5fd6f7378f19a844ef01b0f0ded9014e.html Ponad milion Polaków pracuje za grosze

Uwaga! To jest wersja archiwalna serwisu!

Aktualne wiadomości znajdziesz tutaj: www.wadowice24.pl

wadowice 24.pl

Rozmiar tekstu
  • Powiększ czcionkę
  • Przywróć standardową
  • Pomniejsz czcionkę

Ponad milion Polaków pracuje za grosze

Email Drukuj
Co ósmy zatrudniony na etacie dostaje płacę minimalną - pisze Dziennik Gazeta Prawna. Gazeta dodaje, że milion trzysta tysięcy Polaków w 2012 roku dostawało nie więcej niż 1500 złotych brutto. Zdaniem ekspertów te dane są zatrważające.1,3 mln Polaków dostawało w 2012 r. nie więcej niż 1500 zł brutto. Tych osób jest aż dwa razy więcej, niż do tej pory szacowali eksperci – pisze Dziennik Gazeta Prawna.

Do tej pory wiadomo było, że minimalną pensję otrzymuje około 358 tysięcy pracowników firm zatrudniających ponad 9 osób. Dziennik Gazeta Prawna poznał pierwsze opracowanie GUS, które analizuje zjawisko w skali całej gospodarki.

Z analizy wynika, że w mikroprzedsiębiorstwach płacą minimalną musiało się zadowolić aż... trzy czwarte zatrudnionych na podstawie umowy o pracę (941,9 tys.).  Te dane są zatrważające - komentuje w rozmowie z gazetą dr Wiktor Wojciechowski, główny ekonomista Plus Banku.

Jego zdaniem, rzeczywiste dochody pracowników mogą być jednak wyższe. Dlaczego? Bo pracodawcy rozliczają się ze swoimi pracownikami "pod stołem". Więcej szczegółów - w Dzienniku Gazecie Prawnej.

Przypomnijmy, że 1 stycznia 2014 minimalna pensja w Polsce wynosi 1680 zł. Z kolei jak wyliczył GUS średnia płaca krajowa w zeszłym roku wynosiła 4050 zł brutto.

(wp)
NAPISZ DO NAS: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

Komentarze (28)add
Redakcja serwisu Wadowice24.pl nie odpowiada za komentarze zamieszczone pod artykułami i nie utożsamia się z ich treścią. Jednocześnie podkreślamy, iż nie jest to miejsce dla poniżania mieszkańców, wierzących, w tym katolików i innych, oraz sączenia jadu przez osoby nienawidzące Wadowic i wszystkiego, co jest z naszym miastem związane. Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób.
... Odpowiedź na socjaliste komentuje +0
Jaki człowiek mądry i pracowity, prywaciarz? Idąc tym tropem sugerujecie że wszyscy którzy u kogoś pracują to głupcy... ok utwierdziło mnie to tylko w przekonaniu że aby być mądrą powinnam okradać państwo które mnie okrada i tak samo pracodawce który zabiera mi moje nadgodziny itp. Dzięki za wskazówki , życze aby Wasi pracownicy również tak zareagowali:)

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
29 - 01 - 2014
... JKM komentuje +0
Widzę ze dd ma te same poglądy co ja. Nierówność jest potrzebna i dobra. Jak ktoś jest leniwy i głupi to ma mu być źle, a jak ktoś jest mądry i pracowity to ma się mu powodzić. Bajka o mrówce i koniku polnym :) Socjalizm chce wszystko wyrównać a to oznacza śmierći brak działania. Po co coś robić jak i tak ma być po równo dla wszystkich.

Chinczycy jeżdżą pociągami 300 km/h, budują drapacze chmur, budują 11 000 km autostrad rocznie, mają wzrost gospodarczy 9% i bogacą się na potęgę. Chińczyk w Szanghaju zarobi 1000 zł ale obiad kosztuje 2 zł i starczy mu zeby jeszcze wysłać trochę kasy do rodziny na wsi.

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
28 - 01 - 2014
... dd komentuje +1
Mnie właśnie chodzi żeby była nierówność społeczna. Równość społeczna zabija gospodarkę , rozwój itd.

