Uwaga! To jest wersja archiwalna serwisu!

Aktualne wiadomości znajdziesz tutaj: www.wadowice24.pl

wadowice 24.pl

Rozmiar tekstu
  • Powiększ czcionkę
  • Przywróć standardową
  • Pomniejsz czcionkę

SLD chce dyskusji o likwidacji powiatu

Email Drukuj
Rada Powiatowa SLD wzywa do debaty i zaprasza wszystkich mieszkańców powiatu wadowickiego do poważnej dyskusji. Politycy Sojuszu chcą nas przekonać do pomysłu likwidacji jednego szczebla samorządu. W tym konkretnym przypadku chodzi o likwidację powiatu wadowickiego.Rada Powiatowa SLD w swoim komunikacie wysłanym do redakcji serwisu Wadowice24.pl informuje, że chce podjąć debatę społeczną z mieszkańcami powiatu na temat zmian w podziale administracyjnym kraju. Konkretnie chodzi o likwidację powiatów i powrót do dawnych województw, w naszym przypadku województwa bielsko-bialskiego.
Przeprowadzona w roku 1999 reforma podziału administracyjnego wprowadziła duże województwa oraz powiaty samorządowe. Uważamy, że po niemal 15 latach funkcjonowania dotychczasowego podziału administracyjnego przyszedł czas na jego krytyczną ocenę. Uważamy bowiem że wprowadzenie dużych województw doprowadziło do pogłębieni się różnic w rozwoju poszczególnych regionów kraju ale także w obrębie samych województw. Duże aglomeracje miejskie wchłaniają coraz większą część środków inwestycyjnych przeznaczonych na szeroko rozumianą infrastrukturę, a co za tym idzie zdecydowaną część środków z UE przeznaczonych na ten cel. Odbywa się to kosztem małych miast i gmin - pisze w swoim komunikacie Rada Powiatowa SLD w Wadowicach.
Zdaniem polityków Sojuszu, w ten sposób narasta przepaść w dostępie do niektórych zdobyczy cywilizacyjnych takich jak szerokopasmowy Internet, szybkie połączenia komunikacyjne nowoczesne ośrodki lecznicze, ogólnodostępny transport publiczny.
Narasta proces ograniczania dostępu do oświaty publicznej i kultury. Widać to wyraźnie również w województwie małopolskim-choćby na przykładzie tych terenów, które zostały do niego włączone z dawnego województwa bielsko-bialskiego. Zastanowić się również należy nad sensem istnienia powiatów samorządowych - argumentuje SLD.
Według oceny Rady Powiatowej SLD w Wadowicach w obecnym kształcie, w sytuacji niemal całkowitego braku dochodów własnych, powiaty nie są w stanie kreować własnego rozwoju.
Wiele spraw, którymi dzisiaj zajmuje się powiat mogłyby z powodzeniem przejąć gminy. Stoimy na stanowisku, że nadszedł czas, aby ocenić skutki wprowadzonych w 1999 roku reform i wyciągnąć z tego wnioski. Wszystkich zainteresowanych mieszkańców powiatu prosimy o przedstawianie swoich propozycji w siedzibach SLD w Wadowicach i Andrychowie - proponują politycy SLD.
O propozycji likwidacji powiatów, w tym powiatu wadowickiego, serwis Wadowice24.pl już kiedyś pisał. Z takim pomysłem na początku roku wystąpił Czesław Rajda, przewodniczący rady Powiatowej SLD w powiecie. Jak widać temat wciąż jest aktualny i jak chce SLD należy onim nadal dyskutować. Przekonali was?

Marysia Reuter
NAPISZ DO NAS: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

Komentarze (16)add
Redakcja serwisu Wadowice24.pl nie odpowiada za komentarze zamieszczone pod artykułami i nie utożsamia się z ich treścią. Jednocześnie podkreślamy, iż nie jest to miejsce dla poniżania mieszkańców, wierzących, w tym katolików i innych, oraz sączenia jadu przez osoby nienawidzące Wadowic i wszystkiego, co jest z naszym miastem związane. Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób.
... żałosne komentuje +0
kiedys Talaga, teraz ten Rajda , skąd oni w tym SLD biorą takie egzemplarze? prochu to oni nie wymyslą, okna tez można otwierac na oścież , poziom, rany boskie! Własnie tacy i takie mnie odstraszają od lewicy.

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
21 - 02 - 2014
... security komentuje +2
Wesołki przedwyborcze sld. To dla przykładu złóżcie mandaty "eseldowcy". Śmiech na sali.

