db49a2cec4b0646201ed28c566572b02.html Kardynał Stanisław Dziwisz metropolitą krakowskim do 2016 roku?

Uwaga! To jest wersja archiwalna serwisu!

Aktualne wiadomości znajdziesz tutaj: www.wadowice24.pl

wadowice 24.pl

Rozmiar tekstu
  • Powiększ czcionkę
  • Przywróć standardową
  • Pomniejsz czcionkę

Kardynał Stanisław Dziwisz metropolitą krakowskim do 2016 roku?

Email Drukuj
Kardynał Stanisław Dziwisz prawdopodobnie nadal będzie kierował krakowski Kościołem jako metropolita. Jak dowiedział się Tygodnik Powszechny, papież Franciszek nie przyjmie jego rezygnacji, którą złożył w dniu kanonizacji Jana Pawła II.


Do 2016 roku metropolitą krakowskim pozostanie kardynał Stanisław Dziwisz – nieoficjalnie dowiedział się „Tygodnik Powszechny”. Kardynał przewodniczy komitetowi organizacyjnemu Światowych Dni Młodzieży, które odbędą się w Krakowie w dniach 26–31 lipca 2016 r.

"Tygodnik" podkreśla, że można było się spodziewać, że Franciszek będzie chciał, aby najbliższy współpracownik św. Jana Pawła II pozostał gospodarzem spotkania młodzieży.

Zgodnie z prawem kanonicznym każdy biskup diecezjalny zobowiązany jest złożyć oficjalną rezygnację z pełnionego urzędu po skończeniu 75. roku życia. Kard. Stanisław Dziwisz osiągnął wiek emerytalny w dniu kanonizacji Jana Pawła II i Jana XXIII, czyli 27 kwietnia. W specjalnym oświadczeniu rzecznik kurii krakowskiej ks. Robert Nęcek napisał:
Z racji ukończenia 75. roku życia, zgodnie z prawem kanonicznym, metropolita krakowski złożył stosowne pismo na ręce Ojca Świętego Franciszka i oddał się do jego dyspozycji.
Papież ma pełną władzę przyjąć rezygnację bądź pozostawić biskupa przez jakiś czas na zajmowanym przez niego stanowisku. Jan Paweł II często przedłużał urzędowanie biskupom, w przeciwieństwie do Franciszka, który zwykle przyjmuje dymisję i wyznacza następcę.

Po złożeniu rezygnacji przez kardynała media spekulowały, że jego następca może zostać biskup pomocniczy Grzegorz Ryś lub pochodzący z Choczni biskup polowy Wojska Polskiego Józef Guzdek.

Kardynał Stanisław Dziwisz urodził się 27 kwietnia 1939 r. w Rabie Wyżnej. Święcenia kapłańskie przyjął z rąk bp. Karola Wojtyły w 1963 r. W latach 1966–1978 był kapelanem kard. Karola Wojtyły, a gdy został on papieżem – jego sekretarzem. Po śmierci Jana Pawła II, 3 czerwca 2005 r., papież Benedykt XVI mianował abp. Stanisława Dziwisza arcybiskupem metropolitą krakowskim, a na konsystorzu w 2006 r. kreował go kardynałem.

(wp)
NAPISZ DO NAS: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

Komentarze (11)add
Redakcja serwisu Wadowice24.pl nie odpowiada za komentarze zamieszczone pod artykułami i nie utożsamia się z ich treścią. Jednocześnie podkreślamy, iż nie jest to miejsce dla poniżania mieszkańców, wierzących, w tym katolików i innych, oraz sączenia jadu przez osoby nienawidzące Wadowic i wszystkiego, co jest z naszym miastem związane. Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób.
... katolik komentuje +5
Czy wam ktos patrzy do portfela ile zarabiacie biskup i ksiądz to też czlowiek i musi z czegoś życ jak tak patrzycie na kwestie kasy a nie wiary to idźcie na ksiedza zobaczycie jaką oni prace wykonują a chodzenie po kolędzie jest jak to nasz papież Franciszek powiedzial ze dobry ksiądz to powinien znac jak sie nawet wabi pies w danym domu u nas w parafi ludzie przyjmują ks z otwartymi drzwiami i tu nie chodzi o kwestie kasy bo poprostu jej nie wieźmie do ręki a jak sie mu wcisnie to i tak wsadzi tak zeby sie tak sybko nie dalo wyciągnąć a o. Szybko wychodzi z domu moim zdaniem niech nam arcybiskup gospodarzy jezcze dlugie lata bo powiem ale otwarty jest na spotkania z mlodzieża sam mialem z nim okazje zamienić kilka słów o mojej szkole nauce zainteresowaniach .

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
07 - 05 - 2014
... Zofia tercjarka komentuje +3
Jakiś taki mizerny nasz wielebny.

