99caf693275acb79bc95edefa8b659e6.html Bałagan w fakturach liceum Wadowity. Błędy poprawiali korektorem

Uwaga! To jest wersja archiwalna serwisu!

Aktualne wiadomości znajdziesz tutaj: www.wadowice24.pl

wadowice 24.pl

Rozmiar tekstu
  • Powiększ czcionkę
  • Przywróć standardową
  • Pomniejsz czcionkę

Bałagan w fakturach liceum Wadowity. Błędy poprawiali korektorem

Email Drukuj
RIO wzięła się za księgi rachunkowe Liceum im. Marcina Wadowity. Kontrolerzy afery nie znaleźli, ale jak to w przypadku takiej kontroli błędów i bałaganiarstwa nie brakowało. W efekcie władze szkoły dostały od RIO po uszach. Drobne błędy rażą nieporadnością.Nie jest łatwo w Polsce prowadzić księgi rachunkowe dużej instytucji i być przy tym w zgodzie ze wszystkimi przepisami. Wiedzą o tym księgowi, którzy na co dzień muszą się gimnastykować nad setkami umów i faktur.

Ślady tej gimnastyki odnajdujemy w ostatniej kontroli Regionalnej Izby Obrachunkowej w Liceum im. Marcina Wadowity. Afery z tego nie będzie, bo kontrola mimo wszystko dla szkoły zakończyła się szczęśliwe.

Kontrolerzy wykryli jednak sporo błędów. W ośmiu fakturach kontrolerzy znaleźli, a właściwie nie znaleźli dat dokonania operacji finansowych, choć dyrektorka liceum Janina Turek wydała odpowiednie zarządzenie o konieczności ich wpisywania.

Przy czterech fakturach RIO zarzuciło szkole, że nie było potwierdzenia sprawdzenia ich pod kątem merytoryczno-rachunkowym, co jest naruszeniem ustawy o finansach publicznych. Faktury były też realizowane bez zatwierdzenia ich do wypłaty przez dyrektorkę szkoły.

Kontrolerzy RIO zwrócili też uwagę głównej księgowej szkoły, że dokonywała zmian na fakturze używając... korektora. Chodziło o poprawienie błędów. To akurat jest niedopuszczalne, a doświadczony księgowy powinien był o tym wiedzieć.

Na koniec RIO zarzuciło dyrektorce i głównej księgowej nieprowadzenie ewidencji zrealizowanych wydatków i niezrealizowanie planu wydatków z jednego z dokumentów.

Władze szkoły zobowiązały się do usunięcia naruszeń i zrobienia porządku w dokumentach.

Karol Wieczorek
NAPISZ DO NAS: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

Komentarze (21)add
Redakcja serwisu Wadowice24.pl nie odpowiada za komentarze zamieszczone pod artykułami i nie utożsamia się z ich treścią. Jednocześnie podkreślamy, iż nie jest to miejsce dla poniżania mieszkańców, wierzących, w tym katolików i innych, oraz sączenia jadu przez osoby nienawidzące Wadowic i wszystkiego, co jest z naszym miastem związane. Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób.
... pcc88 komentuje +2
a co z aferami w magistracie jakoś cicho

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
29 - 08 - 2014
... Brunhilda Królik komentuje +0
Na wszystkim się znam, wszystko wiem i powiem Wam zza swojego biurka na Batorego, że lepszej dyrektorki niż Marynia T. (przejęzyczyłam się) Janinka T. to w całym andrychowskim PUPie nie znalazłabym.

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
29 - 08 - 2014
... żop komentuje +3
W wielkich firmach i osoby fizyczne nigdy nie podpisują faktur bo przecież stracili by na to wiele czasu. Akceptacją wydatku jest zapłata i potwierdzenie odbioru gotówki.
RIO to taka instytucja, która jest oderwana od rzeczywistości, kontrolujący nigdy nie siedzieli po drugiej stronie biurka i nie mają żadnego doświadczenia praktycznego.
Pisanie komentarza do tych "wypocin" to obciach.....

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
29 - 08 - 2014
... Romek G komentuje +12
Drogi Redaktorze! Dlaczego Pan przepuszcza taki bubel i wrzuca na stronę artykuł z sensacją, jakby nie wiadomo, co się stało. To, że kilka niedoróbek zaliczyła księgowa nie jest podstawą do tego, by od razu snuć marzenia o jakiejś aferze w GIMPLU. Ten artykuł niestety wpisuje się w cykl artykułów na wadowice24.pl, które mają na celu pomniejszenie roli LO w Wadowicach.. Szkoda, że Pan Redaktor się w coś takiego po prostu bawi. To smutne. Prawda jest taka, że pomimo tych różnych prób wpływania na opinię publiczną i wmawiania wszystkich jak to w LO w Wadowicach jest źle, pragnę poinformować SZANOWNEGO REDAKTORA, że szkoła ta jest najlepszą w powiecie i będzie najlepszą ! Mam nadzieję, że ma Pan o tej szkole takie same zdanie, a to, co w artykule Pan napisał jest efektem lokalnym politycznych zagrań albo spadku oglądalności Pańskiej strony www (i potrzebą szukania sensacji, której nie ma).
Tak na przyszłość - więcej pokory bym życzył !!!!

