3a6576d18eb17cbbcdcb1e5ab5792e3b.html Gotowi na powódź? Tylko bez paniki, mamy piasek i worki

Uwaga! To jest wersja archiwalna serwisu!

Aktualne wiadomości znajdziesz tutaj: www.wadowice24.pl

wadowice 24.pl

Rozmiar tekstu
  • Powiększ czcionkę
  • Przywróć standardową
  • Pomniejsz czcionkę

Gotowi na powódź? Tylko bez paniki, mamy piasek i worki

Email Drukuj
W piątek nie było powodów, by w powiecie wadowickim wojewoda małopolski wprowadził alarm przeciwpowodziowy. Doszło co prawda do lokalnych podtopień, ale rzeki nie wystąpiły z brzegów. Jak to było z tym zagrożeniem powodziowym?


W ostatniej dobie strażacy powiatu wadowickiego interweniowali 70 razy w związku z zagrożeniem powodziowym. Jak dotąd są to interwencje, które mają nas zabezpieczyć przed ewentualną powodzią. Na razie na lokalnych rzekach nie ma przekroczeń stanów alarmowych.

Woda na Skawie opada. Gorzej jest na Wiśle, gdzie poziom rzeki podnosił się i w piątek  osiągnął stan kryzysowy. W Spytkowicach i Brzeźnicy trwają przygotowania do najgorszego scenariusza.

W innych miejscach powiatu sytuacja wydaje się przynajmniej na razie opanowana. Do lokalnych podtopień na prywatnych nieruchomościach doszło na andrychowszczyźnie i w Stryszowie. W Kleczy Dolnej tradycyjnie już Kleczanka zalała boisko Iskry, udało się obronić piwnice sąsiedniego Zespołu Szkół Publicznych. Budynek szkoły otoczono workami z piaskiem.
Nasze dotychczasowe interwencje polegały na wypompowaniu wody z piwnic, zabezpieczeniu wałów i brzegów rzeki. W dwóch miejscach, w tym w Zagórniku, doszło do przerwania brzegów, ale sytuację udało się opanować - mówi nam Krzysztof Cieciak, rzecznik prasowy Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej.
Strażacy i zwołani do wielu miejsc ochotnicy z OSP pracowali również przy udrożnieniu przepustów wodnych, usuwano konary drzew, które tworzyły tamy w potokach. Wadowiccy strażacy jednak uspokajają. Na razie nie ma powodów do paniki. Być może ziszczą się zapowiedzi wojewody małopolskiego, że powodzi w wadowickim tym razem nie będzie. Tymczasem starosta wadowicki Jacek Jończyk woli dmuchać na zimne i wprowadził pogotowie przeciwpowodziowe w powiecie.

Według prognoz w piątek w nocy znów przejdą nad powiatem obfite deszcze i sytuacja może znacznie się pogorszyć.


}} Piątek 16.05. Sytuacja powodziowa w powiecie wadowickim

Godz. 21.00
Znów leje. A jednak niektóre prognozy sprawdziły się, byle do rana... Opadów gradu jednak nie notowano.
(Na zdjęciu Skawa w Witanowicach)
Godz. 20.25
Na boisku w Kleczy Dolnej woda szybko wsiąka w ziemię. Nie ma tego złego, co by na dobre nie wyszło. Dzięki naturalnemu nawadnianiu kleczańska murawa uznawana jest przecież za jedną z najlepszych w powiecie.
Godz. 20.00
Trwa jeszcze pompowanie wody z pól za wałami na Wiśle w Miejscu, Łączanach i Chrząstowicach. W Roczynach na andrychowszczyźnie odnotowano jeszcze kilka zalanych piwnic. W pozostałych gminach powiatu bez zmian i nie ma powodów do obaw. Część zastępów OSP została odwołana już ze swoich stanowisk. Oby ta noc była spokojna.
Godz. 19.00
W nocy możliwe burze. Na razie sytuacja w powiecie wadowickim daleka od alarmowej. Odnotowano opadanie wody w większości rzek. Na Wiśle prognozowany jest wzrost poziomu wody do strefy stanów wysokich z możliwością przekroczenia stanów ostrzegawczych, alarmowego - miejmy nadzieję - uda się uniknąć.
(Na zdjęciu pompy na wałach przeciwpowodziowych na Wiśle w Łączanach)
Godz. 18.40
Zrobiło się spokojnie. Katastroficzne prognozy nie potwierdzają się. Nie odnotowano też opadów gradu, przed którym ostrzegał sztab kryzysowy starostwa w Wadowicach. Cisza przed burzą?