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
28 - 01 - 2014
... Odpowiedź na socjaliste komentuje +1
Jaki w tym socjalizm jeśli twierdzę, że to nie na złość trzeba zabrać bogatemu, ale jedynie po to by dał cały etat pracownikowi, który robi ponad 200h- w rzeczywistości otrzymał na papierze jedynie 1/2. Gdyby pracodawca dorabiał się bez oszustwa, szanując pracownika, gwarantując mu normalną pensje i przyzwoitą umowę nikt by mu nic nie zarzucał. To że ktoś pracuje u prywaciarza bo nie ma innego wyjścia nie znaczy że ma być traktowany jak szmaciarz. Wykonując swoją pracę domagam się jedynie odrobiny poważania do niej adekwatnej finansowo. Ciekawe czy taki oto szef pozwolił by na takie traktowanie w pracy swoich dzieci? Pewnie nie, nie musi, bo on zabierze Tobie a da dzieciom żeby te pasożytowały na tym co Ty ciężkim zdrowiem wypracujesz a on od za frajer dostanie od tatusia i mamusi, a później rośnie Cyrk, który nami rządzi. Bezmyślnie, nie rzeczowo a raczej egoistycznie, bo rodzice nauczyli być lepszym niż reszta tak po prostu zabrać niesprawiedliwie innym żeby samemu sie dobrze żyło, zabrać innym z talerza, żeby samemu nadmiary wyrzucać do śmieci.. Do tego dąży obecnie świat..

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
27 - 01 - 2014
... do dd komentuje +0
Chiny to piękny kraj. Niestety żeby zabrać głos w jakiejkolwiek dyskusji należy przeczytać, zapoznać się z faktami. Wzrost gospodarczy w ChRL nijak nie przekłada się na dobrobyt społeczeństwa. Dobrze zarabiający robotnik bez pomocy państwa w postaci posiłków i innych podst. dóbr nie jest w stanie przeżyć do kolejnej wypłaty. ChRL to kraj o chyba największej na świecie nierówności społecznej. Kierownik średniego szczebla zarabia kilkaset razy więcej niż jego podwładny...itd.

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
27 - 01 - 2014
... do X komentuje +0
Typowy socjalista

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
27 - 01 - 2014
... X komentuje +1
Interesuje mnie dlaczego ZUS i US zawsze uprzedzają o swojej wizycie, wiadome że wtedy wiele rzeczy da się przygotować, notabene urzędniczka dostanie ciastko i zamroczona jego smakiem nie widzi żadnych błędów podczas kontroli. Prywaciarze są zakłamani i pazerni, nie da się być w tym kraju porządnym człowiekiem, bo tym rodziny nie wykarmimy, zostaje nam na starość kraść na tyle na ile zostaliśmy oszukani. Gnojki kroją Pl na grube pieniądze, nas to samo i dlaczego nikt tego nie egzekwuje? Dlaczego uchodzi im to płazem? To, że dał miejsce pracy, nie znaczy że mamy go po tyłku całować, bo gdyby nie my to nic by nie miał. Wykręcają się kryzysem, ale tego nie ma, to sztucznie wytworzona sytuacja, w której masz się bać szefa, robić swoje, bo jak nie będziesz to Cie zwolni, w końcu tylu jest na Twoje miejsce... Parodia, żyjemy w cyrku

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
26 - 01 - 2014
... dd komentuje +1
Było by wspaniale jakbyśmy byli Chinami. Rozwój gospodarczy kilku krotnie większy niż jakikolwiek kraj unii.

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
25 - 01 - 2014
... iritt komentuje +2
już wiadomo że Polacy to Chińczycy europy

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
25 - 01 - 2014
... JKM komentuje +0
GUS liczy średnią pensję krajowa na podstawie zarobków w przedsiębiorstwach zatrudniających powyżej 9 osób. Dlatego wychodzą takie dane bo próba jest niepełna.

JKM jest lekarstwem dla Polski. Reszta to lewica (PiS, PO, TR czy SLD) i nie ma znaczenia kto jest w sejmie i tak się nic nie zmieni. Trzeba zmienić system a nie ludzi w rządzie! A JKM chce to zrobić. Potrzeba kontrrewolucji.

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
24 - 01 - 2014
... Marinex komentuje +4
CZEMU "GUS" WKŁADA DO JEDNEGO WORKA PREZESÓW SPÓŁEK,DYREKTORÓW BANKÓW I WIELU INNYCH BOGACZY FIRM ITD.Z PRACOWNIKAMI FIZYCZNYMI RÓŻNYCH MAŁYCH FIRM.

PEWNO ŻE TAKA ŚREDNIA WYJDZIE ,A TO JEST NIESPRAWIEDLIWE I IDIOTYCZNE !

NIECH GUS SIĘ WEŻMIE SIĘ LEPIEJ DO ROBOTY I POROBI PROGI ,BOGATYCH,ŚREDNIO I MAŁO ZARABIAJĄCYCH ,WTEDY ZOBACZYMY CO IM WYJDZIE ,JAKA ŚREDNIA !!!!!!!!!!!!!!
Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
24 - 01 - 2014
... dd komentuje +0
J.Korwin właśnie jest bardzo skrajnie anty niemiecki . Zwłaszcza z 1939.

