Uwaga! To jest wersja archiwalna serwisu!

Aktualne wiadomości znajdziesz tutaj: www.wadowice24.pl

wadowice 24.pl

Rozmiar tekstu
  • Powiększ czcionkę
  • Przywróć standardową
  • Pomniejsz czcionkę

Złe powietrze. Lepiej siedzieć w domu

Email Drukuj
Najgorsze powietrze w powiecie wadowickim jest w gminie Andrychów. Służby pogodowe Urzędu Marszałkowskiego ostrzegają, że we wtorek (18.02) poziom pyłu zawieszonego przekroczy normy na terenie całego powiatu. Radzą nie wychodzić z domów na dłużej.


We wtorek (18.02) na obszarze Wadowic zanieczyszczenie powietrza pyłem PM10 może przekroczyć poziom dopuszczalny. Nie należy przebywać na otwartym powietrzu zbyt długo. Dotyczy to zwłaszcza kobiet w ciąży, dzieci i osób starszych oraz chorych na astmę, choroby alergiczne skóry, oczu i choroby krążenia- informują służby pogodowe Urzędu Marszałkowskiego w Krakowie.
Highslide JSTo od lat znany problem w naszym regionie w pierwszych dwóch miesiącach roku. Najgorzej z pyłem jest bowiem zimą, podczas okresu grzewczego. Najwięcej pyłu dostarczamy do powietrza z naszych domów. Przekroczenia poziomów alarmowych pyłu PM10 są związane z indywidualnym ogrzewaniem budynków, a w mniejszym stopniu z ruchem pojazdów.

To jednak nie główny powód.
Jak informuje Urząd Marszałkowski na wysokie wskaźniki przekroczeń "znaczący wpływ mają również źródła zlokalizowane poza województwem małopolskim". To przede wszystkim przemysł spoza województwa, a także komunikacja i zanieczyszczenia powierzchniowe spoza naszego regionu kształtują jakość powietrza nad powiatem wadowickim.

W naszym powiecie najgorsze stany zanieczyszczeń pyłem PM10 i benzopirenem występują w gminie Andrychów, która graniczy z województwem śląskim.

Wysokie stężenia pyłu to poważna sprawa. Pył zawieszony może zawierać substancje toksyczne takie jak wielopierścieniowe węglowodory aromatyczne (m. in. benzo(a)piren), metale ciężkie oraz dioksyny i furany. Pył PM10 zawiera cząstki o średnicy mniejszej niż 10 mikrometrów, które mogą docierać do górnych dróg oddechowych i płuc. Jak podają działacze KAS na podstawie zebranych przez nich wyników badań stan ten ma wpływ także na kobiety w ciąży, które coraz częściej rodzą dzieci mniejsze, lżejsze i są bardziej podatne na różnorakie schorzenia.

Takie okresy przekroczeń norm w powietrzu mogą potrwać nawet do połowy marca. Jeśli zima się przedłuży, jak w roku ubiegłym, nawet do połowy kwietnia.

(kp)
NAPISZ DO NAS: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

Komentarze (15)add
Redakcja serwisu Wadowice24.pl nie odpowiada za komentarze zamieszczone pod artykułami i nie utożsamia się z ich treścią. Jednocześnie podkreślamy, iż nie jest to miejsce dla poniżania mieszkańców, wierzących, w tym katolików i innych, oraz sączenia jadu przez osoby nienawidzące Wadowic i wszystkiego, co jest z naszym miastem związane. Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób.
... aton komentuje +0
soso piszesz jak potłuczony nie mając o niczym pojęcia popatrz na kraje bardziej zmotoryzowane jak choćby Japonia Tokyo w porównaniu z nami mają powietrze bajka.

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
24 - 06 - 2014
... rok komentuje +0
z innej beczki mam pytanie czy zna ktos firme budowlana Ogieglo Wadowice

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
18 - 02 - 2014
... Krys komentuje +2
Chcę powiedzieć że lepiej palić i grzać gazem lub prądem albo węglem groszkiem.
Odnośnie Termowadu i Komwadu to się zgadzam , ceny są astronomiczne , ustalone do wynagrodzeń prominentów z UM.

