Uwaga! To jest wersja archiwalna serwisu!

Aktualne wiadomości znajdziesz tutaj: www.wadowice24.pl

wadowice 24.pl

Rozmiar tekstu
  • Powiększ czcionkę
  • Przywróć standardową
  • Pomniejsz czcionkę

Co jeśli trzeba przesłuchać małolata?

Email Drukuj
Głośno jest ostatnio o tzw. standaryzacji komend policji. Jednym z problemów ujawnionych w czasie przygotowań do tego projektu były pokoje przesłuchań dla nieletnich, których w komendach często po prostu nie ma. W wadowickiej placówce jest taki pokój i dość często z niego korzystają.


Pracownia Badań i Innowacji Społecznych "Stocznia" na potrzeby Komendy Głównej Policji przygotowała raport, który ma być czynnikiem wiążącym dla przygotowania zarysów standaryzacji wszystkich komend policji w Polsce.

Raport obejmuje szeroki zakres opinii. My zainteresowaliśmy się jedną z nich dotyczącą tak zwanych pokoi przesłuchań dla nieletnich. Z raportu w tej sprawie praktycznie nie wynika nic dobrego.
W żadnej z odwiedzanych jednostek policji, nawet w tych niedawno wybudowanych, w przestrzeni ogólnodostępnej nie ma żadnych udogodnień dla rodziców z dziećmi czy samych dzieci. W jednej z komend jedyny „dziecięcy” element stanowi gazetka ścienna z rysunkami dzieci na temat policji. Spośród ośmiu jednostek odwiedzonych w trakcie wizyt badawczych, 5 dysponowało tzw. Niebieskim Pokojem- dowiadujemy się z raportu Stoczni.
Jak mówią zapisy kodeksu postępowania karnego w przypadku nieletnich policja dokonując czynności niecierpiących zwłoki działa z własnej inicjatywy, jej organy powinny przeprowadzić jedynie dochodzenie w niezbędnym zakresie, a następnie niezwłocznie przekazać akta sądowi rodzinnemu, z uwagi na to, iż jest on wyłącznie uprawniony do prowadzenia spraw nieletnich.

Kierując się tymi wytycznymi w wadowickiej komendzie jest pokój przesłuchań dla dzieci, w którym wykonywane są tylko i wyłącznie przesłuchania wstępne, pogadanki z nieletnimi i ich rodzicami lub opiekunami prawnymi. Sprawa następnie przekazywana jest sądowi rodzinnemu.

Jak się dowiadujemy pokój przesłuchań , mimo iż nie jest certyfikowany,  "wykorzystywany" jest na co dzień. Pracuje w nim dwoje funkcjonariuszy - mężczyzna i kobieta, którzy tworzą tzw. zespół do spraw nieletnich.
W pokoju oprócz mebli biurowych dla dorosłych są także meble przystosowane dla nieletnich takie jak biurko i tapczan , dla "ocieplenia " wyglądu pokoju znajdują się w nim także zabawki- informuje nas Elżbieta Goleniowska-Warchał , rzecznik powiatowej policji.
Zdarzają się jednostki policji, w których tzw. Niebieski Pokój nie jest właściwie wcale używany. Jak wskazuje raport Stoczni w jednej z placówek pełni on funkcję magazynu (jest zastawiony pudłami), w innej nie był wykorzystany ani razu od powstania budynku w 2010 roku.

Są jednak komendy, które posiadają tzw. certyfikowany pokój przesłuchań. Jest on używany do przesłuchań z udziałem przedstawiciela sądu lub prokuratury. Wykorzystywany jest na zasadzie udostępnienia go tym właśnie organom. Do rzadkości należy wykonywanie w nim czynności przez samych funkcjonariuszy. Taki pokój powinien mieć m.in. lustro weneckie, osobne wejście, toaletę, system monitoringu i nagrywania.

Czy Ministerstwo Spraw Wewnętrznych, które na podstawie raportu będzie przygotowywało wytyczne zmian we wszystkich komendach weźmie pod uwagę te fakty? Biorąc pod uwagę fakt, iż zapisy prawa wyraźnie mówią o konieczności przesłuchań nieletnich przez sąd lub prokuraturę zasadność specjalnego przystosowywania pokoi przesłuchań w komendach policji wydaje się mało trafiona.

Jak wynika też z raportu niektórzy komendanci policji deklarują brak jakiegokolwiek zapotrzebowania na taki pokój. Wszystkie bowiem czynności przeprowadzane są w ich przypadku w budynku sądu rodzinnego bądź prokuratury.

