0120eb5ec6778577337842973bde1d0e.html Płaca dla nauczycieli za wyniki, a nie za stanie pod tablicą

Uwaga! To jest wersja archiwalna serwisu!

Aktualne wiadomości znajdziesz tutaj: www.wadowice24.pl

wadowice 24.pl

Rozmiar tekstu
  • Powiększ czcionkę
  • Przywróć standardową
  • Pomniejsz czcionkę

Płaca dla nauczycieli za wyniki, a nie za stanie pod tablicą

Email Drukuj
Trzeba uzależnić zarobki nauczycieli od rezultatów ich pracy - wynika z raportu fundacji Leszka Balcerowicza. Zdaniem ekspertów najlepsi nauczyciele powinni być premiowani. Fałszywie pojęte dobro pedagogów jako grupy zawodowej, nie może być stawiane ponad dobro dzieci.Czy warto powiązać wynagrodzenia nauczycieli z wynikami ich pracy? - to tytuł najnowszego opracowania przygotowanego przez ekspertów z Forum Obywatelskiego Rozwoju.

Lech Kalina i Monika Lewandowska-Kalina przytaczają badania, które pokazują, że efektywna praca nauczyciela ma większe znaczenie dla rozwoju i wyników edukacyjnych dziecka, niż pochodzenie czy wcześniejsze osiągnięcia ucznia.

Nauczyciele potrafią mieć trzykrotnie większy wpływ na wyniki dzieci niż szkoła, do której te uczęszczają. Motywowanie pedagogów i ocena ich efektywności w przekazywaniu wiedzy uczniom powinny więc być ważnym elementem systemu edukacji.


Popularny mit głosi, że najlepszym lekarstwem na bolączki polskiego systemu edukacji jest zwiększenie środków finansowych, w tym przede wszystkim wynagrodzeń nauczycieli. Mało mówi się za to o efektywności ich wykorzystania.

Zagadnienia nauczycielskich pensji nie da się jednak rozpatrywać w oderwaniu od pytania, czy system wynagrodzeń premiuje najlepszych nauczycieli, czy motywuje ich do pracy i świadczenia naszym dzieciom edukacyjnych usług na coraz wyższym poziomie.
Fałszywie pojęte dobro pedagogów jako grupy zawodowej, nie może być stawiane ponad dobro dzieci, zwłaszcza tych najbardziej potrzebujących sprawnie działającego systemu edukacji. Koszty i szkody, jakie wyrządza zły nauczyciel znacznie przewyższają korzyści, jakie osiągamy z nauki u dobrego nauczyciela - czytamy w raporcie.
Dlatego według autorów warto rozpocząć dyskusję o tym, jak zmienić system oświaty, by w większym stopniu dostarczał informacje o tym, jaka jest jakość nauczania poszczególnych nauczycieli oraz zastanowić się, w jaki sposób w większym stopniu powiązać wynagrodzenia nauczycieli z wynikami ich pracy.

Nauczyciele różnią się znacznie i te różnice w olbrzymi sposób wpływają na wyniki ich wychowanków. Wyniki badań pokazują, że najbardziej efektywni pedagodzy potrafią w przeciągu jednego roku wyprowadzić ucznia zagrożonego z danego przedmiotu do poziomu, w którym jego wiedza uznawana jest za zaawansowaną.

Obecnie w Polsce nie ma danych o wynikach uczniów powiązanych z danymi pedagogami.
Ministerstwo Edukacji powinno wesprzeć starania dążące do zaimplementowania metody Edukacyjnej Wartości Dodanej do badania wyników pracy nauczycieli - rekomendują eksperci.}} Tutaj analiza: Czy warto powiązać wynagrodzenia nauczycieli z wynikami ich pracy?

(wp)
NAPISZ DO NAS: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

Komentarze (35)add
Redakcja serwisu Wadowice24.pl nie odpowiada za komentarze zamieszczone pod artykułami i nie utożsamia się z ich treścią. Jednocześnie podkreślamy, iż nie jest to miejsce dla poniżania mieszkańców, wierzących, w tym katolików i innych, oraz sączenia jadu przez osoby nienawidzące Wadowic i wszystkiego, co jest z naszym miastem związane. Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób.
... koksa komentuje +1
Pracuję w pryw. firmie. Mam osiągnięcia - mam premię.
Drodzy nauczyciele -wiecie jak to motywuje?
Biegnę jak na skrzydłach do pracy żeby znowu się wykazać :D

chętnie zostaje po pracy - bo mam owoce.

:D

Boicie się? :D
Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
19 - 02 - 2014
... Hehe komentuje +3
Ja uważam, że pomysł jest co najmniej REWELACYJNY. Czemu nauczyciele obawiają się ataku ze strony rodziców mniej zdolnych uczniów? Przecież nie stanowią oni większości w klasie.
Proszę spojrzeć na wyniki nauczyciela matematyki z I LO w Wadowicach, pana K. Przychodzą do niego i uczniowie zdolni, i mierni, a jakie wyniki osiągają!!! Da się? Da się!

Teraz boją się zazwyczaj miernoty, które mają załatwione miejsce w szkole przez kogoś. Jak ktoś jest dobry, to nie ma się czego bać.

