ffcdb2e258cc1cce24df1827a2c8110f.html Wojuje z pomnikami. Za Bieruta dostał 200 zł, a za Jaruzelskiego 300 zł

Uwaga! To jest wersja archiwalna serwisu!

Aktualne wiadomości znajdziesz tutaj: www.wadowice24.pl

wadowice 24.pl

Rozmiar tekstu
  • Powiększ czcionkę
  • Przywróć standardową
  • Pomniejsz czcionkę

Wojuje z pomnikami. Za Bieruta dostał 200 zł, a za Jaruzelskiego 300 zł

Email Drukuj
W Sądzie Rejonowym w Wadowicach rusza proces Jerzego Rojka. Mężczyzna został oskarżony o to, że niszczy pomniki. Na pomniku w centrum miasta, upamiętniającym władzę ludową, wypisał czerwoną farbą nazwiska komunistycznych dyktatorów.


Z „czerwoną hołotą” - jak mówi – walczy od wielu lat. Choć komuna już dawno wyzionęła ducha, Jerzy Rojek nadal prowadzi przeciw niej swoją prywatną krucjatę. Działacz pierwszej Solidarności w okręgu śląsko-dąbrowskim, a dziś niepokorny mieszkaniec Kalwarii Zebrzydowskiej i samozwańczy szef Obywatelskiej Organizacji Strażniczej Watch Dog, wziął na  celownik relikty dawnej epoki. Chodzi o pomniki w Kalwarii Zebrzydowskiej.

Jaruzelski i Bierut na czerwono

Highslide JS Na miejscowym Rynku stoi dumnie obelisk z początku lat sześćdziesiątych, powstały ku czci władzy ludowej. Rojek domaga się jego usunięcia . W geście protestu postanowił niedawno pomnik nieco "oszpecić". 13 grudnia wypisał na monumencie czerwoną farbą nazwisko „Jaruzelski”. Jego zdaniem, to odpowiednie miejsce, by uczcić „czerwonego dyktatora” stanu wojennego. Napis zmazano, a Rojek dostał od policji mandat 300 złotych.

Ale to go nie zniechęciło. Kilka tygodni temu znów przyszedł pod pomnik z czerwoną farbą. Tym razem po tej wizycie pozostał napis "Bierut". Jak mówi nam Jerzy Rojek, tym razem policja była bardziej wyrozumiała... mandat 200 zł.
Nie zamierzam płacić tych mandatów i sprawa skończy się w sądzie w Wadowicach. Nie rozumiem, dlaczego za Jaruzelskiego dostałem 300 złotych, a za Bieruta tylko 200 zł. Mam nadzieję, że sąd mi to wyjaśni - mówi Jerzy Rojek.
Podobno policjanci mieli tłumaczyć, że za „Bieruta”jest taniej, bo ma krótsze nazwisko niż „Jaruzelski”. Mimo upływu czasu nazwisko Bierut nadal widnieje na pomniku.

Jerzy Rojek, w sprawie napisów nie powiedział ostatniego słowa. Ma jeszcze trochę pomysłów, w zanadrzu są happeningi z sowieckimi bohaterami. Mierzy wysoko.
Najpierw będzie Stalin, a potem Breżniew. Mam nadzieję, że w końcu mój protest przyniesie skutek i pomnik zniknie - dodaje Jerzy Rojek.
Goń z pomnika generała

Oprócz pomnika na rynku, przeszkadza mu również monument Wolności i Niepodległości. Pomnik autorstwa uznanego polskiego artysty, rzeźbiarza prof. Bronisława Chromego od ponad dwóch lat stoi na skwerze przy ul. Mickiewicza, w sąsiedztwie miejskiego stadionu.

Upamiętnia on wydarzenia z września 1944 roku, kiedy to Niemcy aresztowali generała Brunona Olbrychta ps. „Olza” i umieścili w areszcie sądu w Kalwarii Zebrzydowskiej. Hitlerowcy nie zdawali sobie jednak sprawy, kogo mają w ręku. Na drugi dzień po aresztowaniu, 28 września 1944 roku, odziały partyzanckie Setka, Szczerba i Limba 12 pułku piechoty AK pod dowództwem porucznika Alojzego Piekarza ps. Lep uwolniły z aresztu gen. Olbrychta i aresztowanych innych Polaków. Według jednak Jerzego Rojka nazwisko Olbrychta nie powinno się tutaj znaleźć i domaga się jego usunięcia z pomnika.
Oczywiście mieszkańcy Kalwarii i okolic powinni być dumni z akcji przeprowadzonej przez partyzantów AK, ale sam generał Bruno Olbrycht jest postacią niezwykle kontrowersyjną- twierdzi Jerzy Rojek.
Highslide JSJak dodaje w życiu "Olzy" odnalazł niechlubne fragmenty. Chodzi między innymi o to, że Olbrycht po wojnie służył w Ludowym Wojsku Polskim, był dowódcą Warszawskiego Oddziału Wojskowego i organizował walkę z żołnierzami podziemia niepodległościowego, głównie zgrupowania Orlika, a więc zdaniem Rojka występował przeciwko niedawnym kolegom i podwładnym.