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
18 - 02 - 2014
... soso komentuje +5
To po co nasi przodkowie wykorzystali ogień z pioruna i przenieśli na paleniska do jaskiń.Jak zlikwidujecie paleniska i ubierzecie się w skóry mamuta czy kożuchy z owiec to znowu będzie źle,dopadną was animalsi i ekolodzy.Po komentarzach widać ,że redaktorki wami manipulują a wy łykacie jak głupcy.Głównym powodem wszelkiego smogu na świecie jest motoryzacja i tylko wszech ogarniająca motoryzacja i korki powodowane przez złą organizację ruchu ,brak obwodnic itd.Badali to Amerykanie i Niemcy dlatego oni nie przejmują się czym ludzie palą.Po prostu żeby społeczeństwo wykazywało ekologiczne podejście do ziemi i powietrza rządy krajów UE pomagają im w tym proponując swoim obywatelom niskie ceny ekologicznych paliw.W Polsce nikt by nie palił mułami czy nawet węglem (bo każdy wie że jest to gehenna dla każdego kto tym się zajmuje) gdyby ceny gazu czy energii były niższe, albo inaczej gdybyśmy byli bogatym narodem a nie biedakami jak Ukraińcy czy Białorusini.

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
18 - 02 - 2014
... AbsolwentZprocentami komentuje +3
Redakcja wadowice24.pl jak zwykle obudziła się z ręką w nocniku. Normy stężeń frakcji pyłu PM10 oraz groźniejszego PM2,5 są przekroczone (i to sporo) na terenie województwa małopolskiego praktycznie przez cały okres jesień-zima. Z danych monitorignowych wynika, że 4 lutego br. stężenie PM10 w Wadowicach wynosiło grubo ponad 200ug/m3, a tymczasem norma wynosi 50ug/m3. Czemu wtedy nie raczyliście o tym napisać?
@buszon: Jakość powietrza była zła nawet przed wprowadzeniem ustawy śmieciowej :)

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
18 - 02 - 2014
... dd komentuje +1
Jakbym miał ogrzać dom z Termowadu ze te stawki co oni maja to maskara.
Moja babcia miała przyłącz z Termowadu Sam abonament miesięczny BEZ GRZANIA tylko abonament wynosił 120zł miesięcznie . Płatny cały rok nawet latem. Grzania płatne osobno i to słono. Mieszkanie 2 pokoje + kuchnia.

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
18 - 02 - 2014
... głupi ludzie! komentuje +3
Krys chcesz przez to powiedzieć, że lepiej palić smieciami, niż węglem???????? Ty normalny jesteś..??????? Ciekaweeeee...... hmmm ... czym Ty ogrzewsz swój domek???

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
17 - 02 - 2014
... Krys komentuje +4
Sami się trujemy i udajemy że jest dobrze. Dziś wieczór na al. Wolności i w PARKU Miejskim nie ma czy oddychać i to nie od mułku , czy śmieci, tylko od węgla.
Dawno już powinny być zrobione przyłączenia budynków do ogrzewania miejskiego i Termowad by miał więcej odbiorców i nie musieli by ciągłe podnosić ceny.

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
17 - 02 - 2014
... Maciejj komentuje +6
Dziekuję wadowice24.pl że wreszcie się napisaliście o tych ludziach co palą śmieciami, gumami itd. w piecach w domu. Mój sąsiad zatruwa mnie codziennie. Proponuje robić zdjęcia kominom oraz domów w których pali się takim dziadostwem trując nas. Powiem że w Krakowie jest czystsze powietrze zimą niż w Wadowicach.Wielkie ukłony dla redaktorów wadowice24.pl

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
17 - 02 - 2014
... janiekTadzusz komentuje +11
A ja sie pytam kto Zgudzie pozwala na zaczadzanie okolicy rynku ?
-ten stary cap od lat pali wegiel dla wypieku chleba.

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
17 - 02 - 2014
... buszon komentuje +2
efekty ustawy śmieciowej :) śmietki idą w komin

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
17 - 02 - 2014
... koksa komentuje +4
A właśnie, dobry art.
Ja kiedyś sugerowałam w przedszkolu żeby przed spacerem sprawdzić jaka jest ekoprognoza.