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
24 - 01 - 2014
... jam komentuje +1
"sopel" to jest taki typowy laik koleś omotany tuskiem i wierzący w mediom
gdzie porównywać korwina do rządów niemieckich :O
umieraj z głodu bracie bo tego sam chcesz !!

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
24 - 01 - 2014
... X komentuje +4
Państwo Polskie niestety jest zakłamane. Nie masz kasy na założenie własnej firmy, to przeważnie trafiasz do prywaciarza, co z tego że jesteś solidny, robisz swoje a nawet więcej, skoro ten i tak z łaską da Ci 1/2 lub 1/4 etatu i to nic że robisz cały albo ponad, ten wręcz po tyłku kazał by się całować że daje Ci pracę. Każdy prywaciarz rzeźbi jak tylko się da, nie da się być porządnym w tym państwie, nie liczą się Twoje chęci, wykonana robota ponad norme, tylko to że on jest wiecznie nienażarty, że żyje jak pączek w maśle Twoim kosztem, oby na starość każdy taki oszust nie miał co do gęby włożyć!

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
23 - 01 - 2014
... Mantel komentuje +4
Przez szesc lat rzad Tuska mamil nas ze nie ma kryzysu,bzdura kryzys dotknol wiele branz,padlo wiele firm o czym media nie raczyly powiedziec.Telewizja karmi nas zwyklych ludzi uwazajac za strasznych lajikow i ciemniakow,a juz pokazywanie ze w Grecji,Irlandi czy Hiszpani jest gleboki kryzys jest calkowita bujda na resorach.Ludzie mam nadzieje podsumuja Tuskoland caly w najblizszych wyborach pokazujac czerwona kartke!

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
23 - 01 - 2014
... demik komentuje +4
a prezesi po ile zarabiają patrzmy Maspex a zwykły pracownik tam zarobi pare groszy!!

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
23 - 01 - 2014
... Sopel komentuje +0
Mikke nie zartujcie sobie zeby on rzadzil to zasady by panowaly tak radykalne jak w Arabi Saudyjskiej.Gdy slysze Mikke jego program to dochodze do wniosku ze to nic innego jak czasy Niemieckie 1939r

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
23 - 01 - 2014
... m_b komentuje +13
Gus po miesiacach badań i wydanych milionach zł dochodzi do tego co wie każdy szary Polak. Nie wiem skad to zdziwienie.

A jak jakiś polityk mówi, że w Polsce jest dobrze bo średnie zarobki wynoszą 4000zl to mi sie rzygać chce...po odliczeniu wyplat kilkuset prezesów rad nadzorczych średnia drastycznie spada poniżej 1500 zł

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
23 - 01 - 2014
... dd komentuje +3
do jam
Masz plusa
do reszty
Podnoszenie płacy minimalnej to złudzenie że jest to posuniecie dobre.Nie tędy droga.
Większość da się manipulować i demokratycznie wybierać bałwanów i złodziei.
Janusz Korwin Mikke faktycznie ma dużo prostych ,ale radykalnych rozwiązań . Ja popieram JKM . Posłuchajcie go w necie (np.na you tube) pomyślcie,przeanalizujcie nie śmiejcie się z tego. To ma wiele sensu,lecz potrzeba podstawowych radykalnych zmian

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
23 - 01 - 2014
... jam komentuje +6
do wszystkich komentujących polski rząd !!
to tylko i wyłącznie wasza wina że jesteście biedni i umieracie z głodu
sami sobie wybraliście złodziei i sami wierzycie mediom :O
a KOrwin dalej jest blokowany i poniżany nawet wtedy gdy chciał pokazać teczki obecnych ubeków rządzących na Ukrainie wyszli na ulice i walczą w polsce podkulają ogony
"wiec umierajcie z własnej głupoty"

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
23 - 01 - 2014
... Wintar komentuje +10
Zielona wyspa tego Donaldinio gosc zaslepiony leje spoleczenstwu wode przed tv niestety lwia czesc ludu mu uwierzyla badz jeszcze wierzy.Nic dziwnego ze prawie kazdy sektor gospodatrki kuleje,lecz Donaldinio z ekipa rzadzaca wala scieme dalej!

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
23 - 01 - 2014
... terapeuta komentuje +25
I z tym musimy zrobić porządek. Zmuszanie do pracy i grożenie zwolnieniem.

