4d4319984fa06fd81080addbc9af101e.html Przywracają małe sądy rejonowe. Sucha Beskidzka wyprowadzi się z Wadowic

Uwaga! To jest wersja archiwalna serwisu!

Aktualne wiadomości znajdziesz tutaj: www.wadowice24.pl

wadowice 24.pl

Rozmiar tekstu
  • Powiększ czcionkę
  • Przywróć standardową
  • Pomniejsz czcionkę

Przywracają małe sądy rejonowe. Sucha Beskidzka wyprowadzi się z Wadowic

Email Drukuj
Minister Sprawiedliwości ma pół roku na to by przystosować prawo tak, aby zlikwidowane sądy rejonowe mogły znowu pracować. Jeśli wszystko pójdzie dobrze w 2015 roku sąd w Suchej Beskidzkiej przestanie być tylko zamiejscowym wydziałem Sądu Rejonowego w Wadowicach.


We wtorek (15.07) wchodzi w życie nowelizacja Prawa o ustroju sądów powszechnych, która umożliwia przywrócenie nawet 58 z 79 małych sądów rejonowych zniesionych półtora roku temu na mocy tzw. reformy ówczesnego ministra sprawiedliwości Jarosława Gowina.

Od teraz minister sprawiedliwości ma pół roku na wydanie aktów wykonawczych dostosowujących strukturę sądownictwa do kryteriów określonych w nowelizacji.

Nie trzeba przypominać jakie zamieszanie wprowadziło rozporządzenie Ministra Sprawiedliwości z końca 2012 roku. To wtedy zawrzało w środowisku sędziowskim. Od 1 stycznia 2013 roku sąd w Suchej Beskidzkiej stał się placówką zamiejscową Sądu Rejonowego w Wadowicach. Nadal sędziowie obsługiwali petentów na miejscu, ale zmieniły się szczegóły kadrowe.

Resort sprawiedliwości, znosząc małe sądy rejonowe, argumentował, że budżet państwa oszczędzi m.in. na pensjach prezesów tych sądów, którzy staną się teraz szeregowymi sędziami. Niektóre samorządy protestowały.

Obecną nowelizację, niejako naprawiającą dotychczasową sytuację, zainicjował prezydent Bronisław Komorowski. Była to odpowiedź na spór wywołany reorganizacją sądów rejonowych . Według ustawy sąd rejonowy ma być powoływany dla obszaru jednej lub większej liczby gmin zamieszkanych przez 50 tys. osób - tam, gdzie rocznie wpływa minimum 5 tys. spraw. Sąd mógłby być także fakultatywnie utworzony dla obszaru zamieszkanego przez mniejszą liczbę ludności, jeśli liczba wpływających rocznie spraw wynosiłaby co najmniej 5 tys.

Już teraz wiadomo, że na liście sądów, które w 2015 roku na pewno zostaną "przywrócone" do poprzedniej formy działania jest właśnie sąd w Suchej Beskidzkiej. Wadowicką temidę czeka tym samym mała reorganizacja, a Sucha Beskdizka znowu zyska placówkę, która jest ważna dla prestiżu miejscowości powiatowej.

(kp)
NAPISZ DO NAS: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

Komentarze (7)add
Redakcja serwisu Wadowice24.pl nie odpowiada za komentarze zamieszczone pod artykułami i nie utożsamia się z ich treścią. Jednocześnie podkreślamy, iż nie jest to miejsce dla poniżania mieszkańców, wierzących, w tym katolików i innych, oraz sączenia jadu przez osoby nienawidzące Wadowic i wszystkiego, co jest z naszym miastem związane. Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób.
... refresh1 komentuje +4
Zlikwidujmy jeden lub drugi powiat i każmy potem ludziom jezdzic 40-50 km aby zalatwic sprawe w innym odleglym miescie... i czekac w kolejkach caly dzien...Jaka oszczednosc jest na sadach badz powiatach likwidowanych, kiedy i tak ci sami ludzie tam pracuja tylko inaczej sie sąd lub powiat nazywa? I tak musialy by zostac delegatury istniejacych urzedow. W rezultacie utrudnia sie zycie obywatelom. "Zupa" ma racje - trzeba brac pod uwage uwarunkowania gospodarcze, geograficzne i spoleczne. Liczba ludnosci nie moze byc wyznacznikiem...Wg mnie lepiej nic nie likwidowac, ale zmniejszyc liczbe urzednikow i zrobic centralny urzad np. w Krakowie z punktami obslugi w mniejszych miastach. Moze to jest rozwiazaniem?