Ponadto Rojek wypomina generałowi, że w czasie II Rzeczpospolitej kierował akcją pacyfikacji wsi ukraińskich na Kresach i jest odpowiedzialny za spalenie cerkwi prawosławnej podczas jednej z takich akcji.

O spełnieniu postulatu Jerzego Rojka na razie nie ma mowy. Przed rokiem złożył do Rady Miasta specjalne pismo z uzasadnieniem dotyczącym usunięcia nazwiska generała. Ale Rada Miasta nie zamierza poprawiać dzieła artysty.

Dodajmy też, że nie wszyscy podzielają opinię o konieczności usunięcia pomnika z Rynku. Już wiele lat temu, jak przypomina prezes Towarzystwa Przyjaciół Kalwarii Zebrzydowskiej Krystyna Duda, usunięto bowiem okazały napis i monument nie spełnia już propagandowej funkcji.

(mp)
NAPISZ DO NAS: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

Komentarze (19)add
Redakcja serwisu Wadowice24.pl nie odpowiada za komentarze zamieszczone pod artykułami i nie utożsamia się z ich treścią. Jednocześnie podkreślamy, iż nie jest to miejsce dla poniżania mieszkańców, wierzących, w tym katolików i innych, oraz sączenia jadu przez osoby nienawidzące Wadowic i wszystkiego, co jest z naszym miastem związane. Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób.
... do wójta Tomic komentuje +9
Okazuje się,że dodatkowy oddział zostanie otworzony, a dlaczego? A dlatego,że zbliżają się wybory, zatem pan Kręcioch musi zdobyć poparcie, by kolejną kadencję pogrzać stołek. Szanowny pan zarabia 12 tys.złotych, ale GMINA TNIE KOSZTY! Na jesień zgaszone latarnie, bo...GMINA TNIE KOSZTY. Obsługa w szkole zarabia najmniej, niektórzy dostają nagrody za docenienie pracy, ale ...bezterminowe, gdyż... GMINA TNIE KOSZTY. A dla nauczycieli darmozjadów jest wszystko. :) Jedna z pań w kasie w urzędzie gminy w Tomicach poszła na urlop macierzyński, na zastępstwo zatrudniono tymczasową inną. Kiedy świeżo upieczona mamusia wróciła na stanowisko, pani na zastępstwie też nagle została na stałe, gdyż znalazł się dla niej etat. Oczywiście warto zaznaczyć, iż nowa pani pochodzi z Radoczy-rodzinnej miejscowości szanownego pana Adama Kręciocha. :)Przypadek? Nie sądzę. Wielka polityka prorodzinna Tuska, a mamusie zapisują do przedszkola dzieci w wieku 2,5 roku, kiedy wiekiem wymaganym są 3 lata. Najchętniej zostawiałyby dzieciaczki na 12 godzin, płacąc tylko za wyżywienie. W głowie się nie mieści, co dzieje się w tym kraju, co dzieje się w naszej gminie. Jeśli ma się znajomości, to pan Adam załatwi pracę w urzędzie, jeśli nie- adios.

PANIE ADAM-niech pan choć połowę z tych 12 tys.odstąpi,to samo pańska ŚWITA (pseudointeligencja, bo skoro ze stanowiska SPRZĄTACZKI robiąc zaoczne studia na jakiejś Wyższej Szkole Robienia Pierogów, można nagle stać się urzędnikiem, panią z biura, śmiechu warte...) to gmina nie będzie tak musiała pasa zaciskać! Trochę pomyślunku!

ŻYCZĘ, AŻEBY JAK NAJSZYBCIEJ ZAKOŃCZYŁ PAN , PANIE WÓJCIE, SWĄ KADENCJĘ.

Dodam w ramach ciekawostek, że proboszcz parafii Tomice niedawno zakupił samochód za 100 tysięcy złotych. Myślicie, że z pensji nauczania religii w szkole...? ;)

Pozdrawiam myślących i mam nadzieję,że może kiedyś sytuacja w naszej gminie się zmieni. Póki co - brak słów.

