40e742433da8771d961c363864e2b66e.html Ukraińcy z miast ogarniętych wojną domową szukają u nas spokoju

Uwaga! To jest wersja archiwalna serwisu!

Aktualne wiadomości znajdziesz tutaj: www.wadowice24.pl

wadowice 24.pl

Rozmiar tekstu
  • Powiększ czcionkę
  • Przywróć standardową
  • Pomniejsz czcionkę

Ukraińcy z miast ogarniętych wojną domową szukają u nas spokoju

Email Drukuj
Wojna domowa spowodowała, że ich normalne życie zamieniło się w koszmar. Teraz, dzięki pomocy jaką zaoferowała Kalwaria Zebrzydowska, mogą nieco odetchnąć. Ukraińcy z Doniecka i okolicznych miast spędzają lato w naszym powiecie.


Highslide JSGrupa Ukraińców z objętego działaniami wojennymi okręgu donieckiego spędza lato w Kalwarii Zebrzydowskiej. Zaprosili ich tutaj burmistrz Zbigniew Stradomski i ksiądz dziekan Wiesława Cygana z parafii św. Józefa. Do miasta zjechało 36 osób.

To głównie młodzi ludzie, są też rodziny z dziećmi. Mają zapewnione noclegi w hotelu Kalwarianki, zorganizowano im czas, jeżdżą na wycieczki, spotykają się z mieszkańcami. Nam udało się ich spotkać na trasie pieszej wędrówki do Lanckorony. Ukraińcy początkowo niechętnie rozmawiali z dziennikarzami.
Nie ufamy wam. W Doniecku rosyjscy dziennikarze zrobili wiele złego - tłumaczą swoje motywacje.
Nie ma się im co dziwić. Do Polski przyjechali poszukać spokoju i odetchnąć od kilku gorących miesięcy i wojny domowej.
Tak, bo to jest regularna wojna. Padają strzały, słychać huk bomb, giną ludzie. Staramy się pomóc jak możemy. Tam jest wiele rodzin o polskich korzeniach, o których teraz nie można zapominać. Takie gesty bardzo się dla nich liczą - mówi nam polski konsul w Doniecku Jakub Wołąsiewicz, który razem z ukraińską grupą przyjechał do Kalwarii.
W naszym regionie pozostaną do 24 lipca. Ale burmistrz Zbigniew Stradomski podjął już rozmowy z przedstawicielami MSZ, by zapewnić im dłuższy pobyt.
Uważam, że solidarność i pomoc dla nich to zwykły ludzki odruch- ocenia Zbigniew Stradomski.
Gmina pokrywa część kosztów ich pobytu, a resztę dokładają darczyńcy i MSZ. Kalwaria Zebrzydowska jest obecnie jedynym miastem w Małopolsce, która podjęła współpracę z Ministerstwem Spraw Zagranicznych w sprawie pobytu Ukraińców z zagrożonych działaniami wojennym okręgów.
U nas jest prawdziwa wojna. Wszyscy się boją. Sąsiad strzela do sąsiada, armia się bije, ale wielu normalnych ludzi uważa to za nieszczęście. Nie wiemy, jak będzie wyglądał następny dzień. Czasami nie wiesz też, kto jest wróg, a kto przyjaciel- mówi Aleksander Masłow.
Przebywający w Kalwarii Zebrzydowskiej Ukraińcy to mieszkańcy Mariupola, Doniecka, Krasnoarmiejska, Dobropola i Makijewki.

Niektórzy z nich ochoty na powrót nie mają. Trzydziestoletni Oleg pyta nas, czy nie ma pracy dla informatyków w Polsce. Chciałby tutaj zostać, by nie musieć wracać do Doniecka, bo tam nie widzi już dla siebie perspektyw.

(mp)
NAPISZ DO NAS: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

Komentarze (17)add
Redakcja serwisu Wadowice24.pl nie odpowiada za komentarze zamieszczone pod artykułami i nie utożsamia się z ich treścią. Jednocześnie podkreślamy, iż nie jest to miejsce dla poniżania mieszkańców, wierzących, w tym katolików i innych, oraz sączenia jadu przez osoby nienawidzące Wadowic i wszystkiego, co jest z naszym miastem związane. Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób.
... pantarei komentuje +0
Czytalem wypowiedz farti i druga Anglia nam na pewno nie grozi gdyz jednak standard zycia w Polsce stoji na zdecydowanie za malym poziomie zeby masowo zaczeli tu przyjezdzac imigranci,przeciez dla imigrantow zdecydowanie lepszym kierunkiem wyjazdu sa Niemcy,Holandia,Anglia,Austria czy kraje skandynawskie gdzie w dodatku istnieje wysoki socjal i duze pensje za prace,w Polsce to wszystko jest stanowczo dla nich zbyt male i nie atrakcyjne

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
13 - 08 - 2014
... Maria-maria komentuje +0
Piękny popisowy artykuł .A może przyjmiecie jeszcze 700 tysięcy uciekinierów z Ukrainy?.. Słabo?

