Uwaga! To jest wersja archiwalna serwisu!

Aktualne wiadomości znajdziesz tutaj: www.wadowice24.pl

wadowice 24.pl

Rozmiar tekstu
  • Powiększ czcionkę
  • Przywróć standardową
  • Pomniejsz czcionkę

Mniej pożarów, mniej pracy strażaków

Email Drukuj
Strażacy mogą mówić o spokojniejszym roku pracy. Jak zapewnił komendant Państwowej Straży Pożarnej wszystkich akcji ratowniczych było mniej. Strażacy mogą się cieszyć, ponieważ straty poniesione w wyniku pożarów były mniejsze niż wartość mienia które uratowali.


Informację o stanie bezpieczeństwa powiatu w zakresie ochrony przeciwpożarowej w 2013 r. na ostatniej sesji powiatu wadowickiego przedstawił komendant Powiatowy Państwowej Straży Pożarnej w Wadowicach mł. bryg. Paweł Kwarciak.

Jak zapewnił rok 2013 był spokojniejszy niż poprzedni. Odnotowano bowiem spadek we wszystkich aspektach akcji ratowniczych wykonywanych przez lokalnych strażaków.
W 2013 roku odnotowano 1822 zdarzeń (spadek w porównaniu do 2012 r. o 26,8 %), w tym 364 pożarów (spadek o 55,2 %), 1362 miejscowych zagrożeń (spadek o 12,8 %) oraz 96 fałszywe alarmy (spadek o 15,8 %), jednak w tym ostatnim przypadku warto podkreślić, że większość z nich były to wezwania w dobrej wierze - informował komendant.
W trakcie raportu zdanego przez oficera straży padło wiele danych, które warto tutaj przytoczyć. W ubiegłym roku na terenie powiatu paliło się 100 budynków mieszkalnych, 177 obiektów i upraw w rolnictwie (w tym 141 powierzchnie nieużytkowane), 4 obiekty użyteczności publicznej, 15 obiektów produkcyjno-magazynowych, 15 środków transportu, 4 obszary leśne i 12 innych obiektów. Niestety w pożarach na terenie powiatu zginęły 2 osoby.

Choć wysokość strat poniesionych w wyniku pożarów wyniosła aż 2 mln złotych to jednak fakt, iż udało się uratować mienie za prawie 23 mln zł może świadczyć o tym, że działania strażaków były bardzo skuteczne.

Straż pożarna nie zajmuje się tylko gaszeniem pożarów. Ratownicy są wszędzie tam, gdzie ich potrzeba, na przykład przy usuwaniu siedlisk szerszeni i os, które mogą zagrozić mieszkańcom. Właśnie takie działania są najczęstszą przyczyną wyjazdów straży w tak zwanych "innych zagrożeniach" i stanowią prawie 20% tej grupy "usług". 

W tej grupie jest także uczestnictwo przy wypadkach i kolizjach. Jak poinformował komendant takich wyjazdów było 213 w 2013 roku. Strażacy w tym czasie byli świadkami śmierci 11 osób. Tutaj trzeba wspomnieć, że rok wcześniej aż 19 osób zginęło w wypadkach komunikacyjnych. Niestety w porównaniu z 2012 rokiem wzrosła ilość rannych, których było 215, w tym 26 dzieci.

Spadek ilości działań strażaków wiązał się także z koniecznością zaangażowania się mniejszej ilości ratowników.
W gaszeniu pożarów i przy likwidacji skutków innych miejscowych zagrożeń na terenie powiatu wadowickiego w roku ubiegłym wzięło udział ogółem 3 266 zastępów i 15 202 strażaków z wszystkich 69 terenowych jednostek OSP oraz z Jednostek Ratowniczo-Gaśniczych Państwowej Straży Pożarnej w Andrychowie i Wadowicach (dane za 2012 r. wynoszą odpowiednio: 4 287 zastępów i 21 380 strażaków) - wyjaśniał komendant Kwarciak.
Nie da się ukryć - strażacy to często pierwsze służby, które pojawiają się w przypadku zagrożenia. To oni ratują, informują i edukują. Pozostaje tylko im życzyć wytrwałości.

(kp)
Źródło: Starostwo Powiatowe w Wadowicach

NAPISZ DO NAS: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

Komentarze (10)add
Redakcja serwisu Wadowice24.pl nie odpowiada za komentarze zamieszczone pod artykułami i nie utożsamia się z ich treścią. Jednocześnie podkreślamy, iż nie jest to miejsce dla poniżania mieszkańców, wierzących, w tym katolików i innych, oraz sączenia jadu przez osoby nienawidzące Wadowic i wszystkiego, co jest z naszym miastem związane. Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób.
... pękosz komentuje +1
Proszę się nie czepiać strażaków !

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
27 - 02 - 2014
... Józek z ŁSP komentuje +2
@Martusia
Jak na strażoka to za gruby.