Godz. 18.30
W Wieprzu wójt Małgorzata Chrapek odwołała stan pogotowia przeciwpowodziowego. Przyznajemy, że nawet nie wiedzieliśmy, że go ogłosiła. Urzędnicy liczą straty. Kilka pól rolnych zalanych wodą, o klęsce nie ma mowy.
(Na zdjęciu most na Wieprzówce w Wieprzu)
Godz. 18.00
Już w ten weekend miała się odbyć kolejna ligowa kolejka, jednak z powodu obfitych opadów deszczu, w wyniku których lokalne boiska nie nadają się do gry, wszystkie spotkania z udziałem drużyn z naszego powiatu, od IV ligi do C klasy, zostają odwołane. Najbardziej zalane, już tradycjnie było boisko w Kleczy Dolnej (na zdjęciu stan sprzed południa).
Godz. 17.25
Niektórzy nie dojadą dziś do domów. W Jaszczurowej osunęła się droga na Polanę. Koparki już pracują. Jednocześnie przypominamy, że stary most w Zembrzycach został zamknięty z powodu zbytniego podniesienia się Skawy.
Godz. 16.20
Z powodu wiatrów i podmyć słupów wystąpiły w niektórych miejscach awarie energetyczne.
Tymczasem cały powiat czeka na grad, zapowiedziany przez służby starostwa w Wadowicach.

Godz. 15.40
Z informacji biura prasowego wojewody małopolskiego:
Intensywne opady deszczu oraz  zwiększone zrzuty wód ze zbiorników spowodowały podniesienie stanu wód na głównych rzekach do stanów powyżej ostrzegawczych i alarmowych. Lokalnie nastąpiło wylanie wód na mniejszych rzekach i ciekach wodnych. Z powodu silnego wiatru wystąpiła znaczna ilość awarii energetycznych oraz uszkodzeń poszyć dachowych Uaktywniły się osuwiska, głównie na terenie powiatu nowosądeckiego. Łącznie ewakuowano 53 osoby.

Godz. 15.30
Rzeka Skawa przestała przybierać. Notuje się poziom wody na wysokości 315 cm., który jest niższy niż pierwsze stany ostrzegawcze, które zaczynają się od wysokości 370 cm. Podobne informacje płyną z Suchej Beskidzkiej. Tak przekroczone zostały stany alarmowe, które wynoszą 285 cm. Najwyższy stan wody na Skawie był w Suchej Beskidzkiej w godzinach nocnych, kiedy to tafla wody wzniosła się do 435 cm. Tymczasem spada.
Godz. 15.25
Mobilizacja na Powiślu w Spytkowicach i w Brzeźnicy. Wszystkie OSP w stanie gotowości, sciągają też posiłki strażaków z JRG Wadowice. Potrzebny będzie dodatkowy sprzęt, w tym pompy, worki, kurtyny przeciwpowodziowe. W przypadku dalszego przybierania Wisły  może dojść do zalewania dużych obszarów w Miejscu i Łączanach. Przekroczenie stanu ostrzegawczego na Wiśle na punkcie pomiarowym w Czernichowie wynosi 89 cm.
(Na zdjęciu stopień wodny i elektrownia na Wiśle w Łączanach)
Godz. 15.00
Tylko tego brakowało. Uwaga, Starostwo Powiatowe ostrzega nas przed gradem!
Wydział Zarządzania Kryzysowego i Spraw Obronnych Starostwa Powiatowego w Wadowicach informuje, że od godz. 13:00 dnia 16.05.2014 do godz. 20:00 dnia 16.05.2014 przewiduje się wystąpienie burz, lokalnie z opadami gradu, podczas których opady deszczu wyniosą do 25 mm, a wiatr osiągnie w porywach do 65 km/h. Skutki: Zakłócenia w pracy urządzeń elektrycznych, zagrożenie pożarowe, zagrożenie życia od uderzenia piorunów. Należy pamiętać, że jeżeli zostaniemy zaskoczeni przez burzę poza domem najlepiej jest schować się w jakimś budynku. W mieszkaniu trzeba zabezpieczyć okna i usunąć wszystkie przedmioty z balkonów i parapetów. Starajmy się też unikać parkowania samochodów pod drzewami.
(na zdjęciu Choczenka w piątek w Wadowicach)
Godz. 14.45

Chwila spokoju, można odetchnąć. Przy okazji przypominamy, że kiedyś to były powodzie, a nie takie jak dziś... podtopienia. Narodowe Archiwum Cyfrowe prezentuje zdjęcie z powodzi w Małopolsce w 1934 - Wadowice, most kolejowy i rzeka Skawa.Godz. 14.00
I znów leje, taki tam kapuśniaczek, ale według prognozy po godzinie 18 maksymalny deszcz i tak przez całą noc. Jest jeszcze czas, by się przygotować.
Jak poinformował Andrzej Grabowicz z wydziału zarządzania kryzysowego Urzędu Miasta w Wadowicach, w całej gminie zgromadzono 10 000 worków i 50 ton piasku. Powinno wystarczyć.