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
29 - 08 - 2014
... Iza 88 komentuje +2
Co się tak czeoiacie tej p. dyrektor, to miła sympatyczna pani i zna się na oświacie, zresztą panie w sekretariacie i ksiegowości też. Nawet sprzątaczki niektóre miłe są tylko nie widzą brudu, no może woźny daje wiele do myślenia, (dziwny,, niesympatyczny typek)

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
28 - 08 - 2014
... jaka dyrektorka taka szkoła komentuje +6
jaka dyrektorka taka szkoła

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
28 - 08 - 2014
... pop@ komentuje +2
Wypraszam sobie . Poproście może wróci zaufany Szewczyk / czemu jeszcze nie "odpoczywa"?? Dyrektorem powinien zostać nasz sławetny "punk" Jaśkowiec.

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
28 - 08 - 2014
... Kolega komentuje +2
Ciekawe co na to radny Michał Ogiegło, pracownik tej szkoły od 59 lat

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
28 - 08 - 2014
... w LO króluje PZPR komentuje +2
Dokładnie Komuchy w tej szkole zawsze rządziły. Jest to błąd braku dekomunizacji po 1989 r.

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
28 - 08 - 2014
... @ZOFIA TERCJARKA komentuje +2
W tej szkole kuria ma akurat najmniej do powiedzenia. Raczej należy zwrócić się do POP partii nieboszczki.

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
28 - 08 - 2014
... Zofia tercjarka komentuje +5
Jedynie nadzór Kurii oraz zwiększenie ilości katechetów w tej papieskiej szkole,uzdrowi patologiczną sytuację .Alleluja i do przodu!

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
28 - 08 - 2014
... STAJNIA AUGIASZA komentuje +5
Bałagan w fakturach to chyba najmniejszy problem tej szkoły .

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
28 - 08 - 2014
... Tragedia komentuje +11
I slyszy sie tylko ze najezdzamy na biedna szkole ktora tak wiele zmienila w naszym zyciu.... Tak jasne bo ledno co w psychiatryku mozna wyladowac od zapatrywan niektorych nauczycieli. Tym ktorzy maja pecha tam chodzic bo ja juz mam to za nie musze mowic o kilku nauczycielach. A pani P. Od chemii i biologii to totalna porazka jej wiedza na temat przedmiotow ktorych uczy a raczej przekaz uczniom nadaje sie do kabaretu mimo wielu interwencji dyrektorka nie zrobila z nia nic. Inna pani od angielskiego ktora jawnie twierdzi ze nienawidzi tej szkoly dalej uczy i wyzywa sie po uczńiach bo ... Tak. Jest kilku naprawde swietnych nauczycieli ktorzy marunuja sie w tej szkole serio.... Ale tak jak juz Moi poprzednicy w komentarzach dobrze stwierdzili w tej szkole poki nie zmieni sie wizja pani dyrektor na ta szkole to nie zmieni sie nic. Robia durne ankiety dla tych co koncza szkole i dalej nic sie nie zmienia mimo wytkniecia szeregu bledow i naruszen ze strony nauczycieli ktorzy twierdza ze sa nie do ruszenia. Moze starostwo wreszcie zainteresuje sie ta sprawa oczywiscie po zmianie krolik na kogos bardziej kompetentnego w pracy z oswiata niz tych szczerzenie zebow na srodku sali gimnastycznej i opowiadanie bzdur jak to mamy dobrze bo ona ma opieke nad szkolami.

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
28 - 08 - 2014
... Heroina komentuje +4
Póki w tej szkole główną księgową będzie Wiesława H. to z takimi kwiatkami będziemy stykać się coraz częściej. Ta pani powinna już dawno być na emeryturze.

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
28 - 08 - 2014
... lech z wysokiej komentuje +1
taka jest kadra III RP i to wszędzie

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
28 - 08 - 2014
... Orzech komentuje +7
Dopóki będzie w tej szkole mieszać swoje palce Króliczyca z Teklą będzie kiła i mogiła.

