78a781a6189608404c123ba6a7bee66e.html W Małopolsce rośnie poziom ubóstwa

Uwaga! To jest wersja archiwalna serwisu!

Aktualne wiadomości znajdziesz tutaj: www.wadowice24.pl

wadowice 24.pl

Rozmiar tekstu
  • Powiększ czcionkę
  • Przywróć standardową
  • Pomniejsz czcionkę

W Małopolsce rośnie poziom ubóstwa

Email Drukuj
W naszym regionie wzrasta poziom ubóstwa. Według szacunków Głównego Urzędu Statystycznego wartości wszystkich trzech podstawowych wskaźników zagrożenia ubóstwem lokowały Małopolskę na 8. pozycji wśród regionów Polski.Podczas ostatniej sesji Sejmiku Województwa Małopolskiego zaprezentowano dokument pn. "Ocena zasobów pomocy społecznej Województwa Małopolskiego za rok 2013". Z analizy tego raportu wynika, że w naszym regionie wzrasta poziom ubóstwa.

Według szacunków Głównego Urzędu Statystycznego (GUS)  wartości wszystkich trzech podstawowych wskaźników zagrożenia ubóstwem (minimum egzystencji, relatywnej granicy ubóstwa i ustawowej granicy ubóstwa) lokowały Małopolskę na 8. pozycji wśród regionów Polski.

Analizując poszczególne granice ubóstwa należy zauważyć, iż nastąpił znaczny wzrost wartości wskaźnika dotyczącego ludności żyjącej poniżej minimum egzystencji : z 4,8% w 2011 r. do 6,2% w 2012 r. Biorąc pod uwagę pozostałe dwa wskaźniki (relatywną granicę ubóstwa i ustawową granicę ubóstwa) można również zauważyć wzrost liczby Małopolan żyjących poniżej tych granic.

Poziom pierwszego plasuje Małopolskę także poniżej średniej dla kraju (15,6% w Małopolsce w stosunku do 16,3% w Polsce). Podobna sytuacja dotyczyła odsetka osób żyjących poniżej ustawowej granicy ubóstwa. Wartość tego wskaźnika wynosiła 6,6% (przy średniej dla Polski na poziomie 7.2%)

W trakcie dyskusji poruszałem również problemy masowej emigracji młodego pokolenia, rosnącego bezrobocia - zwłaszcza wśród osób do 25 oraz powyżej 50 roku życia. Okazuje się bowiem, iż w tej ostatniej kategorii wiekowej największy wzrost bezrobocia wystąpił na terenie powiatu suskiego (w porównaniu do 2012r. wzrost o 24,2%).

A swoją drogą jak to możliwe, że pomimo miliardów euro, które płyną do Polski, w naszym regionie wciąż bieda aż piszczy. Wygląda na to, iż część unijnych środków została zmarnowana albo wykorzystana w nieprzemyślany sposób. Brak nowych inwestycji rodzi nowych bezrobotnych co w oczywisty sposób przyczynia się do wzrostu ubóstwa wśród mieszkańców Małopolski.

Rafał Stuglik
radny Sejmiku Małopolskiego
NAPISZ DO NAS: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

Komentarze (18)add
Redakcja serwisu Wadowice24.pl nie odpowiada za komentarze zamieszczone pod artykułami i nie utożsamia się z ich treścią. Jednocześnie podkreślamy, iż nie jest to miejsce dla poniżania mieszkańców, wierzących, w tym katolików i innych, oraz sączenia jadu przez osoby nienawidzące Wadowic i wszystkiego, co jest z naszym miastem związane. Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób.
... yanek komentuje +0
jeszcze z 20 lat i Wadowice to będzie takie małe miasteczko pod Zatorem, haha

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
09 - 08 - 2014
... gonzo komentuje +1
elemele środki z UNI idą na szkolenia urzędnik musi z czegoś żyć a my pojemy szczawiu i mirabelek ale nauczą nas jak się wychodzi na drabine itp

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
03 - 08 - 2014
... Elemele komentuje +0
A swoją drogą jak to możliwe, że pomimo miliardów euro, które płyną do Polski, w naszym regionie wciąż bieda aż piszczy. Wygląda na to, iż część unijnych środków została zmarnowana albo wykorzystana w nieprzemyślany sposób. Brak nowych inwestycji rodzi nowych bezrobotnych co w oczywisty sposób przyczynia się do wzrostu ubóstwa wśród mieszkańców Małopolski.

#ile to razy pisano,że unijne środki zostały "ograbione",a tu nic się nie robi !!!!
Tylko jakieś głupie kursy, szkolenia,a na to nie ma popytu w pracy.
Kasę doi jak zawsze biurokracja,szkoleniowcy,wykładowcy i co tu dużo pisać !!!!!!!!!