(kp)
NAPISZ DO NAS: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

Komentarze (6)add
Redakcja serwisu Wadowice24.pl nie odpowiada za komentarze zamieszczone pod artykułami i nie utożsamia się z ich treścią. Jednocześnie podkreślamy, iż nie jest to miejsce dla poniżania mieszkańców, wierzących, w tym katolików i innych, oraz sączenia jadu przez osoby nienawidzące Wadowic i wszystkiego, co jest z naszym miastem związane. Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób.
... Kiwa komentuje +1
@znafca - czytając tylko i wyłacznie twój nick nie można odnieść wrażenia, że reszta będzie poważna, aczkoliwek nie oznacza to, że mogę cię nazwać niepoważnym człowiekiem czytając resztę twojej wypowiedzi. To samo polecam tobie. Tytuł moim zdaniem ma sprowokowac do czytania, a cały artykuł jest rzeczowy i przestawia suche fakty. Przeczytaj a nie bedziesz musiał czekać na "ocenę odbiorców". O! Jeszcze ważna sprawa - skoro jesteś znafcą to powinieneś to wiedzieć. No chyba , ze wychodzi z ciebie powierzchowność lub jezcze co innego

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
28 - 03 - 2013
... Hudini komentuje +0
@j23 - ta standaryzacja t właśnie po to jest. Przecież nie dotyczy tylko i wyłacznie niebieskich pokoi. Jak to wszystko przejdzie to komendy mają być na błysk i wszystkie takie same lub podobne. Wtedy myslę, że trzeba bedzie jednak wybudować nowa komende w wadowicach. Ta nasza jest strasznie ciasna!

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
28 - 03 - 2013
... znafca komentuje +6
Co to za tytuł?! Ten portal nigdy nie będzie poważny, rzeczowy i zwyczajnie informacyjny?!
Szanowni Redaktorzy ocenę materiału pozostawcie odbiorcom. Do Was należy przekazać suche fakty i wystarczy.
pozdrawiam i zdrowia życzę wszystkim

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
28 - 03 - 2013
... j23 komentuje +9
Komenda Główna zleca badania w sprawie ,, Niebieskich Pokoi". Fajnie. Teraz KG niech zleci badania w jakim stanie technicznych i w jakich warunkach pracują policjanci z posterunków, komisariatów komend Policji na terenie całego kraju. Budynki te nie raz przypominają tz. meliny. Z jednej strony wymogi dostosowania do unijnych standardów z drugiej brak kasy a szefostwo hula pod Giewontem bawiąc się chyba nie za swoje.
.

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
28 - 03 - 2013
... Hudini komentuje +3
dzieciaki powinny byc przesłuchiwane w Sądzie i to przez profesjonalistów specjalnie do tego przygotowanychi zawsze powinien byc tam psycholog, z dzieckami nie moża postepować jak z doroslymi

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
28 - 03 - 2013
... Wiktoria b komentuje +3
nasza komenda nie wyglada wcale źle, moim zdaniem, nie powinna być w ogóle przenoszona w inne miejsce. a czy już wiadomo co z ty miejscem pod nową komendę? Znaleźli już?

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
28 - 03 - 2013
Artykuł archiwalny. Komentarze zostały zablokowane

busy
 

}} Sonda na czasie

Lato w Wadowicach...
 

}} Polecamy oferty

 

Depilacja laserowa w Magia Spa – NOWY SEZON

Depilacja laserowa to absolutny hit ostatnich lat w dziedzinie kosmetyki. Spektakularne efekty jakie można osiągnąć przyciągają do sal...

 

Ostatnie dni wyprzedaży obuwia w Sklepie Fabrycznym Domeno

Zapraszamy na wyprzedaż kolekcji wiosna- lato 2014. Ostatnie dni wyprzedaży w sklepie przyfabrycznym Domeno w Kalwarii Zebrzydowskiej. W o...

 

Laserowe zamykanie naczynek: Hit czy kit?

Kłopotliwa cera naczynkowa, otwierające się naczynka a także nieustannie występujące rumieńce to problem wielu osób. Zwalczając go...

 

Bezpłatny wstęp na Mistrzostwa Polski w noszeniu żon

16 sierpnia w Inwałdzie obok Parku Miniatur Świat Marzeń odbędą się I Mistrzostwa Polski w Noszeniu Żon. Wydarzenie niecodzienne i o...

}} Filmy

Sprawdź nas:
Oferty domów w Wadowicach
duży wybór, najnowsze propozycje, atrakcyjne lokalizacje

}} Komentarze

Piłkarska środa. Spotkanie Iskry odwołane
Iskra wygrala z Libiazem 1:0
Czas na zmiany! Wadowice24.pl przeprowadzają się do Gravelines
Nie zniknie - żebyś wiedział - to dla takich jak ty zeby nie klikali jak powaleni po 30 razy tego samego komentarza tylko dlatego że jego opcja polityczna twierdzi inaczej.
Drobniak show. Skawa grała pięknie, ale ...
Sensacja Cracovia tylko remisuje z Halniakiem niewiarygodne ale cuda sie zdarzaja,Jutrzenka 2-0 Karpaty,Swit 0-1 Niwa,Garbarz 0-1 Proszowianka,.wie ktos jak Iskra-Libiaz?
Kolejny wypadek busa. Trzy osoby ranne zabrano do szpitala
Wyrazy współczucia.
Kolejny wypadek busa. Trzy osoby ranne zabrano do szpitala
jaki portal taki redaktor....
Ale twardziel! Piotrek z medalem Mistrzostw Polski
Szczere gratulacje !
Ale twardziel! Piotrek z medalem Mistrzostw Polski
Żeby się w błocie paplac .... Tys mi sport , toc na wsi to się świnie w błocie taplaja. W szachy by se pograł jakby mądry był