Uwaga! To jest wersja archiwalna serwisu!

Aktualne wiadomości znajdziesz tutaj: www.wadowice24.pl

wadowice 24.pl

Rozmiar tekstu
  • Powiększ czcionkę
  • Przywróć standardową
  • Pomniejsz czcionkę

To muzeum wzbogaci nasze miasto

Email Drukuj
Myślę, że to muzeum będzie duża szansą dla Wadowic i wzbogaci nasze miasto -powiedziała burmistrz Ewa Filipiak po wizycie w Muzeum Domu Rodzinnego Jana Pawła II. W tej chwili trwają ostatnie prace wykończeniowe przy nowej ekspozycji. Premierę zapowiedziano na 9 kwietnia.


Burmistrz Wadowic Ewa Filipiak oraz przewodniczący Rady Miasta Zdzisław Szczur odwiedzili w poniedziałek (3.03) Muzeum Dom Rodzinny Jana Pawła II. Muzeum jest jeszcze zamknięte dla turystów, w tej chwili trwają  już ostatnie prace przy montażu nowej wystawy.

Burmistrz Wadowic chciała zobaczyć, jak wyglądają prace przygotowawcze przed planowanym uruchomieniem muzeum. Jak informuje dyrekcja placówki, premierę wystawy zaplanowano na środę 9 kwietnia o godz. 17.

Ewa Filipiak uzyskała zapewnienie, że termin otwarcia muzeum nie jest w żaden sposób zagrożony, a wystawa będzie gotowa na czas.
To co zobaczyliśmy wygląda naprawdę imponująco. Myślę, że muzeum będzie duża szansą dla Wadowic i wzbogaci nasze miasto- mówiła po wizycie burmistrz Ewa Filipiak.
Highslide JSWładze muzeum w najbliższym czasie rozpoczną kampanię promocyjną placówki. Są już gotowe plakaty i zaproszenia do zwiedzania nowej wystawy w dniu premiery. Indywidualne zaproszenia zostały skierowane m.in. do szerokiego grona świadków pamiętających i współpracujących z Janem Pawłem II na różnych etapach jego życia – od młodzieńczego okresu wadowickiego poprzez okres krakowski i na koniec watykański. W najbliższym czasie pojawią się kolejne zapowiedzi. W tej chwili nie jest możliwa publikacja szczegółowych zdjęć z wystawy, ponieważ ma ona być niespodzianką dla mieszkańców i turystów.

Przygotowywany jest również scenariusz na dzień premiery wystawy. W środę (9.04) uroczystość otwarcia muzeum poprzedzi msza święta w Bazylice Ofiarowania Najświętszej Maryi Panny, a kulminacją będzie koncert na wadowickim rynku oratorium symfoniczne: „Szukam was”. Oratorium „Szukam Was” (muzyka Bartosz Tomaszek do słów Michała Zabłockiego) wykonają czterej soliści z towarzyszeniem zespołu i sześćdziesięcioosobowej orkiestry symfonicznej pod batutą Tomasza Chmiela. Na całość składa się 11 utworów muzycznych opartych na testamencie Jana Pawła II, pomiędzy którymi aktor odczytuje jego fragmenty.

Tego dnia zaproszeni goście będą mogli do północy zwiedzać nową wystawę. Ostatnie wejście o 23.00. Nowe wejście główne do Muzeum znajduje się od strony rynku (Pl. Jana Pawła II 2). W związku z koniecznością przeniesienia pamiątek po Janie Pawle II do nowego budynku muzeum wystawa zastępcza funkcjonująca dotąd w tzw. Domu Katolickim zostanie zamknięta 20 marca br.

Muzeum Dom Rodzinny Ojca Świętego Jana Pawła II w Wadowicach w nowej formule zostało założone w 2010 r. przez cztery podmioty: Archidiecezję Krakowską, Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, samorządy Województwa Małopolskiego i Gminy Wadowice. Muzeum jako nowa instytucja kultury kontynuuje działalność muzeum założonego w 1984 r. przez Archidiecezję Krakowską.