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
23 - 01 - 2014
... maxim komentuje +4
zarabiamy mało... ale pamiętać należy o tych którzy oficjalnie zarabiają minimalną krajową i od tej kwoty mają odprowadzane stawki, a resztę dostają nie oficjalnie "pod stołem" !
Dużo firm tak robi - zwłaszcza małych, budowlanych i innych, w których właściciel dorabia się kosztem ludzi!!!

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
23 - 01 - 2014
... ponad687687 komentuje +6
to płaćci podatki biedaki z kalwari, firmy kręcą z podatkami w Polsce a w szczególności najbogatsza małopolska Kalwaria , Zakopane :)

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
23 - 01 - 2014
... Zofia tercjarka. komentuje +6
Prawda.Zwłaszcza księża i biskupi.

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
23 - 01 - 2014
... mensi komentuje +11
To sa wlasniew cuda ryzego,srednia 4 tys a inni pracuja po 1 tys mies.,tylko kto te srednia place robi kadra zarzadzajaca na wysokich stanowiskach i wlasciciele poteznych korporacji jak chocby maspeks,skawa itp

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
23 - 01 - 2014
... pracownik fizyczny komentuje +16
wcale tak nie jest że pod stołem rzeczywistośc w wielu zakładach jest taka, że większość pracodawców oferuje najniższe zarobki, a jak ktoś by się odezwał o podwyżce to zaraz znajdzie się powód do dokonania redukcji etatów albo też usłyszy od przełożonego, że jak nie chce pracować to drga wolna bo na jego miejsce jest tysiące chętnych z powodu braku miejsc pracy. Ja mam wyższe wykształcenie a cieszę się że mam wogóle jakąkolwiek robotę bo przez 2 lata siedziałam na utrzymaniu małżonka. dlatego ciekawa jestem skąd tak naprawdę GUS wyliczył tak wysoką średnią krajową skoro jest inaczej

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
23 - 01 - 2014
... terapeuta komentuje +13
I to jest właściwe podejście do sprawy. My za mało zarabiamy.

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
23 - 01 - 2014
Artykuł archiwalny. Komentarze zostały zablokowane

busy
 

}} Sonda na czasie

Lato w Wadowicach...
 

}} Polecamy oferty

 

Depilacja laserowa w Magia Spa – NOWY SEZON

Depilacja laserowa to absolutny hit ostatnich lat w dziedzinie kosmetyki. Spektakularne efekty jakie można osiągnąć przyciągają do sal...

 

Ostatnie dni wyprzedaży obuwia w Sklepie Fabrycznym Domeno

Zapraszamy na wyprzedaż kolekcji wiosna- lato 2014. Ostatnie dni wyprzedaży w sklepie przyfabrycznym Domeno w Kalwarii Zebrzydowskiej. W o...

 

Laserowe zamykanie naczynek: Hit czy kit?

Kłopotliwa cera naczynkowa, otwierające się naczynka a także nieustannie występujące rumieńce to problem wielu osób. Zwalczając go...

 

Bezpłatny wstęp na Mistrzostwa Polski w noszeniu żon

16 sierpnia w Inwałdzie obok Parku Miniatur Świat Marzeń odbędą się I Mistrzostwa Polski w Noszeniu Żon. Wydarzenie niecodzienne i o...

}} Filmy

Sprawdź nas:
Oferty domów w Wadowicach
duży wybór, najnowsze propozycje, atrakcyjne lokalizacje

}} Komentarze

Piłkarska środa. Spotkanie Iskry odwołane
Iskra wygrala z Libiazem 1:0
Czas na zmiany! Wadowice24.pl przeprowadzają się do Gravelines
Nie zniknie - żebyś wiedział - to dla takich jak ty zeby nie klikali jak powaleni po 30 razy tego samego komentarza tylko dlatego że jego opcja polityczna twierdzi inaczej.
Drobniak show. Skawa grała pięknie, ale ...
Sensacja Cracovia tylko remisuje z Halniakiem niewiarygodne ale cuda sie zdarzaja,Jutrzenka 2-0 Karpaty,Swit 0-1 Niwa,Garbarz 0-1 Proszowianka,.wie ktos jak Iskra-Libiaz?
Kolejny wypadek busa. Trzy osoby ranne zabrano do szpitala
Wyrazy współczucia.
Kolejny wypadek busa. Trzy osoby ranne zabrano do szpitala
jaki portal taki redaktor....
Ale twardziel! Piotrek z medalem Mistrzostw Polski
Szczere gratulacje !
Ale twardziel! Piotrek z medalem Mistrzostw Polski
Żeby się w błocie paplac .... Tys mi sport , toc na wsi to się świnie w błocie taplaja. W szachy by se pograł jakby mądry był