Uwaga! To jest wersja archiwalna serwisu!

Aktualne wiadomości znajdziesz tutaj: www.wadowice24.pl

wadowice 24.pl

Rozmiar tekstu
  • Powiększ czcionkę
  • Przywróć standardową
  • Pomniejsz czcionkę

Trawa się pali, rolnicy tracą dotacje, a straż pożarna apeluje o rozsądek

Email Drukuj
Koszt tych akcji ponosimy my - podatnicy. Rzadko kiedy strażakom uda się złapać podpalacza trawy na gorącym uczynku. Jednak jeśli rolnikowi udowodni się uporczywe wypalanie trawy może stracić dotację unijną. Strażacy znowu apelują o rozsądek.


Co gdy pożar wybuchnie na gruntach należących do rolnika, który na swoje pola otrzymuje dotacje unijne? Jeśli udowodni mu się fakt, że to on jest winny podpalenia grozi mu obniżenie kwoty płatności lub nawet jej odmowa.
W trakcie prowadzonych kontroli terenowych inspektorzy odnotowują tego typu przypadki. Nadmienić należy, że zgodnie z obowiązującym wszystkich rolników prawem "w sprawie minimalnych norm" zabrania się wypalania gruntów rolnych - informuje serwis Wadowice24.pl Jerzy Wróblewski z Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Krakowie.
Niestety nie udało się ustalić czy na terenie powiatu wadowickiego były takie przypadki, w których rolnikowi odebrano dopłaty.
Nie dysponujemy danymi statystycznymi dotyczącymi tego zjawiska - powiedział Jerzy Wróblewski.
Co ważne każdy właściciel ziemi nie musi obawiać się sytuacji patologicznych, w których może być mu zarzucone łamania prawa przez wypalanie trawy. Jak informują w ARMiR "jeżeli rolnik stwierdzi, że na jego gruntach została przez osoby trzecie wypalona trawa, w celu uniknięcia obniżenia płatności, powinien on o tym fakcie poinformować Kierownika Biura Powiatowego ARiMR właściwego ze względu na miejsce składania wniosku o przyznanie płatności bezpośrednich".

O informację dotyczącą wypalania traw przez rolników zapytaliśmy też wadowicką straż pożarną.
Straż pożarna nie zajmuje się dochodzeniem czyja jest ziemia, na której aktualnie płonie trawa. Ich zadaniem jest zniwelowanie zagrożenia- dowiadujemy się od Krzysztofa Cieciaka, oficera prasowego PSP w Wadowicach.
Mimo, iż od kilku dni mniej słyszy się o wypalaniu trawy na tzw. nieużytkach to jednak skala tego "przedsięwzięcia" w tym roku jest ogromna. Jak podają strażackie statystyki w ciągu ostatniego miesiąca strażacy do pożaru trawy wyjeżdżali nawet trzykrotnie częściej niż w roku poprzednim, który pod tym względem też był niekorzystny.
W 2012 roku do pożarów związanych z wypalaniem traw strażacy w Polsce wyjeżdżali prawie 85 tysięcy razy! W czasie wypalania traw w 2012 roku śmierć poniosło 15 osób- informują strażacy.
Taki pożar to nie tylko fatalne skutki dla środowiska naturalnego i jednocześnie zagrożenie dla ludzi, ale także spore koszty, które najczęściej ponoszą podatnicy.

Jak podaje rzecznik straży jedna godzina walki z płonącą łąką kosztuje dziś przeciętnie 550 zł, na co składa się koszt przejazdu 6 km przez 1-2 samochody gaśnicze z udziałem od 6 do 10 strażaków. Jeśli zatem pożar jest duży i trudny koszt jednorazowej akcji gaśniczej może wiele kosztować państwo, czyli nas - podatników.

Jak się bowiem okazuje trudno złapać podpalacza na gorącym uczynku, choć jak dodaje Krzysztof Cieciak, zdarzyło się tak kilka razy. Stąd też i apel wadowickiej straży pożarnej.
Zapamiętaj! Wypalanie traw szkodzi środowisku naturalnemu, zagraża człowiekowi i jego mieniu, angażuje olbrzymie siły i środki straży pożarnych, a w konsekwencji przynosi straty, które ponosimy wszyscy jako podatnicy i ubezpieczeni. Z tego też względu wypalanie traw stanowi czyn zabroniony i podlegający karze aresztu, grzywny lub karze nagany - tłumaczą strażacy.
(kp)
NAPISZ DO NAS: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

