Uwaga! To jest wersja archiwalna serwisu!

Aktualne wiadomości znajdziesz tutaj: www.wadowice24.pl

wadowice 24.pl

Rozmiar tekstu
  • Powiększ czcionkę
  • Przywróć standardową
  • Pomniejsz czcionkę

Jezioro będzie gotowe w czerwcu 2015

Email Drukuj
Czerwiec 2015 to prawdopodobna data oddania do użytku zbiornika wodnego w Świnnej Porębie – poinformował zastępca dyrektora RZGW w Krakowie Stefan Sawicki. Prace na zaporze są już na ukończeniu, w tym roku zacznie się próbne zalewanie zbiornika.

Stefan Sawicki, zastępca dyrektora RZGW w Krakowie, odpowiedzialny za budowę zapory w Świnnej Porębie, był goście Rady Powiatu w Wadowicach. Jak poinformował, race przy budowie zbiornika wodnego są już prawie na ukończeniu. Finansowanie inwestycji z budżetu państwa nie jest zagrożone.

RZGW ma do wydania jeszcze nieco ponad 300 mln złotych. Zgodnie z ustawą w tym roku finansowanie inwestycji związanych z budową zapory wyniesie 241 mln zł, natomiast na rok następny planuje się wydatki w wysokości 80 mln zł.

Dyrektor Sawicki złożył radnym powiatowym deklarację, że budowa zbiornika jest już na ukończeniu. Część robót związanych z zaporą zostało już odebranych.

Skończone jest obwałowanie w Zembrzycach, wybudowano Ośrodek Zarybieniowy, oddano do użytku budynek administracyjny, zakończono budowę mostu od strony Stryszowa, jest również zrobiona droga między Stryszowem, a Zembrzycami. W tym roku zostanie skończony most drogowy, tory kolejowe są praktycznie zmontowane, pozostają jeszcze do zrobienia drobne roboty w gminach, na których położony jest zbiornik wodny.

W rozmowie z portalem Wadowice24.pl przedstawiciel RZGW zdradził, że planowane uroczyste otwarcie zbiornika ma nastąpić w czerwcu 2015 roku.
Gdzieś w okolicach sobótek świętojańskich- żartował zastępca dyrektora RZGW.
Do tego czasu zbiornik na rzece Skawie wypełniony zostanie wodą. Tak powstanie nowe jezioro.
W tym roku zalewamy część zbiornika, będzie to próbne spiętrzenie wody. Do połowy roku mają zakończyć się główne prace. Właściwa operacja zalewanie zbiornika rozpocznie się w 2015 roku, a samo uroczyste otwarcie zbiornika wodnego chcielibyśmy zrobić pod koniec czerwca 2015 roku- przekazał nam Stefan Sawicki.
Budowa zbiornika Świnna Poręba jest jedną z najdłużej prowadzonych w Polsce - trwa od 1986 r. Pieniądze z budżetu państwa przeznaczane na jej realizację nie pozwoliły na dotrzymanie kolejnych terminów ukończenia budowy w latach: 1996, 2006 oraz 2010.

Zbiornik ma mieć pojemność 161 mln m sześć. i maksymalną powierzchnię 1 tys. 35 ha. Maksymalna wysokość zapory to 54 m, jej długość 604 m, a szerokość korony - 8 m. Oprócz funkcji przeciwpowodziowych i retencyjnych dla m.in. Wadowic i Krakowa, ma być też nową atrakcją turystyczną.

Nadal nie zostało rozstrzygnięte, jak będzie nazywało się przyszłe jezioro W tej chwili brane są pod uwagę dwie nazwy: Jezioro Wadowickie i Jezioro Mucharskie.

(mp)
NAPISZ DO NAS: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

Komentarze (16)add
Redakcja serwisu Wadowice24.pl nie odpowiada za komentarze zamieszczone pod artykułami i nie utożsamia się z ich treścią. Jednocześnie podkreślamy, iż nie jest to miejsce dla poniżania mieszkańców, wierzących, w tym katolików i innych, oraz sączenia jadu przez osoby nienawidzące Wadowic i wszystkiego, co jest z naszym miastem związane. Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób.
... ja36 komentuje +0
ciekawe jak to napełnia jak w ostatnich latach na rz. skawie poziomy wody są bardzo niskie.

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
09 - 02 - 2014
... buhe he he komentuje +1
Łasak starosta też mi wiadomość, przecież Jończyk mu nie odpuści, Jończyk ma za duże parcie na władze i stanowiska

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
07 - 02 - 2014
... po sąsiedzku komentuje +5
Ten pan z mikrofonem ma wielki dar. Powinien bajki pisać. Miałyby wzięcie.

