65de4d8509eafda6724aa62e2ff62055.html Muzeum papieskie nareszcie otwarte

Uwaga! To jest wersja archiwalna serwisu!

Aktualne wiadomości znajdziesz tutaj: www.wadowice24.pl

wadowice 24.pl

Rozmiar tekstu
  • Powiększ czcionkę
  • Przywróć standardową
  • Pomniejsz czcionkę

Muzeum papieskie nareszcie otwarte

Email Drukuj
Doczekaliśmy się. Po blisko czterech latach Muzeum Dom Rodzinny Jana Pawła II otwiera swoje podwoje z nowoczesną wystawą i setkami eksponatów. Uroczystego muzeum dokonali kardynał Stanisław Dziwisz wspólnie z premierem Donaldem Tuskiem i burmistrz Ewą Filipiak.

Muzeum Domu Rodzinnego Jana Pawła II już otwarte. Oficjalnego przecięcia wstęgi do odnowionej placówki dokonali w środę (9.04) kardynał Stanisław Dziwisz, premier Donald Tusk, burmistrz Wadowic Ewa Filipiak, minister kultury Bogdan Zdrojewski i marszałek Małopolski Marek Sowa.

Wadowice czekały na to muzeum blisko cztery lata. W końcu się udało. Muzeum w całości poświęcone jest Ojcu Świętemu Janowi Pawłowi II. Ekspozycja zaprojektowana przez Barbarę i Jarosława Kłaputów ma być opowieścią o życiu i duchowości papieża Polaka.

Na otwarcie muzeum do Wadowic przyjechał bardzo wielu gości z całej Polski, a także z zagranicy. Wszyscy chcieli zobaczyć, co nowego kryją wnętrza muzeum. W środę przed południem pierwsza wystawę zwiedziła para prezydencka Bronisław i Anna Komorowscy. Po południu wystawę oglądał m.in premier Donald Tusk.
Ojciec Święty był naszym największym bohaterem narodowym, bo odniósł wielkie zwycięstwo bez walki, a także nam pomógł poczuć się wielkimi zwycięzcami- mówił premier Donald Tusk podczas środowej uroczystości.
Jak dodał, każdy z nas "ma w sercu i w pamięci jakąś chwilę związaną z Ojcem Świętym". On sam najbardziej pamięta słowa, które padły podczas homilii Jana Pawła II wygłoszonej podczas mszy świętej dla świata ludzi pracy w Gdańsku, 12 VI 1987 roku.
Było prawie milion ludzi, niektórzy mieli flagi Solidarności, Ojciec Święty mówił wtedy, że solidarność to zawsze jeden z drugim, że solidarność to nigdy jeden przeciw drugiemu, a myśmy - wtedy młodzi ludzie - myśleli sobie: no jak to? Tak naprawdę to przyszliśmy też tutaj walczyć, tam gdzieś stoi milicja, ZOMO, rządzą ludzie, których nie akceptowaliśmy i tak niektórzy z nas czuli się rozczarowani, że nie dostaliśmy od naszego ukochanego przewodnika takiego wezwania do walki - wspominał Donald Tusk.
Przyznał, że wagę tych słów zrozumiał dopiero po śmierci papieża.
Kiedy wszyscy płacząc wychodziliśmy na ulice i wszyscy byliśmy rzeczywiście wtedy razem. - mówił szef rządu.
Przypomniał takie fenomeny jak pojednanie kibiców Wisły i Cracovii, którzy płacząc trzymali się za ręce i razem się modlili.
Pamiętamy pojednanie takich odwiecznych oponentów jak Lech Wałęsa i Aleksander Kwaśniewski. Wszyscy byliśmy wtedy bardzo poruszeni.Ja wtedy też zrozumiałem, że Ojciec Święty to był także nasz największy bohater narodowy, bo odniósł wielkie zwycięstwo bez walki i że pomógł nam chociaż na moment poczuć się wielkimi zwycięzcami bez walki przeciwko komuś i że chociaż przez moment byliśmy wtedy razem – stwierdził premier Donald Tusk.
Tuż po oficjalnym otwarciu do muzeum weszli pierwsi goście. Nową ekspozycję będzie można zwiedzać w pierwszym dniu aż do północy. W następnych dniach będzie czynne od godz. 9 do 19.

Ekspozycja prezentuje kilkaset eksponatów związanych z Karolem Wojtyłą. Ich dopełnieniem jest ponad 150 instalacji multimedialnych. Zdaniem projektanta Jarosława Kłaputa na zwiedzenie potrzeba około godziny.

