07a91694523444767ba30f9439d63936.html Prawnik, o którym jeszcze usłyszymy

Uwaga! To jest wersja archiwalna serwisu!

Aktualne wiadomości znajdziesz tutaj: www.wadowice24.pl

wadowice 24.pl

Rozmiar tekstu
  • Powiększ czcionkę
  • Przywróć standardową
  • Pomniejsz czcionkę

Prawnik, o którym jeszcze usłyszymy

Email Drukuj
Kim jest Mateusz Klinowski, prawnik Uniwersytetu Jagiellońskiego, który rozszyfrował działania inwestora w sprawie Beskidzkiej Drogi Integracyjnej? Okazuje się, że to jeden z młodych, zdolniejszych ludzi polskiej szkoły prawa. Pochodzi z Wadowic.

Wiele zrodziło się kontrowersji wokół ekspertyz prawnych Mateusza Klinowskiego w sprawie Beskidzkiej Drogi Integracyjnej. Prawnik, pochodzący z Wadowic, a obecnie pracujący na Uniwersytecie Jagiellońskim, najwyraźniej wzbudza zainteresowanie internautów serwisu Wadowice24.pl. Jego opracowania są pierwszymi, które wzbudziły panikę w gabinetach Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, inwestora beskidzkiej drogi, i w Ministerstwie Infrastruktury. Jednocześnie w walce na najważniejszą inwestycję dla regionu, Wadowice zyskały w nim bezinteresownego sojusznika. Kim jest?

"Urodziłem się, wychowałem i w wolnych chwilach mieszkam w Wadowicach" - pisze o sobie lakocznicznie Mateusz Klinowski (31 l.) Jego kunszt prawniczy doceniała w zeszłym roku redakcja ogólnopolskiego tygodnika opinii "Polityka". Redakcja przyznała mu stypendium i nagrodę - Paszport Polityki.

Od siedmiu lat związany jest z Katedrą Teorii i Filozofii Prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego, gdzie rozwija swoje naukowe i dydaktyczne pasje pod czujnym okiem prof. Tomasza Gizbert-Studnickiego. Na UJ absolwent Liceum im. Marcina Wadowity uzyskał już tytuł doktora nauk prawnych i magistra filozofii. Pracuje teraz jako adiunkt na tym wydziale.

Specjalizuje się w logice filozoficznej, filozofii analitycznej i filozofii nauki, wykłada teorię prawa, filozofię i bioetykę. Jest stypendystą Fundacji na Rzecz Nauki Polskiej. Przez dwa lata związany był naukowo ze Szkołą Filozofii Prawa i Filozofii Nauk Społecznych Uniwersytetu Georga-Augusta w Getyndze, obecnie obejmuje posadę profesora wizytującego z zakresu bioetyki w USA.

"Specjalizuję się w wykorzystaniu narzędzi logicznych do analizy problemów z takich dziedzin jak: filozofia prawa, filozofia nauki, filozofia umysłu, etyka. Staram się atakować problemy nowe, przykuwające uwagę, a na dodatek mające znaczenie praktyczne" - podaj informacje o sobie Mateusz Klinowski.

Sprawa BDI wzbudziła jego zainteresowanie pod koniec 2008 roku, gdy przeczytał w Internecie, w serwisie Wadowice24.pl, że wzbudza ona szereg kontrowersji wśród mieszkańćow. "Zdziwiło mnie zachowanie inwestora, czyli Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad. Dokładnie to, jak postępuje z Wadowicami przy planowaniu tej drogi. Nie mogłem się pogodzić z łamaniem reguł administracyjnych, ustaw i przepisów. Zgłosiłem się więc do komitetu protestacyjnego Południe proponując swoją pomoc" - zdradza nam Mateusz Klinowski.

Przez kilka miesięcy spotykał się z wieloma urzędnikami odpowiedzialnymi za BDI, prawnikami i biologami. Jego ekspertyzy i wystąpienia prawne do wojewody małopolskiego i GDDKiA są niezależne od działań lokalnego samorządu, choć jak nie ukrywa Mateusz Klinowski, zgadza się on z wyborem miasta, że droga szybkiego ruchu powinna być przeprowadzona po północnej stronie gminy.