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
27 - 08 - 2014
... korektor komentuje +4
"Przy czterech fakturach RIO zarzuciło szkole, że nie było potwierdzenia sprawdzenia ich pod kontem merytoryczno-rachunkowym, co jest naruszeniem ustawy o finansach publicznych."
Chyba "pod kątem" a nie "pod kontem" ?

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
27 - 08 - 2014
@ "Zofija Silkovska".Należy przypominać "TRANSPARENTNEMU" , ze może wrócic do poprzedniego miejsca pracy ...... ale w innym CHARAKTERZE ..... może się.....
O P A M I Ę T A !?

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
27 - 08 - 2014
... Absolwent komentuje +22
Żeby tylko z papierami mieli tam problem. Szczęśliwie dziękuję Bogu za opuszczenie tej placówki bo to, co się tam wyprawia pod bacznym okiem inżynier (!) Turek jest niedopuszczalne dla tak ''renomowanej'' szkoły. Gdyby nie własna praca i wysiłek na maturach byłaby masakra nie mówiąc o świadectwie z wyróżnieniem, olimpiadach i konkursach, w których nauczyciele nic nie pomagali.
Może wreszcie Szanowna wicestarosta Królik otrząśnie się z ferworu zachwytu nad tym, że kiedyś tu chodziła do szkoły i zacznie merytorycznie kontrolować tą szkołę ;/ Żenada...

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
27 - 08 - 2014
... Zofija Silkovska komentuje +14
Jaki starosta taki syf w szkołach. Jonczyk wracaj skąd przyszedłeś - na Trybunalską do ciupy tylko, że teraz w innym charakterze.

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
27 - 08 - 2014
WIADOMO ŻE JAK SIE NIE ZGADZA TO CHODZI OKASE ,, ,,,,,,,,,,,,,,POPRAWIALI CZYLI KOMBINOWALI Z KASĄ ,,,,,,,,,,,,,,,URZĄD SKARBOWY DAJE ZARAZ KARE ZA POPRAWIANE FAKTURY

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
27 - 08 - 2014
Artykuł archiwalny. Komentarze zostały zablokowane

busy
 

}} Sonda na czasie

Lato w Wadowicach...
 

}} Polecamy oferty

 

Depilacja laserowa w Magia Spa – NOWY SEZON

Depilacja laserowa to absolutny hit ostatnich lat w dziedzinie kosmetyki. Spektakularne efekty jakie można osiągnąć przyciągają do sal...

 

Ostatnie dni wyprzedaży obuwia w Sklepie Fabrycznym Domeno

Zapraszamy na wyprzedaż kolekcji wiosna- lato 2014. Ostatnie dni wyprzedaży w sklepie przyfabrycznym Domeno w Kalwarii Zebrzydowskiej. W o...

 

Laserowe zamykanie naczynek: Hit czy kit?

Kłopotliwa cera naczynkowa, otwierające się naczynka a także nieustannie występujące rumieńce to problem wielu osób. Zwalczając go...

 

Bezpłatny wstęp na Mistrzostwa Polski w noszeniu żon

16 sierpnia w Inwałdzie obok Parku Miniatur Świat Marzeń odbędą się I Mistrzostwa Polski w Noszeniu Żon. Wydarzenie niecodzienne i o...

}} Filmy

Sprawdź nas:
Oferty domów w Wadowicach
duży wybór, najnowsze propozycje, atrakcyjne lokalizacje

}} Komentarze

Piłkarska środa. Spotkanie Iskry odwołane
Iskra wygrala z Libiazem 1:0
Czas na zmiany! Wadowice24.pl przeprowadzają się do Gravelines
Nie zniknie - żebyś wiedział - to dla takich jak ty zeby nie klikali jak powaleni po 30 razy tego samego komentarza tylko dlatego że jego opcja polityczna twierdzi inaczej.
Drobniak show. Skawa grała pięknie, ale ...
Sensacja Cracovia tylko remisuje z Halniakiem niewiarygodne ale cuda sie zdarzaja,Jutrzenka 2-0 Karpaty,Swit 0-1 Niwa,Garbarz 0-1 Proszowianka,.wie ktos jak Iskra-Libiaz?
Kolejny wypadek busa. Trzy osoby ranne zabrano do szpitala
Wyrazy współczucia.
Kolejny wypadek busa. Trzy osoby ranne zabrano do szpitala
jaki portal taki redaktor....
Ale twardziel! Piotrek z medalem Mistrzostw Polski
Szczere gratulacje !
Ale twardziel! Piotrek z medalem Mistrzostw Polski
Żeby się w błocie paplac .... Tys mi sport , toc na wsi to się świnie w błocie taplaja. W szachy by se pograł jakby mądry był