Istotą ekspozycji jest umieszczenie jej w mieszkaniu Wojtyłów. W oryginalnych pokojach przywrócony został ich wygląd z czasów, gdy mieszkał w nim późniejszy papież. Muzeum otwiera replika ulicy wadowickiej z lat 20. Wspomniane jest otoczenie, w którym dorastał późniejszy papież. Autorzy przypomnieli o Żydach, którzy mieszkali przed wojną w mieście. Ostatnim akordem są sale odnoszące się do śmierci: czarna - do chwili odejścia, czerwona - pogrzebu, a także biała, gdzie umieszczone zostały kartki z prośbami o wstawiennictwo złożone przez wiernych na grobie Jana Pawła II.

Wśród prezentowanych eksponatów są znane już z dawnego muzeum rzeczy osobiste, jak sutanny, odzież, czy rękopisy, jak też nowe w tym torebka i medalion w kształcie czterolistnej koniczynki, które należały do matki Karola - Emilii Wojtyłowej. Są repliki Drzwi Millenijnych z Watykanu, chrzcielnicy z wadowickiej bazyliki, a także łodzi rybackiej z czasów Jezusa. Jest pistolet, z którego 13 maja 1981 turecki zamachowiec Ali Agca strzelał do Jana Pawła II. Jest też Biblia Tysiąclecia, której tekst czytany był papieżowi na łożu śmierci. Na jednej ze stron znakiem krzyża i adnotacją "Amen" oznaczony został werset Księgi Królewskiej. Papież zmarł, gdy był on czytany.
Przebudowa placówki trwała ponad trzy lata. Muzeum mieści się w kamienicy, w której rodzice Wojtyły - Karol i Emilia z Kaczorowskich - z synem Edmundem, zamieszkali w 1919 roku. Dom należał wówczas do miejscowego Żyda, Jechiela Bałamutha.

Po wyborze 16 października 1978 roku kardynała Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową dom stał się miejscem pielgrzymek. Dzięki staraniom krakowskiej kurii powstało w nim muzeum Jana Pawła II. Otwarcie odbyło się 18 maja 1984 r. Pod koniec marca 2006 r. Fundacja Ryszarda Krauzego odkupiła dom od spadkobiercy żydowskich właścicieli i przekazała go Kościołowi krakowskiemu.

Po przebudowie ekspozycja powiększona została czterokrotnie - do ponad 1 tys. m kw., na czterech kondygnacjach. Przebudowa Muzeum została sfinansowana przez ministerstwo kultury, województwo małopolskie oraz fundusze UE. Całość, łącznie z instalacją nowej ekspozycji, kosztowała około 25 milionów złotych.


Highslide JS Highslide JS Highslide JS Highslide JS Highslide JS
Highslide JS Highslide JS Highslide JS Highslide JS Highslide JS
Highslide JS Highslide JS Highslide JS Highslide JS Highslide JS
Highslide JS Highslide JS Highslide JS Highslide JS Highslide JS Highslide JS Highslide JS Highslide JS Highslide JS Highslide JS
Highslide JS Highslide JS Highslide JS Highslide JS Highslide JS


(mp), (kp), (tam), (tm)

NAPISZ DO NAS: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

Komentarze (31)add
Redakcja serwisu Wadowice24.pl nie odpowiada za komentarze zamieszczone pod artykułami i nie utożsamia się z ich treścią. Jednocześnie podkreślamy, iż nie jest to miejsce dla poniżania mieszkańców, wierzących, w tym katolików i innych, oraz sączenia jadu przez osoby nienawidzące Wadowic i wszystkiego, co jest z naszym miastem związane. Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób.
... basik komentuje +0
Odnowiony Dom Naszego Świętego Jana Pawła 2 już dawno zasługiwało na renowacje . Wielkie naklady pracy oraz finansów spowodowały ze na szczęście udało sie zdążyc przed kanomizacją . To takie ważne dla każdego Polaka,iż możemy pochwalić sie tak "Wielkim Rodakiem " Nowe otwarcie muzeum jest symbolem pamieci naszego wielkiego Papierza Polaka . To ogromny zaszczyt .

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
28 - 06 - 2014
... Krys komentuje +2
Dużo "otwieraczy" a gdzie najważniejszy sponsor Ryszard K.
I gdzie ta zainteresowana publika.

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
01 - 06 - 2014
... baza komentuje +0
To co pod spodem to było do Alik nie kot.

