cd690c9371e5d20cf6b9f572617783c3.html Patron Wadowic, święty Jan Paweł II!

Uwaga! To jest wersja archiwalna serwisu!

Aktualne wiadomości znajdziesz tutaj: www.wadowice24.pl

wadowice 24.pl

Rozmiar tekstu
  • Powiększ czcionkę
  • Przywróć standardową
  • Pomniejsz czcionkę

Patron Wadowic, święty Jan Paweł II!

Email Drukuj
Wadowiczanie z wielką radością przyjęli nowinę o kanonizacji ich rodaka papieża Jana Pawła II. Z chwilą, gdy papież Franciszek wygłaszał formułę kanonizacyjną na placu Świętego Piotra, w Wadowicach na rynku wiwatował kilkutysięczny tłum. W Watykanie Wadowice też są obecne.Highslide JS Highslide JS Highslide JS Highslide JS Highslide JS
Highslide JS Highslide JS Highslide JS Highslide JS Highslide JS
To niezwykła niedziela. W wielu polskich miastach, ludzie zbierają się przed telebimami, telewizorami, by uczestniczyć w wydarzeniu, na które czekano od śmierci Jana Pawła II. W Wadowicach kilka tysięcy wiernych, w tym pielgrzymów z różnych stron Polski, wypełniło w niedzielny poranek główny plac miasta.

To tutaj czekano na tę uroczystą chwilę kiedy papież Franciszek na placu świętego Piotra w Watykanie w towarzystwie poprzedniego papieża Benedykta XVI wygłosił formułę kanonizacyjną. Nigdy w dziejach Kościoła katolickiego nie zdarzyło się tak, by dwóch żyjących papieży wynosiło do chwały ołtarza dwóch swoich poprzedników.

Papież Polak, pochodzący z Wadowic Jan Paweł II i papież Jan XXIII zostali świętymi.
Wygłoszenie formuły kanonizacyjnej przez Franciszka było kulminacyjnym punktem niedzielnej mszy (27.04). Po trzykrotnym przedstawieniu Franciszkowi prośby o wpisanie obu papieży w poczet świętych ogłosił on uroczyście:
Na chwałę Trójcy Przenajświętszej, dla wywyższenia katolickiej wiary i wzrostu chrześcijańskiego życia, na mocy władzy naszego Pana Jezusa Chrystusa, świętych Apostołów Piotra i Pawła, a także Naszej, po uprzednim dojrzałym namyśle, po licznych prośbach o pomoc Bożą i po wysłuchaniu opinii naszych Braci w biskupstwie orzekamy i ogłaszamy świętymi błogosławionych Jana XXIII i Jana Pawła II i wpisujemy ich w poczet świętych i polecamy, aby w całym Kościele byli oni czczeni z oddaniem pośród świętych. W Imię Ojca i Syna i Ducha Świętego
Słowa te były słyszalne mocno w Wadowicach, gdzie na rynku tłum ludzi od rana oczekiwał na tę chwilę.
Jesteśmy tutaj, bo tu w tym mieście wszystko się zaczęło. Przyjechaliśmy z Bydgoszczy i czujemy, że dzieje się tutaj dziś coś wielkiego - mówili nam Halina i Jakub Frąckowiak.

Highslide JS Highslide JS Highslide JS Highslide JS Highslide JS
Highslide JS Highslide JS Highslide JS Highslide JS Highslide JS
Highslide JS Highslide JS Highslide JS Highslide JS Highslide JS
Po wygłoszeniu formuły kanonizacyjnej przez papieża Franciszka przy ołtarzu na placu św. Piotra umieszczono relikwie nowych świętych. Relikwiarze przyniosła Kostarykanka Floribeth Mora Diaz, cudownie uzdrowiona za wstawiennictwem Jana Pawła II.

W Wadowicach rynek wypełniły okrzyki wiwatujących ludzi, którzy jednocześnie machali w górę biało-żółtymi chorągiewkami. Towarzyszył temu śpiew chóru i muzyka orkiestr strażackich z Choczni i Kleczy Dolnej, którzy zagrali Barkę. W niebo pofrunęły żółte balony.
Każdy, kto tutaj się znajduje czuje, że wydarzyło się coś szczególnego- mówił nam Jakub Małysiak, który uczestniczy w uroczystościach na rynku.
Highslide JSW Watykanie jest grupa 500 pielgrzymów z Wadowic z burmistrz Ewą Filipiak na czele. Udało im się w niedzielę dostać na plac św. Piotra. Zabrali ze sobą wielki transparent, który rozwiesili obok kolumnady placu. Na nim jest napis: Wadowice.

