5e2c3e255860fccc4820ae4bf09797c4.html Akcja u Tygrysa miała sens. Znalazło się 70 chętnych do ratowania życia

Uwaga! To jest wersja archiwalna serwisu!

Aktualne wiadomości znajdziesz tutaj: www.wadowice24.pl

wadowice 24.pl

Rozmiar tekstu
  • Powiększ czcionkę
  • Przywróć standardową
  • Pomniejsz czcionkę

Akcja u Tygrysa miała sens. Znalazło się 70 chętnych do ratowania życia

Email Drukuj
Organizatorzy nie spodziewali się tak dużej frekwencji. W trakcie akcji u Tygrysa zarejestrowało się około 70 potencjalnych dawców krwi. Być może w tej grupie znajdzie się osoba, która będzie mogła uratować komuś życie. A wystarczy naprawdę niewiele.


Highslide JS Highslide JS Highslide JS Highslide JS Highslide JS
W Polsce, co godzinę stawiana jest komuś diagnoza: nowotwór krwi, czyli białaczka. Dla wielu pacjentów jedyną szansą na wyzdrowienie jest przeszczep szpiku od dawcy niespokrewnionego. Cały czas są w Polsce pacjenci, dla których nie znaleziono dawcy, wśród 20 milionów osób zarejestrowanych na całym świecie.

Aby zwiększyć szansę na znalezienie dawcy dla pacjentów zorganizowano Dzień Dawcy Szpiku podczas Zlotu u Tygrysa. Pomysłodawcą akcji w tym miejscu był jeden z pracowników firmy Fideltronik z Suchej Beskidzkiej. Patronatem honorowym imprezę objęła Ewa Filipiak , burmistrz Wadowic, która uczestniczyła w imprezie.
Zainteresowanie było duże. Nie spodziewaliśmy się tego. To dobrze, że tyle osób odpowiedziało na nasz apel.  – mówi Tomasz Sitarz, jeden z koordynatorów akcji.
Wadowicka akcja prowadzona była podczas imprezy plenerowej pt. „Budzimy Wadowice” zorganizowanej przez restaurację Tygrys na terenie byłego Wojskowego Domu Wypoczynkowego Podhalanin.

Highslide JS Jednym z uczestników tego szlachetnego wydarzenia był Bartosz Bagier, 24-letni andrychowianin, który w tym roku był dawcą szpiku dla 60-letniego amerykanina.
Nie należy się niczego bać. Sam zabieg trwa od 4 do 10 godzin i jest bezbolesny. Polega na przetoczeniu krwi, z której odseparowane zostają komórki szpiku kostnego - uświadomił zebranych Bartosz.
Od piątku do niedzieli (20-22.09) wydarzeniu towarzyszyły  m.in. liczne koncerty, parada motocykli ulicami miasta, czy chociażby maraton Zumby i konkursy dla dzieci. Mimo niesprzyjającej aury zainteresowanych nie zabrakło.

Kto może zostać dawną szpiku? Zarejestrować może się każdy zdrowy człowiek pomiędzy 18 a 55 rokiem życia, ważący minimum 50 kg (bez dużej nadwagi). Zajmuje to tylko chwilę, polega na przeprowadzeniu wstępnego wywiadu medycznego, wypełnieniu formularza z danymi osobowymi oraz pobraniu wymazu ze śliny z wewnętrznej strony policzka.

Na podstawie pobranej próbki zostaną określone cechy zgodności antygenowej, a jeśli okaże się, że kod genetyczny dawcy zgadza się z kodem genetycznym chorego, wtedy dochodzi do przeszczepu. Wszyscy, którzy chcą się zarejestrować powinni mieć ze sobą dokument tożsamości z nr PESEL.

