Uwaga! To jest wersja archiwalna serwisu!

Aktualne wiadomości znajdziesz tutaj: www.wadowice24.pl

wadowice 24.pl

Rozmiar tekstu
  • Powiększ czcionkę
  • Przywróć standardową
  • Pomniejsz czcionkę

Tutaj czuje się obecność świętego

Email Drukuj
Ludzie przychodzą, by podziękować za kanonizację, ale także za wstawiennictwo świętego Jana Pawła II. To jedyna obecnie taka kaplica na świecie. W bazylice Ofiarowania NMP jest miejsce, gdzie jak mówią wierni obecność papieża jest odczuwalna.


Highslide JS Highslide JS Highslide JS Highslide JS Highslide JS
Gdy w 2005 roku powstała była niejednokrotnie obiektem drwin i głupiej nienawiści tych mieszkańców Wadowic, którzy ze względu na swoje antyklerykalne uprzedzenia niekoniecznie dobrze życzą Kościołowi. Pojawiły się też głosy, że... „może za wcześnie”, „po co wychylać się przed szereg”, bo przecież papież "nie jest jeszcze świętym".

Ksiądz infułat Jakub Gil, który w tamtym czasie kierował wadowicką parafią, nie przejmował się durnymi komentarzami. Przewidział, że takie miejsce potrzebne jest nie tylko miastu, ale i pielgrzymom, którzy przyjeżdżają do Wadowic i potrzebują duchowej łączności z papieżem, który już odszedł.

Tak powstała w bazylice kaplica Jana Pawła II, najpierw Sługi Bożego, potem Błogosławionego, a teraz kaplica świętego. W dniu kanonizacji parafia umieściła w kaplicy Księgę Pamiątkowa, do której wierni mogą wpisać swoje podziękowania i intencje. Księga wypełnia się świadectwami ludzi z całego świata, w różnych językach. Tak powstaje niecodzienny zapis duchowości.
W tym miejscu czuję spokój i dobro, po prostu Jego obecność. Ludzie są uśmiechnięci. Przyszłam podziękować Janowi Pawłowi II za osobiste łaski. Wierzę, że jest moim pośrednikiem do Boga. Myślę, że ktoś miał bardzo dobry pomysł, by zrobić taką kaplicę. Pewnie z czasem powstanie ich więcej na całym świecie, może będą też świątynie, ale kaplica w Wadowicach pozostanie wyjątkowa - mówi nam Izabela Nowacka.
Kaplica Jana Pawła II znajduje się w bazylice Ofiarowania NMP od strony południowo-zachodniej. Złożone są w niej relikwie papieża, które parafia otrzymała od kardynała Stanisława Dziwisza. Relikwiarz zawiera kroplę jego krwi.

Wystrój kaplicy stanowią elementy papieskiego ołtarza wzniesionego przed bazyliką z okazji spotkania Benedykta XVI z wiernymi w Wadowicach 27 maja 2006 roku, podczas papieskiej pielgrzymki Śladami Wielkiego Poprzednika. Kaplicy symbolicznie strzegą postacie strażników w barwnych mundurach Gwardii Szwajcarskiej.

(mp)
NAPISZ DO NAS: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

Komentarze (7)add
Redakcja serwisu Wadowice24.pl nie odpowiada za komentarze zamieszczone pod artykułami i nie utożsamia się z ich treścią. Jednocześnie podkreślamy, iż nie jest to miejsce dla poniżania mieszkańców, wierzących, w tym katolików i innych, oraz sączenia jadu przez osoby nienawidzące Wadowic i wszystkiego, co jest z naszym miastem związane. Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób.
... kałakolczik komentuje +2
Mój Drogi Irianie - jeśli Ty masz naprawdę pilną potrzebę " spowiedzi " i masz jakieś poważne grzeszki na sumieniu to może raczej najpierw udaj się z tym do prokuratury. Nie znam ja Ciebie i przecież o nic nie posądzam. Znam księży i nawet jednego biskupa, którzy zgrzeszyli i proponując dobrowolne poddanie się karze mogli mieć nadzieję na uzyskanie niższej kary. W kilku przypadkach z niedalekiej przeszłości tak zapewne było. Tego biskupa, który po pijaku rozwalił auto to po " spowiedzi " u prokuratora i po skazaniu przez Wysoki Sąd kościół skierował ponoć [ raczej na pewno ] , czekam na dementi, jeśli kłamałbym - na wczasy do dalekiego zagranicznego klasztoru. Na wczasy chyba jednak medytacyjne. No , ale takiej dalszej i głębszej wiedzy to ja już nie posiadam. Zreasumujmy to co napisaliśmy; nie, nie - na tym zakończę. Pozdrawiam i dziękuję za wysłuchanie pogadanki.