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
13 - 04 - 2014
... baza komentuje +1
Zapewne było naszpikowane elektroniką i replikami..

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
13 - 04 - 2014
... zupa komentuje +5
Jeśli to prawda że w tym "muzeum" {czyli przy tej wystawie) znalazła zatrudnienie córka Kocicha to włosy się jeżą na karku gdy się pomyśli, że ma on dwoje dzieci. No cóż, drogo nas kosztuje praca dla córki rzecznika - 25 mln! . Ale stać nas - bogata gmina.

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
12 - 04 - 2014
... hallin komentuje +1
jestem bardzo daleko od Wadowic ale ciagle obserwuje co sie dzieje w moim miescie i widze ze ludzie sa okropni i falszywi

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
11 - 04 - 2014
... 1111 komentuje +3
Gdzie te tysiące zwiedzających???

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
11 - 04 - 2014
... hjmnb komentuje +4
TEn tusk wygląda jak hitler na tych zdjęciach

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
10 - 04 - 2014
... Alik nie kot. komentuje +3
@baza
A skąd Ty możesz wiedzieć, jak wyglądało mieszkanie Wojtyłów? Polecam ostatni tekst na Wadowice24.pl z wypowiedzią Eugeniusza Mroza. Ten pan chyba lepiej jak w tedy tam było, bo jego rodzina mieszkała w tym samym budynku i sąsiadowała z Wojtyłami.

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
10 - 04 - 2014
... baza komentuje +15
Wszędzie na świecie zachowuje się autentyczne miejsca, w których urodziły się lub żyły znane osoby, czy święci. Tak jest w Fatimie, w wielu miejscach we Włoszech, czy we Francji. Ale w Wadowicach trzeba było zniszczyć to co najcenniejsze - skromność i atmosferę rodzinnego mieszkania Jana Pawła II. Czy to medialne muzeum nie mogło być w Łagiewnikach?. Czy nie należało zostawić w spokoju wadowickiego domu Karola Wojtyły? Czego wstydzą się wszelkie władze? Czy tego, czego nie wstydził się Jan Paweł II? Czy nie On był najskromniejszym człowiekiem w Kościele? Zniszczono bezpowrotnie cenną pamiątkę po największym Polaku. Historia wam tego nie zapomni. A także bardzo wielu ludzi w Polsce i na całym świecie.

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
10 - 04 - 2014
... xyz866 komentuje +0
///@mieszkaniec2

jak to nigdzie nie było? a na wdowice24 obok plan otwarcia stoi jak byk!

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
10 - 04 - 2014
... mieszkaniec2 komentuje +1
Szkoda, że nigdzie - np. w internecie nie można było znaleźć informacji (planu, zaproszenia) o uroczystości otwarcia muzeum. Pewnie była to impreza dla "elity". Szkoda, chętnie bym się wybrała np. na mszę czy koncert... choć mieszkam w okolicy. W tym kraju wszystko na głowie... Zwłaszcza sprawy święte zamiast wspólnego dobra - przez ludzi - stają się przyczyną podziałów. Szkoda

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
10 - 04 - 2014
... archanioł komentuje +4
Kanonizacja polskiego papieża jest wytworem korporacji watykańskiej,stworzona dla szerzenia obłudy o Bogu.Zreszta o jakim Bogu mowa?o tym który ignoruje ludzi i ich prośby.Bóg katolicki i wogóle jakikolwiek jest stworzony przez korporacje watykańską.Bez tych pieprzonych reklam,kościół juz dawno poniósł klęske.Ludzie chodzą do kościoła jak ciemne barany,które bez przerwy klepią te same formułki,które nijak nie maja potwierdzenia w życiu.Bóg katolicki jest obłudny,fałszywy,korporacyjny,pieniężny ,jest pełen korupcji i łapówek.Watykańska służba czarnych(korporacja watykańska)żyje z reklam tv i kolejnej ciemnoty czyli kanonizacji.Kanonizacja papieża polaka jest bzdurą.Jest oszustwem.Cuda nigdy nie miały miejsca,zostały tylko stworzone przez sentyment dla papieżą rodem z polski.Watykan sie sypie,wiec próbuje ludzi odciągnąć od machlojek kościelnych do kolejnej kanonizacji by wbić ludziom ciemnote do głowy.Nie będe opisywał ile próśb wysłałem do Boga,zignorowany i oszukany przez fałszywe opowieści o kościele katolickim,CZUJE OBECNIE GORYCZ I POGARDE DLA KOŚCIOŁA KATOLICKIEGO.NIE BĘDE SKŁADAŁ POKŁONU KOLEJNEMU BOŻKOWI W OSOBIE JANA PAWŁA 2,JEGO OPOWIEŚCI O BOGU OKAZAŁY SIE KŁAMSTWEM.