Fundacja DKMS Polska to aktualnie największa baza dawców szpiku w Polsce, w której zarejestrowanych jest i przebadanych ponad 357 000 (lipiec 2013) potencjalnych dawców szpiku, a już 611 (lipiec 2013) osób oddało swoje komórki macierzyste lub szpik, dając szansę na życie Pacjentom zarówno w Polsce, jak i na świecie. Fundacja DKMS Polska została zarejestrowana 28 listopada 2008 roku, jednak działalność rozpoczęła 25 lutego 2009 roku.

(kp)
Aktualizacja 23.09.
NAPISZ DO NAS: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

Komentarze (17)add
Redakcja serwisu Wadowice24.pl nie odpowiada za komentarze zamieszczone pod artykułami i nie utożsamia się z ich treścią. Jednocześnie podkreślamy, iż nie jest to miejsce dla poniżania mieszkańców, wierzących, w tym katolików i innych, oraz sączenia jadu przez osoby nienawidzące Wadowic i wszystkiego, co jest z naszym miastem związane. Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób.
... Restauracja Tygrys komentuje +7
Restauracja Tygrys chce bardzo podziękować osobom które pomogły w zorganizowaniu imprezy a w szczególności panu Ryszardowi Płonce - przedstawicielowi kierowców TIR-ów, Dyrektorowi WDW Podhalanin za udostępnienie terenu, wszystkim artystom występującym charytatywnie oraz pozostałym muzykom i zespołom, Nordfit za wykonanie zumby,Ma Ti W , 4szmerom, Trans-loli, Karinie Opyrchał, North West, Dużemu Ptakowi, Mawashi za pokaz karate i ochronę, oraz wszystkim przyjaciołom zaangażowanym w naszą akcję
Serdeczne podziękowania dla ZHP Wadowice, lotniskowi Graboszyce, oraz wszystkim sponsorom: AGD Partner, Skawa Wadowice, Młyn Jacka i wielu wielu innym.
Dzięki wielkie Klubowi Grey Wolves FG Wadowice za zabezpieczenie przejazdu parady motocyklowej.
Dziękujemy Pani Burmistrz Ewie Filipiak za poparcie naszej imprezy i uczestnictwo.
Prosimy naszej imprezy Budzimy Wadowice, rejestracji potencjalnych dawców szpiku kostnego, zbiórki Fundacji Pomóc Więcej, motocykliści kontra kierowcy TIR-ów nie łączyć z polityką

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
23 - 09 - 2013
... didi de komentuje +4
@juzek no przecież takie rzeczy nie mogą ujrzeć światła dziennego bo impreza była pod patronatem naszej pani burmistrz no to jak by to wyglądało , naprawdę super akacja wielki szacun ale ......zawsze musi ktoś spieprzyć bo jak by kto inny patronował imprezie to w necie by huczało no ale tak to już jest ,dobrze że za niedługo wadowiczanie wypowiedzą się czego chcą

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
23 - 09 - 2013
... juzek komentuje +11
szkoda że nikt nie wspomni o wypadku ,który miał miejsce na zlocie.
Jeden z motocyklistów pod wpływem alkoholu przewoził gości, jeździł jak kretyn, aż w końcu z impetem zaliczył glębę wraz z pasażerką, która rozcięła głowe.
Chłopaki zadzwonili po karetkę, za co dostało im się potem od "motocyklistów" , bo przecież ważniejsze jest aby ten idiota co jechał nie stracił prawa jazdy, niż zdrowie babki która siedziała z zakrwawioną twarzą, i której wmawiano ze nic nie jest pod przymusem podpisania odpowiednich dokumentów.

Już nie wspomne o kłamstwie które powiedziano policji, jakoby ona prowadziła motocykl i się na nim przewróciła.. ech co ten alkohol z ludźmi robi

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
23 - 09 - 2013
... monocyt komentuje +3
Jozi - no właście znam takich , którzy podpinali się pod każdą miejską imprezę byleby tylko zebrać podpisy pod swoim dokumentem. To jest dopiero wstyd. A tak jako "ps" - patronat burmistrza Wadowic pod tą akcją nie jest pierwszym i jedynym. Jest wiele imprez , które zabiegały o coś takiego. I niech do ciebie to dotrze, że to nie burmistrz "się podpina" tylko organizator składa wniosek do urzędu miejskiego by ta taki patrona objęła. Nigdy w druga stronę! Zaczynam się coraz bardziej przekonywać do tego, że stoję po dobrej stronie tej całej politycznej zawieruchy. Wystarcza mi takie wpisy ludzi, którzy sączą jad na wszystko co miejskie!!!