Nowe warunki działalności powstały dzięki przekazaniu przez Archidiecezję Krakowską budynku, w którym Karol Wojtyła mieszkał z rodziną przez pierwsze 18 lat swego życia, a także wszystkich zgromadzonych przez te lata pamiątek po Janie Pawle II. Budynek został wcześniej pozyskanym przez Fundację Ryszarda Krauzego i przekazany Archidiecezji w celu zorganizowania tu nowego muzeum.

Dzięki środkom unijnym, a także współzałożycieli muzeum w latach 2010 – 2013 budynek został dostosowany do projektu prezentacji nowej wystawy. Obecnie cała przestrzeń – cztery kondygnacje wraz z niewielkim podwórzem - przeznaczone są na multimedialną wystawę narracyjną, autorstwa Barbary i Jarosława Kłaputów, poświęconą osobie Karola Wojtyły i Jana Pawła II – jego życiu i działalności.

(mp)
NAPISZ DO NAS: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

Komentarze (19)add
Redakcja serwisu Wadowice24.pl nie odpowiada za komentarze zamieszczone pod artykułami i nie utożsamia się z ich treścią. Jednocześnie podkreślamy, iż nie jest to miejsce dla poniżania mieszkańców, wierzących, w tym katolików i innych, oraz sączenia jadu przez osoby nienawidzące Wadowic i wszystkiego, co jest z naszym miastem związane. Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób.
... demik komentuje +7
a moze juz ostatki włądzy burmistrz, koniec jej kadencji nadchodzi!!! Duma to jest bezrobocie wadowickie!!!

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
04 - 03 - 2014
... fhhgh komentuje +6
Ciekawe ile dzieci lub znajomych naszych włodarzy będzie miało przypadkiem pracę w tym muzeum ?????????????????

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
04 - 03 - 2014
... Michałek35 komentuje +5
Kochani ludzie z wadowickiego zaścianka gdzie psy nie powiem czym szczekają a z butów władzy słoma wychodzi.Należy klękać i płakać nad podejściem naszej władzy w kraju do otaczającego nas świata.Cała europa nas przegania kulturowo ,technicznie i finansowo ,a my zamiast budować naszym dzieciom lepsze jutro ,stwarzać im warunki by nie śmiali się z nas po świecie że jesteśmy krajem rolników i magików budujemy muzea o tak właśnie muzea.One napewno przyniosą nam zysk ekonomiczny i dla rozwoju naszej umarłej gospodarki są bardzo ważną gałęzią.Dzisiejsze czasy i warunki życia z pełną mą racją porównuje do okresu międzywojennego.Miasto tonie w długach wieczorami przygasza się latarnie ludzi ciśnie się przepisami ,czynsze są bezprzerwy podnoszone a najwięcej do rządzenia ma ten cichy zagraniczny przyjezdny obywatel robiący tylko z nami interesy

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
04 - 03 - 2014
... j23 komentuje +12
Co ma wspólnego obecne to nowe muzeum z prawdziwym domem JPII. Czy ci patrzący po suficie szukają miejsca dla siebie?

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
04 - 03 - 2014
... Bolszewik komentuje +8
Czy na terenie muzeum będzie też bar serwujący dania i napoje z czasów Jezusa ?
Np.
- cudownie mnożona ryba i chleb,
- jagnięcina pieczona na krzaku gorejącym,
- szarańcza w miodzie,
- pustynna manna,
- bezalkoholowe wino "Kana" z Galilei,
- żółć z octem ( dla prawdziwych koneserów ),

itp...

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
03 - 03 - 2014
Myślę, że to muzeum będzie duża szansą dla Wadowic, Ha ha ha:)
To może nareszcie uda się wybudować jakieś drogi prowadzące do tego cudownego miasta.
Dziś chyba już wszyscy mają dość stojących i smrodzących samochodów w korkach na obwodnicy.
Kiedy łaskawa Pani zajmie się tym tematem? A może raczej przestanie przeszkadzać?