A, bardzo proszę NIE USUWAĆ MOJEGO KOMENTARZA! NIKOGO W NIM NIE OBRAŻAM, NIE SZYKANUJĘ, STWIERDZAM TYLKO POWSZECHNIE ZNANE FAKTY NA FORUM PUBLICZNYM. SKORO W POLSCE OBOWIĄZUJE WOLNOŚĆ SŁOWA- PROSZĘ SIĘ Z TYM LICZYĆ, W PRZECIWNYM RAZIE WYSTĄPIĘ NA DROGĄ SĄDOWĄ W ZWIĄZKU Z ŁAMANIEM MEGO PRAWA. :)

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
04 - 04 - 2014
... komuno wróć komentuje +6
@radar
CZy ktoś kiedyś widział w Polsce pomnik Bieruta?

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
04 - 04 - 2014
... radar komentuje +0
Ciekawe co można by było znaleźć w życiorysie Rojka i co spowodowało ze ten działacz Solidarnosci stał się swego czasu bezdomnym.Inna sprawa ze zostawiając pomniki Bieruta i innych obwiesi jesteśmy niekonsekwentni.

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
04 - 04 - 2014
... kalwrianin komentuje +6
Dobrze by było jakby ten...... zniknął z naszego miasta.

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
04 - 04 - 2014
... komuno wróć komentuje +27
Dzięki takim solidarnościowym bohaterom,Kalwarianie zapierdzielają u swoich majstrów po 14 godzin dziennie.Bez urlopów,chorobowego z odprowadzaną minimalną stawką do ZUS.

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
04 - 04 - 2014
... ghod komentuje +12
Nie ważne jakie pobudki nim kierowały. Wandalizm to wandalizm i mandat się należał.

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
04 - 04 - 2014
... kałakolczik komentuje +2
Historia pana obywatela Jerzego Rojka jest mi dosyć dokładnie znana. Głównie z przekazów prasowych. To dość ciekawy przypadek i trudno mi się pokusić o jakąś konkretną diagnozę. Diagnozę w tym sensie, że nie mogę jasno stwierdzić czy ta w jego mniemaniu i przekonaniu walka o pewne ideały ma jakiś większy i znaczący sens. Jestem jednak pod wrażeniem tego co czyni w/w obywatel. Nie jest to wrażenie ani pozytywne ani negatywne. Powiem wprost, ze nie umiem zająć stanowiska w tej sprawie. Wydaje mi się , że nie jestem odosobniony w tej kwestii. Ciekawy przypadek.

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
03 - 04 - 2014
... wyborca komentuje +8
Ładne jaja. Poznaje gościa to ten co walczył z Ormatym i namawiał wszystkich do głosowania na Stradomskiego. Ładny ma elektorat ten Stradomski samych wandali malujących po murach.

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
03 - 04 - 2014
... obserwator... komentuje +14
...myślę, że Ten Pan powinien przejść badania lekarskie, ponieważ prowadzi samochód nie dostosowany do jego możliwości zdrowotnych... a w wolnych chwilach, Pan Ten mógłby skorzystać ze swoich farbek w spray'u i zamiast niszczyć pomniki (jakiekolwiek by one nie były) odświeżył by sobie oklejone naklejkami (w celu ukrycia korozji), swoje terenowe autko...

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
03 - 04 - 2014
... Krys komentuje +14
Solidarnościowy laser i krzykacz. Żałosny dziadek.
Ciekawe gdzie dziadek był i co robił 30-40 lat temu.
Najlepiej dziadka byłoby wywieźć, dać w pier......i zostawić

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
03 - 04 - 2014
... czeladnik komentuje +23
Solidarnościowy darmozjad.Nigdy nie splamił się uczciwą pracą!

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
03 - 04 - 2014
... szasze komentuje +1
haha dobra rzecz z tym mandatem , kojazy się http://pl.wikipedia.org/wiki/Pomarańczowa_Alternatywa

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
03 - 04 - 2014
... korektor komentuje +6
Gen.Bruno Olbrycht był dowódcą Warszawskiego Okręgu Wojskowego ( a nie Oddziału)

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
03 - 04 - 2014
... jbrynkus komentuje +9
To kpina, że Pan Rojek jest karany. Karać należy tych policjantów, którzy nałożyli na niego mandaty. Za głupotę i szerzenie komunizmu.

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
03 - 04 - 2014
... Banialuka komentuje +13
A do "wariatkowa" z nim !!!!!!!!!!