Moim zdaniem co roku nauczyciele w szkołach średnich powinni pisać egzamin w stylu matury. Jeśli nie są w stanie napisać tego na 80-90%, to wypad ze szkoły. Jest mnóstwo zdolnych nauczycieli bez pracy, bo ktoś, kto ma miejsce załatwione i jest beznadziejny siedzi w szkole i będzie sobie siedział, "bo kolega".

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
19 - 02 - 2014
... Gaja komentuje +6
...No to wszystkich nauczycieli do wora i........I co?
A może tak nauczanie indywidualne w domu? Po co szkoła?
Po co się tak mądrzyć? Przepracowałam w tym zawodzie 30 lat.Gdybym zaczynała życie ponownie - uwierzcie mi, nie chciałabym ponownie być nauczycielem.Odradzam wszystkim, którzy pchają się w ten zawód, ale mnie też odradzano - nie posłuchałam. Wiadomo, głowa pełna pomysłów, idei.Fajnie jest, gdy widzisz wdzięczne twarze rodziców, zadowolone dzieciaki.Dziś jednak każdy z rodziców nie dopuszcza do siebie faktu, że jego dziecko jest mniej zdolne od pozostałych, ale tak bywa.Ktoś jest najlepszy, ktoś jest słabszy. Rodzice nie chcą słuchać złych opinii o dziecku, nie chcą , aby ocena opisowa zawierała negatywne oceny. Jeśli tak jest, to wtedy nauczyciel jest zły. Wierzcie mi ,najtrudniej jest oceniać dzieci.Każde z nich rozwija się inaczej. Pracuję w klasach 1-3. Tutaj żadna przysłowiowa "pałka" nic nikomu nie daje.Dziecko takiej oceny odpowiednio nie zrozumie lub szybko zapomni.Dzieckiem trzeba się zająć indywidualnie, nauczyć je, poświęcić mu więcej czasu.Nauczyciel też jest rozliczany z wyników, nie tylko przez rodziców, ale przez kilka wyższych szczebli edukacyjnej drabiny. Tak więc nie jesteśmy "nie do ruszenia". Nikomu nie zaglądam do portfela, ja też płacę podatki - adekwatnie do zarobków.
Jeszcze jedno. Przestańcie bzdurzyć, że pracujemy 18 godzin tygodniowo.Jeśli ktoś tak sądzi, to jest kompletnym ignorantem, nie znającym specyfiki tego zawodu i współczesnych realiów.
Pozdrawiam Wszystkich.

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
12 - 02 - 2014
... Balbina komentuje +2
Znowu kolejny atak na Naród. Kolejny kacyk pokazuje jednej części Narodu, że druga jest zła i trzeba wprowadzić prymitywny zamordyzm płacowy, bo taka jest uroda fanatycznych liberałów. Gorsi są w swych chorych ideach od komunistów, gdyż tamci po zabraniu ludziom wszystkiego, zaczęli budować. Ci nie, interesuje ich tylko destrukcja i szczucie człowieka przeciw człowiekowi. Gdyby pana Balcerowicza oceniać za wyniki, to za zniszczenie polskiego przemysłu dostałby złoty pięćdziesiąt na miesiąc. Dajemy się takim ludziom manipulować, dając im wiarę, że to nie nieudolni i źle przygotowani politycy są winni złu ale jakaś grupa zawodowa. Proszę szanownych państwa! Oskarżam piekarzy o lenistwo i złe wyniki pracy, gdyż Polacy zjadają o 30% za mało chleba. Mało tego również kowale nic nie robią i gdzieś się pochowali:)

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
10 - 02 - 2014
... nauczycielka od cudów komentuje +7
Nie przebrnęłam przez ten artykuł, proponuję płacić wszystkim grupom zawodowym za wyniki, i tak lekarzom za 100 % wyleczenia chorych onkologicznych, żołnierzom gdy już wyruszą na wojnę i coś osiągną, wójtom na koniec kadencji za wyniki czyli obietnice wyborcze, o politykach nie wspominając nawet,,,Balcerowicz szuka swojego miejsca w świecie, ale cóż temu panu już dziękujemy.
Uprzejmie zawiadamiam jeszcze, że aktualnie grupa społeczna nauczycieli przebywa na urlopie przez 10 dni roboczych, Ci którzy pracują zmuszani przez pewne władze w szkołach powinni zawiadamiać PIP, gdyż praca na urlopie to okrutne naruszenie prawa i karane jest w kwocie 5000 tysięcy złotych za każdego pracującego na urlopie- karę ponosi dyrektor szkoły oczywiście.
ARTYKUŁ MEGA BZDURNY.