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
13 - 08 - 2014
... kaseb komentuje +1
Nie należy ludzi oceniać po Narodowości .Owszem w Polsce jest ciężko z pracą a migracja nie jest dla nikogo miła .Pomagać może każdy kto ma dobre serce każdemu.I bez znaczenia komu .Przecież sami możemy niebawem MIEĆ TAKI LOS JAK ONI .Pytanie jak się poczujemy uciekając przed wojną .Żale powinniśmy kierować do naszej elity polityków w kwestii pracy płacy itd.Ta wojna na Ukrainie jest bezsensowna wiele lat byliśmy w sojuszu z Rosją .I nie mieliśmy takich zadłużeń i rozpadu gospodarczego jak teraz za obecnych czasów.Myślący powinien się zastanowić kto naprawdę jest prowokatorem a kto przyjacielem .Z kim mieliśmy najbardziej opłacalny handel ? I kto nam zapewniał bezpieczeństwo energetyczne? I tu rola zachodu zawsze była znikoma .Teraz póki jest daleko od wojny każdy udaje bohatera naskakuje na Rosję w nawiązaniu do komunizmu .Ale wówczas była silna armia i nikt nam nie zagrażał .Powinniśmy być ponad podziały bo jedziemy na jednym wózku .Stworzyliśmy sojusze z krajami co nigdy za nami nie poszli nie pójdą. Po prostu Polska nie jest suwerenna rządzi ją grupa nastawiana na zysk nie bacząc na biedę .Podzielili społeczeństwo często zmieniając fakty. Osobiście pomogę każdemu nie zależnie czy będzie z Ukrainy, Rosji ,czy Chin czy USA itd.Powód jeden istotny Każdy jest człowiekiem i ma prawo godnie żyć .

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
08 - 08 - 2014
powinni im zapewnic pobyt w cyganskiej kamienicy w andrychowie, w ten sposob moze chociaz jeden pasozyt zjadlby drugiego

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
21 - 07 - 2014
... meme79879 komentuje +3
haha a kto wam kazał mieć dzieci i narzekać że na kredki nie macie ja nie ma dzieci bo mnie na nie stać za to ja z żoną mamy na wszystko 4x wczasy w roku , nie brakuje nam niczego kto teraz ma dzieci ? jak chcesz mieć dziecko to nie narzekaj że nie masz na kredki, pewnie jeszcze napiszesz że se wpadliście trzeba się było zapezpieczać a nie słuchać księdza na mszy teraz idz do niego niech Ci da na kredki :)

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
17 - 07 - 2014
... Danutaotak2 komentuje +5
powinno jak najwięcej mniejszości przyjeżdżać to małych miast takich jak Kalwaria, Wadowice, Andrychów - czas sie obudzić mieszkańcom! chcieliście EU i toletancje!? to uczcie się otwartości lub spadajcie do Rosji i proście tam o buracki azyl.
POLSKA DLA WSZYSTKICH!

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
17 - 07 - 2014
... forti komentuje +9
i tak niestety będzie, w mediach tolerancja dla wszystkich i dla wszystkiego.Jeszcze kilka lat i z Polski będzie druga Anglia. Na ulicy pełno turków, żółtków i czarnuchów nie mówie o islamskich psycholach. Ukraińcom taki FAK. Banderowcy! Polska dla Polaków!!!

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
17 - 07 - 2014
... oburzony komentuje +9
"Uważam, że solidarność i pomoc dla nich to zwykły ludzki odruch"- ocenia Zbigniew Stradomski.
Skoro tak uważa to niech z własnej (niemałej i w dodatku pochodzącej z naszych podatków) pensji sfinansuje pobyt Ukraińców w Kalwarii! Tego rodzaju wyznania i sądy są szczytem bezczelności i obłudy. Łatwo i dobrze jest bowiem wydawać nie swoje, w imię rzekomej solidarności z obcymi. Znalazł sobie burmistrz "zwykły ludzki odruch". Szkoda tylko, że bezwarunkowo wykonywany przez wszystkich mieszkańców gminy - bez ich zgody i przyzwolenia.

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
17 - 07 - 2014
... Kapelmiszcz komentuje +8
Przyjechali szukać spokoju ?? A to nie było czasem tak że sami wyszli na ulicę robili rozróby chcieli obalić władzę a teraz z podkulonym ogonem chowają się w kalwaryjskich lasach na nasz koszt ??

