Jak Matys Pieniążek XVI-wieczny piwowar z Wadowic zrobił majątek w Krakowie i komu go zostawił? Zagadkę fortuny Pieniążka próbuje rozwikłać historyk Tomasz Graff w najnowszym numerze przeglądu historyczno-kulturalnego Wadoviana.
Do sprzedaży trafił najnowszy, 16. już numer „Przeglądu historyczno-kulturalnego Wadoviana”. Rocznik, wydawany przez Wadowickie Centrum Kultury, obecnie posiada już status czasopisma naukowego.
Gruntowna reorganizacja, jaką nasze czasopismo przeszło na przestrzeni ostatnich dwóch lat, przyniosła sukces w postaci wpisu „Wadovian” na prestiżową ministerialną listę punktowanych czasopism naukowych. Dzięki temu publikowane na łamach rocznika artykuły są zaliczane do dorobku naukowego ich autorów– informuje Piotr Wyrobiec, redaktor naczelny „Wadovian” oraz dyrektor WCK.O czym można przeczytać w najnowszych „Wadovianach”?
Podobnie jak w numerze poprzednim, rocznik podzielony został na dwie części; naukową, zawierającą recenzowane rozprawy i artykuły oraz popularnonaukową, gdzie obok relacji z wydarzeń minionego roku swoje miejsce znalazły m.in. wspomnienia o zmarłych wadowiczanach i recenzje nowości wydawniczych.
W części pierwszej znalazło się siedem rozpraw naukowych, recenzowanych i pozytywnie zaopiniowanych przez 13 recenzentów. Czytelnika z pewnością zainteresuje m.in. historia Matysa Pieniążka, XVI-wiecznego wadowickiego piwowara, który zdobył rozgłos w Krakowie. Zagadkę jego fortuny próbuje rozwikłać history Tomasz Graff.
Jest kontynuacja cyklu ojcowie założyciele nowoczesnych Wadowic, w której autor scharakteryzował postać Stanisława Łazarskiego oraz przyczynek do dziejów posługi sióstr nazaretanek w szpitalu wadowickim autorstwa archiwistki Krakowskiej Prowincji Zgromadzenia Sióstr Najświętszej Rodziny z Nazaretu.
W oparciu o badania archeologiczne scharakteryzowana została architektura dworu w Graboszycach, a owocem badań prowadzonych nad Skawą jest artykuł poświęcony wpływowi przebiegu rzeki na osadnictwo w okolicach Wadowic.
Na uwagę z pewnością zasługuje również tekst autorstwa Michała Siwca-Cielebona, w którym zajmuje się obecnością wojska w społeczności Wadowic u progu II wojny światowej. Poza tym zapoczątkowane zostały dwa nowe cykle artykułów: Przed obliczem wadowickiej Temidy oraz ciekawostki geologiczne, opisywane w oparciu o archiwalne mapy i zapomniane odkrycia.
W najnowszym numerze znalazły się też wspomnienia o zmarłych: Atessie Rudel-Zegadłowicz, córce Emila Zegadłowicza oraz Tomaszu Maczudze, autorze licznych artykułów ukazujących się w „Wadovianach”. Publikację można zakupić w Muzeum Miejskim, sekretariacie WCK, kasie Kina Centrum oraz w wadowickich księgarniach. Najnowszy numer „Wadovian” jest również dostępny w wersji elektronicznej na stronie internetowej rocznika pod adresem wadoviana.eu.
(WCK)
NAPISZ DO NAS: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.
NAPISZ DO NAS: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.
Czytaj:
Dodaj do ulubionych
Komentarze
(1)
Redakcja serwisu Wadowice24.pl nie odpowiada za komentarze zamieszczone pod artykułami i nie utożsamia się z ich treścią. Jednocześnie podkreślamy, iż nie jest to miejsce dla poniżania mieszkańców, wierzących, w tym katolików i innych, oraz sączenia jadu przez osoby nienawidzące Wadowic i wszystkiego, co jest z naszym miastem związane. Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób.
...
Alik nie kot. komentuje +3
Fajnie, ze w ogóle jest takie pismo. Jak dotąd mam w biblioteczce wszystkie numery oprócz pierwszego. Ten te kupie.
Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
Artykuł archiwalny. Komentarze zostały zablokowane
< Poprzednia | Następna > |
---|