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
07 - 02 - 2014
... kuriozum komentuje +3
Widzę tu paru znajomych ,z takimi propozycjami na pewno nie zdobędziecie przychylności mieszkańców ani powiatu ani miasta, wiem że trzeba popierać linię partii ale to już było i trzeba by był już czas aby mieć własne zdanie a nie przytakiwać jak to drzewiej bywało panie Zbyszku

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
05 - 02 - 2014
... saygon_72 komentuje +0
następny pomysł aby pieniądze wrzucić w inne błoto,czy politycy to bezmózgowce?wymyślają jak tylko marnować kasę!!!żadnego pożytku z nich nie ma!!!

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
05 - 02 - 2014
... precz z mateuszem i koprem komentuje +1
oni was pogrążą, zobaczycie, to są karierowicze a zarazem bankruty, chcieeli sie dorobić na waszym nieszcześciu, ja się ich boje, boje sie wsylac moje dzieci na ulice wadowic bo roznie to bywa teraz z takimi przeagranymi

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
04 - 02 - 2014
... Bejbi komentuje +1
Już raz przerabialiśmy utworzenie 49 województw i likwidację powiatów co miało usprawnić pracę administracji jak również polepszyć dostęp klienta do urzędów wojewódzkich skracając drogi załatwiania różnych spraw. Pracowników z powiatów rozsadzono w województwach i gminach, a dla absolwentów szkół zabrakło miejsc pracy. Powyższy plan nie sprawdził się i po latach powrócono do poprzedniego podziału administracyjnego Polski z małą zmianą, bo utworzono 16 województw. Koszty zmian za każdym razem były ogromne. Kto ma za to płacić? My podatnicy, a kryzys trwa nadal. Z tym pomysłem idzcie........

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
04 - 02 - 2014
... nein komentuje +1
jaki zal pierdami sie zajmują zamiast poważnymi sprawami skończy sie im koryto

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
04 - 02 - 2014
... j23 komentuje +8
Powiaty tak naprawdę w czym nam są potrzebne? W niczym. Powstały w celu zasiedlenia miejsc pracowniczych przez różnego typu i maści kolesiów wraz z rodzinami lokalnych polityków. Tak naprawdę to potrzebne jest odchudzenie biurokracji administracyjnej o 50%. Tak miało być kiedy wprowadzano komputeryzację ale nie przewidziano tego że stare betony nie potrafią obsługiwać takich urządzeń i z musu musieli dodatkowo zatrudnić te 50% zdolnych młodych ludzi ale znowu są oni z różnych układów. Ujednolicenie płac w urzędach. Która prywatna firma pozwoliłaby sobie aby jej np.brygadzista zarabiał 9.500zł a na podobnym stanowisku o mniejszej odpowiedzialności w gminach można tyle bez problemy zarabiać. Premier prezydent państwa zarabiają o około 30% więcej jak wójt czy burmistrz w zadłużonej po uszy malutkiej gminie gdzie wójt do dnia dzisiejszego czuje się jak pan we własnym folwarku. Jak mówią zarabiają marne prawie 13.000zł - za robienie ludzi w ci.....a. Za to niech się biorą z prawa czy lewa tak aby zwykłemu Kowalskiemu żyło się lepiej a jego dziecku nie brakowało na chleb.

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
04 - 02 - 2014
... OD PRL-u NIEMOC komentuje +5
Czesław Rajda całe życie siedzi w opozycji.Nic nigdy nie załatwił,nic nie zrobił,nic nie jest w stanie zrobić(popatrzcie na tą twarz nie zmąconą żadną myślą) a chce reorganizować samorząd. Jaja sobie robią?

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
04 - 02 - 2014
... precz z pedałami komentuje +3
to ja pawełek, przyznaje się ze naleze do zorganizowanej grupy pod nazwą bojówki klnkowskiego, finansuje nas pedalska alkaida, ludzie przyłączcie się do nas, razem zwalczymy naszego wroga kocicha

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
03 - 02 - 2014
Chyba SLD zależy na likwidacji powiatu to niech dadzą przykład i zlikwidują swoje mandaty radnych. Powiat zaoszczędziłby na ich dietach i byłaby karetka dla Andrychowa. SLDowcy z rad gminnych też powinni zrezygnować.

W ogóle po co jest to SLD?

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
03 - 02 - 2014
... young komentuje +0
A ile kosztować będzie przeorganizowanie systemu 16 województw w 49? Nie wspomnę nawet o pieniądzach, które trzeba będzie zapłacić dodatkowym wojewodom, marszałkom, członkiem sejmików i zarządów "nowych" województw. Powiaty zniknąć w całości nie znikną, bo województwo musi być podzielone na mniejsze jednostki, chyba, że SLD idąc dalej będzie wieścić utworzenie jeszcze większej ilość województw ^^
Czego się nie zrobi, żeby zdobyć głosy nieświadomych obywateli...

