5456cffbee4d01d5176e9477cc6b5a47.html Tłumy na procesji Bożego Ciała

Uwaga! To jest wersja archiwalna serwisu!

Aktualne wiadomości znajdziesz tutaj: www.wadowice24.pl

wadowice 24.pl

Rozmiar tekstu
  • Powiększ czcionkę
  • Przywróć standardową
  • Pomniejsz czcionkę

Tłumy na procesji Bożego Ciała

Email Drukuj
W Wadowicach barwna procesja Bożego Ciała przeszła po kwietnych dywanach ulicami miasta. Tego roku korowód procesyjny wyruszył spod kościoła św. Piotra pod bazylikę Ofiarowania NMP, gdzie na rynku znajdował się ostatni z czterech ołtarzy.Tutejsze parafie i wspólnoty klasztorne jednego roku wyruszają w barwnym korowodzie z bazyliki Ofiarowania Najświętszej Marii Panny, a na drugi rok z kościoła św. Piotra Apostoła.

W  czwartek (19.06) to właśnie spod kościoła św. Piotra Apostoła po mszy świętej wyruszył w procesji Bożego Ciała w kierunku Al. Matki Bożej Fatimskiej, ulicy Poprzecznej, a następnie Lwowskiej korowód kilku tysięcy wiernych. To jedna z największych takich procesji w regionie. Gromadzi nie tylko mieszkańców miasta, ale i mieszkańców okolicznych miejscowości, a także przyjezdnych.

Przejściu monstrancji z Hostią ulicami miasta podczas Uroczystości Ciała i Krwi Pańskiej, bo tak nazywa się dziś to święto, towarzyszyły delegacje pocztów sztandarowych, stowarzyszeń, ochotniczych straży, zgromadzeń zakonnych itd.

Nie zabrakło również dzieci. Dziesiątki dziewczynek ubranych w krakowskie stroje oraz dziewczęta z pierwszej Komunii Świętej sypało przed procesją Hostii kwietne dywany, pochodowi towarzyszyły również grupy ministrantów w komżach. Od kilku lat w Wadowicach praktykowany jest też zwyczaj, że w procesji Bożego Ciała idzie trójka dzieci przebrana za Francisco i Jacinta Marto oraz Lucia dos Santos, dzieci z Fatimy, którym w 1917 roku objawić się miała Matka Boża.

Przy czterech ołtarzach ustawionych na trasie procesji kapłani odczytali fragmenty z czterech Ewangelii. Procesja zakończyła się przy ołtarzu ustawionym na runku pod bazliką.

Przypomnijmy, żę święto to ma charakter dziękczynny za ustanowienie Eucharystii przez Jezusa Chrystusa podczas Ostatniej Wieczerzy. W Boże Ciało katolicy oddają hołd obecności Chrystusa pod postaciami chleba i wina. Głównym celem obchodów Bożego Ciała jest publiczne wyznanie wiary w obecność Jezusa Chrystusa w Najświętszym Sakramencie, oddanie mu czci i podziękowanie za łaski.

Uroczystość Bożego Ciała (Najświętszego Ciała i Krwi Pańskiej), to jedno z głównych świąt obchodzonych przez Kościół katolicki. Wprowadził je w 1246 roku biskup Robert dla diecezji Liege w Belgii, a papież Urban IV w 1264 r. ustanowił święto Bożego Ciała dla całego Kościoła.

Święto to zostało ustanowione po widzeniach, które miała bł. Julianna z Cornillon (1193-1258) we Francji. Ukazywała się jej jasna tarcza księżyca z ciemną plamą. Zgodnie z ówczesną interpretacją, przyczyną tego był brak wśród świąt kościelnych dnia poświęconego Najświętszemu Sakramentowi. Pod wpływem tych widzeń biskup Robert ustanowił w 1246 roku takie święto dla diecezji Liege.W 1264 roku papież Urban IV - bullą "Transiturus" - święto Bożego Ciała ustanowił dla całego Kościoła. Na termin obchodów wyznaczył czwartek w oktawie Trójcy Przenajświętszej.

Głównym celem obchodów Bożego Ciała jest publiczne wyznanie wiary w obecność Jezusa Chrystusa w Najświętszym Sakramencie, oddanie Mu czci i podziękowanie za łaski płynące przez ten Sakrament, a także przebłaganie go za zniewagi wyrządzone przez słabość i oziębłość ludzką oraz bluźnierstwa niewiernych. Pierwsze procesje w uroczystość Bożego Ciała odbyły się w latach 1265-75 w Kolonii, w Niemczech. Niesiono w nich krzyż z Najświętszym Sakramentem.