Zdaniem burmistrz Wadowic atmofsera na placu święto Piotra była podczas kanonizacji wspaniała i radosna.
Jesteśmy szczęśliwi, że udało nam się tutaj dotrzeć. W Rzymie jest bardzo wielu Polaków, a wadowiczanie traktowani są przez Włochów szczególnie sympatycznie. Sama uroczystość była wielkim  duchowym przeżyciem. Czekaliśmy na tę chwilę,  na Świętego Jana Pawła II,  dziewięć lat. Jednym z dodatkowych,  ważnych momentów było pozdrowienie papieża Franciszka dla naszej grupy - mówiła nam w rozmowie telefonicznej Ewa Filipiak.
Rodzinne miasto nowego świętego w sposób symboliczny jest dziś w dwóch miejscach świata. W Rzymie i w Wadowicach, gdzie przecież wszystko się zaczęło i gdzie Jan Paweł II czuwa... jako patron.

Po zakończonej uroczystości kanonizacji zebrani na wadowickim rynku mieli okazję wysłuchać koncertu połączonych orkiestr strażackich z Choczni i Kleczy Dolnej. Razem ze strażakimi wystąpili soliści Natalia Zabrzeska i Mieszczysław Błaszczyk. Orkiestrą dyrygował mjr Stanisław Strączek. Orkiestrom towarzyszył chór parafialny. 

Po nich na scenie ze swoim koncertem prezentowali się uczniowie Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia im. Jana Pawła II. Ostatnim punktem obchodów kanonizacji byl wieczorny koncert na rynku, na którym wystąpił grupa Raz Dwa Trzy.

W niedzielę (27.04) wierni wpisywali się do księgi pamiątkowej wystawionej w kaplicy świętoego Jana Pawła II w bazylice Ofiarowania NMP. To pierwsza kaplica na świecie, która ma takiego patrona. Pielgrzymi wpisywali do księgi swoje intencje.

Jednocześnie bardzo wiele osób przyjezdnych skorzystało też w możliwości zwiedzenia muzeum papieskiego, które w tym dniu było otwarte. W dniu kanonizacji Jana Pawła II i Jana XXIII wystawa powiększyła się o niezwykły eksponat. Jest nim różaniec darowany przez Ojca Świętego Jana XXIII ówczesnemu biskupowi Karolowi Wojtyle.

Highslide JS Highslide JS Highslide JS Highslide JS Highslide JS
Highslide JS Highslide JS Highslide JS Highslide JS Highslide JS


}} Wadowice na żywo (Webcamera.pl)
O kanonizacji powiedzieli:

Grażyna Szleszyńska, Łazy – województwo śląskie:
Highslide JS
Musimy tutaj być, na beatyfikacji też byliśmy z mężem w Wadowicach. Nie mieliśmy niestety możliwości jechać do Watykanu, bo nie wszyscy mogą sobie pozwolić, ale tutaj być to jest naprawdę wielkie szczęście i przeżycie. Ja nie mogę w tej chwili opisać tego wydarzenia słowem, aczkolwiek przygotowywaliśmy się do tego kilka lat, ale samo to wydarzenie jest tak niesamowite, że ciężko o tym powiedzieć. Mamy po prostu Papieża Świętego. W momencie, kiedy na telebimie był pokazany ten moment, to łzy leciały same.
Wioletta Śliwka, Gdańsk: Highslide JS
Jestem z Gdańska, ale do Wadowic przyjechałam z Czech razem z koleżanką. Od pięciu dni podróżujemy na rowerach i wczoraj przekroczyliśmy granicę. Jestem w Wadowicach nie pierwszy raz, byłam już nawet w nowym Domu Papieża. Przyjechałyśmy tu dzisiaj, bo jest to szczególne miejsce. I dlatego chciałyśmy przeżyć razem z rodakami to niezwykłe wydarzenie. Jest to ważny dzień dla nas. Odkąd pamiętam, Papież zawsze był dla mnie Świętym, jeszcze za życia. Mam nadzieję, że przyszłe pokolenia, tak samo jak my, będą go naśladować i będą o nim pamiętać.
Przemysław Ulman, Michał Klęczek, rowerzyści z Myślenic: Highslide JS
Na rowerach jeździmy już od czterech lat, zawsze na nich docieramy na wszystkie ważne wydarzenia w okolicy. Jan Paweł II inspirował nas do tego, abyśmy spędzali wolny czas uprawiając sport. Chcieliśmy gdzieś być w trasie, chcieliśmy połączyć przyjemne z pożytecznym, a że do Rzymu nie zdążyliśmy już jechać (śmiech), to zdecydowaliśmy się przyjechać do Wadowic. Na pewno jest to wielkie wydarzenie, na które długo się czekało, z utęsknieniem. Ten dzień jest dla nas radością, uwieńczeniem wszystkiego, na co rzeczywiście czekaliśmy i czuliśmy już przed Kanonizacją, że Jan Paweł II jest Świętym, teraz mamy kanoniczne potwierdzenie, już takie oficjalne.