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
10 - 04 - 2014
... Pisior z Tomnic komentuje +1
@Zającówna
Dlatego został zmarginalizowany bo głosował przeciwko Gender.

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
10 - 04 - 2014
... To-ja komentuje +1
Sinior jest chyba prywatnie. Tylko siniority się mu pomyliły

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
10 - 04 - 2014
... Zającówna komentuje +7
Pan Wielki starosta podobno wielce urażony , że został tak zmarginalizowany przez władze, na pocieszenie moze mu dadzą zajączka wielkanocnego i duże strusie jajo


Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
10 - 04 - 2014
... ,,, komentuje +2
To nie świeca tylko ciołku parasol najmożniejszej... carycy

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
10 - 04 - 2014
... Xantypa komentuje +11
Zwiedziłem muzeum i muszę wam powiedzieć, kochane komuszki, że blisko mu do światowego poziomu. To nowa jakość w naszych Wadowicach. Dopracować jeszcze kilka szczegółów (np. zainwestować w tour guide'y - urządzonka służące do indywidualnego zwiedzania) i będzie git.
Kochane komuszki, wasze plucie na nic się zdało. Jesteście śmieszni, żałośni i głupi. Pamiętajcie, że zły to ptak, co własne gniazdo kala.

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
10 - 04 - 2014
... maxim komentuje +29
PROPONUJĘ ABY ŚRODKI UZYSKIWANE Z BILETÓW DO DOMU PAPIEŻA PRZEKAZYWAĆ NA DOŻYWIANIE DZIECI !!!
To było by miłe i zgodne z wolą Jana Pawła II!
Który nie chciał pomników (a w Polsce jest ponad 1000) tylko chciał by jego nauka i postępowanie zgodnie z nią było pomnikiem i uwielbieniem!!!
Tylko, że łatwiej postawić pomnik z kamienia, nazwać szkołe itp. niż pomóc biednym i potrzebującym!!!
Przykre, ale taka jest prawda o Polsce - wiele osób w kościele udaje świętych, a zaraz po mszy drugiego obgaduję i epatuję wrogością...

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
10 - 04 - 2014
... karolina11 komentuje +7
Muzeum piękne, straszne przeżycie łzy same z oczu leciały.

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
10 - 04 - 2014
... Leon lewicowiec komentuje +13
Kolaboranci fundują nam watykańskie igrzyska.A my potrzebujemy Pracy i Chleba!

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
10 - 04 - 2014
... obserwatorka komentuje +3
A gdzie jesy sinior Jończyk?
czyżby zmarginalizowany?

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
10 - 04 - 2014
... Kunegunda komentuje +8
25 milionów . ON się na pewno cieszy , pozdrawia głodujących , zaniedbanych , uśmiechniętych , itd . KOCHAŁ każdego człowieka . SZACUNEK i buziaki od ludzi...

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
10 - 04 - 2014
... 3ja komentuje +17
@kałakolczik - jakie przedstawienie taka widownia

nie widzisz głosu ludu w komentarzach? ludziom sie nie podoba ta cała szopka za miliony, choć redaktor próbuje nam wmówić że jesteśmy zwykłymi hejterami a na muzeum jest "zlecenie" - normalnie kabaret

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
09 - 04 - 2014
... iritt komentuje +7
nikt tuSS154ka tu nie zapraszał !!!!! zdrajca i sprzedawczyk narodu Polskiego

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
09 - 04 - 2014
... wer komentuje +17
Pan Kotarba musi być chyba wielce zawiedziony że jemu również nie dali nożyczek do przecięcia stengi .

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
09 - 04 - 2014
... kałakolczik komentuje +14
Z głębokim zażenowaniem patrzyłem jak premier rządu, minister kultury, kardynał, burmistrz i inne osoby oficjalne przemawiają do nielicznej rzeszy obywateli. Odniosłem wrażenie, że dużą część osób to obsługa techniczna, dziennikarze, ochrona po cywilnemu, goście oficjalni, trochę księży i zakonnic, miejscowi urzędnicy różnego szczebla, występujący artyści. Na niedzielną sumę chyba chodzi więcej wiernych. Takie odniosłem wrażenie. Czemu tak nikłe jest zainteresowanie tą kwestią ?. Ja nie jestem związany emocjami a jednak poszedłem popatrzeć. A inni co tak na co dzień trajkotają o wierności i wielkości papieża to gdzie się pochowali ? - ludzie, ludzie - wstydźcie się.