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
05 - 02 - 2014
... zorientowany temacie komentuje +1
Łatwo jest obrzucać się obelgami, i niejednokrotnie robią to właśnie ludzie z wyższym wykształceniem ( nie chcę tu mówić tylko o nauczycielach) Brawo! Kultura wypowiedzi mówi sama za siebie...
Dużo tu argumentacji jednej i drugiej strony. Rodzice grzmią na nauczycieli, nauczyciele na rodziców. Każdy by tylko pilnował każdego zamiast pilnować siebie. Zawsze mi się wydawało, że to szkoła we współpracy z rodzicami ma uczyć i wychowywać. Ale chyba łatwiej wytykać cudze grzeszki...( Inna sprawa, że z niektórymi i rodzicami i nauczycielami ciężko mówić o współpracy)
Faktem zaś jest, że mało logicznym wydaje się np wypłacanie w szkołach wynagrodzenia "z góry". Poproszę jeden logiczny argument przemawiający za tym, że ktoś mając przed sobą cały miesiąc pracy, dostaje najpierw wynagrodzenie. Większość społeczeństwa (również tego wykształconego) najpierw pracuje, potem dostaje pieniądze.
Taka normalna kolej rzeczy.
Ponadto wynagrodzenie za miesiące wakacyjne, również "z góry". W którym zakładzie pracy dostaje się pieniążki, za czas w którym się nie pracuje.
Myślę, że rozwiązaniem byłoby tu zlikwidowanie Karty Nauczyciela. Zaraz znajdą się tacy co będą na mnie warczeć. Chylę czoła przed wszystkimi mgr itd, ale może zamiast warczeć -"należy mi się", (bo takie są przepisy), może zadbać o to, żeby wynagrodzenie przekładało się na efektywność w pracy.
I proszę nie komentować, że czas pracy, że klasówki, że zebrania, że to i owo. ktoś na tym portalu dobrze powiedział że niejedna osoba pracująca po 40 godzin w tyg. też zabiera pracę do domu, tez zostaje po godzinach. Akurat znam temat szkoły bardzo dobrze i wiem jak to wygląda.
Reasumując każdy ma swoje racje. Tylko śmieszy mnie jak nauczyciele argumentują swoje zarobki mówiąc, że trzeba było się uczyć i BYĆ NAUCZYCIELEM.
Myślę, że niestety nie mają racji, i marny to argument. Nie każdy nadaje się na nauczyciela,( pokuszę się nawet o stwierdzenie, że część z tych pracujących również) tak jak nie każdy może być lekarzem itd. Nie każdy ma predyspozycje do każdego zawodu.
Osobiście uważam, że zlikwidowanie Karty Nauczyciela, a raczej przywilejów z nią związanych , niektórych trochę by otrzeźwiło i wyrwało z zastoju, w którym tkwią od lat. Może zauważyliby, że wokół są jeszcze inni ludzie, także wykształceni, którzy zarabiają marne grosze i nie rozumieją sytuacji w której, na podwyżki dla nauczycieli, na wyrównania itd, musiały się znaleźć pieniądze, podczas gdy wszyscy grzmią o kryzysie, i gdy wszędzie się szuka oszczędności.

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
05 - 02 - 2014
... doro komentuje +10
Obyś cudze dzieci uczył. Takie powiedzonko, ale brzmi jakby wrogo. Bo niezbyt przyjaźnie, czy też dobrze. Więcej szacunku dla zawodu nauczyciela, bo jak ktoś powiedział, nauczyciele wychowują przyszłe społeczeństwo, a rodzice od jakiegoś czasu jakby mniej czasu mają dla swoich pociech. Chcesz 40 godzin pracy nauczyciela? To kiedy przyjdziesz do szkoły na zebranie rodziców, czy wywiadówkę? Nauczyciel skończy pracę po 8 godzinach, o 16.00, a Ty będziesz musiał/a urywać się z pracy, żeby dowiedzieć się o sukcesach dziecka. I wiele innych spraw o których tak naprawdę nie mamy rozeznania jak np. wycieczki, zielone szkoły, wyjazdy do kina etc. A propo, kiedy wyszedłeś/łaś gdzieś z dzieckiem. Tak razem...Wiesz co to buta, a może jeszcze pokora. Kiedyś było o tym w szkole. Wyrośliśmy, czy może zapomnieliśmy?. Fajnie było...

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
03 - 02 - 2014
... JKM komentuje +1
Jak najszybciej zlikwidować ministerstwo edukacji i wszystkie kuratoria. Generuja tylko koszty i jeszcze przeszkadzaja nauczycielom w pracy bo wymyslaja durne przepisy.

Tylko szkolnictwo prywatne ma sens. Tak jak place z usluge np u fryzjera tak samo powinno sie placic za usluge uczenia u mauczyciela. Wtedy kazdy bedzie codzil do takiej szkoly do jakiej bedzie chcial i tyle lat ilw bedzie chcial/ Beda tez tacy co nie beda wogole chodzic do szkoly. Wolny rynek w szkolnictwie!

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
03 - 02 - 2014
... BartekŁ komentuje +2
Ja się nie zwracam do mgr, dr, czy inż. Ja mówie do ludzi którzy nic nie osiągneli. Są robolami, narzekają i nic nie robią w kierunku żeby poprawił się los. Wiadomo że nauczyciele nie mają na co narzekać. Ale prawda jest taka, że niektórzy nauczyciele nie umieją uczyć, a uczniowie uczą się na korepetycjach. Dlaczego taki nauczyciel miał by dostać więcej niż inny. PO CO SIĘ KŁÓCIMY I TAK POŁOWĘ ZWOLNIĄ BO CORAZ MNIEJ DZIECI SIĘ RODZI. P.S. Zwolnionych nauczycieli zapraszam do mnie do supermarketu na kasę.