Tomasz Mamcarczyk, Marcin Płaszczyca


NAPISZ DO NAS: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

Komentarze (29)add
Redakcja serwisu Wadowice24.pl nie odpowiada za komentarze zamieszczone pod artykułami i nie utożsamia się z ich treścią. Jednocześnie podkreślamy, iż nie jest to miejsce dla poniżania mieszkańców, wierzących, w tym katolików i innych, oraz sączenia jadu przez osoby nienawidzące Wadowic i wszystkiego, co jest z naszym miastem związane. Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób.
... NO MOHER komentuje +6
cytuję tu kogoś tam komentarz.....:) "Największe brawa należą się dla dyrektora Wadowickiego Centrum Kultury który jak gdyby nigdy nic 26-04-2014 zorganizował dyskotekę nocną. W rynku czuwanie i atmosfera skupienia a wkoło WCK i Teatralnej jedna wielka dzicz pod wpływem %,,, Brawo Panie Dyrektorze !"
///i tak trzymaj dyrektorze !!! tu mieszkają też normalni ludzie, nie tylko moherowe berety!
////nie chodzę do kościoła i uważam że jestem dobrym człowiekiem////
może nareszcie dotrze do niektórych że w Wadowicach żyją i płacą niemałe podatki ludzie nie związani z Kościołem, i też jakieś świeckie rozrywki im się należą

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
28 - 04 - 2014
... Marek_W komentuje +4
Polacy za życia papieża kochali go, ale też nie słuchali, ciekawe, czy teraz po kanonizacji to się zmieni?

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
28 - 04 - 2014


Jestem wdzięczny wadowickiej delegacji mieszkańców Wadowic, którzy pojechali do Rzymu.

To był wielki historyczny dzień.

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
28 - 04 - 2014
... PCC komentuje +5
do zyx ilu było tych psełdo komuszków ale byli ludźmi uczciwymi z honorem chodzili do kościoła przyjmowali księdza jak był na stanowisku to musiał być w zasranej pzpr ilu tych komuszków pomogło innym więc nie pisz bredni boś głupi jak but na lewej nodze albo jeszcze gorzej tam ci napisali jak spojrzysz panu po śmierci w oczy jak żeś taki mściwy

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
28 - 04 - 2014
... do ZYX komentuje +3
komuch aparatczyk ma kase ustawiony w tamtym systemie gosc po plecach ruskich dopchany na wyzszy szczebel i teraz tacy ludzie w duzej mierze sa na wysokich stanowiskach panstwowych jest duzo takich w calym kraju.

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
28 - 04 - 2014
... Jachol23 komentuje +9
Ten facetuszka o wyjątkowej "arabskiej" cud urodzie dalej będzie robił w Wadowicach za eksponat przypominający zamach na JP II? W muzeum jest pistolet z którego strzelał Ali Agca, jeśli potrzebny jeszcze jeden żywy eksponat przypominający tamte okropne, szczególnie dla Wadowiczan chwile, poszukajcie kogoś o mniej obleśnej gębie, on cały czas psuje obraz Wadowic mało ciekawym wizerunkiem i co gorsze mową nieuka i głupa!!!!!!!!

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
28 - 04 - 2014
... ZYX komentuje +1
komuch = gnida + kanalia

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
28 - 04 - 2014
... komuszek komentuje +8
ZYX A ILE W TOBIE JADU JAK ŻEŚ TAKI POBOŻNY JA NA NICH NIE NARZEKAM I JAK TY PANU SPOJRZYSZ W OCZY TYŚ TO DOPIERO SZATAN POD PRZYKRYCIEM

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
28 - 04 - 2014
... ZYX komentuje +3
Widać, że wadowickie komuszki za namową diabła jak zwykle plują z nienawiści na każde dobro. Słuchajcie mnie komuszki, jesteście zerami i pospolitymi gnidami !