W końcu te prognozy są po coś, nie? Placówki opiekuńcze nie powinny narażać dzieci na pyły.. a co 2-gie dziecko z astmą lub alergią.Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
17 - 02 - 2014
... jakiśtam ktoś komentuje +1
Dżons- w UB czy MO służyłeś ? (służysz)

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
17 - 02 - 2014
Nie dziwi mnie że w Andrychowie jest najgorzej, ale warto też powąchać jak w nocy w Kalwarii palą plastikami, paździerzami i innym syfem. W mojej ocenie najlepsze powietrze mają wadowiczanie bo mało kto pali śmieciami. To już pojedyncze przypadki wyjątkowych uparciuchów i złośliwców.

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
17 - 02 - 2014
... dżons komentuje +24
jeśli nadal wszyscy tolerować będą spalanie syfu w domowych piecach bedziemy umierac coraz częsciej na raka a nasze dzieci nie dożyją 60tki. już teraz coraz czesciej mówi się o raku a za 20 lat ma być jeszcze gorzej! Ludzie! reagujcie jak wasz sąsiad zasyfia spalinami wasze podwórka bo tylko tak możemy coś zrobić, strażnicy sami nie przyjadą bo nie są w stanie wszystkiego sami skontrolować!!!!

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
17 - 02 - 2014
Artykuł archiwalny. Komentarze zostały zablokowane

busy
 

}} Sonda na czasie

Lato w Wadowicach...
 

}} Polecamy oferty

 

Depilacja laserowa w Magia Spa – NOWY SEZON

Depilacja laserowa to absolutny hit ostatnich lat w dziedzinie kosmetyki. Spektakularne efekty jakie można osiągnąć przyciągają do sal...

 

Ostatnie dni wyprzedaży obuwia w Sklepie Fabrycznym Domeno

Zapraszamy na wyprzedaż kolekcji wiosna- lato 2014. Ostatnie dni wyprzedaży w sklepie przyfabrycznym Domeno w Kalwarii Zebrzydowskiej. W o...

 

Laserowe zamykanie naczynek: Hit czy kit?

Kłopotliwa cera naczynkowa, otwierające się naczynka a także nieustannie występujące rumieńce to problem wielu osób. Zwalczając go...

 

Bezpłatny wstęp na Mistrzostwa Polski w noszeniu żon

16 sierpnia w Inwałdzie obok Parku Miniatur Świat Marzeń odbędą się I Mistrzostwa Polski w Noszeniu Żon. Wydarzenie niecodzienne i o...

}} Filmy

Sprawdź nas:
Oferty domów w Wadowicach
duży wybór, najnowsze propozycje, atrakcyjne lokalizacje

}} Komentarze

Piłkarska środa. Spotkanie Iskry odwołane
Iskra wygrala z Libiazem 1:0
Czas na zmiany! Wadowice24.pl przeprowadzają się do Gravelines
Nie zniknie - żebyś wiedział - to dla takich jak ty zeby nie klikali jak powaleni po 30 razy tego samego komentarza tylko dlatego że jego opcja polityczna twierdzi inaczej.
Drobniak show. Skawa grała pięknie, ale ...
Sensacja Cracovia tylko remisuje z Halniakiem niewiarygodne ale cuda sie zdarzaja,Jutrzenka 2-0 Karpaty,Swit 0-1 Niwa,Garbarz 0-1 Proszowianka,.wie ktos jak Iskra-Libiaz?
Kolejny wypadek busa. Trzy osoby ranne zabrano do szpitala
Wyrazy współczucia.
Kolejny wypadek busa. Trzy osoby ranne zabrano do szpitala
jaki portal taki redaktor....
Ale twardziel! Piotrek z medalem Mistrzostw Polski
Szczere gratulacje !
Ale twardziel! Piotrek z medalem Mistrzostw Polski
Żeby się w błocie paplac .... Tys mi sport , toc na wsi to się świnie w błocie taplaja. W szachy by se pograł jakby mądry był