Godz. 13. 30
Obrona kładki dla pieszych na ulicy Racławickiej w Sułkowicach koło Andrychowa.  Potoczek Bolencinianka wylewa w pobliżu przystanku autobusowego. Strażacy dają radę.

Godz. 12.55
Łączany. Wody w Wiśle przybywa. Rzeka zaczyna podtapiać położone przy wałach chatki rybackie. Wszyscy pamiętają tutaj powódź z 2010 roku, kiedy Wisła dokonała dużych zniszczeń. Wyleje? Prognozy dla Łączan i Spytkowic nie są dobre. W nocy może nastąpić maksymalne spiętrzenie wody.
Godz. 12.oo

Pogotowie przeciwpowodziowe w wadowickim? Informacja ze strony Starostwa Powiatowego w Wadowicach:
W związku z ogłoszeniem pogotowia przeciwpowodziowego na terenie gminy Stryszów i gminy Andrychów oraz intensywnymi opadami deszczu i pogarszającą się sytuacją powodziową Starosta Wadowicki dnia 16.05.2014 r. o godz. 8.20 wprowadził na terenie powiatu wadowickiego stan pogotowia przeciwpowodziowego.
11.50
Ponikiew. Duży konar w Ponikiewce  blokuje spływ, woda zaczyna wylewać się z rzeki na drogę gminną. Tutejsza OSP załatwiła sprawę, we wsi odetchnęli z ulgą.

Godz. 11.30
Rzecznik prasowy Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej Krzysztof Cieciak poinformował, że podczas ostatniej doby strażacy wyjeżdżali do intwerwencji 45 razy. Głównie chodziło o zabezpieczenia wałów, pompowanie wody z piwnic oraz usuwania konarów drzew z potoków.
Godz. 11.00
Niepokojące informacje z Łączan i Spytkowic. Wisła ciągle się podnosi, Skawa w Wadowicach tymczasem zaczęła opadać. Na zaporze w Świnnej Porębie jeszcze bardziej domknięto śluzy...
(Na zdjęciu zamknięta droga przez wały w Łączanach)
Godz. 10.30
Chocznia. Dobra informacja, bo Choczenka zaczyna opadać, teraz już chyba nie wyleje. Tymczasem w Wadowicach przestało lać..

Godz. 10.00
W Kleczy Dolnej zagrożona jest szkoła. Budynek trzeba było zabezpieczyć workami z piaskiem. Kleczanka już zalała całe boisko Iskierki, nie będzie meczu w nadchodzący weekend.
Godz. 9.50
Akcja w Izdebniku. Strażacy oczyszczają lokalny potok. Nie ma powodu do alarmu.

Godz. 8.50
Jak to dobrze, że mamy zaporę w Świnnej Porębie. Uratuje Wadowice przed powodzią (więcej tutaj).Godz. 8.45
W Rzykach niebezpieczeństwo wystąpienia w brzegów Rzyczanki. Sytuacja została opanowana. Faszywy alarm?

Godz. 8.25
Strażacy w Andrychowie ustawiają worki z piaskiem wokół stacji benzynowej położonej w sąsiedzwie rzeki. Na ulicy 1 Maja niebezpieczeństwo przerwania wałów, ustawiono zaporę z piaskiem. Pod kontrolą...
Godz. 8.30
Kilka zalanych piwnic na andrychowszczyźnie. Burmistrz Tomasz Żak powołał dzień wcześniej sztab kryzysowy. Sprawdzono większość potoków w gminie, na niektórych przy większych opadach strumienie mogą wystąpić z brzegów.  Wieprzówka w Andrychowie najwyżej w tym roku, tylko metr poniżej nowego mostu. Robi się groźnie.Godz. 8.20
W Starostwie Powiatowym też sztab kryzysowy. Dochodzą wieści ze Stryszowa, gdzie wójt Jan Wacławski zapobiegliwie ogłosił pogotowie przeciwpowodziowe. 