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
02 - 02 - 2014
... beeeeeee komentuje +2
Uzależnienie pensji od wyników, nie oznacza, że jak nauczyciel będzie wstawiał lepsze oceny to zarobi więcej. Chodzi o to, że każdy uczeń pisząc sprawdzian szóstoklasisty, egzamin gimnazjalny czy maturę uzyskuje jakieś wyniki - nieważne na razie czy wysokie czy niskie. Premiowanie efektów oznacza, że jeśli uczeń napisał egzamin gimnazjalny z części humanistycznej bardzo dobrze, to podobnie bardzo dobrze powinien napisać maturę z polskiego czy historii. Jeśli ktoś napisał słabo gimnazjalny z części matematyczno - przyrodniczej, to jeśli nagle napisze maturę z matematyki naprawdę wysoko to ma oznaczać wkład pracy nauczyciela i w taki sposób chodzi o uzależnienie pensji od wyników. Mam świadomość, że niektórzy uczniowie chodzą na korepetycje, ale chyba nie całe klasy.

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
02 - 02 - 2014
... XX komentuje +2
@ Bartek Ł
Gościu, o czym Ty mówisz ?. Z komentarza wynika, żeś rozminął się z logiką. Wygląda na to, że Twoje "kształcenie" / o ile było, bo trudno mi w to uwierzyć / było mało skuteczne. Szantażowanie kogoś, że pił piwo zamiast się uczyć, a teraz krytykuje nauczycieli jest idiotyzmem. Mnie np. nauka zawsze sprawiała radość i satysfakcję, że coś nowego wiem. Problem dotyczy czegoś innego, żeby się nie powtarzać przeczytaj sobie kilkakrotnie sąsiedni komentarz napisany w przystępnej formie przez" zbynia". Może zrozumiesz.

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
02 - 02 - 2014
... ........ komentuje +2
Świat schodzi na psy.. Brak słów.
Nic tylko ciągłe narzekania.. a ze strony nauczycieli to już naprawdę, aż wstyd zwracać się w takiej sprawie. Większa pensja? Po co ? Jeszcze im mało. Tak jak pisały niektóre osoby nauczyciele lecą z tematami i w sumie nie obchodzi ich los ucznia. Tak samo sami robią wydatki ludziom. Nakazują kupować jakieś książki DODATKOWE, ćwiczenia, które tak wprawdzie nie są potrzebne i nie wykorzystywane potem. Często wchodzą do klasy i siedzą a wpisywanie : niedostateczny sprawia im wielką przyjemność. W większość przypadków mają się za nie wiadomo kogo i nie rozumieją, że uczeń ma życie prywatne, w które się NIE ingeruje. Ich obowiązek to nauczanie a nie besztanie czasem na oczach innych i ubliżanie jaki to ktoś jest! Żałosne.

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
02 - 02 - 2014
... Znającysię komentuje +9
Ludzie, ale wy jesteście głupi.
Przecież w szkołach im mniej nauczyciel ma godzin, tym mniej zarobi!!!
Taki kontraktowy co ma 18 godzin w tygodniu dostanie może z 1700 na rękę. Stażysta 1500.
Osobiście wolałbym by moje dziecko uczył nauczyciel mający to 18 godzin w tygodniu i 1700 niż nauczyciel mający 30 godzin i odwalający 8 godzinę z klasą mojej pociechy.
Czego wy chcecie i oczekujecie? Że nauczyciel, ekspert w pewnej dziedzinie+w pracy wychowawczej, powinien zarabiać minimum krajowe?
Wtedy dopiero największe patałachy przyjdą uczyć do szkół!Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
02 - 02 - 2014
... dd komentuje +2
@ odnosząc się do komentarzy

1.Tak są zorganizowane cywilizowane państwa.
Ja to widzę odwrotnie. To cofanie się w ucywilizowaniu jeśli komuś odbiera się przymusowo coś i dzieli się pomiędzy innych i wydziela się jemu samemu mówiąc "ja wiem lepiej za ciebie co będzie dla ciebie lepsze" To socjalizm czyli dla mnie coś niecywilizowanego

2.cyt."
Ktoś poniżej podał dobry przykład. Jeżeli korzystasz z usług prywatnego przedsiębiorcy (szkoły prywatnej) oczekuj czego tylko chcesz. Nawet jeżeli Twoja pociecha ma mierne wyniki, dopłacisz, a stanie się uczniem o wybitnych wynikach - wspaniale. "

ale co to daje ? dziecko nadal pozostaje głupie . Każdy mądry rodzic chce mieć mądre dziecko które poradzi sobie w przyszłości,więc przykład nie trafiony jak dla nie. A głupi rodzić no cóż będzie miał głupsze dziecko na to nie da się poradzić. Zawsze będą głupsi i mądrzejsi i Ci drudzy będą sobie lepiej radzić w życiu .Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
01 - 02 - 2014
... soso komentuje +5
Balcerowiczowi to ja już nie wierzę.Pamiętam jak w 1990 roku kazał spłacić natychmiast kredyty. które ludzie mieli pozaciągane w latach 80-tych na budowy domów ze spłatą na trzydzieści lat.Czas spłaty to cztery miesiące, jakby ktoś nie spłacił to odsetki rosły na 40%,argumentował że jak cyt."zaciśniemy pasa teraz to za 10 lat dogonimy kraje Europy zachodniej".Upłynęły 24 lata a Polska oddaliła się raczej ze stopą życiową od krajów UE oczywiście poza wyjątkami.Nikt mi już nie wmówi z tych oszołomów polityków że oni chcą dobrze dla społeczeństwa,oni chcą dobrze tylko dla siebie i swoich rodzin mafijnych.

