...

 

Bezpłatny wstęp na Mistrzostwa Polski w noszeniu żon

16 sierpnia w Inwałdzie obok Parku Miniatur Świat Marzeń odbędą się I Mistrzostwa Polski w Noszeniu Żon. Wydarzenie niecodzienne i o...

}} Filmy

Sprawdź nas:
Oferty domów w Wadowicach
duży wybór, najnowsze propozycje, atrakcyjne lokalizacje

}} Komentarze

Piłkarska środa. Spotkanie Iskry odwołane
Iskra wygrala z Libiazem 1:0
Czas na zmiany! Wadowice24.pl przeprowadzają się do Gravelines
Nie zniknie - żebyś wiedział - to dla takich jak ty zeby nie klikali jak powaleni po 30 razy tego samego komentarza tylko dlatego że jego opcja polityczna twierdzi inaczej.
Drobniak show. Skawa grała pięknie, ale ...
Sensacja Cracovia tylko remisuje z Halniakiem niewiarygodne ale cuda sie zdarzaja,Jutrzenka 2-0 Karpaty,Swit 0-1 Niwa,Garbarz 0-1 Proszowianka,.wie ktos jak Iskra-Libiaz?
Kolejny wypadek busa. Trzy osoby ranne zabrano do szpitala
Wyrazy współczucia.
Kolejny wypadek busa. Trzy osoby ranne zabrano do szpitala
jaki portal taki redaktor....
Ale twardziel! Piotrek z medalem Mistrzostw Polski
Szczere gratulacje !
Ale twardziel! Piotrek z medalem Mistrzostw Polski
Żeby się w błocie paplac .... Tys mi sport , toc na wsi to się świnie w błocie taplaja. W szachy by se pograł jakby mądry był