61e98c19f8edf1857b69dcc12e0f1e54.html Podsłuchiwał policjantów, którzy w jego ogródku szukali marihuany

Uwaga! To jest wersja archiwalna serwisu!

Aktualne wiadomości znajdziesz tutaj: www.wadowice24.pl

wadowice 24.pl

Rozmiar tekstu
  • Powiększ czcionkę
  • Przywróć standardową
  • Pomniejsz czcionkę

Podsłuchiwał policjantów, którzy w jego ogródku szukali marihuany

Email Drukuj
Prokuratura postawiła zarzuty 46-letniemu Mirosławowi B. Mężczyzna jest podejrzany o nielegalne podsłuchiwanie funkcjonariuszy policji. Wykorzystywał do tego przerobiony na swoje potrzeby radiotelefon. Wpadł podczas przeszukania własnego domu.


Podsłuchiwanie policji, straży pożarnej, czy też innych służb przez popularne krótkofalówki, radiotelefony lub samochodowe CB jest nielegalne. Osobom, które to robią świadomie, grozić może nawet do dwóch lat pozbawienia wolności.

Właśnie z takim zarzutem będzie musiał się zmierzyć  46-letni Mirosław B. Prokuratura Rejonowa w Wadowicach zarzuca mu nielegalny podsłuch. Mężczyzna co prawda przyznał się, że przy użyciu radiotelefonu podsłuchiwał korespondencję policjantów, ale twierdzi, że był to podsłuch całkowicie legalny.

Policja wykryła sprawcę przez przypadek przy okazji całkiem innego dochodzenia. W lipcu zeszłego roku funkcjonariusze odwiedzili dom 46-latka, bo mieli informacje o uprawie w tym miejscu konopi indyjskich.

Na terenie posesji, w jej ogródku, znaleziono 150 krzaków konopi, z których jak wyliczono można było uzyskać nawet 20 tys. działek marihuany. Konopie należały do pasierba Mirosława B.

Pasierbowi prokuratura postawiła zarzuty nielegalnej uprawy konopi i udzielania narkotyków w postaci marihuany osobom trzecim. Przy okazji rewizji policjanci znaleźli dwa urządzenia należące właśnie do Mirosława B.
Były to radiotelefony, które zostały tak przerobione, że mogły służyć jako podsłuch kanałów na częstotliwości zarezerwowanej dla policji - wyjaśnia prokurator Jerzy Utrata.
Co ciekawe w chwili rewizji ogródka policjanci zorientowali się, że włączone urządzenia nadają ich korespondencję dotycząca właśnie tej akcji.

Prawdopodobnie podsłuch na radiotelefonach miał służyć jako ostrzeżenie przed działalnością operacyjną policjantów. Funkcjonariusze okazali się jednak sprytniejsi.

Znalezione u 46-latka radiotelefony prokuratura poddała ocenie biegłego.
Z opinii biegłego wynika, że oskarżony mógł odbierać korespondencję na pasmach i częstotliwości zastrzeżonej dla policji. Urządzenie zostało specjalnie do tego przystosowane poprzez dolutowanie dodatkowych przewodów i przeprogramowanie na częstotliwości używane przez policje - mówi prokurator rejonowy.
(mp)
NAPISZ DO NAS: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

Komentarze (16)add
Redakcja serwisu Wadowice24.pl nie odpowiada za komentarze zamieszczone pod artykułami i nie utożsamia się z ich treścią. Jednocześnie podkreślamy, iż nie jest to miejsce dla poniżania mieszkańców, wierzących, w tym katolików i innych, oraz sączenia jadu przez osoby nienawidzące Wadowic i wszystkiego, co jest z naszym miastem związane. Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób.
... stachxx komentuje +1
X z jakiej ty planety się zerwałeś chyba że czegoś się nawąchałeś
tak tępych użytkowników forum rzadko się spotyka

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
07 - 07 - 2014
... Rysiek z Klanu komentuje +1
SAMI PRAWNICY !!! - te mecenas a mówi coś 267 ??? mecenas jak z koziej du.... trąba.
"kto w celu uzyskania informacji, do której nie jest uprawniony, zakłada lub posługuje się urządzeniem podsłuchowym, wizualnym albo innym urządzeniem lub oprogramowaniem." KROPKA

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
14 - 05 - 2014
... olo komentuje +1
Chyba nie masz racji, że nasłuch jest legalny. Kup w sklepie radio , które pracuje na 172MHz - chyba nie kupisz. Wiadomo, że można rozblokować czyli ingerencja w urządzenie. Poczytaj Art.267 KK z paragrafami - to zmienisz zdanie na temat nasłuchu służb.

