Wadoviana – pismo historyczno – kulturalne wydawane w Wadowicach od kilkunastu lat uzyskało wpis Ministra Nauki i Szkolnictwa na listę pism naukowych. Teraz publikacje w Wadovianach będą zaliczać się do dorobku naukowego jego autorów.
Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego wpisało na listę czasopism naukowych wadowicki przegląd historyczno – kulturalny Wadoviana. To jedyne takie pismo o naszym regionie o takim statucie.
Dzięki temu teraz autorzy piszący w Wadovianach będą mogli wliczać swoje publikacje do dorobku naukowego. Tym samym będą mogli zaliczać je do uzyskania stopni naukowych m.in. przy przewodach doktorskich, czy habilitacjach, w których takie publikacje są jednym z warunków.
Wadoviana wydawane są od kilkunastu najpierw przez Muzeum Miejskie, a ostatnio przez Wadowickie Centrum Kultury. Założycielem pisma jest obecny dyrektor WCK Piotr Wyrobiec.
Do tej pory ukazało się 15 numerów przeglądu. Publikowało w nim kilkudziesięciu autorów. Tematyka pisma obejmowała głównie historię miasta i regionu. Wpisanie Wadovian na listę czasopism naukowych to duży postęp dla wydawnictwa.
Co nam to daje? Na pewno ułatwi pozyskiwanie autorów, bo dzięki publikacji u nas dostaną potrzebne punkty, nie będą musieli prac o Wadowicach publikować w innych czasopismach. Podnosi to także prestiż czasopisma - mówi nam Piotr Wyrobiec dyrektor WCK.Nowy numer Wadovian ukaże się styczniu 2014 roku. Obecnie jest w druku. Będzie miał ponad 200 stron.
W tym roku nastąpiły też zmiany w strukturze redakcyjnej pisma. Przegląd zyskał sekretarza redakcji. Jest nim Marcin Witkowski, historyk i pracownik Muzeum Miejskiego w Wadowicach, współautor m.in. pierwszego wadowickiego filmu dokumentalnego "Przewroty cdn...". To właśnie on zabiegał w ostatnich miesiącach o wpis Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego.
O poziom naukowy i utrzymanie wymaganej jakości wydawnictwa dba Rada Naukowa, którą tworzą: prof. dr hab. Tadeusz Bujnicki, prof. dr hab. Henryk Czubała, o. dr hab. Czesław Gil OCD oraz dr hab. Zdzisław Zblewski.
Rada, wspólnie z pracownikami Muzeum Miejskiego, które zajmuje się prowadzeniem sekretariatu, zdecydowała o wprowadzeniu zmian w konstrukcji czasopisma oraz sprecyzowała tematykę i obszar zainteresowań badawczych artykułów zamieszczanych na jego łamach.
(mp)
NAPISZ DO NAS: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.
NAPISZ DO NAS: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.
Czytaj:
Komentarze
(3)
Redakcja serwisu Wadowice24.pl nie odpowiada za komentarze zamieszczone pod artykułami i nie utożsamia się z ich treścią. Jednocześnie podkreślamy, iż nie jest to miejsce dla poniżania mieszkańców, wierzących, w tym katolików i innych, oraz sączenia jadu przez osoby nienawidzące Wadowic i wszystkiego, co jest z naszym miastem związane. Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób.
...
Henryk Odrozek komentuje +5
Czy autor tego artykułu odróżnia znaczenie słowa "statut" od "status" i czy właściwe go użył we wstępie? To gwoli naukowej ścisłości. Serdeczne gratulacje dla inicjatora Piotra Wyrobca i sekretarza redakcji Marcina Witkowskiego. Przy takim składzie Rady Naukowej wydaje się, że można być spokojnym o rzetelność naukową pisma (ewentualnie uwaga na autorów "dwojga nazwisk"). Jeszcze raz gratulacje!
Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
...
znafca_BMW_fan komentuje +2
chciałbym to pismo przeczytać.
gdzie można je kupić?
gdzie można je kupić?
Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
Artykuł archiwalny. Komentarze zostały zablokowane
< Poprzednia | Następna > |
---|
znajomi z Dzwonka