Uwaga! To jest wersja archiwalna serwisu!

Aktualne wiadomości znajdziesz tutaj: www.wadowice24.pl

wadowice 24.pl

Rozmiar tekstu
  • Powiększ czcionkę
  • Przywróć standardową
  • Pomniejsz czcionkę

Dzielni strażacy świętują swój dzień

Email Drukuj
Mało kto wie, że 4 maja obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Strażaka. Święto to w Polsce obchodzone jest oficjalnie dopiero od 10 lat. Datę wybrano nie przypadkowo przypada bowiem w dniu wspomnienia w kościele katolickim Świętego Floriana, który jest patronem m.in. strażaków.


W sobotę (4.05) o godzinie 18.00 w Bazylice Ofiarowania Najświętszej Maryi Panny w Wadowicach obędzie się uroczysta msza święta w intencji strażaków oraz ich patrona Świętego Floriana.
W imieniu Zarządu Ochotniczej Straży Pożarnej w Wadowicach serdecznie zapraszamy na mszę - poinformował Jacek Kubera, naczelnik wadowickiej Ochotniczej Straży Pożarnej.
W powiece wadowickim pieczę nad strukturami straży pożarnej sprawuje Komenda Powiatowa Straży Pożarnej w Wadowicach, która zawodowo rozpoczęła swoje funkcjonowanie w 1974 roku. Starania o utworzenie w Wadowicach straży zawodowej rozpoczęły się już w latach sześćdziesiątych.

Bezpośrednio pod nią podlega Jednostka Ratowniczo Gaśnicza w Andrychowie. W 10 gminach powiatu wadowickiego funkcjonuje jeszcze 69 jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych.

Międzynarodowe święto strażaków obchodzone 4 maja, w dniu wspomnienia w Kościele katolickim Świętego Floriana. W Polsce od 2003 roku Dzień Strażaka obchodzony jest, jako święto zawodowe ustanowione przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej. Dzień ten nie jest dniem wolnym od pracy.

Święto zainicjował australijski strażak J.J. Edmondson z Melbourne na pamiątkę tragicznie zmarłych pięciu kolegów-strażaków. Próbowali ratować czyjeś życie i mienie w czasie pożaru, jak robią to strażacy na całym świecie.

Uroczystości związane z obchodami często są okazją m.in. do nominacji na wyższe stopnie oficerskie i aspiranckie, a także wręczenia cywilnych odznaczeń dla wyróżniających się w służbie strażaków. W wielu miejscowościach odprawiane są msze święte w intencji dzielnych ratowników.


Highslide JS Highslide JS Highslide JS Highslide JS Highslide JS Highslide JS Highslide JS Highslide JS Highslide JS Highslide JS Highslide JS Highslide JS Highslide JS Highslide JS Highslide JS
(kp)
NAPISZ DO NAS: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

Komentarze (14)add
Redakcja serwisu Wadowice24.pl nie odpowiada za komentarze zamieszczone pod artykułami i nie utożsamia się z ich treścią. Jednocześnie podkreślamy, iż nie jest to miejsce dla poniżania mieszkańców, wierzących, w tym katolików i innych, oraz sączenia jadu przez osoby nienawidzące Wadowic i wszystkiego, co jest z naszym miastem związane. Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób.
... Jarko komentuje +1
Brawo dla strażaków, fajne zdjęcia :)

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
06 - 05 - 2013
... Paramedic komentuje +3
Do "hehe" O przepraszam, a ratownicy medyczni? Przecież tak samo ciężko pracują co chwile tylko widzi się karetki pogotowia jeżdżące tam i z powrotem. Wiec strażacy nie są jedyni :) Natomiast praca jest ryzykowana i trzeba ich szanować za to co robią ;) Zresztą ratownicy współpracują ze strażą, bo jak by nie było musi być w PSP ratownik medyczny ;)

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
05 - 05 - 2013
... chocznian komentuje +8
Komendant Józef Cholewka z naszej wsi to symbol prawdziwego i najlepszego strażaka.
Znają go w całej Polsce i nie tylko.

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
05 - 05 - 2013
... mors komentuje +0
Zapraszam dziś na dzwonek na 17 oj będzie się działo!

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
05 - 05 - 2013
... wnuk strazaka komentuje +9
Nie wiem, kto panu powiedział, że "Święto to w Polsce obchodzone jest oficjalnie dopiero od 10 lat"? Bo miałem w Brzeźnicy dziadka, który też był strażakiem i jak sięgam pamięcią, zawsze 4 maja, razem z innymi druhami oraz ich rodzinami obchodzili Dzień Strażaka. Była uroczysta Msza św. potem wizyta pod piękną figurą św. Floriana stojącą przy drodze Wadowice-Skawina, no i uroczysty obiad a po nim dużo wódki i tańców. Wic może Europa czy reszta świata obchodzi ten dzień od 10 lat, bo polscy strażacy od zawsze.

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
05 - 05 - 2013
... pcc88 komentuje +2
a kiedy jest święto bezdomnego i bezrobotnego?