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
20 - 02 - 2014
... odżywki i sterydy komentuje +2
Bierzcie to świństwo kochani chłopcy a męskości szukać będziecie przez lupkę :)))))

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
15 - 02 - 2014
... Benassi komentuje +4
Sadzić Palić Zalegalizować !

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
15 - 02 - 2014
... Hexan komentuje +0
Do @ Mecenas

Nie tylko woj. mazowieckie pracuje na TETRAch, Małopolska również.

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
15 - 02 - 2014
... hej komentuje +1
Ale jaja policja podsłuchiwana ale jaja

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
15 - 02 - 2014
... Mecenas komentuje +12
USTAWA z dnia 16 lipca 2004 r. Prawo telekomunikacyjne (Dz. U. Nr 171, poz.1800), DZIAŁ VI, Rozdział 2, Art. 144. ust. 1.: Nie wymaga pozwolenia używanie urządzeń radiowych przeznaczonych wyłącznie do odbioru.

więc można robić co się chce

Mamy rok 2014, a nadal wiele komend powiatowych nadal pracuje na w paśmie 2m na nieszyfrowanych częstotliwościach w analogu. Policja obecnie przypomina rynek DVBT w Polsce, codziennie tysiące danych osobowych wylatuje w eter niezabezpieczonego pasma 2m. Tak więc teraz ktoś może podać naszych stróżów prawa do Sądu na niezabezpieczanie danych osobowych, gdyż przesył danych w tym paśmie wygląda tak jakby dzielnicowy przez okno krzyczał do dyżurnego. Odnośnie warszawskiej TETRY zastanawiam się jak się sprawdzi podczas EURO2012 gdzie wielu policjantów, którzy przyjadą na zabezpieczenie (z poza woj. maz.) będzie miało "analogowe motorolki", a nawet jeśli to będą Ericssony z innych KWP, to ile KGP i KSP zejdzie się aby całe te grono tubylców i przyjezdnych "spiąć" w jedną grupę. o koordynacji infrastruktury z innymi służbami np. PSP, Rat.Med., SMiG, SOK, ŻW, SG, ITD nawet nie ma co pisać bo owa nie istnieje. Nasi władcy narobili służb "porządkowych" parodiujących Policję Państwową, a jak coś nawali to nigdy nie ma winnych.

Niestety często podczas kontroli drogowej słyszę jak policjant mówi głośno przez radio moje imię nazwisko pesel, więc niestety "kicha". Nie powinni, ale pewnie często podają.

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
15 - 02 - 2014
... prewencyjne komentuje +3
artykuł ma na celu prewencje przed podobnymi zdarzeniami ;] czyli zwyczajnie zastraszyć, większość zamiast sprawdzić odp paragrafy będzie wierzyć ze nie można sobie słuchać smerfów w wolnym czasie ;]

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
15 - 02 - 2014
... demonologia666 komentuje +5
do "X"
zakop się ale niech Cie ktoś zakopie takich ludzi jak Ty polska nie potrzebuje wręcz przeciwnie ..

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
15 - 02 - 2014
... tango1 komentuje +1
Do autora :
Częstotliwość 26.960 - 27.410 MHz nie wymaga żadnego zezwolenia ( Dz.U z 2007r Nr 138 poz 972 ) jest to podstawowa czterdziestka w radiach CB a spec służby używają całkowicie innych częstotliwości których nie da się podsłuchać radiem CB . Pozdrawiam
'' 73''

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
15 - 02 - 2014
... Semen Korczaszko komentuje +4
@x to się nazywa security through obscurity [http://pl.wikipedia.org/wiki/Security_through_obscurity] - jeśli liczysz na to, że jakaś wiadomość ma pozostać niejawna jeśli jest przekazywana przez jawny kanał łączności to już na początku przegrałeś. Ci którym zależy na poznaniu treści tej wiadomości i tak ją usłyszą skoro nie jest szyfrowana. Zakaz odbierania daje fałszywe poczucie, że kanał łączności jest bezpieczny...

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
14 - 02 - 2014
... obserwator... komentuje +12
używanie odbiorników, w zakresie używanym (jeszcze w transmisji "analogowej") przez służby techniczne, ratownicze i Policję jest zabronione (bez zezwolenia) jedynie w przypadku nadawania (TX), odbiór (RX) nie jest zabroniony
Policja dawno już powinna używać cyfrowego systemu TETRA (Terrestrial Trunked Radio), który oprócz wielu zalet, ma i "wady"... między innymi możliwość ciągłej rejestracji i monitoringu nadajnika, co niektórym nie bardzo jest "miłe" - nie da się "ściemnić", że się jest na interwencji, siedząc w KFC, czy innym McDonaldzie...