Dodajmy, że wbrew oskarżeniom jego przeciwników, za swoje ekspertyzy nie pobiera on zapłaty od żadnej ze stron. Jego prawnicza krucjata w sprawie BDI nie jest jedyną, której poświęca swój czas i wiedzę.

"Zajmuję się również szeregiem tematów ważnych z punktu widzenia krajowej debaty publicznej" – dodaje prawnik. Wcześniej pisał już o aborcji, prawach mniejszości seksualnych, sprawiedliwych podatkach, patentowaniu DNA czy polityce antynarkotykowej. Aktywność Mateusza Klinowskiego jest więc duża i całkiem prawdopodobne, że w krajowych i nie tylko gorących sporach prawnych jeszcze o nim usłyszymy.


(mp)
NAPISZ DO NAS: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.
Komentarze (0)add
Redakcja serwisu Wadowice24.pl nie odpowiada za komentarze zamieszczone pod artykułami i nie utożsamia się z ich treścią. Jednocześnie podkreślamy, iż nie jest to miejsce dla poniżania mieszkańców, wierzących, w tym katolików i innych, oraz sączenia jadu przez osoby nienawidzące Wadowic i wszystkiego, co jest z naszym miastem związane. Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób.
Artykuł archiwalny. Komentarze zostały zablokowane

busy
 

}} Sonda na czasie

Lato w Wadowicach...
 

}} Polecamy oferty

 

Depilacja laserowa w Magia Spa – NOWY SEZON

Depilacja laserowa to absolutny hit ostatnich lat w dziedzinie kosmetyki. Spektakularne efekty jakie można osiągnąć przyciągają do sal...

 

Ostatnie dni wyprzedaży obuwia w Sklepie Fabrycznym Domeno

Zapraszamy na wyprzedaż kolekcji wiosna- lato 2014. Ostatnie dni wyprzedaży w sklepie przyfabrycznym Domeno w Kalwarii Zebrzydowskiej. W o...

 

Laserowe zamykanie naczynek: Hit czy kit?

Kłopotliwa cera naczynkowa, otwierające się naczynka a także nieustannie występujące rumieńce to problem wielu osób. Zwalczając go...

 

Bezpłatny wstęp na Mistrzostwa Polski w noszeniu żon

16 sierpnia w Inwałdzie obok Parku Miniatur Świat Marzeń odbędą się I Mistrzostwa Polski w Noszeniu Żon. Wydarzenie niecodzienne i o...

}} Filmy

Sprawdź nas:
Oferty domów w Wadowicach
duży wybór, najnowsze propozycje, atrakcyjne lokalizacje

}} Komentarze

Piłkarska środa. Spotkanie Iskry odwołane
Iskra wygrala z Libiazem 1:0
Czas na zmiany! Wadowice24.pl przeprowadzają się do Gravelines
Nie zniknie - żebyś wiedział - to dla takich jak ty zeby nie klikali jak powaleni po 30 razy tego samego komentarza tylko dlatego że jego opcja polityczna twierdzi inaczej.
Drobniak show. Skawa grała pięknie, ale ...
Sensacja Cracovia tylko remisuje z Halniakiem niewiarygodne ale cuda sie zdarzaja,Jutrzenka 2-0 Karpaty,Swit 0-1 Niwa,Garbarz 0-1 Proszowianka,.wie ktos jak Iskra-Libiaz?
Kolejny wypadek busa. Trzy osoby ranne zabrano do szpitala
Wyrazy współczucia.
Kolejny wypadek busa. Trzy osoby ranne zabrano do szpitala
jaki portal taki redaktor....
Ale twardziel! Piotrek z medalem Mistrzostw Polski
Szczere gratulacje !
Ale twardziel! Piotrek z medalem Mistrzostw Polski
Żeby się w błocie paplac .... Tys mi sport , toc na wsi to się świnie w błocie taplaja. W szachy by se pograł jakby mądry był