435554831c076ac970e2f9ed3dfeb32d.html Każdy zarejestrowany jest na wagę złota

Uwaga! To jest wersja archiwalna serwisu!

Aktualne wiadomości znajdziesz tutaj: www.wadowice24.pl

wadowice 24.pl

Rozmiar tekstu
  • Powiększ czcionkę
  • Przywróć standardową
  • Pomniejsz czcionkę

Każdy zarejestrowany jest na wagę złota

Email Drukuj
957 osób w Wadowicach, 539 w Jaroszowicach i 57 w Inwałdzie. Przez ostatnie tygodnie już ponad 1500 osób zarejestrowało się w bazie potencjalnych dawców szpiku. A przed nami kolejne akcje w Łękawicy, a także na Zbywaczówce, gdzie będzie można za darmo zbadać swoje zdrowie.


Podczas ostatniego „Dnia Dawcy Szpiku” w Inwałdzie zarejestrowało się 57 osób. W porównaniu do 1496 zarejestrowanych na akcji dla Liliany Fili z Jaroszowic, ta liczba może nie wyglądać imponująco, ale tylko z pozoru. Każda nowa osoba zarejestrowana w bazie DKMS może być na wagę złota i tak naprawdę każda akcja, która przyniesie choć kilku nowych potencjalnych dawców, kończy się wielkim sukcesem. A przed nami kolejne „Dni Dawcy”.

W niedzielę (27.07) będzie można się zarejestrować zarówno w Łękawicy, dokładnie w godzinach 10 – 17.00 na boisku przy szkole podstawowej, a także w Centrum Kultury na Zbywaczówce w Jaroszowicach.

Tamtejsze sołectwo zaprasza wszystkich na „Białą Niedzielę”, podczas której będzie można skorzystać z bezpłatnej konsultacji lekarskiej, jak również poddać się wielu darmowym badaniom, jak badanie poziomu cukru i cholesterolu, mammografia dla Pań w wieku 50 – 69 lat, a także densytometria, czyli kontrola gęstości kości stopy dla Pań, które wcześniej wykonają mammografię.
Szlachetne zdrowie, nikt się nie dowie, jako smakujesz, aż się zepsujesz – pisał Kochanowski. Ostatnie akcje w naszym powiecie (m.in. Dni Dawcy „Pomóż Lili i Innym”) pokazały, że mieszkańcy Wadowic i najbliższych okolic chętnie jednoczą się, by pomagać chorym. Nie należy jednak zapominać o profilaktyce! Tylko poprzez regularne badania istnieje możliwość wykrycia wielu chorób. Świadomi tego faktu zachęcamy do udziału w ‘Białej Niedzieli’ – apelują organizatorzy.
Poza korzystaniem, będzie można również dać „coś” od siebie, oddać krew oraz oczywiście zostać potencjalnym dawcą szpiku i komórek macierzystych. Akcję „Zostań Dawcą” organizują niezmordowani wolontariusze „Dni Dawcy Szpiku – Pomóż Lili i innym” na czele z Franciszkiem Sarapatą.
Kto jeszcze nie zarejestrował się do bazy DMKS – serdecznie zapraszamy! Zależy nam na każdym potencjalnym dawcy, jeśli uzbiera się ich choć 10 – będzie super. Podczas tej akcji będzie aż dwóch wolontariuszy którzy już są faktycznymi Dawcami, Agata Gąsiorek i Bartosz Bagier z Andrychowa, którzy są najlepszymi dowodami, że przeszczep nie kosztuje ani trochę naszego zdrowia, a można dać szanse na nowe życie innej osobie. Będzie można z nimi swobodnie porozmawiać, popytać o cały przebieg przeszczepu, a co za tym idzie, rozwiać wszelkie wątpliwości – zachęca Franciszek Sarapata.
„Biała Niedziela” w Jaroszowicach będzie trwała od 9 do 13.00. Przynajmniej godzinę dłużej potrwa rejestracja potencjalnych dawców szpiku.

Powtarzamy bardzo istotne informacje przed rejestracją:
- nie trzeba być na czczo(zachęcamy nawet zjeść solidne śniadanie)
- wypicie dzień wcześniej lub w ten sam dzień dla kurażu alkoholu nie jest przeciwwskazaniem do rejestracji czy pobrania wymazu(trzeba być tylko świadomym swojej decyzji)
- osoby z tatuażami mogą się rejestrować
- nałóg papierosowy nie jest przeciwwskazaniem
- kobiety podczas miesiączki (okresu) lub ciąży również mogą się rejestrować
- wiek od 18 do 55 lat(aktywność w bazie do 60 roku życia)
- prosimy zabrać dokument z numerem PESEL
- nie wolno się rejestrować w różnych bazach czy kilkukrotnie
- rejestracja potencjalnych dawców jest dla wszystkich osób teraz i w przyszłości chorych
- o wyborze ewentualnej metody przeszczepu tj. z krwi obwodowej lub talerza kości biodrowej decyduje lekarz
- szpik nie jest pobierany z kręgosłupa, a przeszczep nie ma nic z nim wspólnego kręgosłupem
- szpik regeneruje się w zależności od metody do 5 lub 14 dni, a dawca nic nie traci.