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
16 - 07 - 2014
... zupa komentuje +8
Biorą pod uwagę sytuację gospodarczą, budżetową obydwu powiatów to wcielić należy raczej powiat wadowicki do suskiego. Jeżeli chodzi o gminę Zator to nie jestem pewny, ale też chyba stoi pod tym względem nie najgorzej. Ale Sucha ma Lichosyta a my Filipiakową - i tyle w temacie.

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
15 - 07 - 2014
... Penko komentuje +3
Nam trza pracy i sprawiedliwego wynagrodzenia a nie wymiaru sprawiedliwości

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
15 - 07 - 2014
... olle komentuje +8
Budować zusy,muzea,sądy,rynki,likwidować szkoły , zakłady - żyć nie umierać

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
15 - 07 - 2014
... gps komentuje +2
Chory kraj.

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
15 - 07 - 2014
... jam komentuje +3
i co z tego jak sądy są ustawione i nie sprawiedliwe

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
15 - 07 - 2014
... Ryszard Suski komentuje +12
Powiat suski trzeba włączyć do powiatu wadowickiego. Nie mają sensu takie małe powiaty. Należy przywrócić kształt powiatu wadowickiego z XX-lecia międzywojennego, z II Rzeczypospolitej (od Makowa do Zatora).

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
14 - 07 - 2014
Artykuł archiwalny. Komentarze zostały zablokowane

busy
 

}} Sonda na czasie

Lato w Wadowicach...
 

}} Polecamy oferty

 

Depilacja laserowa w Magia Spa – NOWY SEZON

Depilacja laserowa to absolutny hit ostatnich lat w dziedzinie kosmetyki. Spektakularne efekty jakie można osiągnąć przyciągają do sal...

 

Ostatnie dni wyprzedaży obuwia w Sklepie Fabrycznym Domeno

Zapraszamy na wyprzedaż kolekcji wiosna- lato 2014. Ostatnie dni wyprzedaży w sklepie przyfabrycznym Domeno w Kalwarii Zebrzydowskiej. W o...

 

Laserowe zamykanie naczynek: Hit czy kit?

Kłopotliwa cera naczynkowa, otwierające się naczynka a także nieustannie występujące rumieńce to problem wielu osób. Zwalczając go...

 

Bezpłatny wstęp na Mistrzostwa Polski w noszeniu żon

16 sierpnia w Inwałdzie obok Parku Miniatur Świat Marzeń odbędą się I Mistrzostwa Polski w Noszeniu Żon. Wydarzenie niecodzienne i o...

}} Filmy

Sprawdź nas:
Oferty domów w Wadowicach
duży wybór, najnowsze propozycje, atrakcyjne lokalizacje

}} Komentarze

Piłkarska środa. Spotkanie Iskry odwołane
Iskra wygrala z Libiazem 1:0
Czas na zmiany! Wadowice24.pl przeprowadzają się do Gravelines
Nie zniknie - żebyś wiedział - to dla takich jak ty zeby nie klikali jak powaleni po 30 razy tego samego komentarza tylko dlatego że jego opcja polityczna twierdzi inaczej.
Drobniak show. Skawa grała pięknie, ale ...
Sensacja Cracovia tylko remisuje z Halniakiem niewiarygodne ale cuda sie zdarzaja,Jutrzenka 2-0 Karpaty,Swit 0-1 Niwa,Garbarz 0-1 Proszowianka,.wie ktos jak Iskra-Libiaz?
Kolejny wypadek busa. Trzy osoby ranne zabrano do szpitala
Wyrazy współczucia.
Kolejny wypadek busa. Trzy osoby ranne zabrano do szpitala
jaki portal taki redaktor....
Ale twardziel! Piotrek z medalem Mistrzostw Polski
Szczere gratulacje !
Ale twardziel! Piotrek z medalem Mistrzostw Polski
Żeby się w błocie paplac .... Tys mi sport , toc na wsi to się świnie w błocie taplaja. W szachy by se pograł jakby mądry był