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
03 - 02 - 2014
... OdwołaćFilipiak komentuje +5
Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest zmniejszenie o połowę radnych w gmninach i zlikwidowanie radnych powiatowych. W obradach powiatu powinni brać udział radni gminni bowiem powiat dzieli kasę inwestycyjną. A powrót do 49 województw to tylko wzrost biurokracji i dalsze zatrudnianie rodziony po znajomościach . Całkowite poronione pomysły.
Jak chcecie coż zmienić to zlikwidujcie urząd marszałkowski i ograniczcie ilość urzędników. Nie potrzeba nam kolejnych urzędów.

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
03 - 02 - 2014
... kris one komentuje +3
Lewactwo znów ma ochotę przechwycić władzę co najczęściej jest możliwe czyniąc zamieszanie . Tym główkom nic już nie pomoże . Oni "tak mają"....I jak zwykle dużo "dobrych chęci" czyli domniemanych profitów z kolejnej "reformy" bez spojrzenia na realia .
A realia ? Nasze .polskie realia to dyrektywy z UE ,dogmaty-limity i liberalizm moralny .
Niech przedstawią r e a l n y program likwidacji biurokracji i korupcji w Polsce to nawet zdecyduję się na oddanie głosu na tę partię .

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
03 - 02 - 2014
... antykomuch komentuje +3
i kto by szpital powiatowy budował? no kto komuszki? sama jedna gmina? a leczą się mieszkańcy wszystkich 10 gmin

Won komuchy od powiatów!

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
03 - 02 - 2014
... omen komentuje +2
Wladcy powiatu hej Beskid wladcy powiatu.KS B

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
03 - 02 - 2014
Artykuł archiwalny. Komentarze zostały zablokowane

busy
 

}} Sonda na czasie

Lato w Wadowicach...
 

}} Polecamy oferty

 

Depilacja laserowa w Magia Spa – NOWY SEZON

Depilacja laserowa to absolutny hit ostatnich lat w dziedzinie kosmetyki. Spektakularne efekty jakie można osiągnąć przyciągają do sal...

 

Ostatnie dni wyprzedaży obuwia w Sklepie Fabrycznym Domeno

Zapraszamy na wyprzedaż kolekcji wiosna- lato 2014. Ostatnie dni wyprzedaży w sklepie przyfabrycznym Domeno w Kalwarii Zebrzydowskiej. W o...

 

Laserowe zamykanie naczynek: Hit czy kit?

Kłopotliwa cera naczynkowa, otwierające się naczynka a także nieustannie występujące rumieńce to problem wielu osób. Zwalczając go...

 

Bezpłatny wstęp na Mistrzostwa Polski w noszeniu żon

16 sierpnia w Inwałdzie obok Parku Miniatur Świat Marzeń odbędą się I Mistrzostwa Polski w Noszeniu Żon. Wydarzenie niecodzienne i o...

}} Filmy

Sprawdź nas:
Oferty domów w Wadowicach
duży wybór, najnowsze propozycje, atrakcyjne lokalizacje

}} Komentarze

Piłkarska środa. Spotkanie Iskry odwołane
Iskra wygrala z Libiazem 1:0
Czas na zmiany! Wadowice24.pl przeprowadzają się do Gravelines
Nie zniknie - żebyś wiedział - to dla takich jak ty zeby nie klikali jak powaleni po 30 razy tego samego komentarza tylko dlatego że jego opcja polityczna twierdzi inaczej.
Drobniak show. Skawa grała pięknie, ale ...
Sensacja Cracovia tylko remisuje z Halniakiem niewiarygodne ale cuda sie zdarzaja,Jutrzenka 2-0 Karpaty,Swit 0-1 Niwa,Garbarz 0-1 Proszowianka,.wie ktos jak Iskra-Libiaz?
Kolejny wypadek busa. Trzy osoby ranne zabrano do szpitala
Wyrazy współczucia.
Kolejny wypadek busa. Trzy osoby ranne zabrano do szpitala
jaki portal taki redaktor....
Ale twardziel! Piotrek z medalem Mistrzostw Polski
Szczere gratulacje !
Ale twardziel! Piotrek z medalem Mistrzostw Polski
Żeby się w błocie paplac .... Tys mi sport , toc na wsi to się świnie w błocie taplaja. W szachy by se pograł jakby mądry był