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
28 - 04 - 2014
... bezprzebaczenia komentuje +9
NIGDY
nie powtórzy się podobna historia, aby odbyła się kanonizacja 2 papieży
( w tym jednego Polaka)
w obecności 2 żyjących papieży.
To wyjątkowe wydarzenie w rodzinnym mieście JPII -WADOWICACH- to była zaledwie tylko symboliczna oprawa.
Decydenci, którzy swoją egzystencję polityczną zawdzięczają temu Człowiekowi w ostatnim akordzie jego chwały uświetnieniem tego wydarzenia wydali sobie samym świadectwo.
Zaproponowali swemu ludowi:

26/27 kwietnia, sobota/niedziela
21.00 - Apel Jasnogórski - Droga Światła na Placu Jana Pawła II
22.00 - 24.00 - Czuwanie młodzieży - Plac Jana Pawła II (w razie niepogody w Bazylice)
24.00 - Msza św. koncelebrowana z udziałem kapłanów z dekanatów Wadowice północ i południe
1:00 - 5:30 - Czuwanie modlitewne w Bazylice - Adoracja Najświętszego Sakramentu

27 kwietnia, niedziela:
Wadowice, Plac Jana Pawła II
9.00 - Msza św.
10. 00 - transmisja telewizyjna Mszy św. kanonizacyjnej z Placu Św. Piotra w Rzymie
12.00 - koncert połączonych orkiestr dętych OSP z Choczni i z Kleczy wraz z solistami i chórem pod dyrekcją płk dr Stanisława Strączka ( ile trwał??????????????????)
14.00 - koncert orkiestry kameralnej Państwowej Szkoły Muzycznej I i II st. im. Jana Pawła II w Wadowicach
19.00 - koncert: Raz Dwa Trzy Symfonicznie
9.0 - 15.00 - pokaz filatelistyczny z okazji kanonizacji Papieża Jana Pawła II

No comments.

Do zobaczenia jesienią przy urnach wyborczych


Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
28 - 04 - 2014
... lala komentuje +7
@ObserwatorW jeśli ktoś nie ma ochoty na nocne modlitwy lub jest niewierzący to chyba ma prawo spędzić sobotnią noc na zabawie? poza tym na takie imprezy chodzą chyba dorośli ludzie więc chyba powinni wiedzieć jak się zachowywać. widać czasy w których uczestniczyłeś w takich zabawach już dawno minęły i jedyne co Ci pozostało to zgryzota.

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
28 - 04 - 2014
... wea komentuje +2
za zasmiecanie srodowiska balonami powinien byc mandacik.

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
27 - 04 - 2014
... ObserwatorW komentuje +17
Największe brawa należą się dla dyrektora Wadowickiego Centrum Kultury który jak gdyby nigdy nic 26-04-2014 zorganizował dyskotekę nocną. W rynku czuwanie i atmosfera skupienia a wkoło WCK i Teatralnej jedna wielka dzicz pod wpływem %,,, Brawo Panie Dyrektorze !

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
27 - 04 - 2014
... riko komentuje +0
@ kołakoczik
Czemu już tak pięknie nie dziękujesz za wysłuchanie pogadanki?

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
27 - 04 - 2014
... terapeuta komentuje +8
To logicznie nie może być prawda. Wszystko źle w Wadowicach. To dopiero SKANDAL.

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
27 - 04 - 2014
... wierny komentuje +29
W dniu gdy Jan Paweł II został ogłoszony świętym kościół został zamknięty już o godz 19.15. To skandal !!!! W tym czasie księża oglądali koncert grupy raz,dwa,trzy. Gratulacje dla ks. Jaśkowca za wzorowe prowadzenie parafii. SKANDAL !!! Otwórzcie drzwi Chrystusowi-- ale nie w Wadowicach w dniu kanonizacji Skandal, skandal,skandal !!!!!!!!

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
27 - 04 - 2014
... Olek wad komentuje +7
@ Olga Jarosz
Jak chcesz zobaczyć na prawdę dobre zdjęcia to polecam ci odwiedzić grupę Obiektywne Wadowice na faceboku oraz stronę "lewaków". Oni niestety albo i stety właśnie wiodą w tej dziedzinie prym.

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
27 - 04 - 2014
... Olga Jarosz komentuje +2
Piękne zdjęcia.:) Niektóre są naprawdę niesamowite.

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
27 - 04 - 2014
... Obserwator84 komentuje +8
Za Mało zdj Pocztów Sztandarowych Które niesamowicie wyglądały dzięki takiej liczebności.

