cf176852d0275a626c1caa853190bdc3.html Jest nas troszkę więcej niż rok temu

Uwaga! To jest wersja archiwalna serwisu!

Aktualne wiadomości znajdziesz tutaj: www.wadowice24.pl

wadowice 24.pl

Rozmiar tekstu
  • Powiększ czcionkę
  • Przywróć standardową
  • Pomniejsz czcionkę

Jest nas troszkę więcej niż rok temu

Email Drukuj
Powoli, nieznacznie w Wadowicach następuje wzrost liczby mieszkańców. Rewolucji demograficznej na razie nie będzie. Wzrosła nieco liczba mieszkańców gminy do 37.769 osób. Znacznie poprawiła się liczba zawieranych małżeństw. Ale dzieci urodziło się niestety mniej.Po raz pierwszy od 14 lat liczba mieszkańców miasta nie spadła, powoli zaczyna też rosnąć liczba mieszkańców gminy. Czyżby z początkiem 2014 Wadowice przerwały "demograficzną smutę"? Jak to wygląda w liczbach?

Niestety ciągle nie możemy przekroczyć magicznej liczby 20 tysięcy mieszkańców miasta, na co czekamy już od wielu lat.

Jak udało nam się ustalić, Nowy Rok 2014 w mieście powitało 18.932 osób, to 0 32 osoby więcej niż  rok wcześniej. W całej gminie jest zameldowanych obecnie 37.769 mieszkańców, czyli o 15 osób więcej niż 12 miesięcy temu.

Niestety spada liczba urodzeń. Według danych Urzędu Stanu Cywilnego w roku 2013 w gminie urodziło się 365 dzieci, w tym 198 to chłopcy, a 167 to dziewczynki. Rok wcześniej wynik był lepszy, urodzeń było więcej o 22. Pod względem urodzeń to  najgorszy rok dla Wadowic w XXI wieku po 2003 roku, kiedy to urodziło się jedynie 338 dzieci..

Na spadek ilości mieszkańców miasta i gminy mają oczywiście wpływ  zgony,  tych w 2013 roku było nieco mniej niż urodzeń. W wadowickiej gminie zmarły przez cały poprzedni rok 343 osoby.  W XXI wieku mijający rok był drugim po 2011, jeśli chodzi o wskaźnik śmiertelności.

W 2013 roku zawarto u nas  300 małżeństw, czyli o 31 więcej niż rok temu. Pod tym względem najlepiej było w 2008 roku, kiedy związek małżeńskie zawarło 345 par.

Spadek liczby mieszkańców Wadowic utrzymywał się już od 2000 roku, kiedy to w Wadowicach żyło 19 808 osób i jako miasto byliśmy wówczas najbliżej magicznej liczby 20 tys. mieszkańców.
(mp)
NAPISZ DO NAS: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

Komentarze (9)add
Redakcja serwisu Wadowice24.pl nie odpowiada za komentarze zamieszczone pod artykułami i nie utożsamia się z ich treścią. Jednocześnie podkreślamy, iż nie jest to miejsce dla poniżania mieszkańców, wierzących, w tym katolików i innych, oraz sączenia jadu przez osoby nienawidzące Wadowic i wszystkiego, co jest z naszym miastem związane. Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób.
... fgyja komentuje +5
ha ha tak na szybko znam kilka rodzin z dziećmi, które zameldowane w wadowicach mieszkają od paru lat w innych krajach. Od marca ja i moje 2 maluszki zameldowane w wadowicach też opuszczamy ten tonący okręt. Błąd? Nie, błędem było tu wrócić na rok i pomysleć że można tu żyć. Może w większych miastach... ale tutaj? Możesz mieć swietne kwalifikacje ale jak nie masz pleców i rodziny w starostwie lub u.miasta - to pakuj się już.

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
06 - 01 - 2014
... Franka_zapałka komentuje +5
terefere kuku

Wiele osób jest zameldowanych w tej "pięknej i bogatej" gminie, a tak naprawdę mieszka w Krakowie, Katowicach, Warszawie albo poza granicami Polski.

Statystyki to tylko statystki, jak jest w Wadowicach każdy widzi bieda, brak pracy, smutni ludzie.


Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
05 - 01 - 2014
... radun komentuje +3
To sa te cuda ryzego doprowadzili kraj do wysokiego bezrobocia i braku szans dla ludzi konczacych szkoly srednie i studia.Tuskobus dalej jezdzi po Polsce i karmi ludzi laniem wode,ciekawe kto sie nabierze na jego cuda i mit zielonej wyspy.

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
05 - 01 - 2014
... Darek 1989 komentuje +1
hehe , bo pedalow w Wadowicach wiecej .

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
05 - 01 - 2014
... dd komentuje +5
@elo pierwszy

Oj tak! Zgadzam się z Tobą. Lepsze (normalne)życie byłoby możliwe. Ja już jestem od dawna "spakowany"i gotowy do wysiadki z UE,a następnie do radykalnych zmian od podstaw. Ja jestem,lecz naród w większości w letargu
wierzy w te "dobre pomocne ręce" i jest przekonamy że bez nich się nie da.
Przez to też demokracja (tfu!) stoi też na przeszkodzie,bo wiekszość da się omamić i wybierze tzw.mniejsze zło.

elo pierwszy,niestety jesteśmy w mniejszości

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
05 - 01 - 2014
... elo pierwszy komentuje +4
@dd
dlatego trzeba sie spakowac i opuscic "dobre pomocne rece (tfu!) unii europejskiej" tzw. eurokomuny. Narod musi sie obudzic z letargu, powstac i wziac sprawy w swoje rece! lepsze zycie jest mozliwe. trzeba tylko myslec i dzialac. OD PODSTAW!