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
03 - 08 - 2014
... @bor komentuje +2
PUP podlega pod starostę, wybierasz starostę to w pakiecie dostajesz jego przyjaciela z Choczni Cholewkę i taką zmianę proponują blogery

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
03 - 08 - 2014
... bor komentuje +2
Polacy potrafią tylko narzekać . To ,że pani Ewa i jej klika nie potrafi nic zrobić z bezrobociem, nie potrafi wykożystać pieniędzy we właściwy sposób to jest oczywiście jej wina. Lecz od tego są wybory . JUŻ NADSZEDŁ NAJWYŻSZY CZAS ABY SKOŃCZYĆ Z TĄ DYKTATURĄ . Lecz to jest wasza w tym rola , wyborców.

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
03 - 08 - 2014
... do zrezygnowanej komentuje +0
To jest wlasnie polska rzeczywistosc klepanie bidy co miesiac,ale media zachwalaja jaki to dobrobyt w kraju mamy,trwa demagogia i uprawianie populizmu w tv,Polska to jeden z biedbniejszych panstw w unii i takie sa fakty i nie dajcie sie omamic tej telewizyjnej propagandzie.Zadluzone szpitale,kolejiki w szpitalach,upadajace stocznie,wysokie bezrobocie,tabuny ludzi mlodych zagranica,oto co mamy po erze 25lat po upadku muru.

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
01 - 08 - 2014
... Zrezygnowana komentuje +1
Sama jestem biedna żyję z pensji 1400zł i co?
Muszę opłacić mieszkanie gaz prąd..I ledwo starczy mi na życie a mam dziecko do utrzymania a ceny książek zeszytów i przyborów szkolnych to ceny kosmiczne..
Chyba będę musiała opuścić Wadowice i wyjechać do Anglii do siostry

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
01 - 08 - 2014
... fredo komentuje +2
ja tam nie narzekam opalam się i popijam browarka jak ktoś chce to pracuje i kase ma

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
24 - 07 - 2014
... Jakie ubóstwo? komentuje +8
Ja mam 1325 zł,pan starosta ma 15000.....to średnio mamy po 8000 tyś zł.

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
22 - 07 - 2014
... g komentuje +6
Problem na pewno istnieje ale jest spora grupa pseudorolników i pseudo biednych tylko na papierze sam znam duzo osób bioracych zasiłki ale kasy maja sporo bo firmy na czarno

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
22 - 07 - 2014
... ziom komentuje +13
budujmy wiecej "markietow",kosciolow,hoteli (gdzie noc kosztuje jak w Hiltonie),no...i kilku miejscowych "bossow",ktorzy wykorzystuja sytuacje i heya! po 10h za 3,50-5zl/h.! Czy tu nie moga dzialac firmy motoryzacyjne,IT,czy techniczne? Do granicy blisko,do A4 blisko,ale BDI sie blokuje.Ile zakldow jest w Wadowicach? Cztery na krzyz??! Na swiatkach i kremowkach,nie zbuduje sie miejsc pracy. A papiez po aferach pedofilskich stracil popularnosc,do czego jego podwladni sie przylozyli. Komunikacja lokalna to syf,bojki miedzy busistami to jakas atrakcja.Smiem twierdzic,iz kilku "bossow" w stylu wloskim z tego terenu sowicie oplacaja kogo trzeba by miec tanich bialych "murzynow"(bez obrazy dla czarnoskorych).Taka wies jak Jelesnia potrafila sciagnac firme produkujaca wiazki do AGD czy aut! A Wadowice?? Markiety z owadem i innych Mialczygroszy od 7 bolesci,korzystaja na bezrobotnych za groszowe stawki,na smieciowych umowach.Czy ktos ze Starostwa nie ma oczu?Stolarstwo,szewstwo,soki,instanty czy ciastka to nie przyszlosc! Dzis inne branze sa w rozwoju,szczegolnie IT,motoryzacja,lotnictwo(drony),te ostatnie na podbeskidziu maja tradycje.Ale wpierw nalezy wybudowac expresowke BDI,w owczas region moze liczyc na sukces gospodarczy

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
22 - 07 - 2014
... Krzysiek komentuje +5
Zamiast miejsc pracy/zakłady/przedsiębiorstwa to budują super markety...
ZROBIĆ STREFĘ EKONOMICZNĄ!!!

