092b98903f1a9d5cf33c944a79f068ee.html Na koniec wakacji sto lat Parku Miejskiego

Uwaga! To jest wersja archiwalna serwisu!

Aktualne wiadomości znajdziesz tutaj: www.wadowice24.pl

wadowice 24.pl

Rozmiar tekstu
  • Powiększ czcionkę
  • Przywróć standardową
  • Pomniejsz czcionkę

Na koniec wakacji sto lat Parku Miejskiego

Email Drukuj
W ostatni dzień wakacji miasto organizuje dla mieszkańców duża imprezę w Parku Miejskie. Okazja jest nie byle jaka, minęło właśnie sto lat od założenia przez Towarzystwo Upiększania Miasta Wadowic i Okolicy Parku im. Adama Mickiewicza.Burmistrz Wadowic Ewa Filipiak zaprasza wszystkich do wspólnego świętowania i zabawy podczas obchodów 100-lecia Parku Miejskiego w Wadowicach, które odbędą się w ostatnią niedzielę sierpnia (31.08). Z tej okazji przygotowano moc atrakcji.

Uroczystość rozpocznie się o godzinie 15:00 i potrwa do wieczora. W tym czasie na scenie muszli koncertowej swoje muzyczne i taneczne talenty zaprezentują dzieci ze szkół oraz z Ogniska Pracy Pozaszkolnej i Hufca Ziemi Wadowickiej.

Organizatorzy zaplanowali też wiele konkursów, gier i zabaw skierowanych głównie do dzieci i młodzieży. Nie zabraknie też dmuchanych form, na których będzie można m. in. grać, skakać, wspinać się czy zjeżdżać. Jedną z głównych atrakcji będzie godzinny pokaz naukowy „CHEMICZNY MISZMASZ”.

Z okazji 100-lecia parku zorganizowany zostanie również Turniej Tenisa Ziemnego. Na kortach tenisowych w Parku Miejskim miłośnicy tego sportu będą mogli zmagać się w trzech kategoriach: - kobiety open, - mężczyźni open, - mężczyźni + 45. Turniej rozpocznie się w piątek 29 sierpnia o godz. 16:00, a rozgrywki finałowe będą rozegrane w niedzielę 31 sierpnia od godziny 10:00. Aby wziąć udział w turnieju wystarczy wysłać swoje zgłoszenie podając imię i nazwisko, datę urodzenia, kategorię oraz numer telefonu na adres mailowy Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. .

Park Miejski w Wadowicach założony został w 1912 roku na wykupionych przez Radę Miejską terenach, na południowym wzgórzu Wadowic tzw. "Górnicy". Jest on dziełem ludzi skupionych w Towarzystwie Upiększania Miasta Wadowic i Okolicy (TUMWiO).

Pierwszym prezesem TUMWiO był ówczesny burmistrz Wadowic Jan Iwański, zaś po jego śmierci burmistrz Franciszek Opydo. Wytyczono ścieżki, zasadzono drzewa, utworzono plac zabaw. W 1913 roku rozpoczęto budowę schroniska "Górnica" oraz dwóch drewnianych altan. Po drugiej wojnie światowej wraz ze śmiercią ostatniego prezesa Czesława Panczakiewicza, działalność "TUMWiO" ustała. Powoli z upływem lat park zmieniał swoje oblicze.

W latach 80-tych skala zaniedbań i dewastacji była olbrzymia. Po ławkach parkowych i lampach pozostały tylko betonowe kikuty oraz niebezpiecznie sterczące zardzewiałe rury. Wiele drzew było uschniętych lub miały połamane gałęzie, alejki parkowe zawalone były stertami gnijących liści i śmieci, altany zdemolowane i na wpół zgniłe, muszla koncertowa zniszczona.

Dopiero po zmianie systemu politycznego w 1990 roku i odrodzeniu samorządu terytorialnego, nowe władze miejskie przystąpiły do renowacji parku. Odtworzone zostały alejki parkowe i rozpoczął się żmudny proces porządkowania i pielęgnowania zdziczałej zieleni. Wyremontowano muszlę koncertową i tzw. "domek ogrodnika". Zbudowano nowe altany parkowe, odnowiono korty tenisowe oraz zainstalowano stylowe lampy i ławki.