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
23 - 09 - 2013
... Jozi komentuje +5
@ Elżbieta Gałązka jak widać prawda boli i frustratem NIE JESTEM KOBIETO!!!!!!! pod każdą akcje się podpinają żeby tylko u władzy się utrzymać a akcja bardzo fajna popieram tu patronują imprezie a gdzie indziej pluwają to jest według ciebie normalne ??a każdy ma prawo wyrazić swoje zdanie a moje jest właśnie takie wszędzie się odepną byle u władzy zostać

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
21 - 09 - 2013
... Elżbieta Gałązka komentuje +6
@ jozi frustracie - to nie władza się podpina tylko organizatorzy , którzy już nie raz widzieli jak powinno sie robić impreze poprosili władzę o patronat. Ludzie! O co wam chodzi, na siłę chcecie wmówić ludziom rzeczy które nie są prawdą? Obłuda! Do każdej imprezy potraficie ssie doczepić gdziekolwiek "władza" zaistnieje. I co teraz bedziecie szukać haków na organizatorów bo ośmielili się poprosić miasto o patronat? To jest dopiero paranoja!

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
21 - 09 - 2013
... Jozi komentuje +5
Fajna akcja , ale jak widać władza musi się pod nia podpiąć jak jest widmo wylotki ze stołka , czego to już nie zrobia żeby się u władzy utrzymać , co too za durne ulotki w STOPIE rozdawali to jest chore, ludzie mają prawo wyboru a każdy widzi jak jest

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
21 - 09 - 2013
... Pietrek wstyd komentuje +5
Co za tandeta te ulotki szkalujące Klinowskiego, za Bugiem z twego powodu żenua

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
20 - 09 - 2013
... bywalec komentuje +5
no to już jest pewne , że wyroba i innej maści mieszacze , czyli klinowski za chwilę zaczną węszyć czy burmistrz coś dała , jeśli tak co co i za ile i czy tam czasem nie jest plac budowy i czy lokal spełnia warunki sanitarne . żeby tylko uprzykrzyć życie ludziom którzy coś pozytywnego chcą zrobić . ale jeśli jeden z nich potrzebowałby krwi do transfuzji ( motoserce ) lub szpiku do przeszczepu ( fideltronik ) to przyjęli by go w stajni , lub stodole razem z inwentarzem bez żadnych sprzeciwów.

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
20 - 09 - 2013
... stasiulek komentuje +8
Cy Stasek odda śpik?

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
20 - 09 - 2013
... opi komentuje +6
Pietrek nie dziękuj tak okrutnie, bo śmieszny jesteś , wszyscy wszystko wiedzą, ale o sercu filipiaczki nie.

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
20 - 09 - 2013
... Uczeń LO komentuje +4
Brawa dla naszej Pani Burmistrz, która zawsze jest z potrzebującymi pomocy.

Wielkie dzięki za SERCE.

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
19 - 09 - 2013
... dziunias komentuje +3
@ ghod - Patronat honorowy oraz członkostwo w komitecie honorowym jest wyróżnieniem, podkreślającym szczególny charakter wydarzeń i inicjatyw, których realizacja przyczynia się do promocji Miasta. Objęcie imprezy honorowym patronatem nie wiąże się z udzieleniem wsparcia organizacyjnego lub finansowego.Często też objęcie patronatu honorowego wiąże się z obowiązkiem złożenia przez organizatora sprawozdania z przebiegu przedsięwzięcia. Tutaj proponuje wrócić do wypowiedzi kuźmy który/która bardziej po ludzku wykłada o co lotto!