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
05 - 01 - 2014
... Krys komentuje +16
Po co rodzić dzieci gdy dorosną to nie ma dla nich możliwości życia,
ani pracy , ani mieszkania.
To świadczy o rozsądku ludzi że nie chcą mieć dzieci.
Te które już są muszą w poszukiwaniu chleba jeździć po całym świecie.
Obecny okupant lubi tylko brać i brać

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
04 - 01 - 2014
... dd komentuje +50
W XIX wieku zwykły robotnik utrzymał 4-5 dzieci. Nie temu że miał tak dużą pensję,tylko temu że państwo mu nie odbierało aż tyle co w obecnym ustroju. Teraz z wyliczeń wynika że przeciętnemu polakowi pastwo wydziera (kradnie) 80-83% jego pieniędzy poprzez podatki,para podatki, akcyzy, przymusowe ubezpieczenia. W normalnym świecie lub dawniej zabierano ok.10%
Żyjemy w ustroju niewolniczym.Nasz Pan zabiera nam prawie wszystko,oprócz tego stosuje wobec nas prawie same nakazy i zakazy.

Dzieci? Już nikt z nas nie ma dzieci.Dzieci obecnie należą do Pana czyli Państwa nie do rodziców.
Nikt z rodziców nie ma nic do powiedzenia.Wystarczy dać dziecku klapsa np.w supermarkecie ,a zaraz się dowiemy że naruszyliśmy własność państwową.
Kto decyduje czy zapiąć dziecko w pasy,rodzic? Nie państwo!
Kto decyduje czy zaszczepić dziecko i kiedy i na co,rodzic ?Nie państwo!
Kto decyduje co dziecko będzie się uczyć i jak uczyć,rodzic?Nie państwo
kto decyduje kiedy rozpocznie naukę,rodzic?Nie państwo!

Można by tak wymienić wiele. Takie coś było tylko w niewolnictwie gdzie pan decydował co poddany się uczy,co spożywa, co i jak się leczy .Bo pan był właścicielem poddanego. Wtedy pan karmił swoich niewolników teraz żywić trzeba się samemu.
To urzędnik decyduje co mamy robić z dzieckiem.Urzędnik,który nie zna naszego dziecka,nawet go nigdy nie widział.Nie rodzic,który jest przy dziecku każdego dnia,zna to dziecko najlepiej na świeci,kocha to dziecko najbardziej na świecie.Zna każdy jego gest i minę.
Nawet marny rodzic jest o wiele lepszy niż dobry ambitny urzędnik.

Chciałbym aby Europa wracała do normalności,ale niestety się oddala.

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
04 - 01 - 2014
... Jednak jest rozwój komentuje +21
Widać, że jest lepiej, ale młodzi wadowiczanie muszą się bardziej postarać. Wystarczy nie głosować na bezdzietnych starych kawalerów, którzy są szkodnikami społecznymi.

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
04 - 01 - 2014
Artykuł archiwalny. Komentarze zostały zablokowane

busy
 

}} Sonda na czasie

Lato w Wadowicach...
 

}} Polecamy oferty

 

Depilacja laserowa w Magia Spa – NOWY SEZON

Depilacja laserowa to absolutny hit ostatnich lat w dziedzinie kosmetyki. Spektakularne efekty jakie można osiągnąć przyciągają do sal...

 

Ostatnie dni wyprzedaży obuwia w Sklepie Fabrycznym Domeno

Zapraszamy na wyprzedaż kolekcji wiosna- lato 2014. Ostatnie dni wyprzedaży w sklepie przyfabrycznym Domeno w Kalwarii Zebrzydowskiej. W o...

 

Laserowe zamykanie naczynek: Hit czy kit?

Kłopotliwa cera naczynkowa, otwierające się naczynka a także nieustannie występujące rumieńce to problem wielu osób. Zwalczając go...

 

Bezpłatny wstęp na Mistrzostwa Polski w noszeniu żon

16 sierpnia w Inwałdzie obok Parku Miniatur Świat Marzeń odbędą się I Mistrzostwa Polski w Noszeniu Żon. Wydarzenie niecodzienne i o...

}} Filmy

Sprawdź nas:
Oferty domów w Wadowicach
duży wybór, najnowsze propozycje, atrakcyjne lokalizacje

}} Komentarze

Piłkarska środa. Spotkanie Iskry odwołane
Iskra wygrala z Libiazem 1:0
Czas na zmiany! Wadowice24.pl przeprowadzają się do Gravelines
Nie zniknie - żebyś wiedział - to dla takich jak ty zeby nie klikali jak powaleni po 30 razy tego samego komentarza tylko dlatego że jego opcja polityczna twierdzi inaczej.
Drobniak show. Skawa grała pięknie, ale ...
Sensacja Cracovia tylko remisuje z Halniakiem niewiarygodne ale cuda sie zdarzaja,Jutrzenka 2-0 Karpaty,Swit 0-1 Niwa,Garbarz 0-1 Proszowianka,.wie ktos jak Iskra-Libiaz?
Kolejny wypadek busa. Trzy osoby ranne zabrano do szpitala
Wyrazy współczucia.
Kolejny wypadek busa. Trzy osoby ranne zabrano do szpitala
jaki portal taki redaktor....
Ale twardziel! Piotrek z medalem Mistrzostw Polski
Szczere gratulacje !
Ale twardziel! Piotrek z medalem Mistrzostw Polski
Żeby się w błocie paplac .... Tys mi sport , toc na wsi to się świnie w błocie taplaja. W szachy by se pograł jakby mądry był