Rozwojowi parku od wielu lat patronuje burmistrz Ewa Filipiak. Park Miejski nabiera nowego blasku i jest ulubionym miejscem spotkań i wypoczynku nie tylko dla mieszkańców Wadowic. W 1999 roku powstał nowy plac zabaw dla dzieci, a w 2012 roku w miejscu starej sadzawki zrekonstruowano fontannę, która dawniej cieszyła mieszkańców i turystów na wadowickim rynku, a teraz została przeniesiona do parku.
(tam)
NAPISZ DO NAS: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

Komentarze (15)add
Redakcja serwisu Wadowice24.pl nie odpowiada za komentarze zamieszczone pod artykułami i nie utożsamia się z ich treścią. Jednocześnie podkreślamy, iż nie jest to miejsce dla poniżania mieszkańców, wierzących, w tym katolików i innych, oraz sączenia jadu przez osoby nienawidzące Wadowic i wszystkiego, co jest z naszym miastem związane. Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób.
... bea komentuje +0
W latach 80 byłam zuchem i zbiórki mieliśmy w harcówce, która wtedy była w parku (w budynku po prawej stronie przy wejściu) - jakoś sobie nie przypominam "betonowych kikutów i zardzewiałych rur" - widocznie w innej jego części mieliśmy podchody :). Fakt plac zabaw był inny i była skrzypiąca karuzela, tamte huśtawki wzbijały się po niebo :)

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
28 - 08 - 2014
... jam komentuje +1
daje 5 zł temu kto wrzuci w komentarzu zdjęcie "fontanny która zrekonstruowano "
:)

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
28 - 08 - 2014
... dd komentuje +0
Chodziło mi o wyjście -błąd literówka

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
27 - 08 - 2014
... terapeuta komentuje +4
Szkoda, ze to lato tak szybko minęło. Szkoda mini spódniczek i wadowickich bulwarów, gdzie można było spotkać opalające się wadowiczanki.

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
27 - 08 - 2014
... Miauczek komentuje +1
Wadowicki park nie powala. Brak w nim placu zabaw, bo ten który jest, to staroć bez większych atrakcji - kilka huśtawek i zjeżdżalnie....
Po co w artykule wspomniano Ewę Filipiak, tak dla jaj ?
Absurd.
Na jej miejscu nie zabiegałbym na łączenie swojego nazwiska z parkiem, w którym właściwie nic się nie dzieje i nic nowego tam nie wybudowano, żeby przyciągnąć ludzi.
W sumie może to i lepiej, ale już widać, że kampania wyborcza się zaczyna...

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
27 - 08 - 2014
... zupski komentuje +1
Największą atrakcją powinien być występ słynnego wadowickiego KOCICHA; czy będzie cienko miauczał???

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
27 - 08 - 2014
... dd komentuje +0
Przez 100 lat nikt nie pomyślał aby zrobić wyjęcie do parku z tyłu od ul.Karmelickiej

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
27 - 08 - 2014
... sajek komentuje +1
duża impreza ? hehehe

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
27 - 08 - 2014
... niewiernyTomasz komentuje +7
Część młodzieńczych lat spędziłem w parku (za tzw. komuny) i nie specjalnie różnił się on od obecnego stanu, może był bardziej intymny. Można było piwko lub winko jakieś spokojnie wypić :-). I nic mnie tam ani nie porwało ani nie zabiło, zwłaszcza nie kojarzę zardzewiałych kikutów, którymi pewnie mama straszyła autora tego artykułu. "Jak nie będziesz grzeczny zabiorę cię do parku" Coś mi się wydaje, że to kiełbasa przed wyborcza pani burmistrz... Chwała jej za ten park marzeń i rynek marzeń.

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
27 - 08 - 2014
... hhhhh komentuje +5
Jaki park sam syf pani burmistrz dba tylko o swój tyłek
j

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
27 - 08 - 2014
... alien komentuje +6
Ten park to jest wstyd dla mieszkańców, miasto nie przeznacza tam ani grosza na remonty a w głębi pełno krzaków i chwastów. Muszla koncertowa pamięta jeszcze epokę PRL-u a na placu zabawa kilka huśtawek i piaskownica. Ten kto podróżuje po miastach Polski ten widział jak Park miejski powinien wyglądać!!!! Władzo opamiętaj się a nie tylko przeznaczaj pieniądze na Rynek i Kościół!!!