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
01 - 02 - 2014
... zbynio komentuje +11
Tak nauczyciele to święte krowy nie można zwrócić uwagi , bo sie zaczyna ile to nie pracują po godzinach , jacy to oni nie są wykształceni , ja tez mam tytuł magistra i zapieprzam po 8 godzin i do pracy mam 30 km i jak trzeba to w sobotę i niedziele tez pracuję , nie tylko nauczyciele sa wykształceni tylko oni jako jedyna grupa zawodowa pracuje po 18 godzin tygodniowo jak uczą dzieci - najlepiej zwalić na dzieci i rodziców jakie to dzieci sa złe leniwe a lekcji wykładać sie nie chce, jak wygląda nauka w klasach od 1-3? dzieci uczy się wszystkiego i niczego nie uczy sie ich pisać w zeszytach tylko w ćwiczeniach , oceny opisowe maskara a potem w klasie 4 jest przepaść i nauczyciele to maja w du....pie że dzieci czegoś sie nie uczyły tylko mają umieć,jestem za tym niech płaca nauczycielom za osiągnięcia to zobaczycie co by bylo zarobki połowy z nich były by na poziomie 1280 na rękę, i nie obrażajcie innych grup zawodowych bo czy sprzedawca , fryzjer , ludzie pracują a nie opierzaja sie jak wy teraz ma cie 2 tygodnie wolnego , która grupa zawodowa w kraju ma wakacje i ferie no która??wyżywać na dzieciach to się umiecie ale jak was ktoś skrytykuje wytknie błędy to obraza majestatu

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
01 - 02 - 2014
... Rhodus komentuje +12
Zwróćcie uwagę jeszcze na to, że nauczyciele jako jedna z nielicznych grup zawodowych praktycznie stale podnosi swoje kwalifikacje poprzez różnego rodzaju kursy, szkolenia, konferencje itp. Dużo nauczycieli decyduje się również na studia podyplomowe (aby dokształcić się w konkretnym kierunku. Jak myślicie kto poświęca na to swój czas i pieniądze?? A to wszystko po to, żeby dzieciom, którym się coraz mniej chce "włożyć" cokolwiek do tej głowy.

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
01 - 02 - 2014
... BartekŁ komentuje +15
Kur** weź facet jeden z drugim opamiętajcie się. Odwalicie się od nauczycieli. Co że mają 18 godzin. Kiedy wy piliście piwo pod barem, albo chodziliście nie wiem za czym po mnieście oni się uczyli. Zdobądź sobie mgr z matematyki czy fizyki. Durniu jeden z drugim opamiętajcie się i zapraszam na studia!!!!!!!!!!!!!!!!!! Wkurza mnie też jak ludzie mówią, ale on ma kasy (pewno nakradł). Kur## gdy ty piłeś piwo to ja zapier## dzień i noc żeby jeździć sobie BMW czy mercedesem. ZWRACAM SIĘ DO LUDZI CO NIC NIE OSIĄGNĘLI. WARA OD NAUCZYCIELI I PRZEDSIĘBIORCÓW NIEROBY ZASRANE!!!!!!!!!!

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
01 - 02 - 2014
... Odnosząc się do komentarzy. komentuje +14
Uzależnić od wyników?
To nie jest dobry pomysł. Sprowadzi patologię.
Każdy nauczyciel będzie chciał zarabiać "dużo", przez co oceny będą naciągane.
Słaby uczeń będzie dostawał dobre oceny, dobry uczeń będzie otrzymywał dobre oceny.
Same dobre oceny. Zguba. Ocenianie straci sens. Wszyscy uczniowie będą wspaniali i zdolni, wszyscy pójdą do liceów, potem studia. Potem "kariera" - jak to ma miejsce dzisiaj, praca na zmywaku w UK.

Wakacje niepłatne? A dlaczego w ogóle wakacje? Dzieci mogą się uczyć cały rok. Poza tym, sporo nauczycieli wolałoby mieć normalny urlop - wtedy kiedy chcą. Jak wytłumaczysz Jasiowi, że nie będzie dzisiaj matematyki, bo pani ma gwarantowany urlop (jak mama i tata). Urlop narzucany jest z góry.

Praktycznie nieliczne prace są teraz wykonywane jedynie na godziny. Każdy pracuje ponad to co spędza de facto w pracy - nauczyciele zwłaszcza. To jeden z dobitniejszych przykładów.

Nikt z tych, którzy płacą podatki nie płaci obecnie bezpośrednio nauczycielom. Nie płaci też innym - samorządowcom, posłom, policjantom etc.
Tak są zorganizowane cywilizowane państwa, że określone zadania muszą być wykonywane przez zatrudnianych przez państwo funkcjonariuszy. To sprawia, że gwarantowany jest pewien obiektywny i sprawiedliwy poziom.
Jeżeli komuś się to nie podoba - pozostaje mu odstąpienie od takiego modelu i wyjazd do krajów niecywilizowanych.