W Polsce święto to obchodzi się w czwartek po uroczystości Trójcy Świętej, a więc jest to święto ruchome, wypadające zawsze 60 dni po Wielkanocy. W niektórych krajach przenoszone jest na kolejną niedzielę. Jako pierwszy obchody święta Bożego Ciała w Polsce wprowadził w diecezji krakowskiej w 1320 roku bp Nanker.

Konferencja Plenarna Episkopatu Polski 17 lutego 1967 r. zmodyfikowała obrzędy procesji Bożego Ciała, wprowadzając w całej Polsce nowe modlitwy przy każdym z czterech ołtarzy oraz czytania z czterech Ewangelii, tematycznie związanych z Eucharystią.


Highslide JS Highslide JS Highslide JS Highslide JS Highslide JS
Highslide JS Highslide JS Highslide JS Highslide JS Highslide JS
Highslide JS Highslide JS Highslide JS Highslide JS Highslide JS
Highslide JS Highslide JS Highslide JS Highslide JS Highslide JS

(wp)

NAPISZ DO NAS: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

Komentarze (17)add
Redakcja serwisu Wadowice24.pl nie odpowiada za komentarze zamieszczone pod artykułami i nie utożsamia się z ich treścią. Jednocześnie podkreślamy, iż nie jest to miejsce dla poniżania mieszkańców, wierzących, w tym katolików i innych, oraz sączenia jadu przez osoby nienawidzące Wadowic i wszystkiego, co jest z naszym miastem związane. Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób.
... telemele komentuje +1
kudłatemu brakuje tematów i pisze bzdury czyniąc z siebie bohatera i ze swojej rodziny
patriota z niego i pajacyk wołkowicki

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
04 - 07 - 2014
... Wadowiczanin_ komentuje +2
Antypal jakbym nic sobą nie reprezentował, to siedział bym na ławce w kościele razem z tobą i klepał pokłony do męczennika.

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
04 - 07 - 2014
... Gerwazy38 komentuje +1
Do antypal
Wolę nic sobą nie reprezentować niż być uzależnionym od bandy szamanów.

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
28 - 06 - 2014
... antypal komentuje +2
Do: Wadowiczanin_ i Gerwazy38 no bidoczki jesteście. No nic ze sobą nie reprezentujecie... no cóż... życie!

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
23 - 06 - 2014
... myszak komentuje +1
@Gerwazy38: mieszkasz w Wadowicach już tyle lat i nie przywykłeś? Jak wielki musisz mieć niepokój w sercu, współczuję.

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
23 - 06 - 2014
... bea komentuje +2
Do autora: to była Procesja!!! A "barwny korowód" to jest w Rio w karnawale...

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
22 - 06 - 2014
... Gerwazy38 komentuje +5
Mieszkam w Wadowicach od 24 lat.Patrzę na to wszystko i tak się zastanawiam jak długo jeszcze w tym mieście będzie się lansowało szamanizm??Ciekaw jestem czy mieli zgodę na zgromadzenie,całe te papierkowe sprawy związane z przemarszami itp.
Rozumiem że co jakiś czas trzeba przewietrzyć figurki no ale bez przesady.
Blokować całe miasto to już przegięcie.
Pozdrawiam wszystkich zdrowo myślących.Jak słyszałem zostaliśmy stworzeni na podobieństo Boga - więc jesteśmy Bogami-każdy dla siebie.

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
21 - 06 - 2014
... Wadowiczanin_ komentuje +7
Byłem ostatnio w kościele. Usłyszałem że "państwo jest złe, Bóg ma rację" w sprawie etyki lekarskiej, podano informacje w formie absolutnego dogmatu. Później wszyscy padli na kolana jednomyślnie, uciekłem stamtąd w jednej chwili. "Ja tu nie należę".

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
21 - 06 - 2014
... CZASEMPRAKTYKUJĄCY komentuje +2
Jończyka nie widziałem ,ale pan Kotarba był przed kościołem św. Piotra. Był też u komunii świętej. Porządny człowiek.

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
20 - 06 - 2014
... arik komentuje +8
a burmistrz gdzie??? Pewno w peirwszeł ławce siedziałą, bo wybory beda!!

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
19 - 06 - 2014
... antypal komentuje +9
Do Zofia tercjarka:
Widzę że Ciebie nikt nie chce zgwałcić nawet ksiądz... biedactwo ty

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
19 - 06 - 2014
... lalka komentuje +8
A gdzie pan Jończyk?
Czyzby przestał sie lansowac?