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
03 - 03 - 2014
... do @ pillzner komentuje +12
Stworzono już tam miejsca pracy dla córy Kotarby.

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
03 - 03 - 2014
... Deratyzator komentuje +5
Nowe muzeum a po piwnicach już Szczury grasują....

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
03 - 03 - 2014
... wadowiczanin z oddali komentuje +10
Absolutna zgoda z @ps.Miałem okazje w latach 60 i 70 tych przebywać parę razy w mieszkaniu pp. P....w.Tam trzeba było zostawić ten ,,klimat",a muzeum zrobić w pomieszczeniach Domu Katolickiego.

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
03 - 03 - 2014
... ps komentuje +25
Moim zdaniem zrobiono błąd. Mieszkanie Wojtyłów powinno zostać wyposażone tak jak w latach międzywojennych. Powinno być skromnie urządzone. Wtedy muzeum miałoby swój urok i tym by się wyróżniało spośród innych. Natomiast to co ma być obecnie prezentowane, powinno znaleźć się w innym budynku. W budynku który byłby czymś w rodzaju biblioteki mieszczącej wszystkie dzieła papieża i to co zostało o nim opowiedziane i utrwalone na taśmie filmowej. Muzeum w którym można by "studiować" nauczanie JPII.
Niestety dom rodzinny Karola Wojtyły został przebudowany i już nie ma w nim galicyjskiego ducha. Trochę szkoda.

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
03 - 03 - 2014
... obywatelka komentuje +0
@ wad.
Jako dziecko byłeś nie w tym mieszkaniu w którym urodził się JPII - ale to oczywiście szczegół

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
03 - 03 - 2014
... pilsner komentuje +5
lepiej by nowe miejsca pracy stworzyli bo bezrobocie wciaz bardzo duze jest

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
03 - 03 - 2014
... gonzo komentuje +13
Filipiakowa patrzy jak by się na tym znała a Szczur to samo

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
03 - 03 - 2014
... m1 komentuje +14
To muzeum wzbogaci finansowo Kurię Krakowską, a miasto i ministerstwo kultury będzie tylko dawac pieniądze na utrzymanie, ot tak.

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
03 - 03 - 2014
... Banialuka komentuje +7
KUŻWA NIE PISZCIE JUŻ O MUZEUM, TYLKO OTWIERAJCIE,BO JUŻ MNIE GŁOWA BOLI OD WASZEGO GADANIA !!!!!!!!!!!!!!!

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
03 - 03 - 2014
... wad. do głos z daleka komentuje +19
Taaak? te kilka "izb" będzie wygladało tak samo? A milony utopione w to muzeum to gdzie poszły w taki razie? Człowieku, to co piszesz to papka człowieka, który pracując w "tym" urzedzie mózg wyjałowił. Czowieku wyjedz, zobacz swiat a wtedy uświadomisz sobie że sie osmieszasz tymi propagandowymi tekstami.

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
03 - 03 - 2014
... głos z daleka komentuje +5
jedno jest pewne te kilka izb w których mieszkał JPII bedzie wygladało tak samo. A co do burmistrzowej to jak odejdzie przejdzie do historii z wielu ważnych powodów, których jej nastepca/pcy jeszcze długo nie zmieni/nią: rynek, muzeum, i już żaden nastepny burmistrz nie bedzie tyle lat burmistrzem. Powinna być z siebie dumna! Miasto na serio się zmieniło przez te 20 lat.

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
03 - 03 - 2014

Kolejny sukces miasta Wadowice doprowadzi lewicę do rozpaczy. Lewactwo ostatnio ma wyjątkowego pecha i przegrywa wszystkie inicjatywy polityczne. Powoli wadowiccy patrioci przechodzą do natarcia i co warto podkreślić mają się czym poszczycić.
Nawet lewacy powoli uświadamiają sobie że ich narkoman, który ciągle poszukuje swej prawdziwej płci do niczego się już nie nadaje.
Dobrze to wróży obozowi patriotycznemu skupionemu wokół naszej p[ani burmistrz.
Moje gratulacje - Tak trzymać.