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
05 - 05 - 2013
... m1 komentuje +21
Straż powinna być ceniona, ale nie będzie bo straż reprezentuje prostak i kmiot Cholewka.

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
05 - 05 - 2013
... robinson komentuje +8
Dzięki że jesteście ,, pozdrawiam i dużo dużo ,,,

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
04 - 05 - 2013
... yyyaaa komentuje +16
chłopcy od wszystkiego, mam kilku znajomych w straży zawodowej i zawsze byłem pełen podziwu dla tej roboty, pożar - przyjeżdża straż, łamiące się drzewa - przyjeżdża straż, zerwany dach - przyjeżdża straż, wypalane pola - przyjeżdża straż, wypadek drogowy - straż. Kilkakrotnie byłem świadkiem różnych niebezpiecznych sytuacji i w 90 % straż wpadała opanowywała sytuacje a za pół godziny łaskawie przyjeżdżał patrol policji w której funkcjonariuszy i pojazdów jest o WIELE WIĘCEJ!!! Zawsze czuje respekt spotykając strażaka, czego nie mogę powiedzieć w przypadku policjanta a już na pewno strażnika miejskiego. Wszystkiego najlepszego panowie.

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
04 - 05 - 2013
... jaaaaaaaaa komentuje +4
do jam
wszędzie dobrze gdzie nas niema a pomyśl kto odwala najczarniejszą robotę przy wypadkach i innych zdarzeniach jeżeli uważasz ze straż to tylko czuwanie przy grobie w czasie świąt lub organizacja festynów to jestem pełen uznania dla twojej inteligencji i stosunku do życia ŻENADA

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
04 - 05 - 2013
... jam komentuje +28
Najlepsza fucha być strazakiem. Mało roboty a wszystkie przywileje. Pomyslności!

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
04 - 05 - 2013
... kolężanka komentuje +7
A co im już się nic nie należy ??? Zazdrościsz ,Ty nigdy nie imprezowałeś???

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
04 - 05 - 2013
... beben komentuje +23
wczorja imprezowali i popili tak że jakby sie paliło to nie ma szans jechac

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
04 - 05 - 2013
... dziola komentuje +31
Brawo strażaki brawo druhowie dzięki wam mój dom nie spalił się doszczętnie. Będę za to wdzięczna do końca życia!

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
04 - 05 - 2013
Artykuł archiwalny. Komentarze zostały zablokowane

busy
 

}} Sonda na czasie

Lato w Wadowicach...
 

}} Polecamy oferty

 

Depilacja laserowa w Magia Spa – NOWY SEZON

Depilacja laserowa to absolutny hit ostatnich lat w dziedzinie kosmetyki. Spektakularne efekty jakie można osiągnąć przyciągają do sal...

 

Ostatnie dni wyprzedaży obuwia w Sklepie Fabrycznym Domeno

Zapraszamy na wyprzedaż kolekcji wiosna- lato 2014. Ostatnie dni wyprzedaży w sklepie przyfabrycznym Domeno w Kalwarii Zebrzydowskiej. W o...

 

Laserowe zamykanie naczynek: Hit czy kit?

Kłopotliwa cera naczynkowa, otwierające się naczynka a także nieustannie występujące rumieńce to problem wielu osób. Zwalczając go...

 

Bezpłatny wstęp na Mistrzostwa Polski w noszeniu żon

16 sierpnia w Inwałdzie obok Parku Miniatur Świat Marzeń odbędą się I Mistrzostwa Polski w Noszeniu Żon. Wydarzenie niecodzienne i o...

}} Filmy

Sprawdź nas:
Oferty domów w Wadowicach
duży wybór, najnowsze propozycje, atrakcyjne lokalizacje

}} Komentarze

Piłkarska środa. Spotkanie Iskry odwołane
Iskra wygrala z Libiazem 1:0
Czas na zmiany! Wadowice24.pl przeprowadzają się do Gravelines
Nie zniknie - żebyś wiedział - to dla takich jak ty zeby nie klikali jak powaleni po 30 razy tego samego komentarza tylko dlatego że jego opcja polityczna twierdzi inaczej.
Drobniak show. Skawa grała pięknie, ale ...
Sensacja Cracovia tylko remisuje z Halniakiem niewiarygodne ale cuda sie zdarzaja,Jutrzenka 2-0 Karpaty,Swit 0-1 Niwa,Garbarz 0-1 Proszowianka,.wie ktos jak Iskra-Libiaz?
Kolejny wypadek busa. Trzy osoby ranne zabrano do szpitala
Wyrazy współczucia.
Kolejny wypadek busa. Trzy osoby ranne zabrano do szpitala
jaki portal taki redaktor....
Ale twardziel! Piotrek z medalem Mistrzostw Polski
Szczere gratulacje !
Ale twardziel! Piotrek z medalem Mistrzostw Polski
Żeby się w błocie paplac .... Tys mi sport , toc na wsi to się świnie w błocie taplaja. W szachy by se pograł jakby mądry był