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
09 - 04 - 2014
... OKI komentuje +19
No i gdzie ta prowokacja przy komputerach lub manifa przed Domem Papierza ? gdzie to zakłócanie uroczystości ? to był żart czy zaplanowana akcja medialna . Panie redaktorze Drogi Staszku. No ale skoro goście z ,,PO'' BIORĄ SIĘ za organizowanie uroczystości związanych z Papieżem to czego się można było spodziewać To są metody wyssane z mlekiem PRL.

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
09 - 04 - 2014
... Jankes Socjalista komentuje +19
No i super, tylko czy teraz te zmaterializowane 25mln da Mieszkańcom to, co najważniejsze? Tzn czy te circa 19000 ludzi będzie tam bileterami, oprowadzaczami ochroniarzami? Bo dla ducha dali, tera trzeba coś dla ciała - ergo PRACĘ! PS. ciekaw jestem co na te zbytki powie Papież Franciszek? Amen

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
09 - 04 - 2014
... WC komentuje +12
Góra urodziła mysz.
Ciekawe jaka będzie frekwencja w najbliższym czasie w tym obiekcie (nie mylić pojęcia "muzeum").
Mam pewne obawy.

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
09 - 04 - 2014
... Kolega Rysia K. komentuje +18
a gdzie najwazniejsza osoba , czemu nie został zaproszony Ryszard K. sponsor nr 1 już kler zapomniał o Nim ,


Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
09 - 04 - 2014
Artykuł archiwalny. Komentarze zostały zablokowane

busy
 

}} Sonda na czasie

Lato w Wadowicach...
 

}} Polecamy oferty

 

Depilacja laserowa w Magia Spa – NOWY SEZON

Depilacja laserowa to absolutny hit ostatnich lat w dziedzinie kosmetyki. Spektakularne efekty jakie można osiągnąć przyciągają do sal...

 

Ostatnie dni wyprzedaży obuwia w Sklepie Fabrycznym Domeno

Zapraszamy na wyprzedaż kolekcji wiosna- lato 2014. Ostatnie dni wyprzedaży w sklepie przyfabrycznym Domeno w Kalwarii Zebrzydowskiej. W o...

 

Laserowe zamykanie naczynek: Hit czy kit?

Kłopotliwa cera naczynkowa, otwierające się naczynka a także nieustannie występujące rumieńce to problem wielu osób. Zwalczając go...

 

Bezpłatny wstęp na Mistrzostwa Polski w noszeniu żon

16 sierpnia w Inwałdzie obok Parku Miniatur Świat Marzeń odbędą się I Mistrzostwa Polski w Noszeniu Żon. Wydarzenie niecodzienne i o...

}} Filmy

Sprawdź nas:
Oferty domów w Wadowicach
duży wybór, najnowsze propozycje, atrakcyjne lokalizacje

}} Komentarze

Piłkarska środa. Spotkanie Iskry odwołane
Iskra wygrala z Libiazem 1:0
Czas na zmiany! Wadowice24.pl przeprowadzają się do Gravelines
Nie zniknie - żebyś wiedział - to dla takich jak ty zeby nie klikali jak powaleni po 30 razy tego samego komentarza tylko dlatego że jego opcja polityczna twierdzi inaczej.
Drobniak show. Skawa grała pięknie, ale ...
Sensacja Cracovia tylko remisuje z Halniakiem niewiarygodne ale cuda sie zdarzaja,Jutrzenka 2-0 Karpaty,Swit 0-1 Niwa,Garbarz 0-1 Proszowianka,.wie ktos jak Iskra-Libiaz?
Kolejny wypadek busa. Trzy osoby ranne zabrano do szpitala
Wyrazy współczucia.
Kolejny wypadek busa. Trzy osoby ranne zabrano do szpitala
jaki portal taki redaktor....
Ale twardziel! Piotrek z medalem Mistrzostw Polski
Szczere gratulacje !
Ale twardziel! Piotrek z medalem Mistrzostw Polski
Żeby się w błocie paplac .... Tys mi sport , toc na wsi to się świnie w błocie taplaja. W szachy by se pograł jakby mądry był