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
17 - 07 - 2014
... nie komentuje +23
Super! a na czyj koszt oni tu przyjechali? oboje z żona harujemy i nie stać nas aby dziecko wyslac na kolonie czy obóz bo zarabiamy we dwoje2500 trzeba teraz kupic książki zeszyty kredki okładki farby buty na przebranie i ja pytam za co to wszystko? a inni przyjadą sobie do Polski tak jak by to był kraj mlekiem i miodem płynący na koszt podatników brawo ,rozumiem że tam się żle dzieje , ale u nas tez jest bardzo żle a nasze dzieci jakoś siedzą w domach no jak już jadą to dzieci pseudo samotnych matek , patologii gdzie ta sprawiedliwość??szkoda się denerwować

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
17 - 07 - 2014
... dziobak33 komentuje +7
Tak może ta robota jest ale za 8 zł u prywaciarza na lewo od switu do zmierzchu,jak jest rób jak nie wypad,miauczy,ze ledwo wiąże koniec z końcem a samochód za 200tys.Rób na szmaciaża i ciesz sie,że masz robote jakąkolwiek!

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
16 - 07 - 2014
... POLANSKI komentuje +32
TAK PEWNO DAJCIE IM PRACE JESZCZE MIESZKANIE ZA FRAJER I DOFINANSOWANIA DO OPŁAT I NA KAZDE DZIECKO IM DOŁÓŻCIE TAK JAK CYGANERI A MŁODYCH OBYWATELI KRAJU WYZAMEKAJCIE ZRESZTA SAMI UCIEKAJA PARANOJA ZEBY MŁODZI NIE MIELI PRACY PERSPEKTYW NA ZAŁOZENIE RODZINY BO ZA CO I JAK GDZIIE MIESZKAC W JAKI SPOSÓB ....JUŻ NIEDŁUGO WAS ZA GARDŁA CHYCIMY !

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
16 - 07 - 2014
... ruber komentuje +15
Najpierw rumuny a teraz ukraińcy. Dokąd zmierzasz Polsko?

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
16 - 07 - 2014
... binek komentuje +2
Roboty jest, tylko dziadom sie robić nie chce. Pić by sie chciało jak ktos stawia!!!

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
16 - 07 - 2014
... Dawid k komentuje +9
w polsce nie ma bezrobocia , jak sie chce robic to robota jest .

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
16 - 07 - 2014
... mertens komentuje +9
Ciekawe kto im zapewni jakas robote i za co beda zyc i gdzie kiedy tyle bezrobocia jest w Polsce.

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
16 - 07 - 2014
Artykuł archiwalny. Komentarze zostały zablokowane

busy
 

}} Sonda na czasie

Lato w Wadowicach...
 

}} Polecamy oferty

 

Depilacja laserowa w Magia Spa – NOWY SEZON

Depilacja laserowa to absolutny hit ostatnich lat w dziedzinie kosmetyki. Spektakularne efekty jakie można osiągnąć przyciągają do sal...

 

Ostatnie dni wyprzedaży obuwia w Sklepie Fabrycznym Domeno

Zapraszamy na wyprzedaż kolekcji wiosna- lato 2014. Ostatnie dni wyprzedaży w sklepie przyfabrycznym Domeno w Kalwarii Zebrzydowskiej. W o...

 

Laserowe zamykanie naczynek: Hit czy kit?

Kłopotliwa cera naczynkowa, otwierające się naczynka a także nieustannie występujące rumieńce to problem wielu osób. Zwalczając go...

 

Bezpłatny wstęp na Mistrzostwa Polski w noszeniu żon

16 sierpnia w Inwałdzie obok Parku Miniatur Świat Marzeń odbędą się I Mistrzostwa Polski w Noszeniu Żon. Wydarzenie niecodzienne i o...

}} Filmy

Sprawdź nas:
Oferty domów w Wadowicach
duży wybór, najnowsze propozycje, atrakcyjne lokalizacje

}} Komentarze

Piłkarska środa. Spotkanie Iskry odwołane
Iskra wygrala z Libiazem 1:0
Czas na zmiany! Wadowice24.pl przeprowadzają się do Gravelines
Nie zniknie - żebyś wiedział - to dla takich jak ty zeby nie klikali jak powaleni po 30 razy tego samego komentarza tylko dlatego że jego opcja polityczna twierdzi inaczej.
Drobniak show. Skawa grała pięknie, ale ...
Sensacja Cracovia tylko remisuje z Halniakiem niewiarygodne ale cuda sie zdarzaja,Jutrzenka 2-0 Karpaty,Swit 0-1 Niwa,Garbarz 0-1 Proszowianka,.wie ktos jak Iskra-Libiaz?
Kolejny wypadek busa. Trzy osoby ranne zabrano do szpitala
Wyrazy współczucia.
Kolejny wypadek busa. Trzy osoby ranne zabrano do szpitala
jaki portal taki redaktor....
Ale twardziel! Piotrek z medalem Mistrzostw Polski
Szczere gratulacje !
Ale twardziel! Piotrek z medalem Mistrzostw Polski
Żeby się w błocie paplac .... Tys mi sport , toc na wsi to się świnie w błocie taplaja. W szachy by se pograł jakby mądry był