Ktoś poniżej podał dobry przykład. Jeżeli korzystasz z usług prywatnego przedsiębiorcy (szkoły prywatnej) oczekuj czego tylko chcesz. Nawet jeżeli Twoja pociecha ma mierne wyniki, dopłacisz, a stanie się uczniem o wybitnych wynikach - wspaniale.
Pamiętaj jednak, że jego oceny nie będą stawiane w żadnej mierze obiektywnie, a co za tym idzie, w chwili gdy przyjdzie zmierzyć się Twojej pociesze z rzeczywistością na rynku pracy, okaże się, że jej faktyczne umiejętności są warte niewiele. Zostaliście zatem oszukani - Ty i Twoja pociecha, ale na Twoje życzenie.

Oczywistym jest, że ze wszech miar pożądanym jest gratyfikowanie nauczycieli kompetentnych i zaangażowanych. Temu też muszą służyć określone mechanizmy. Na pewno jednak takim mechanizmem nie może być proste przełożenie wyników uczniów na wynagrodzenie nauczyciela.

Podsumowując, swoboda z jaką padają tu wypowiedzi nie poparte rzeczową argumentacją - zatrważa. Zwłaszcza jeżeli chodzi o pogląd jakoby obecnie podatnicy byli pracodawcami nauczycieli. Świadczy to o ignorancji i swoistej jałowości myślenia. Oczywiście, każdy ma prawo się wypowiadać w taki sposób, jak tylko potrafi. Zrozumienia wymaga też fakt, iż często określone wypowiedzi wiążą się z osobistą frustracją piszącego, jego niepowodzeniami, odmienną gorszą sytuacją. Nie sprawi to jednak, iż jego komentarze traktowane będą jako rzeczowy głos w dyskusji , zwłaszcza gdy już z pobieżnej treści komentarza danej osoby wynika, że piszący ma nikłe pojęcie o tym, o czym pisze, o ile w ogóle ma jakiekolwiek pojęcie co pisze.

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
01 - 02 - 2014
... @ ornontowitz komentuje +5
Szewc, pracownik stacji paliw ,pracownik marketu,budowlaniec mają płacone z prywatnych pieniędzy. Nie byli w pracy nie zarobili.
Nauczyciel ma płacone z naszych pieniędzy,czyli my niejako jesteśmy ich pracodawcami ,więc wymagania możemy mieć,a nie pracując dostają wynagrodzenia. Inaczej jeśli by to była szkoła prywatna wtedy jest inne finansowanie,lecz w nie ma u nas niezależnych (zależnych tylko od rodziców uczniów) szkół prywatnych

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
01 - 02 - 2014
... wypukły komentuje +8

a kiedy płaca dla np.lekarzy , samorządowców i innych za wyniki?

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
01 - 02 - 2014
... ornontowitz komentuje +17
Każdy zawód ma swoją specyfikę, ja szanuję swoje wolne weekendy i święta zatem nie pracuję na stacji benzynowej ani w markecie, tak samo żalu do innych nie powinni mieć wymienieni pracownicy ponieważ zamiast w markecie czy stacji mogą pracować np. na budowie gdzie weekendy i święta są wolne od pracy. Tak samo nauczyciel ma wolne podczas wakacji, szewc ma szewski poniedziałek i takich przykładów jest wiele. Każdy ma wolny wybór, chcesz mieć wakacje zostań zatem nauczycielem i nie miej żalu do innych, chcesz wcześniej iść na emeryturę zostań górnikiem, masz wolny wybór człowieku i nie wylewaj swojego żalu z powodu wyboru swojego zawodu. Boli cie że z budżetu opłacany jest jeden wolny miesiąc pracy nauczyciela który wykonuje swoją pracę i za pracę otrzymuje wynagrodzenie a nie boli cie ze Twoje/nasze pieniądze idą na sponsorowanie patologii bezrobocia i alkoholizmu rodzin żyjących z zasiłków. Nie widzę sensu w twojej wypowiedzi a jedynie rzucanie zasłyszanych sloganów bez głębszego przemyślenia

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
01 - 02 - 2014
... ehh komentuje +10
pensje nauczycieli opłaca się z budżetu państwa, czyli z podatków, czyli ja wypłacam, pan wypłaca, pani, społeczeństwo - nie życzę sobie aby ktoś miał płatne wakacje z moich pieniędzy.

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
01 - 02 - 2014
... ornontowitz komentuje +12
do "ehh" - w czym ci przeszkadza to że nauczyciel ma wakacje ?? przychodzą do ciebie i ci uprzykrzają życie ?? taka to dla Ciebie krzywda ?? Czy to zwykły żal i zazdrość ?? Podaj mi choć jeden powód dla którego twoje życie staje się gorsze z tego powodu

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
31 - 01 - 2014
... j23 komentuje +3
I tak powinno być jak w tytule artykułu napisano.

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
31 - 01 - 2014
... AntyAnty komentuje +3
Za wyniki? No to słabsi uczniowie będą 'straceni' już na starcie, bo by nie psuli średniej będą uwalani i gnębieni już na początku drogi.

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
31 - 01 - 2014
... demik komentuje +12
drodzy nauczyciele, skoro nie umiecie uczyc i tylko jedynki wstawiac to pragne by wam pensję obcięli!!!