Komentarze (8)add
Redakcja serwisu Wadowice24.pl nie odpowiada za komentarze zamieszczone pod artykułami i nie utożsamia się z ich treścią. Jednocześnie podkreślamy, iż nie jest to miejsce dla poniżania mieszkańców, wierzących, w tym katolików i innych, oraz sączenia jadu przez osoby nienawidzące Wadowic i wszystkiego, co jest z naszym miastem związane. Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób.
... beben komentuje +1
precz z komuną

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
28 - 04 - 2013
... ronne komentuje +1
zdjęcie zrobione na Pańskiej

a skopiowane jest ze strony JRG Andrychów!

archiwum.andrychow.eu/psp/docs/20100327_panska_gora/pozar.html

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
27 - 04 - 2013
... leszekpekalski komentuje +3
jak podpalają to nie przyjeżdżać, niech im się domy spalą i zapłacą za swoją głupotę
ament

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
26 - 04 - 2013
... j23 komentuje +12
Ilu ukarano sprawców podpaleń? Jeżeli sprawcy podpaleń traw zostali by ustaleni i dla przykładu ukarani tak i naśladowców głupich pomysłów by nie było. A tak anonimowo i bezkarnie a tracą na tym wszyscy.

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
26 - 04 - 2013
... Piotr1991 komentuje +7
dotacje powinny być za uprawę / hodowlę a nie za wykoszenie łąki itp itd!

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
26 - 04 - 2013
... jesiek komentuje +0
o ile się nie mylę są to okolice Witanowic, jeśli tak to widziałem dziś koło południa to palonko, zgroza :/

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
26 - 04 - 2013
... Ewa W. komentuje +4
Tak odbijając od tematu, gdzie to zdjęcie zostało wykonane, bo widoki niezłe.

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
26 - 04 - 2013
... ciemnota komentuje +13
Mozna powtarzac stokrotnie do ciemniaków,ale to groch o ścianę.

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
26 - 04 - 2013
Artykuł archiwalny. Komentarze zostały zablokowane

busy
 

}} Sonda na czasie

Lato w Wadowicach...
 

}} Polecamy oferty

 

Depilacja laserowa w Magia Spa – NOWY SEZON

Depilacja laserowa to absolutny hit ostatnich lat w dziedzinie kosmetyki. Spektakularne efekty jakie można osiągnąć przyciągają do sal...

 

Ostatnie dni wyprzedaży obuwia w Sklepie Fabrycznym Domeno

Zapraszamy na wyprzedaż kolekcji wiosna- lato 2014. Ostatnie dni wyprzedaży w sklepie przyfabrycznym Domeno w Kalwarii Zebrzydowskiej. W o...

 

Laserowe zamykanie naczynek: Hit czy kit?

Kłopotliwa cera naczynkowa, otwierające się naczynka a także nieustannie występujące rumieńce to problem wielu osób. Zwalczając go...

 

Bezpłatny wstęp na Mistrzostwa Polski w noszeniu żon

16 sierpnia w Inwałdzie obok Parku Miniatur Świat Marzeń odbędą się I Mistrzostwa Polski w Noszeniu Żon. Wydarzenie niecodzienne i o...

}} Filmy

Sprawdź nas:
Oferty domów w Wadowicach
duży wybór, najnowsze propozycje, atrakcyjne lokalizacje

}} Komentarze

Piłkarska środa. Spotkanie Iskry odwołane
Iskra wygrala z Libiazem 1:0
Czas na zmiany! Wadowice24.pl przeprowadzają się do Gravelines
Nie zniknie - żebyś wiedział - to dla takich jak ty zeby nie klikali jak powaleni po 30 razy tego samego komentarza tylko dlatego że jego opcja polityczna twierdzi inaczej.
Drobniak show. Skawa grała pięknie, ale ...
Sensacja Cracovia tylko remisuje z Halniakiem niewiarygodne ale cuda sie zdarzaja,Jutrzenka 2-0 Karpaty,Swit 0-1 Niwa,Garbarz 0-1 Proszowianka,.wie ktos jak Iskra-Libiaz?
Kolejny wypadek busa. Trzy osoby ranne zabrano do szpitala
Wyrazy współczucia.
Kolejny wypadek busa. Trzy osoby ranne zabrano do szpitala
jaki portal taki redaktor....
Ale twardziel! Piotrek z medalem Mistrzostw Polski
Szczere gratulacje !
Ale twardziel! Piotrek z medalem Mistrzostw Polski
Żeby się w błocie paplac .... Tys mi sport , toc na wsi to się świnie w błocie taplaja. W szachy by se pograł jakby mądry był