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
21 - 07 - 2014
... Krys komentuje +6
Dobrze byłoby napisać , zwłaszcza teraz przed wyborami jak w naszym mieście zostały wykorzystane środki unijne. Co zrobiono w temacie tworzenia nowych stanowisk pracy.
I dlaczego likwidowano istniejące zakłady.

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
21 - 07 - 2014
... binek komentuje +8
Wadowice to bieda jak w Ugandzie

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
21 - 07 - 2014
... kałakolczik komentuje +17
Nie mogą jakoś te nasze władze samorządowe przebić się do przodu z jakąś konkretną i solidną inicjatywą. Inne miasta z przed nosa koszą nam i przechwytują inicjatywy budowy zakładów pracy, inwestycje wszelakie i tworzenie nowych miejsc pracy. Tu obserwujemy wyraźny i jasno [ ciemno ] widoczny marazm. Zasklepiliśmy się w tym Rynku Głównym, Muzeum i atmosferze wokół tych obiektów. Żyjemy przeszłością, wspomnieniami, nostalgią za czymś i kimś co już nie wróci. Nadchodzą gorsze czasy.

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
21 - 07 - 2014
... terapeuta komentuje +16
Nic nie wiem z tego artykułu. Po prostu napisz ile to pieniędzy na jednego. Zaraz będę widział czy żyję w bóstwie?
Statystyki są po to żeby kłamać. Statystycznie co czwarty na Świecie to Chińczyk. Według statystyki ilu powinno być Chińczyków w Wadowicach. Dużo ?

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
21 - 07 - 2014
... lump komentuje +8
kotarba mówi że w WADOWICACH nie ma problemu bezrobocia

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
21 - 07 - 2014
... Trlou komentuje +26
Ale grunt, że Twój Pan sądzi, że Wadowice są najlepiej rozwiniętym miastem w Polsce prawda ??? A wystarczy poczytać dane GUS-u lub rankingi i widać, że Wadowice to gów.... wieś gdzieś na peryferiach Polski zabita dechami płynąca w regres na każdej płaszczyźnie.

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
21 - 07 - 2014
Artykuł archiwalny. Komentarze zostały zablokowane

busy
 

}} Sonda na czasie

Lato w Wadowicach...
 

}} Polecamy oferty

 

Depilacja laserowa w Magia Spa – NOWY SEZON

Depilacja laserowa to absolutny hit ostatnich lat w dziedzinie kosmetyki. Spektakularne efekty jakie można osiągnąć przyciągają do sal...

 

Ostatnie dni wyprzedaży obuwia w Sklepie Fabrycznym Domeno

Zapraszamy na wyprzedaż kolekcji wiosna- lato 2014. Ostatnie dni wyprzedaży w sklepie przyfabrycznym Domeno w Kalwarii Zebrzydowskiej. W o...

 

Laserowe zamykanie naczynek: Hit czy kit?

Kłopotliwa cera naczynkowa, otwierające się naczynka a także nieustannie występujące rumieńce to problem wielu osób. Zwalczając go...

 

Bezpłatny wstęp na Mistrzostwa Polski w noszeniu żon

16 sierpnia w Inwałdzie obok Parku Miniatur Świat Marzeń odbędą się I Mistrzostwa Polski w Noszeniu Żon. Wydarzenie niecodzienne i o...

}} Filmy

Sprawdź nas:
Oferty domów w Wadowicach
duży wybór, najnowsze propozycje, atrakcyjne lokalizacje

}} Komentarze

Piłkarska środa. Spotkanie Iskry odwołane
Iskra wygrala z Libiazem 1:0
Czas na zmiany! Wadowice24.pl przeprowadzają się do Gravelines
Nie zniknie - żebyś wiedział - to dla takich jak ty zeby nie klikali jak powaleni po 30 razy tego samego komentarza tylko dlatego że jego opcja polityczna twierdzi inaczej.
Drobniak show. Skawa grała pięknie, ale ...
Sensacja Cracovia tylko remisuje z Halniakiem niewiarygodne ale cuda sie zdarzaja,Jutrzenka 2-0 Karpaty,Swit 0-1 Niwa,Garbarz 0-1 Proszowianka,.wie ktos jak Iskra-Libiaz?
Kolejny wypadek busa. Trzy osoby ranne zabrano do szpitala
Wyrazy współczucia.
Kolejny wypadek busa. Trzy osoby ranne zabrano do szpitala
jaki portal taki redaktor....
Ale twardziel! Piotrek z medalem Mistrzostw Polski
Szczere gratulacje !
Ale twardziel! Piotrek z medalem Mistrzostw Polski
Żeby się w błocie paplac .... Tys mi sport , toc na wsi to się świnie w błocie taplaja. W szachy by se pograł jakby mądry był