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
07 - 02 - 2014
... nowy burmistrz komentuje +1
A ja podsłuchałam rozmowe dwóch pań w sklepie i one twierdziły, że pan Łasak chce zostać starostą wadowickim

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
07 - 02 - 2014
... Kolega komentuje +4
PAN JÓZEF ŁASAK MIESZKAŁ I WYCHOWYWAŁ SIĘ NA TYM TERENIE ABSOLWENT PODSTAWÓWKI W ŚWINNEJ PORĘBIE POWINIEN Z OBOWIĄZKU WALCZYĆ O NAZWĘ "ZBIORNIK WODNY ŚWINNA PORĘBA".

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
06 - 02 - 2014
... Łukasz123q komentuje +3
j23 komentuje
Będzie gotowe przed którymi wyborami - prezydenckimi czy parlamentarnymi?
"Łukasz pisze"
Przed papieskimi;)))))

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
06 - 02 - 2014
... ANDREAS komentuje +10

Panie Łasak!!!
Wiem, że pochodzi Pan z okolic tej części powiatu, że powinien Pan być zainteresowany co się dzieje i jak jest realizowana podpisana umowa między RZGW i Wojewodą Bielskim w 1986r. Więc proszę na odpowiedz kilku pytań??? Pan powie jak wielu innych Ja przy tym nie byłem!!! Ale pierwsze co Z ZAKŁADEM AZPB BYŁY TERENY NA ODBUDOWĘ, CO Z GS- LUDNOŚĆ GMINY MUCHARZ TWORZYŁA I GDZIE SĄ JAKIEŚ INWESTYCJE NA TERENIE GMINY MUCHARZ ODTWORZONE ZA WYKUP MAJATKU GMINNEJ SPÓŁDZIELNI??? A NAJWIĘCEJ MNIE IRYTUJE TO, ŻE NAM OPŁACA SKUPOWAĆ SIĘ JABŁKA SPADY I WYSYŁAĆ DO NIEMIEC!!! JAK MY MIELIŚMY NA NASZYM TERENIE WINIARNIĘ PODSTAWOWY SUROWIEC WODĘ I PRODUKTY Z OKOLIC GMINY GDZIE NIKT NIE KUPIŁ W KRAJU WYROBÓW WINIARNI JASZCZUROWA TO WSZYSTKO ZNIKŁO I TYLE MIEJSC PRACY!!!!!!!!!!!!! TYLE GOSPODARSTW PRZESTAŁO FUNKCJONOWAĆ!!!! I GMINA STAŁA SIĘ UBOGA!!!! a TERAZ WSZYSCY ZACZYNAJĄ WYCIĄGAĆ RĘNCE !!!!!!!!!!!!!!!!!! WARA OD NAZWY TO JEST ZADANIEM GMINY MUCHARZ NAZWA CZY MUCHARSKIE CZY ŚWINNA PORĘBA!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
05 - 02 - 2014
... hej komentuje +8
Nie wiem dlaczego jest problem z nazwą ? Dla mnie to jest oczywiste ze powinno się nazywać Mucharskie. Wadowice mają już Kremówki Papieskie .

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
05 - 02 - 2014
... ghod komentuje +9
jak to jest, że w artykule kilkakrotnie piszecie "zbiornik Świnna Poręba", a na koniec, że brane pod uwagę są nazwy jezioro wadowickie i jezioro mucharskie?

sami w artykule daliście do zrozumienia, że najbardziej pasuje "zbiornik Świnna Poręba" ;p

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
05 - 02 - 2014
... Skanska komentuje +14
Tego gostka z prawej nigdy na budowie zapory nie widziałem.Teraz zapeewne ma zostać ojcem sukcesu.Pewnie będzie załatwiał z Dziwiszem poświęcenie!

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
05 - 02 - 2014
... ANDREAS komentuje +13
NO ŚWIETNIE WŁADZE POWIATU ZACZYNAJĄ SIĘ INTERESOWAĆ ZBIORNIKIEM TERAZ JAK WIDAĆ KONIEC INWESTYCJI!!!!
TO NIECH SIĘ POCHWALĄ CO ZROBIŁY DLA BUDOWY ZBIORNIKA ILE POMOGŁY MIESZKAŃCOM?? WŁADZOM GMINNYM??? JAK DOBRZE PAMIĘTAM TO TOCZYŁY SPÓR O DROGĘ ZEMBRZYCE-STRYSZÓW??? NIECH ODPOWIEDZĄ NA TEN KOMENTARZ!!!!