Godz. 8.00
Rzecznik wojewody małopolskiego Monika Frenkiel w komunikacie przesłanym na portal Wadowice24.pl:
Pomimo intensywnych opadów sytuacja w Małopolsce będzie się stabilizować. W ciągu najbliższych kilkunastu godzin opady deszczu w Małopolsce będą się zmniejszać. Główne cieki wodne pozostają w swoich korytach, w żadnym miejscu nie doszło do przerwania wałów.
Godz. 7.00
Strażacy pompują wodę z podtopionej piwnicy w Gorzeniu. Skąd ta woda? Przeciekła z Dąbrówki.

Godz. 6.00
Odczyty ze stanu rzek na Skawie i
Choczence w Wadowicach. Blisko stanów ostrzegawczych, ale tendencja spadkowa.
2.00

Miała być powódź, a jest pożar. Strażacy zakończyli akcję ratunkową w zakładzie obuwniczym w Stanisławiu Dolnym, gdzie doszło do zapelania się hali produkcyjnej od zwarcia instalacji elektrycznej. (Czytaj tutaj)


}} Sprawdzajcie pogodę tutaj (wysoka dokładność)
ScreenSaver Forecast by yr.no


(bk), (tam), (kp), (wp), (SzG), (tm), (mp)
NAPISZ DO NAS: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

Komentarze (20)add
Redakcja serwisu Wadowice24.pl nie odpowiada za komentarze zamieszczone pod artykułami i nie utożsamia się z ich treścią. Jednocześnie podkreślamy, iż nie jest to miejsce dla poniżania mieszkańców, wierzących, w tym katolików i innych, oraz sączenia jadu przez osoby nienawidzące Wadowic i wszystkiego, co jest z naszym miastem związane. Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób.
... Ciekawy komentuje +0
Podobno w nocy pompy w Łączanach nie chodziły, ktoś wie kto kazał je wyłączyć?

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
17 - 05 - 2014
Głosuj na partię Janusza Korwina-Mikke.

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
17 - 05 - 2014
... fafarafa komentuje +2
To może od razu jezioro małopolskie - Polskie - Europejskie - yep ZIEMIA! Wszystko w granicach a bardziej rozpoznawalne już nie będzie lol ;)

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
17 - 05 - 2014
... WALDUŚ WADOWITA komentuje +2


BARDZO CIEKAWA RELACJA.

Krótkie, ale treściwe opisy, zdjęcia, filmiki - trzeba przyznać, że tym razem redaktorzy się postarali.

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
17 - 05 - 2014
... Zapora Świnna Poręba komentuje +10
Zapora Świnna Poręba. Bez dyskusji!!!!!!!!! To takie oczywiste!!!!!!!!!!

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
16 - 05 - 2014
... byczek komentuje +4
Ja nie rozumiem jednej rzeczy. Tak trudno jest zrobić wał wzdłuż rzeki???????? Chyba zrobienie wału by mniej kosztowało niż te akcje przeciwpowodziowe.

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
16 - 05 - 2014
... JEZIORO WADOWICKIE komentuje +4
Inna nazwa, aniżeli JEZIORO WADOWICKIE nie ma sensu. Zbiornik leży na terenie powiatu wadowickiego, poza tym wszelkie inne nazwy są nierozpoznawalne nawet dla krakowianina, nie mówiąc już o mieszkańcu północnej Polski. Dlatego dla rozwoju gospodarczego mieszkańcy Mucharza powinni optować za nazwą rozpoznawalną, jaka niewątpliwie jest JEZIORO WADOWICKIE.

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
16 - 05 - 2014
... Syty111 komentuje +5
Ciekawe kto zapłaci za wyjazdy strażaków z PSP Wadowice którzy ciągle śmigają dużym wozem na odczyt wodowskazu, ciekawe dlaczego nie może tego robić jeden i to jakimś małym samochodem

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
16 - 05 - 2014
... anty KACZOR.... komentuje +11
przyjedzie do Wadowic szpieg z krainy deszczowców?znany rowniez jako ziemniak....hehehehe

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
16 - 05 - 2014
... Dobre pytanie komentuje +1
Czy starosta może dowodzić sztabem kryzysowym w powiecie.

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
16 - 05 - 2014
... arik komentuje +1
spytkowice wały przerwane

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
16 - 05 - 2014
... 666 komentuje +1
wie ktoś jak sytuacja w spytkowicach

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
16 - 05 - 2014
... kukla komentuje +1
Jeżeli macie piasek oraz worki to czuje się bezpiecznie.