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
03 - 03 - 2014
... wad. komentuje +66
byłam raz w tym muzeum, gdy byłem mały. Teraz jako dorosły wadowiczanin, świadowmy swojej wiary,chętnie poszedłbym do muzeum JPII. Chciałbym stapać po podłodze, po której On stąpał, zobaczyć kuchnie gdzie jego matka gotowała. Ale prawdziwe, z duchem przeszłości, domowe. Do takiego muzeum przyjechałbym z konca swiata. Tymczasem prawda została zniszczona, o przepraszam teraz to sie mówi ze była rewitalizacja. Czy JPII mieszkał w takim mieszkaniu- nie, czy chciałby aby tak ucacano w marmury jego mieszkanie- jestem pewny, że nie. Głupie te nasze Wadowice. Począwzy od betonowego rynku, bezrobocie poprzez to "obce" muzeum. Zniszczono prawdę bezpowrotnie. Dziękuje Ci władzo.

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
03 - 03 - 2014
Artykuł archiwalny. Komentarze zostały zablokowane

busy
 

}} Sonda na czasie

Lato w Wadowicach...
 

}} Polecamy oferty

 

Depilacja laserowa w Magia Spa – NOWY SEZON

Depilacja laserowa to absolutny hit ostatnich lat w dziedzinie kosmetyki. Spektakularne efekty jakie można osiągnąć przyciągają do sal...

 

Ostatnie dni wyprzedaży obuwia w Sklepie Fabrycznym Domeno

Zapraszamy na wyprzedaż kolekcji wiosna- lato 2014. Ostatnie dni wyprzedaży w sklepie przyfabrycznym Domeno w Kalwarii Zebrzydowskiej. W o...

 

Laserowe zamykanie naczynek: Hit czy kit?

Kłopotliwa cera naczynkowa, otwierające się naczynka a także nieustannie występujące rumieńce to problem wielu osób. Zwalczając go...

 

Bezpłatny wstęp na Mistrzostwa Polski w noszeniu żon

16 sierpnia w Inwałdzie obok Parku Miniatur Świat Marzeń odbędą się I Mistrzostwa Polski w Noszeniu Żon. Wydarzenie niecodzienne i o...

}} Filmy

Sprawdź nas:
Oferty domów w Wadowicach
duży wybór, najnowsze propozycje, atrakcyjne lokalizacje

}} Komentarze

Piłkarska środa. Spotkanie Iskry odwołane
Iskra wygrala z Libiazem 1:0
Czas na zmiany! Wadowice24.pl przeprowadzają się do Gravelines
Nie zniknie - żebyś wiedział - to dla takich jak ty zeby nie klikali jak powaleni po 30 razy tego samego komentarza tylko dlatego że jego opcja polityczna twierdzi inaczej.
Drobniak show. Skawa grała pięknie, ale ...
Sensacja Cracovia tylko remisuje z Halniakiem niewiarygodne ale cuda sie zdarzaja,Jutrzenka 2-0 Karpaty,Swit 0-1 Niwa,Garbarz 0-1 Proszowianka,.wie ktos jak Iskra-Libiaz?
Kolejny wypadek busa. Trzy osoby ranne zabrano do szpitala
Wyrazy współczucia.
Kolejny wypadek busa. Trzy osoby ranne zabrano do szpitala
jaki portal taki redaktor....
Ale twardziel! Piotrek z medalem Mistrzostw Polski
Szczere gratulacje !
Ale twardziel! Piotrek z medalem Mistrzostw Polski
Żeby się w błocie paplac .... Tys mi sport , toc na wsi to się świnie w błocie taplaja. W szachy by se pograł jakby mądry był

0.51510882377625