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
05 - 02 - 2014
... maxim komentuje +7
taaaa... jasne... tylko że droga między Zembrzycami, a Stryszowem jest jeszcze nie gotowa i jest dużo do zrobienia - położenie warstwy ścieralnej oraz także masy na innych odcinkach, a może także będzie most do budowy na Paleczce, obwałowanie zespołu dworsko pałacowego w Jaszczurowej będzie gotowe najszybciej z końcem tego roku, kolej ma jeszcze sporo do roboty, bo należy nie tylko połączyć nowe tory ze starymi, ale także rozebrać starą linię, dno zbiornika także jest nie oczyszczone... także pracy jest dużo!!!
A jeśli chodzi o napełnianie to wróżenie z fusów, bo wszystko zależy od ilości wody, opadów, roztopów i innych, bo ilośc wody która musi przepływać też jest określona!!!
Także termi czerwic 2015 to tylko raczej pod wybory, a jak będzie to się okaże...

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
05 - 02 - 2014
... j23 komentuje +6
Będzie gotowe przed którymi wyborami - prezydenckimi czy parlamentarnymi?

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
05 - 02 - 2014
... demik komentuje +3
wali mnie to szczerze mowiąc!! Precz z gender!!!

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
05 - 02 - 2014
... komono komentuje +5
"W tym roku zalewamy część zbiornika, będzie to próbne spiętrzenie wody" za próbne spiętrzenie wody można uznać powódź z 2012 albo 2013 (nie pamiętam) gdzie zapora wypełniła się już wodą i dzięki czemu woda nie przelała się przez most Dębnicki w Krakowie.


Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
05 - 02 - 2014
... mieszkaniec powiatu komentuje +2
Świetnie!!!! Już nie mogę się doczekać wypraw nad wodę :)

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
05 - 02 - 2014
Artykuł archiwalny. Komentarze zostały zablokowane

busy
 

}} Sonda na czasie

Lato w Wadowicach...
 

}} Polecamy oferty

 

Depilacja laserowa w Magia Spa – NOWY SEZON

Depilacja laserowa to absolutny hit ostatnich lat w dziedzinie kosmetyki. Spektakularne efekty jakie można osiągnąć przyciągają do sal...

 

Ostatnie dni wyprzedaży obuwia w Sklepie Fabrycznym Domeno

Zapraszamy na wyprzedaż kolekcji wiosna- lato 2014. Ostatnie dni wyprzedaży w sklepie przyfabrycznym Domeno w Kalwarii Zebrzydowskiej. W o...

 

Laserowe zamykanie naczynek: Hit czy kit?

Kłopotliwa cera naczynkowa, otwierające się naczynka a także nieustannie występujące rumieńce to problem wielu osób. Zwalczając go...

 

Bezpłatny wstęp na Mistrzostwa Polski w noszeniu żon

16 sierpnia w Inwałdzie obok Parku Miniatur Świat Marzeń odbędą się I Mistrzostwa Polski w Noszeniu Żon. Wydarzenie niecodzienne i o...

}} Filmy

Sprawdź nas:
Oferty domów w Wadowicach
duży wybór, najnowsze propozycje, atrakcyjne lokalizacje

}} Komentarze

Piłkarska środa. Spotkanie Iskry odwołane
Iskra wygrala z Libiazem 1:0
Czas na zmiany! Wadowice24.pl przeprowadzają się do Gravelines
Nie zniknie - żebyś wiedział - to dla takich jak ty zeby nie klikali jak powaleni po 30 razy tego samego komentarza tylko dlatego że jego opcja polityczna twierdzi inaczej.
Drobniak show. Skawa grała pięknie, ale ...
Sensacja Cracovia tylko remisuje z Halniakiem niewiarygodne ale cuda sie zdarzaja,Jutrzenka 2-0 Karpaty,Swit 0-1 Niwa,Garbarz 0-1 Proszowianka,.wie ktos jak Iskra-Libiaz?
Kolejny wypadek busa. Trzy osoby ranne zabrano do szpitala
Wyrazy współczucia.
Kolejny wypadek busa. Trzy osoby ranne zabrano do szpitala
jaki portal taki redaktor....
Ale twardziel! Piotrek z medalem Mistrzostw Polski
Szczere gratulacje !
Ale twardziel! Piotrek z medalem Mistrzostw Polski
Żeby się w błocie paplac .... Tys mi sport , toc na wsi to się świnie w błocie taplaja. W szachy by se pograł jakby mądry był