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
19 - 06 - 2014
... Zofia tercjarka komentuje +22
Niech Duch Święty ma w opiece naszych duchownych aby nie byli gwałceni przez dziewięcioletnie dziewuszyska.To są haniebne ataki na synów kościoła!

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
19 - 06 - 2014
... Renata1975 komentuje +9
Nie wolno nikomu odbierać wiary. Musi być jakiś kręgosłup moralny!

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
19 - 06 - 2014
... Obserwatorek komentuje +28
Bardzo piękne świadectwo ludzi,którzy nie wstydzą się Chrystusa !
Myślę,że w tym szczególnym dniu - który jest bardzo uroczystym dniem -
kiedy to Chrystus przychodzi do naszych domów,gospodarstw,
idzie ulicami naszego miasta - myślę,że warto tu przypomnieć dwa bardzo
ważne cytaty samego Chrystusa. :)

"Ja jestem chlebem żywym,który zstąpił z nieba.
Kto spożywa ten chleb będzie żył na wieki".
Słyszymy te słowa w dzisiejszej Ewangelii,warto je zapamiętać.

I jeszcze kolejne słowa - kierowane szczególnie do tych,którzy nie idą na procesje,
twierdząc,że im się nie chce,że to nie ma sensu itd.
Nie bójcie się Chrystusa ! Nie bójcie się dawania świadectwa wiary w Niego !
Chrystus powiedział :
"Kto się mnie zaprze przed ludźmi,tego zaprę się i ja przed moim Ojcem".
Pamiętajmy o tym,nie tylko w tym szczególnym dniu. :)

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
19 - 06 - 2014
... zorrosa komentuje +37
@ Myslący - ludzie tam poszli z własnej nieprzymuszonej woli, a ty się z nich nabijasz za to w co wierzą? To wiele o tobie świadczy i powiem ci - nic dobrego!

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
19 - 06 - 2014
... Myslący komentuje +15
Moher to siła. Moher to władza. Moherowych kapeluszy. Się nie zdradza

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
19 - 06 - 2014
Artykuł archiwalny. Komentarze zostały zablokowane

busy
 

}} Sonda na czasie

Lato w Wadowicach...
 

}} Polecamy oferty

 

Depilacja laserowa w Magia Spa – NOWY SEZON

Depilacja laserowa to absolutny hit ostatnich lat w dziedzinie kosmetyki. Spektakularne efekty jakie można osiągnąć przyciągają do sal...

 

Ostatnie dni wyprzedaży obuwia w Sklepie Fabrycznym Domeno

Zapraszamy na wyprzedaż kolekcji wiosna- lato 2014. Ostatnie dni wyprzedaży w sklepie przyfabrycznym Domeno w Kalwarii Zebrzydowskiej. W o...

 

Laserowe zamykanie naczynek: Hit czy kit?

Kłopotliwa cera naczynkowa, otwierające się naczynka a także nieustannie występujące rumieńce to problem wielu osób. Zwalczając go...

 

Bezpłatny wstęp na Mistrzostwa Polski w noszeniu żon

16 sierpnia w Inwałdzie obok Parku Miniatur Świat Marzeń odbędą się I Mistrzostwa Polski w Noszeniu Żon. Wydarzenie niecodzienne i o...

}} Filmy

Sprawdź nas:
Oferty domów w Wadowicach
duży wybór, najnowsze propozycje, atrakcyjne lokalizacje

}} Komentarze

Piłkarska środa. Spotkanie Iskry odwołane
Iskra wygrala z Libiazem 1:0
Czas na zmiany! Wadowice24.pl przeprowadzają się do Gravelines
Nie zniknie - żebyś wiedział - to dla takich jak ty zeby nie klikali jak powaleni po 30 razy tego samego komentarza tylko dlatego że jego opcja polityczna twierdzi inaczej.
Drobniak show. Skawa grała pięknie, ale ...
Sensacja Cracovia tylko remisuje z Halniakiem niewiarygodne ale cuda sie zdarzaja,Jutrzenka 2-0 Karpaty,Swit 0-1 Niwa,Garbarz 0-1 Proszowianka,.wie ktos jak Iskra-Libiaz?
Kolejny wypadek busa. Trzy osoby ranne zabrano do szpitala
Wyrazy współczucia.
Kolejny wypadek busa. Trzy osoby ranne zabrano do szpitala
jaki portal taki redaktor....
Ale twardziel! Piotrek z medalem Mistrzostw Polski
Szczere gratulacje !
Ale twardziel! Piotrek z medalem Mistrzostw Polski
Żeby się w błocie paplac .... Tys mi sport , toc na wsi to się świnie w błocie taplaja. W szachy by se pograł jakby mądry był