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
14 - 02 - 2014
... x komentuje +8
Od razu wsadzić do paki na 2 lata, to będzie nauczka dla innych, po co to komu potrzebne, ja czegoś takiego nie mam. Przecież Policja przeprowadza szereg akcji i przez takich pajaców wiele jest nieudanych bo zanim się coś zacznie to już wszyscy nieupoważnieni o tym wiedzą. Tak samo jest jak, gdzieś stoi radiowóz i jedzie kilku baranów i migają światłami na innych uczestników , moje pytanie po co to robią. Jak jedziesz zgodnie z przepisami to nic ci nie grozi, a ty nie wiesz po co tam stoją może komuś skradli samochód i czekają na złodzieja a przez takie coś to złodzieje tam nie pojadą, zawrócą i pojadą w drugą strone. Moje zdanie wsadzić do paki inni może będą się bać.

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
14 - 02 - 2014
... Semen Korczaszko komentuje +16
Czy szanowna Redakcja mogłaby się dowiedzieć z jakiego paragrafu oskarżono tego pana? Bo, tak jak zauważył @TakTak w zasadzie sam nasłuch, bez rozpowszechniania i przełamywania zabezpieczeń jest dozwolony przez art 144 p 1 ustawy Prawo Telekomunikacyjne.

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
14 - 02 - 2014
... TakTak komentuje +18
Gwoli ścisłości to nasłuch policji nie jest zabroniony. Nielegalne jest natomiast nadawanie na paśmie policyjnym oraz przekazywanie informacji "podsłuchanych".
Jeśli taki nasłuch byłby nielegalny to słuchanie rozmawiających ze sobą policjantów też powinno być nielegalne. Do nasłuchu policji - przynajmniej na razie - wystarczy zwykły radioodbiornik pracujący w paśmie VHF. Nie wymaga to łamania żadnych zabezpieczeń itp. Policja stopniowo przechodzi na łączność cyfrową i wtedy korespondencja będzie już szyfrowana.

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
14 - 02 - 2014
Artykuł archiwalny. Komentarze zostały zablokowane

busy
 

}} Sonda na czasie

Lato w Wadowicach...
 

}} Polecamy oferty

 

Depilacja laserowa w Magia Spa – NOWY SEZON

Depilacja laserowa to absolutny hit ostatnich lat w dziedzinie kosmetyki. Spektakularne efekty jakie można osiągnąć przyciągają do sal...

 

Ostatnie dni wyprzedaży obuwia w Sklepie Fabrycznym Domeno

Zapraszamy na wyprzedaż kolekcji wiosna- lato 2014. Ostatnie dni wyprzedaży w sklepie przyfabrycznym Domeno w Kalwarii Zebrzydowskiej. W o...

 

Laserowe zamykanie naczynek: Hit czy kit?

Kłopotliwa cera naczynkowa, otwierające się naczynka a także nieustannie występujące rumieńce to problem wielu osób. Zwalczając go...

 

Bezpłatny wstęp na Mistrzostwa Polski w noszeniu żon

16 sierpnia w Inwałdzie obok Parku Miniatur Świat Marzeń odbędą się I Mistrzostwa Polski w Noszeniu Żon. Wydarzenie niecodzienne i o...

}} Filmy

Sprawdź nas:
Oferty domów w Wadowicach
duży wybór, najnowsze propozycje, atrakcyjne lokalizacje

}} Komentarze

Piłkarska środa. Spotkanie Iskry odwołane
Iskra wygrala z Libiazem 1:0
Czas na zmiany! Wadowice24.pl przeprowadzają się do Gravelines
Nie zniknie - żebyś wiedział - to dla takich jak ty zeby nie klikali jak powaleni po 30 razy tego samego komentarza tylko dlatego że jego opcja polityczna twierdzi inaczej.
Drobniak show. Skawa grała pięknie, ale ...
Sensacja Cracovia tylko remisuje z Halniakiem niewiarygodne ale cuda sie zdarzaja,Jutrzenka 2-0 Karpaty,Swit 0-1 Niwa,Garbarz 0-1 Proszowianka,.wie ktos jak Iskra-Libiaz?
Kolejny wypadek busa. Trzy osoby ranne zabrano do szpitala
Wyrazy współczucia.
Kolejny wypadek busa. Trzy osoby ranne zabrano do szpitala
jaki portal taki redaktor....
Ale twardziel! Piotrek z medalem Mistrzostw Polski
Szczere gratulacje !
Ale twardziel! Piotrek z medalem Mistrzostw Polski
Żeby się w błocie paplac .... Tys mi sport , toc na wsi to się świnie w błocie taplaja. W szachy by se pograł jakby mądry był