Może i szkoda,bo szpital dla czubków jest droższy,niż takie malunki !
Zresztą "Policjanty" i Sądy mają ubaw,a to rzadko się zdarza !!!


Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
03 - 04 - 2014
... pażoyt komentuje +33
Zwykły solidarnościowy leser, który wszystkiego dorobił się krzykiem, krytyką i nie wiadomo czym. Wstyd to jest dla Sądu, że się z nim cackają. Dać mu 1000zł kary za pierwszy malunek a za kolejne x2 lub x3. Jak nie ma z czego płacić to dać wyrok aby go odpracował społecznie czytając dzieciom bajki w przedszkolach po 2-3 godziny dziennie. Jak nie będzie chciał czytać to wtedy do paki na koniec Polski wywieźć. Ja się będzie burzył, że idzie do więzienia za malowanie to wtedy dać sprostowanie, że nie za malowanie, a za to, że nie chciał czytać dzieciom.
Wstyd aby taka przybłęda ustawiała urzędy, policję i sądy.

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
03 - 04 - 2014
... WC komentuje +19
Żal patrzeć na chłopinę.
Próbuje grać bohatera bo wie,że najwyżej będzie go to kosztowało 300 mandatu.
Ciekawe gdzie był 30-40 lat temu.
Też malował po pomnikach czy siedział cicho jak mysz pod miotłą?

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
03 - 04 - 2014
... mer1906 komentuje +7
Nasza historia jest tak zawiła, że każdy prawie pomnik wzbudza emocje i potęguje dyskusje...

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
03 - 04 - 2014
... wadowiczanin z oddali komentuje +7
To i tak ma szczęście.W latach 60tych ub w. za postawienie konika na biegunach z podpisem ,,jak wstaniecie-pojedziecie",pod starym pomnikiem na rynku,mój znajomy dostał i odsiedział 2 lata.

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
03 - 04 - 2014
Artykuł archiwalny. Komentarze zostały zablokowane

busy
 

}} Sonda na czasie

Lato w Wadowicach...
 

}} Polecamy oferty

 

Depilacja laserowa w Magia Spa – NOWY SEZON

Depilacja laserowa to absolutny hit ostatnich lat w dziedzinie kosmetyki. Spektakularne efekty jakie można osiągnąć przyciągają do sal...

 

Ostatnie dni wyprzedaży obuwia w Sklepie Fabrycznym Domeno

Zapraszamy na wyprzedaż kolekcji wiosna- lato 2014. Ostatnie dni wyprzedaży w sklepie przyfabrycznym Domeno w Kalwarii Zebrzydowskiej. W o...

 

Laserowe zamykanie naczynek: Hit czy kit?

Kłopotliwa cera naczynkowa, otwierające się naczynka a także nieustannie występujące rumieńce to problem wielu osób. Zwalczając go...

 

Bezpłatny wstęp na Mistrzostwa Polski w noszeniu żon

16 sierpnia w Inwałdzie obok Parku Miniatur Świat Marzeń odbędą się I Mistrzostwa Polski w Noszeniu Żon. Wydarzenie niecodzienne i o...

}} Filmy

Sprawdź nas:
Oferty domów w Wadowicach
duży wybór, najnowsze propozycje, atrakcyjne lokalizacje

}} Komentarze

Piłkarska środa. Spotkanie Iskry odwołane
Iskra wygrala z Libiazem 1:0
Czas na zmiany! Wadowice24.pl przeprowadzają się do Gravelines
Nie zniknie - żebyś wiedział - to dla takich jak ty zeby nie klikali jak powaleni po 30 razy tego samego komentarza tylko dlatego że jego opcja polityczna twierdzi inaczej.
Drobniak show. Skawa grała pięknie, ale ...
Sensacja Cracovia tylko remisuje z Halniakiem niewiarygodne ale cuda sie zdarzaja,Jutrzenka 2-0 Karpaty,Swit 0-1 Niwa,Garbarz 0-1 Proszowianka,.wie ktos jak Iskra-Libiaz?
Kolejny wypadek busa. Trzy osoby ranne zabrano do szpitala
Wyrazy współczucia.
Kolejny wypadek busa. Trzy osoby ranne zabrano do szpitala
jaki portal taki redaktor....
Ale twardziel! Piotrek z medalem Mistrzostw Polski
Szczere gratulacje !
Ale twardziel! Piotrek z medalem Mistrzostw Polski
Żeby się w błocie paplac .... Tys mi sport , toc na wsi to się świnie w błocie taplaja. W szachy by se pograł jakby mądry był