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
19 - 09 - 2013
... decybel komentuje +6
@j23

Twoja uwaga jest trochę nie na temat. Jak burmistrz może być dawcą? Przeczytaj wyraźnie artykuł się dowiesz. Wiek nie puszcza, ale mimo to jestem przekonany, że Ewa Filipiak by się nie zawahała.

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
19 - 09 - 2013
... ghod komentuje +5
ale co to w praktyce oznacza "objęła patronatem"?

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
19 - 09 - 2013
... kuźma komentuje +6
j23- taka jest też rola włodarzy miast, wsi i nie tylko. Często obejmują patronatem imprezy z które mają szczytny cel wyrażając swoje dla tego poparcie. To w zasadzie ma podnosić prestiż imprezy a także zwiększać jej przekaz. Nierzadko też włodarze sami w nich uczestniczą , a jesli nie nie jest to żadną hipokryzją.

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
19 - 09 - 2013
... j23 komentuje +11
Pytanie - jak burmistrz objęła patronatem tak szczytną imprezę to została jest czy też ma zamia być dawcą czy to tylko zwykła czysta hipokryzja?

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
19 - 09 - 2013
Artykuł archiwalny. Komentarze zostały zablokowane

busy
 

}} Sonda na czasie

Lato w Wadowicach...
 

}} Polecamy oferty

 

Depilacja laserowa w Magia Spa – NOWY SEZON

Depilacja laserowa to absolutny hit ostatnich lat w dziedzinie kosmetyki. Spektakularne efekty jakie można osiągnąć przyciągają do sal...

 

Ostatnie dni wyprzedaży obuwia w Sklepie Fabrycznym Domeno

Zapraszamy na wyprzedaż kolekcji wiosna- lato 2014. Ostatnie dni wyprzedaży w sklepie przyfabrycznym Domeno w Kalwarii Zebrzydowskiej. W o...

 

Laserowe zamykanie naczynek: Hit czy kit?

Kłopotliwa cera naczynkowa, otwierające się naczynka a także nieustannie występujące rumieńce to problem wielu osób. Zwalczając go...

 

Bezpłatny wstęp na Mistrzostwa Polski w noszeniu żon

16 sierpnia w Inwałdzie obok Parku Miniatur Świat Marzeń odbędą się I Mistrzostwa Polski w Noszeniu Żon. Wydarzenie niecodzienne i o...

}} Filmy

Sprawdź nas:
Oferty domów w Wadowicach
duży wybór, najnowsze propozycje, atrakcyjne lokalizacje

}} Komentarze

Piłkarska środa. Spotkanie Iskry odwołane
Iskra wygrala z Libiazem 1:0
Czas na zmiany! Wadowice24.pl przeprowadzają się do Gravelines
Nie zniknie - żebyś wiedział - to dla takich jak ty zeby nie klikali jak powaleni po 30 razy tego samego komentarza tylko dlatego że jego opcja polityczna twierdzi inaczej.
Drobniak show. Skawa grała pięknie, ale ...
Sensacja Cracovia tylko remisuje z Halniakiem niewiarygodne ale cuda sie zdarzaja,Jutrzenka 2-0 Karpaty,Swit 0-1 Niwa,Garbarz 0-1 Proszowianka,.wie ktos jak Iskra-Libiaz?
Kolejny wypadek busa. Trzy osoby ranne zabrano do szpitala
Wyrazy współczucia.
Kolejny wypadek busa. Trzy osoby ranne zabrano do szpitala
jaki portal taki redaktor....
Ale twardziel! Piotrek z medalem Mistrzostw Polski
Szczere gratulacje !
Ale twardziel! Piotrek z medalem Mistrzostw Polski
Żeby się w błocie paplac .... Tys mi sport , toc na wsi to się świnie w błocie taplaja. W szachy by se pograł jakby mądry był