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
27 - 02 - 2014
... zozo komentuje +2
To strażacy się nie przepracowali , i dlatego maja czas po państwowej pracy popracować gdzie indziej a potem sobie budować domy kupować auta , w pracy odpoczną wyjdą do Tesco na zakupy ugotują obiad pograją i jak jest akcja to wyjada ale jak widać akcji mieli mało to mieli czas na odpoczynek brawo

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
27 - 02 - 2014
... fredek komentuje +2
a co do samych strażaków, to będzie jak z karetkami, mieli za mało wyjazdów to ktoś policzył, ktoś pomyslał i już (od 1 kwietnia) maja więcej, obstawiam że z wami będzie tak samo, ktoś policzy, ktoś pomyśli po co andrychowie 2 autka albo w wadowicach 4, tu się utnie tam się skróci jak braknie to oświęcim pomoże, a OSP tez mamy mobilne i NIE TRZEBA IM PŁACIĆ

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
26 - 02 - 2014
... Martusia komentuje +5
Komendant ekstra wygląda, największy przystojniak wśród wadowickiej elity władzy.

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
26 - 02 - 2014
... no1 komentuje +2
@psycholog

widac ze siedzisz w temacie! zapewne jestes czynnym czlonkiem OSP i na pewno tez wiesz kto podpala! otoz nie... dzis wiekszosc zdecydowana OSP odeszla od placenia wynagrodzen strazakom za branie udzialu w akcji. wszystko to idzie na rzecz jednostki a nie do prywatnych portfeli! dlatego tez znacznie spadla liczba podpalen i jak sie juz zdarzaja to nie w celu zarobkowym jakiegos tam Kowalskiego - czlonka akcji ze strony OSP.
polecam zapoznac sie z tematem zanim podejmie sie probe dyskredytacji publicznej.

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
26 - 02 - 2014
... edek komentuje +2
do @PSYCHOLog

a Gdyby zlikwidować OGIEŃ, to liczba podpaleń zmniejszy się 100%

jesteś dureń, może podasz jakiś wzór z rozpiską

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
26 - 02 - 2014
... oes komentuje +1
co sie poliło to sie spoliło

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
26 - 02 - 2014
... gburek komentuje +1
Mniej pożarów,mniej pracy - i strażacy wyglądają jak misie przed zimą

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
26 - 02 - 2014
... psycholog komentuje +6
Gdyby zlikwidować OSP,to liczba podpaleń zmniejszy się o 50%.

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
26 - 02 - 2014
Artykuł archiwalny. Komentarze zostały zablokowane

busy
 

}} Sonda na czasie

Lato w Wadowicach...
 

}} Polecamy oferty

 

Depilacja laserowa w Magia Spa – NOWY SEZON

Depilacja laserowa to absolutny hit ostatnich lat w dziedzinie kosmetyki. Spektakularne efekty jakie można osiągnąć przyciągają do sal...

 

Ostatnie dni wyprzedaży obuwia w Sklepie Fabrycznym Domeno

Zapraszamy na wyprzedaż kolekcji wiosna- lato 2014. Ostatnie dni wyprzedaży w sklepie przyfabrycznym Domeno w Kalwarii Zebrzydowskiej. W o...

 

Laserowe zamykanie naczynek: Hit czy kit?

Kłopotliwa cera naczynkowa, otwierające się naczynka a także nieustannie występujące rumieńce to problem wielu osób. Zwalczając go...

 

Bezpłatny wstęp na Mistrzostwa Polski w noszeniu żon

16 sierpnia w Inwałdzie obok Parku Miniatur Świat Marzeń odbędą się I Mistrzostwa Polski w Noszeniu Żon. Wydarzenie niecodzienne i o...

}} Filmy

Sprawdź nas:
Oferty domów w Wadowicach
duży wybór, najnowsze propozycje, atrakcyjne lokalizacje

}} Komentarze

Piłkarska środa. Spotkanie Iskry odwołane
Iskra wygrala z Libiazem 1:0
Czas na zmiany! Wadowice24.pl przeprowadzają się do Gravelines
Nie zniknie - żebyś wiedział - to dla takich jak ty zeby nie klikali jak powaleni po 30 razy tego samego komentarza tylko dlatego że jego opcja polityczna twierdzi inaczej.
Drobniak show. Skawa grała pięknie, ale ...
Sensacja Cracovia tylko remisuje z Halniakiem niewiarygodne ale cuda sie zdarzaja,Jutrzenka 2-0 Karpaty,Swit 0-1 Niwa,Garbarz 0-1 Proszowianka,.wie ktos jak Iskra-Libiaz?
Kolejny wypadek busa. Trzy osoby ranne zabrano do szpitala
Wyrazy współczucia.
Kolejny wypadek busa. Trzy osoby ranne zabrano do szpitala
jaki portal taki redaktor....
Ale twardziel! Piotrek z medalem Mistrzostw Polski
Szczere gratulacje !
Ale twardziel! Piotrek z medalem Mistrzostw Polski
Żeby się w błocie paplac .... Tys mi sport , toc na wsi to się świnie w błocie taplaja. W szachy by se pograł jakby mądry był