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
16 - 05 - 2014
... kasieńka komentuje +2
Czy ktoś ma zdjęcie z uszkodzonego mostu drogowego na Skawie podczas powodzi w latach 70 nie pamiętam dokładnie ale wtedy podmyło chyba filar i jeździliśmy przez taki prowizozycznie naprawiony /jechało się drewnianym takim śmiesznympomostem/

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
16 - 05 - 2014
... AAAA komentuje +3
A wojewoda mówił ze nie ma zagrożenia powodziowego to czemu starosta wprowadził stan alarmowy bo co wybory ida i trzeba sie asekurować a co do RZYK to zapijaczona wiocha w której sami nawiedzeni ludzie mieszkają powinno ich tam porządnie zalać to by dostali nauczkę

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
16 - 05 - 2014
... xyzzz komentuje +1
Żeby tylko ni powtórzyla síę sytulacja jak z 2010 z osówiskami na terenie : Łaśnica ( Skawinki).

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
16 - 05 - 2014
... cyni komentuje +12
A mogła wylać Rzycanka w Rzykach i pozalewać tą wieś gdzie zakłamani fałszywi ludzie mieszkają , może by ich to coś nauczyło

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
16 - 05 - 2014
... Zainteresowany komentuje +1
Będzie to powód to będzie - nikt jej nie powstrzyma...
Niezbadane są wyroki Boskie. :D

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
16 - 05 - 2014
... arik komentuje +1
e tam taki deszczyk to nie deszcz. żadnej powodzi nie bedzie, skwala mała spoko!!

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
16 - 05 - 2014
... 87963 komentuje +8
Ciekawe z jakiej racji woda na skawie opada jak drugi dzien pada i to dosc intensywnie.widzialem poziom rzeki wczas rano i jakas godzine temu,moim zdaniem wyglada to nie ciekawie a poziom prawie dochodzi do plazy..w jordanowie umacniaja wały a wam sie skawa obniza..

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
16 - 05 - 2014
Artykuł archiwalny. Komentarze zostały zablokowane

busy
 

}} Sonda na czasie

Lato w Wadowicach...
 

}} Polecamy oferty

 

Depilacja laserowa w Magia Spa – NOWY SEZON

Depilacja laserowa to absolutny hit ostatnich lat w dziedzinie kosmetyki. Spektakularne efekty jakie można osiągnąć przyciągają do sal...

 

Ostatnie dni wyprzedaży obuwia w Sklepie Fabrycznym Domeno

Zapraszamy na wyprzedaż kolekcji wiosna- lato 2014. Ostatnie dni wyprzedaży w sklepie przyfabrycznym Domeno w Kalwarii Zebrzydowskiej. W o...

 

Laserowe zamykanie naczynek: Hit czy kit?

Kłopotliwa cera naczynkowa, otwierające się naczynka a także nieustannie występujące rumieńce to problem wielu osób. Zwalczając go...

 

Bezpłatny wstęp na Mistrzostwa Polski w noszeniu żon

16 sierpnia w Inwałdzie obok Parku Miniatur Świat Marzeń odbędą się I Mistrzostwa Polski w Noszeniu Żon. Wydarzenie niecodzienne i o...

}} Filmy

Sprawdź nas:
Oferty domów w Wadowicach
duży wybór, najnowsze propozycje, atrakcyjne lokalizacje

}} Komentarze

Piłkarska środa. Spotkanie Iskry odwołane
Iskra wygrala z Libiazem 1:0
Czas na zmiany! Wadowice24.pl przeprowadzają się do Gravelines
Nie zniknie - żebyś wiedział - to dla takich jak ty zeby nie klikali jak powaleni po 30 razy tego samego komentarza tylko dlatego że jego opcja polityczna twierdzi inaczej.
Drobniak show. Skawa grała pięknie, ale ...
Sensacja Cracovia tylko remisuje z Halniakiem niewiarygodne ale cuda sie zdarzaja,Jutrzenka 2-0 Karpaty,Swit 0-1 Niwa,Garbarz 0-1 Proszowianka,.wie ktos jak Iskra-Libiaz?
Kolejny wypadek busa. Trzy osoby ranne zabrano do szpitala
Wyrazy współczucia.
Kolejny wypadek busa. Trzy osoby ranne zabrano do szpitala
jaki portal taki redaktor....
Ale twardziel! Piotrek z medalem Mistrzostw Polski
Szczere gratulacje !
Ale twardziel! Piotrek z medalem Mistrzostw Polski
Żeby się w błocie paplac .... Tys mi sport , toc na wsi to się świnie w błocie taplaja. W szachy by se pograł jakby mądry był