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
27 - 08 - 2014
... elwin komentuje +5
atrakcja ma byc kąpiel w fontannie na rynku!!!!

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
27 - 08 - 2014
... kasperpilot komentuje +8
W zasadzie to ciężko powiedzieć o rozwoju naszego parku. Raczej można powiedzieć o utrzymywaniu go w stanie z przed kilkunastu lat , bo na tym polega bieżąca konserwacja istniejącej infrastruktury. Przy okazji 100 rocznicy polecałbym dyskusję na temat rewitalizacji naszego parku. Ostatnio wraz z rodziną odwiedziłem park miejski w Rabce. Przede wszystkim to czego brakuje u nas to nowoczesne miejsce do zabaw dla dzieci oraz specjalnie skonstruowane przyrządy do ćwiczeń dla dorosłych. Myślę że to właśnie droga do rozwoju naszego parku , i rzecz która naprawdę przyciągnie Wadowiczan do tego urokliwego miejsca. Pozdrawiam

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
27 - 08 - 2014
... santo komentuje +5
Dobra. To gdzie te atrakcje?

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
27 - 08 - 2014
... ona .. komentuje +17
Mija sto lat a w parku żadnych nowych atrakcji dla dzieci od kilkunastu lat... Co to jest parę Hustawek i dwie zjeżdżalnie.. ;/ zresztą w Wadowicach nie ma nigdzie porządnego placu zabaw ... ;//

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
27 - 08 - 2014
Artykuł archiwalny. Komentarze zostały zablokowane

busy
 

}} Sonda na czasie

Lato w Wadowicach...
 

}} Polecamy oferty

 

Depilacja laserowa w Magia Spa – NOWY SEZON

Depilacja laserowa to absolutny hit ostatnich lat w dziedzinie kosmetyki. Spektakularne efekty jakie można osiągnąć przyciągają do sal...

 

Ostatnie dni wyprzedaży obuwia w Sklepie Fabrycznym Domeno

Zapraszamy na wyprzedaż kolekcji wiosna- lato 2014. Ostatnie dni wyprzedaży w sklepie przyfabrycznym Domeno w Kalwarii Zebrzydowskiej. W o...

 

Laserowe zamykanie naczynek: Hit czy kit?

Kłopotliwa cera naczynkowa, otwierające się naczynka a także nieustannie występujące rumieńce to problem wielu osób. Zwalczając go...

 

Bezpłatny wstęp na Mistrzostwa Polski w noszeniu żon

16 sierpnia w Inwałdzie obok Parku Miniatur Świat Marzeń odbędą się I Mistrzostwa Polski w Noszeniu Żon. Wydarzenie niecodzienne i o...

}} Filmy

Sprawdź nas:
Oferty domów w Wadowicach
duży wybór, najnowsze propozycje, atrakcyjne lokalizacje

}} Komentarze

Piłkarska środa. Spotkanie Iskry odwołane
Iskra wygrala z Libiazem 1:0
Czas na zmiany! Wadowice24.pl przeprowadzają się do Gravelines
Nie zniknie - żebyś wiedział - to dla takich jak ty zeby nie klikali jak powaleni po 30 razy tego samego komentarza tylko dlatego że jego opcja polityczna twierdzi inaczej.
Drobniak show. Skawa grała pięknie, ale ...
Sensacja Cracovia tylko remisuje z Halniakiem niewiarygodne ale cuda sie zdarzaja,Jutrzenka 2-0 Karpaty,Swit 0-1 Niwa,Garbarz 0-1 Proszowianka,.wie ktos jak Iskra-Libiaz?
Kolejny wypadek busa. Trzy osoby ranne zabrano do szpitala
Wyrazy współczucia.
Kolejny wypadek busa. Trzy osoby ranne zabrano do szpitala
jaki portal taki redaktor....
Ale twardziel! Piotrek z medalem Mistrzostw Polski
Szczere gratulacje !
Ale twardziel! Piotrek z medalem Mistrzostw Polski
Żeby się w błocie paplac .... Tys mi sport , toc na wsi to się świnie w błocie taplaja. W szachy by se pograł jakby mądry był