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
31 - 01 - 2014
... ehh komentuje +35
Śmieszy mnie jedno, zawsze kiedy ktoś krytykuje nauczycieli pojawia się ten sam argument "myślisz że nauczyciel ma dobrze, sam zostań nauczycielem bo teraz pewnie machasz łopatą" otóż nie macham i dalej twierdze, że nauczyciele mają "przywileje niewiadomego pochodzenia". Wydaje mi się że każda pracująca osoba ma 26 dni urlopu w roku a nie jak wspomniana wyżej grupa zawodowa około 80 (mowa o samym urlopie + wakacje). Oczywiście zaraz podniesie się wrzask, że praca w domu, że klasówki, że przygotowania do lekcji. Mam dla szacownych nauczycieli informację - spora część osób pracujących również zabiera praca do domu, zostaje po godzinach etc i to przez cały rok, bez przerwy w ciągu lipca i sierpnia. Rozwiązanie? odebrać przysługujący 26 dni urlopu lub odebrać wynagrodzenie za te dwa miesiące. Następna sprawa urlop dla poratowania zdrowia? co to ma być? pracują w szkodliwych warunkach czy jak? metan się w szkołach ulatnia? już dawno powinno się zrezygnować z tego przywileju rodem z PRL. Zweryfikować należało by również godziny pracy, bo pełny wymiar pracy to nie praca od 8 do 14. Tak wiem że czasem musicie drodzy nauczyciele zostać po godzinach ale KAŻDY czasem musi natomiast nie każdy w jeden lub dwa dni w tygodniu pracuje po 4-6 godziny i bez ściemy mi tutaj, że jest inaczej. Gdyby wprowadzić te zmiany okazało by się ilu tak na prawdę jest nauczycieli "z powołania" a ilu uczy bo nie umie robić niczego innego :)

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
31 - 01 - 2014
... yrek komentuje +15
Pensje nauczycieli są rozdzielane niesprawiedliwie. Jest duża masa nauczycieli, dobrych i pełnych pasji do zawodu, mających osiągnięcia a zarabiających znacznie mniej od nierobów, którzy spędzają w szkole 18 godzin. Tak naprawdę pensje nauczycielskie powinno się urynkowić. Ja nie mam nic przeciwko temu, żeby bardzo dobry nauczyciel zarabiał nawet 10 tysięcy złotych! A ci, którzy chcą tylko podpisywać listy obecności powinni otrzymywać najniższa krajową czyli 1680 zł brutto.

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
31 - 01 - 2014
... Wadowicka Palikociarnia komentuje +13
Drodzy Nauczyciele!Jestaśmy z Wami.To od Waszej odpowiedzialnej pracy zależy przyszłość naszego Narodu.Edukacja jest najważniejsza!!!!

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
31 - 01 - 2014
... dd komentuje +10
Lekarze też nie mają płacone za wyniki tylko za "głowę" Liczy się sztuka nie rezultat.
Nawet bardziej opłaca się źle doradzić pacjentowi bo znów wróci i znów zapłacona będzie kolejna sztuka. Państwu nie zależy,bo niby ono płaci,ale nie swoimi pieniędzmi . Braknie to się złupi z ludzi siłą.
Były by wszystkie szkoły prywatne to rodzić sam zdecydowałby,czy nauczyciele w danej szkole są dobrzy i im płacić czy źli i iść do innej lepszej szkoły. Właściciele szkół dążyli by wtedy aby mieć dobrych nauczycieli.
Odezwą się teraz socjaliści którzy powiedzą PŁACIĆ ZA SZKOŁĘ !!!! ALE Z CZEGO??
Jak to z czego,ano z tego co nam państwo nie odbierze,bo w normalnym ustroju nie było by tylu akcyz i podatków przymusowych odbieranych siłą pomimo że nie są one dla nas korzystne. Każdy decydowałby sam za co chce płacić i czy chce płacić.
Kto myśli że szkolnictwo jest darmowe to się grubo myli.
Jedziesz na stację paliw zatankować samochód płacisz 300zł za bak paliwa i myślisz że wieziesz dziecko do bezpłatnej szkoły. Niestety za paliwo zapłaciłeś 100zł a 200zł to podatki i akcyzy m.innymi na tą szkołę. Kupujesz butelkę wódki za 25zł a z tego 20zł to akcyza itd. Dostaniesz wypłatę okrojoną o podatek dochodowy boś śmiał być bezczelny i się zbogacać (pracą własnych rąk) Jakby tego nie zabierali to stać by nas było na zapłacenie szkoły i wybór co dziecko w niej się będzie uczyło. Sam rodzic też by zdecydował w jakim wieku dziecko by zaczęło tą szkołę.Byłaby zasada płacę to wymagam,a nie my płacimy (czyt.przepłacamy )Twoimi pieniędzmi i nie masz nic do gadania .
Szkolnictwo by staniało oczywiście bo byłaby wolna konkurencja i nie byłoby trzeba utrzymywać wielkiego sztabu urzędników takich jak Minister edukacji i jego zastępcy ,sekretarki ,wydziały oświaty ,kuratoria i cholera wie jeszcze kogo. Pomimo że jest coraz więcej urzędników przypadających na ucznia poziom edukacji spada. Za czasów naszych wielkich poetów pisarzy ,chemików,malarzy itd nie było ministerstwa i tych urzędników.Nie było państwowego szkolnictwa ,a wielkich wybitnych uczonych i artystów nam nie brakowało. Chciałbym tylko powrotu do normalności. Państwo zaś konstruuje zaś samonapędzająca się machinę,ale z korzyściami tylko dla tych urzędników i konstruowaną tylko pod nich i ich potrzeby. wszystko pod przykrywką darmowości, dobra , wyrównywania szans ,konieczności.