(tm)
NAPISZ DO NAS: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

Komentarze (5)add
Redakcja serwisu Wadowice24.pl nie odpowiada za komentarze zamieszczone pod artykułami i nie utożsamia się z ich treścią. Jednocześnie podkreślamy, iż nie jest to miejsce dla poniżania mieszkańców, wierzących, w tym katolików i innych, oraz sączenia jadu przez osoby nienawidzące Wadowic i wszystkiego, co jest z naszym miastem związane. Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób.
... obywatel22 komentuje +0
Do wszystkich tych co jeszcze nie byli postarajcie się zorganizować to jest tylko chwila a można dla kogoś coś bardzo dobrego zrobić. Ja teraz czekam tylko na telefon.

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
28 - 07 - 2014
... xxxxxdsa komentuje +2
Widzę, że jest bardzo wielu chętnych do oddania szpiku, jednak jestem pewien, że w wielu przypadkach ludzie nie wiedzą na co się piszą i gdy przyjdzie co do czego to się wycofują, a to jest prawdziwy dramat dla potrzebujących pomocy. Uważam, że przed zarejestrowaniem się w bazie należy dobrze przemyśleć swoją decyzję, a nie robić tego spontanicznie.

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
27 - 07 - 2014
... terapeuta komentuje +14
To poważna sprawa a wy śmiechy sobie robicie. Wyobraź sobie że ty potrzebujesz tego szpiku. Śmiech to zdrowie i ja też, lubię się śmiać. Jednak nie ze wszystkiego.

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
25 - 07 - 2014
... FM komentuje +1
można ;)

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
25 - 07 - 2014
... koksa komentuje +1
będąc na antybiotyku z powodu anginy też można się zarejestrować?

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
25 - 07 - 2014
Artykuł archiwalny. Komentarze zostały zablokowane

busy
 

}} Sonda na czasie

Lato w Wadowicach...
 

}} Polecamy oferty

 

Depilacja laserowa w Magia Spa – NOWY SEZON

Depilacja laserowa to absolutny hit ostatnich lat w dziedzinie kosmetyki. Spektakularne efekty jakie można osiągnąć przyciągają do sal...

 

Ostatnie dni wyprzedaży obuwia w Sklepie Fabrycznym Domeno

Zapraszamy na wyprzedaż kolekcji wiosna- lato 2014. Ostatnie dni wyprzedaży w sklepie przyfabrycznym Domeno w Kalwarii Zebrzydowskiej. W o...

 

Laserowe zamykanie naczynek: Hit czy kit?

Kłopotliwa cera naczynkowa, otwierające się naczynka a także nieustannie występujące rumieńce to problem wielu osób. Zwalczając go...

 

Bezpłatny wstęp na Mistrzostwa Polski w noszeniu żon

16 sierpnia w Inwałdzie obok Parku Miniatur Świat Marzeń odbędą się I Mistrzostwa Polski w Noszeniu Żon. Wydarzenie niecodzienne i o...

}} Filmy

Sprawdź nas:
Oferty domów w Wadowicach
duży wybór, najnowsze propozycje, atrakcyjne lokalizacje

}} Komentarze

Piłkarska środa. Spotkanie Iskry odwołane
Iskra wygrala z Libiazem 1:0
Czas na zmiany! Wadowice24.pl przeprowadzają się do Gravelines
Nie zniknie - żebyś wiedział - to dla takich jak ty zeby nie klikali jak powaleni po 30 razy tego samego komentarza tylko dlatego że jego opcja polityczna twierdzi inaczej.
Drobniak show. Skawa grała pięknie, ale ...
Sensacja Cracovia tylko remisuje z Halniakiem niewiarygodne ale cuda sie zdarzaja,Jutrzenka 2-0 Karpaty,Swit 0-1 Niwa,Garbarz 0-1 Proszowianka,.wie ktos jak Iskra-Libiaz?
Kolejny wypadek busa. Trzy osoby ranne zabrano do szpitala
Wyrazy współczucia.
Kolejny wypadek busa. Trzy osoby ranne zabrano do szpitala
jaki portal taki redaktor....
Ale twardziel! Piotrek z medalem Mistrzostw Polski
Szczere gratulacje !
Ale twardziel! Piotrek z medalem Mistrzostw Polski
Żeby się w błocie paplac .... Tys mi sport , toc na wsi to się świnie w błocie taplaja. W szachy by se pograł jakby mądry był