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
29 - 04 - 2014
... irian komentuje +4
w tym kosciele,w tej kaplicy powinien byc kofecjonal,zeby można było sie księdzu w tym miescie zwierzyc ze swoich blędow,bez skrępowania,że ktos słyszy spowiadającego się,ale tam jest okropna drewniana figura Ojca świętego zagracająca przestrzeń,a w kościele nie ma niekrępującego miejsca na rozmowę ze spowiednikiem,bo wszędzie konfesjonały nie gwarantują możliwości szczerego kontaktu z księdzem. A przyjechalem z ta myslą,ze w tym mieście dostapię godnie łaski sakramentu pokuty.

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
28 - 04 - 2014
... rodzina z krakowa komentuje +1
Wadowice - dziekujemy za cudowne przeżycie :))

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
28 - 04 - 2014
... katolik komentuje +9
O tak, szczególne miejsce i Bogu niech będą dzięki, że go mamy - w niedzielę wieczorem, w dniu kanonizacji tak bardzo chciałem pomodlić się w kaplicy, przyjechała moja rodzina (ponad 100 km) a kościół był ZAMKNIĘTY. Pytam DLACZEGO?

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
28 - 04 - 2014
... Ewelai komentuje +8
Bardzo proszę: ateistów, przeciwników Kościoła, " palikotowców", wszystkich, którym " wiecznie się coś nie podoba" o szacunek... po prostu do drugiego człowieka. Wyraźcie go najprościej: nie umieszczajcie swoich komentarzy.

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
28 - 04 - 2014
... Ateusz komentuje +5
@kałakolczik

Boga przecież nie ma.

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
28 - 04 - 2014
... kałakolczik komentuje +9
To są takie małe i ziemskie sprawy. Takie praktyki i kulty już były w przeszłości i to co się dzieje obecnie nie jest w zasadzie niczym nowym. Pamiętajcie ażeby nie przekraczać granic zdrowego rozsądku i nie ukierunkowywać się być może nawet ku błazenadzie. Pan Bóg tego nie znosi i niejednego bałwochwalcę może surowo wychłostać. Wychłostany nawet może nie wiedzieć kiedy to się stanie i za co ta kara. Powtarzam - zdrowy rozsądek nade wszystko. Jeśli da się na tym zarobić jakiegoś grosiwa to ja wiem , że ludziska zarobkiem nie pogardzą. Pamiętajcie zatem i umiarkowanie kultywujcie. Nie przekraczajcie granic zdrowego rozsądku. Pan Bóg wszystko widzi. Dziękuję za wysłuchanie pogadanki.

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
28 - 04 - 2014
Artykuł archiwalny. Komentarze zostały zablokowane

busy
 

}} Sonda na czasie

Lato w Wadowicach...
 

}} Polecamy oferty

 

Depilacja laserowa w Magia Spa – NOWY SEZON

Depilacja laserowa to absolutny hit ostatnich lat w dziedzinie kosmetyki. Spektakularne efekty jakie można osiągnąć przyciągają do sal...

 

Ostatnie dni wyprzedaży obuwia w Sklepie Fabrycznym Domeno

Zapraszamy na wyprzedaż kolekcji wiosna- lato 2014. Ostatnie dni wyprzedaży w sklepie przyfabrycznym Domeno w Kalwarii Zebrzydowskiej. W o...

 

Laserowe zamykanie naczynek: Hit czy kit?

Kłopotliwa cera naczynkowa, otwierające się naczynka a także nieustannie występujące rumieńce to problem wielu osób. Zwalczając go...

 

Bezpłatny wstęp na Mistrzostwa Polski w noszeniu żon

16 sierpnia w Inwałdzie obok Parku Miniatur Świat Marzeń odbędą się I Mistrzostwa Polski w Noszeniu Żon. Wydarzenie niecodzienne i o...

}} Filmy

Sprawdź nas:
Oferty domów w Wadowicach
duży wybór, najnowsze propozycje, atrakcyjne lokalizacje

}} Komentarze

Piłkarska środa. Spotkanie Iskry odwołane
Iskra wygrala z Libiazem 1:0
Czas na zmiany! Wadowice24.pl przeprowadzają się do Gravelines
Nie zniknie - żebyś wiedział - to dla takich jak ty zeby nie klikali jak powaleni po 30 razy tego samego komentarza tylko dlatego że jego opcja polityczna twierdzi inaczej.
Drobniak show. Skawa grała pięknie, ale ...
Sensacja Cracovia tylko remisuje z Halniakiem niewiarygodne ale cuda sie zdarzaja,Jutrzenka 2-0 Karpaty,Swit 0-1 Niwa,Garbarz 0-1 Proszowianka,.wie ktos jak Iskra-Libiaz?
Kolejny wypadek busa. Trzy osoby ranne zabrano do szpitala
Wyrazy współczucia.
Kolejny wypadek busa. Trzy osoby ranne zabrano do szpitala
jaki portal taki redaktor....
Ale twardziel! Piotrek z medalem Mistrzostw Polski
Szczere gratulacje !
Ale twardziel! Piotrek z medalem Mistrzostw Polski
Żeby się w błocie paplac .... Tys mi sport , toc na wsi to się świnie w błocie taplaja. W szachy by se pograł jakby mądry był