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
31 - 01 - 2014
... ;p komentuje +13
nauczycielki teraz to byle odbębnić program zadany z góry i oby dalej. i często nie chodzi zeby nauczyć dziecko czegoś tylko zeby odbębnić temat i dalej aby do wakacji. więc uczniowie robią tak samo. jak nie umiesz to zamiast nauczyć to wolą dać niedostateczny i dobra jest... ja bym większosć takich nauczycielek wy...ał w piździelec ;p

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
31 - 01 - 2014
... ornontowitz komentuje +20
Zastanawiam sie dlaczego was tak boli to że nauczyciele mają taką pracę a nie inną. Trzeba było sie uczyć na nauczyciela skoro taki żal was ściska, a tak to nie pasuje bo samemu trzeba pewnie łopatą machać. Każdy jest kowalem własnego losu i jak ma kiepską pracę to jest sam sobie winien, i taki człowiek nie ma prawa wytykac innym lepszej pracy. Rodzimy sie równi i każdy ma prawo do edukacji, a to że ktoś woli chlać z kumplami niż przeczytać książkę to sam jest sobie winien że macha łopatą na mrozie a nauczyciel siedzi w ciepłej klasie.

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
31 - 01 - 2014
... ttssaa komentuje +4
OK.Jaka praca taka paca.A co ,gdy nauczyciel sztucznie naciagnie wyniki ucznia
Dla nauczyciela to kasa ,a co tam uczen ....tez sie ucieszy

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
31 - 01 - 2014
... Ciocia Fela komentuje +38
Jako emerytowana nauczycielka niestety muszę zgodzić się z tą tezą. Karta Nauczyciela u większości moich kolegów i koleżanek zabija poczucie misji w wykonywaniu zawodu. Obowiązuje zasada, czy się stoi czy się leży pensja nauczycielowi się należy.
Po uzyskaniu stopnia nauczyciela dyplomowanego to obniża motywację do pracy. System wynagradzania nauczycieli polskich szkół jest niesprawiedliwy i wiedzą o tym również nauczyciele. Dobrzy powinni bardzo dobrze zarabiać, a tym przeciętnym nie ma co przepłacać, jak to robi się w tej chwili.

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
31 - 01 - 2014
Artykuł archiwalny. Komentarze zostały zablokowane

busy
 

}} Sonda na czasie

Lato w Wadowicach...
 

}} Polecamy oferty

 

Depilacja laserowa w Magia Spa – NOWY SEZON

Depilacja laserowa to absolutny hit ostatnich lat w dziedzinie kosmetyki. Spektakularne efekty jakie można osiągnąć przyciągają do sal...

 

Ostatnie dni wyprzedaży obuwia w Sklepie Fabrycznym Domeno

Zapraszamy na wyprzedaż kolekcji wiosna- lato 2014. Ostatnie dni wyprzedaży w sklepie przyfabrycznym Domeno w Kalwarii Zebrzydowskiej. W o...

 

Laserowe zamykanie naczynek: Hit czy kit?

Kłopotliwa cera naczynkowa, otwierające się naczynka a także nieustannie występujące rumieńce to problem wielu osób. Zwalczając go...

 

Bezpłatny wstęp na Mistrzostwa Polski w noszeniu żon

16 sierpnia w Inwałdzie obok Parku Miniatur Świat Marzeń odbędą się I Mistrzostwa Polski w Noszeniu Żon. Wydarzenie niecodzienne i o...

}} Filmy

Sprawdź nas:
Oferty domów w Wadowicach
duży wybór, najnowsze propozycje, atrakcyjne lokalizacje

}} Komentarze

Piłkarska środa. Spotkanie Iskry odwołane
Iskra wygrala z Libiazem 1:0
Czas na zmiany! Wadowice24.pl przeprowadzają się do Gravelines
Nie zniknie - żebyś wiedział - to dla takich jak ty zeby nie klikali jak powaleni po 30 razy tego samego komentarza tylko dlatego że jego opcja polityczna twierdzi inaczej.
Drobniak show. Skawa grała pięknie, ale ...
Sensacja Cracovia tylko remisuje z Halniakiem niewiarygodne ale cuda sie zdarzaja,Jutrzenka 2-0 Karpaty,Swit 0-1 Niwa,Garbarz 0-1 Proszowianka,.wie ktos jak Iskra-Libiaz?
Kolejny wypadek busa. Trzy osoby ranne zabrano do szpitala
Wyrazy współczucia.
Kolejny wypadek busa. Trzy osoby ranne zabrano do szpitala
jaki portal taki redaktor....
Ale twardziel! Piotrek z medalem Mistrzostw Polski
Szczere gratulacje !
Ale twardziel! Piotrek z medalem Mistrzostw Polski
Żeby się w błocie paplac .... Tys mi sport , toc na wsi to się świnie w błocie taplaja. W szachy by se pograł jakby mądry był