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
27 - 04 - 2014
... Elemele komentuje +3
Widzę że,Tadzio Sz.asystuje pani "Filipince" i często uczęszcza w różnych nabożeństwach przy naszej "świcie kościelnej".Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
27 - 04 - 2014
... bryndzaa komentuje +5
chleba i igrzysk albo festynu i lud zadowolony
tv, balony w kształcie parówy i lud zadowolony

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
27 - 04 - 2014
... Jankes Socjalista komentuje +17
No cóż, było minęło. Teraz to początek końca obecnego wadowskiego pijaru. Wymyślcie cos nowego, ale do tego to miasto potrzebuje nowych ludzi nowego myslenia. Zatem witajcie Wadowice w nowej erze, byleby nie czarnej... dziurze :)

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
27 - 04 - 2014
... kałakolczik komentuje +5
Nie ma się z czego śmiać. Sprawy są poważne i przyszłość niektórych osób ja widzę nieciekawie. W pewnych określonych kręgach i niekoniecznie sklerykalizowanych może wystąpić jakaś niekontrolowana histeria. Chorobliwość na świętość papieża może przybrać postać jakiejś może nawet manii. Możemy mieć problem? - być może, być może.

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
27 - 04 - 2014
... Irka komentuje +9
Pozdrawiamy Wadowiczan w Rzymie!. Jesteście wspaniali.

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
27 - 04 - 2014
... monte komentuje +24
no to się zdecydujcie za czyje xD

a moim zdaniem ładniej by wyglądało, jakby pani burmistrz jako gospodarz była obecna na obchodach w Wadowicach

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
27 - 04 - 2014
... cyko komentuje +4
@ghod

Za twoje. Jak wrócą do Wadowic to idź do UM żeby ci oddali.

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
27 - 04 - 2014
... do ghod komentuje +8
na pewno nie za twoje, bo groszem nie śmierdzisz

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
27 - 04 - 2014
... ghod komentuje +24
"W Watykanie jest grupa 500 pielgrzymów z Wadowic z burmistrz Ewą Filipiak na czele." - a ja się pytam za czyje to pieniądze?

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
27 - 04 - 2014
... Victoria komentuje +17
Jestem na rynku. Pozdrawiam wszystkich. Jest wspaniale!

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
27 - 04 - 2014
Artykuł archiwalny. Komentarze zostały zablokowane

busy
 

}} Sonda na czasie

Lato w Wadowicach...
 

}} Polecamy oferty

 

Depilacja laserowa w Magia Spa – NOWY SEZON

Depilacja laserowa to absolutny hit ostatnich lat w dziedzinie kosmetyki. Spektakularne efekty jakie można osiągnąć przyciągają do sal...

 

Ostatnie dni wyprzedaży obuwia w Sklepie Fabrycznym Domeno

Zapraszamy na wyprzedaż kolekcji wiosna- lato 2014. Ostatnie dni wyprzedaży w sklepie przyfabrycznym Domeno w Kalwarii Zebrzydowskiej. W o...

 

Laserowe zamykanie naczynek: Hit czy kit?

Kłopotliwa cera naczynkowa, otwierające się naczynka a także nieustannie występujące rumieńce to problem wielu osób. Zwalczając go...

 

Bezpłatny wstęp na Mistrzostwa Polski w noszeniu żon

16 sierpnia w Inwałdzie obok Parku Miniatur Świat Marzeń odbędą się I Mistrzostwa Polski w Noszeniu Żon. Wydarzenie niecodzienne i o...

}} Filmy

Sprawdź nas:
Oferty domów w Wadowicach
duży wybór, najnowsze propozycje, atrakcyjne lokalizacje

}} Komentarze

Piłkarska środa. Spotkanie Iskry odwołane
Iskra wygrala z Libiazem 1:0
Czas na zmiany! Wadowice24.pl przeprowadzają się do Gravelines
Nie zniknie - żebyś wiedział - to dla takich jak ty zeby nie klikali jak powaleni po 30 razy tego samego komentarza tylko dlatego że jego opcja polityczna twierdzi inaczej.
Drobniak show. Skawa grała pięknie, ale ...
Sensacja Cracovia tylko remisuje z Halniakiem niewiarygodne ale cuda sie zdarzaja,Jutrzenka 2-0 Karpaty,Swit 0-1 Niwa,Garbarz 0-1 Proszowianka,.wie ktos jak Iskra-Libiaz?
Kolejny wypadek busa. Trzy osoby ranne zabrano do szpitala
Wyrazy współczucia.
Kolejny wypadek busa. Trzy osoby ranne zabrano do szpitala
jaki portal taki redaktor....
Ale twardziel! Piotrek z medalem Mistrzostw Polski
Szczere gratulacje !
Ale twardziel! Piotrek z medalem Mistrzostw Polski
Żeby się w błocie paplac .... Tys mi sport , toc na wsi to się świnie w błocie taplaja. W szachy by se pograł jakby mądry był