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
07 - 05 - 2014
... kałakolczik komentuje +2
Na pewno być może zdaje mi się , że niejeden faworyt do tego stanowiska zaklnie solidnie, ze oto będzie musiał czekać jeszcze ze dwa lata na awans. A po dwóch latach awansu może nie być i ostanie się tylko na wróble pogwizdać.

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
07 - 05 - 2014
... ja! komentuje +1
Szkoda ze tak krotko. Oby został

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
07 - 05 - 2014
... Krys komentuje +6
Do @Komuchy i ćpuny już upadają
Ten arcy-wredny komentarz napisał internauta którego zawodem jest jak wynika z treści życie z pracy "owieczek i baranków" stąd tyle jadu i obawy o swój byt.
Nie godzi się pisać tak wrednych komentarzy, bo po prostu nieładnie i czasy inkwizycji na szczęście dawno minęły i pozostaną niechlubną historią.
Rynek jaki jest każdy widzi, a w muzeum trzepie się kasę i taka jest prawda.

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
06 - 05 - 2014
... Poncyliusz Piłat komentuje +9
Przez dwa lata to jeszcze natrzepie kasiory.

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
06 - 05 - 2014
... arik komentuje +5
az tyle czasu bedzie?? normalnie jak w rzadzie!!!

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
06 - 05 - 2014
... karoliusz komentuje +3
nieeeeeeeeeeeeeeee!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
06 - 05 - 2014
... ZośkaSamośka komentuje +2
Nie dajmy zniszczyć tego co zostało jeszcze w Polsce dobrego.

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
06 - 05 - 2014

To wielka radość dla wadowiczan.

Niech żyje nasz wspaniały Arcy-Pasterz, najbliższy współpracownik świętego Jana Pawła II.


ale to także dramat dla wadowickich ćpunów i lewaków, którzy staczają się coraz niżej.

Postkomuniści nie mogą zboleć pięknego rynku, dostają czerwonej wściekłości widząc sukces nowego muzeum papieskiego, ogarnia ich lęk przed prawdą.

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
06 - 05 - 2014
... Milenka komentuje +15
Szkoda że tak długo.

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
06 - 05 - 2014
Artykuł archiwalny. Komentarze zostały zablokowane

busy
 

}} Sonda na czasie

Lato w Wadowicach...
 

}} Polecamy oferty

 

Depilacja laserowa w Magia Spa – NOWY SEZON

Depilacja laserowa to absolutny hit ostatnich lat w dziedzinie kosmetyki. Spektakularne efekty jakie można osiągnąć przyciągają do sal...

 

Ostatnie dni wyprzedaży obuwia w Sklepie Fabrycznym Domeno

Zapraszamy na wyprzedaż kolekcji wiosna- lato 2014. Ostatnie dni wyprzedaży w sklepie przyfabrycznym Domeno w Kalwarii Zebrzydowskiej. W o...

 

Laserowe zamykanie naczynek: Hit czy kit?

Kłopotliwa cera naczynkowa, otwierające się naczynka a także nieustannie występujące rumieńce to problem wielu osób. Zwalczając go...

 

Bezpłatny wstęp na Mistrzostwa Polski w noszeniu żon

16 sierpnia w Inwałdzie obok Parku Miniatur Świat Marzeń odbędą się I Mistrzostwa Polski w Noszeniu Żon. Wydarzenie niecodzienne i o...

}} Filmy

Sprawdź nas:
Oferty domów w Wadowicach
duży wybór, najnowsze propozycje, atrakcyjne lokalizacje

}} Komentarze

Piłkarska środa. Spotkanie Iskry odwołane
Iskra wygrala z Libiazem 1:0
Czas na zmiany! Wadowice24.pl przeprowadzają się do Gravelines
Nie zniknie - żebyś wiedział - to dla takich jak ty zeby nie klikali jak powaleni po 30 razy tego samego komentarza tylko dlatego że jego opcja polityczna twierdzi inaczej.
Drobniak show. Skawa grała pięknie, ale ...
Sensacja Cracovia tylko remisuje z Halniakiem niewiarygodne ale cuda sie zdarzaja,Jutrzenka 2-0 Karpaty,Swit 0-1 Niwa,Garbarz 0-1 Proszowianka,.wie ktos jak Iskra-Libiaz?
Kolejny wypadek busa. Trzy osoby ranne zabrano do szpitala
Wyrazy współczucia.
Kolejny wypadek busa. Trzy osoby ranne zabrano do szpitala
jaki portal taki redaktor....
Ale twardziel! Piotrek z medalem Mistrzostw Polski
Szczere gratulacje !
Ale twardziel! Piotrek z medalem Mistrzostw Polski
Żeby się w błocie paplac .... Tys mi sport , toc na wsi to się świnie w błocie taplaja. W szachy by se pograł jakby mądry był