Uwaga! To jest wersja archiwalna serwisu!

Aktualne wiadomości znajdziesz tutaj: www.wadowice24.pl

wadowice 24.pl

Rozmiar tekstu
  • Powiększ czcionkę
  • Przywróć standardową
  • Pomniejsz czcionkę

Kanonizacja Jana Pawła II. Co się będzie działo w Wadowicach?

Email Drukuj
Za sześć tygodni nasz papież Jan Paweł II wraz z Janem XXIII zostanie wyniesiony na ołtarze. Wielu wadowiczan wybiera się do Watykanu, ale ci, którzy zostaną, mogą liczyć na wspólne przeżywanie tego wydarzenia religijnego w naszym mieście.Kanonizacja Jana Pawła II to przede wszystkim wydarzenie religijne, ważne dla katolików, ale także ważne dla wadowiczan, dla których Ojciec Święty pełnił rolę moralnego drogowskazu.

Ci, którzy spodziewają się fajerwerków w dniu jego kanonizacji 27 kwietnia mogą się zawieść. W Wadowicach nie planuje się pompatycznych obchodów tego wydarzenia. Raczej będzie skromnie, ale nie obędzie się też bez ciekawych wydarzeń.

Najważniejsze nastąpi już 9 kwietnia, kiedy to zostanie otwarte Muzeum Dom Rodzinny Ojca Świętego.
W środę (9.04) uroczystość otwarcia muzeum poprzedzi msza święta w Bazylice Ofiarowania Najświętszej Maryi Panny, a kulminacją będzie koncert na wadowickim rynku oratorium symfoniczne: „Szukam was”.

Oratorium „Szukam Was” (muzyka Bartosz Tomaszek do słów Michała Zabłockiego) wykonają czterej soliści z towarzyszeniem zespołu i sześćdziesięcioosobowej orkiestry symfonicznej pod batutą Tomasza Chmiela. Na całość składa się 11 utworów muzycznych opartych na testamencie Jana Pawła II, pomiędzy którymi aktor odczytuje jego fragmenty.

Tego dnia zaproszeni goście będą mogli do północy zwiedzać nową wystawę. Ostatnie wejście o 23.00.


Na samą kanonizację muzeum nie przygotowuje specjalnych projektów, bo „skupi się na pielgrzymach".  Muzeum liczy, że w kwietniu w Wadowicach ich nie zabraknie, a kulminacja przypadnie właśnie pod koniec kwietnia i w pierwszy weekend majowy.

Dla wiernych z Wadowic i pielgrzymów transmitowane będą uroczystości z Watykanu na specjalnych telebimach na rynku w dniu kanonizacji w niedzielę, 27 kwietnia. Organizacją spotkania zajmuje się miasto.  Po nich zostanie odprawiona na rynku msza dziękczynna za kanonizację. 

Z kolei do Watykanu wybiera się kilkuset mieszkańców i władze Wadowic z burmistrz Ewą Filipiak na czele. Po ich powrocie w niedzielę, 4 maja, planowane są specjalne uroczystości dziękczynne, w tym między innymi koncert. Trwa jeszcze ustalanie kalendarza imprez towarzyszących wydarzeniom związanych z kanonizacją.

(mp)
NAPISZ DO NAS: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

Komentarze (28)add
Redakcja serwisu Wadowice24.pl nie odpowiada za komentarze zamieszczone pod artykułami i nie utożsamia się z ich treścią. Jednocześnie podkreślamy, iż nie jest to miejsce dla poniżania mieszkańców, wierzących, w tym katolików i innych, oraz sączenia jadu przez osoby nienawidzące Wadowic i wszystkiego, co jest z naszym miastem związane. Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób.
... Krys komentuje +7
To że mieszkamy w mieście w którym urodził się JPII , powinno być podkreślone jakimiś uroczystościami i obecne władze miasta muszą być tym zainteresowane.

Choćby dla uszanowania pielgrzymów , którzy się do nas wybierają. Pielgrzymi właściwie potraktowani , z należnym szacunkiem , będą w przyszłości do nas przyjeżdżać.
A tak więcej osób jeździ do Kalwarii niż do Wadowic.

Wyjazd naszych notabli do Rzymu w dniu w którym powinno wiele się dziać w Wadowicach, świadczy o tym że władza nas olewa i własne uciechy wyżej ceni niż swoje obowiązki.

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
15 - 03 - 2014
... naliada komentuje +2
widze że ludzi bulwersuje to że nie bedzie wiele atrakcji 27 kwietnia ,ale pomyślcie czy OJCIEC ŚWIĘTY JAN PAWEŁ DRUGI chciałby takiej pompy ON był człowiekiem skromnym myśle że bardziej ucieszyłby się gdybyście nie oczerniali drugiego człowieka pochamowali te złości i w takim dniu skupili się na modlitwie i pojednaniu

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
15 - 03 - 2014
... Banialuka komentuje +2
JAK MAJĄ "WŁADZE " PRZYGOTOWAĆ COŚ NA RYNKU,GDYŻ OWĄ "KASĘ" MA ŚWITA UM I NIE TYLKO,NA WYJAZD DO WATYKANU !!!!!!!!!!!!

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
14 - 03 - 2014
... bywalec komentuje +4
Jeśli władza nie ma żadnego innego pomysłu na wykorzystanie walorów miasta to niech się lepiej "wizie" na kremówkach zapewniając wszystkim kawiarenkom czy restauracjom jakikolwiek obrót w sezonie...

To jednak, w kontekście kanonizacji nie ma żadnego znaczenia.

W mojej ocenie(podkreślam w mojej, nie ogółu wylewającego jad pod każdym postem dotyczącym miasta) Wadowice tego dnia powinny stać się "małym Rzymem" dla wszystkich tych, którzy z jakiegoś powodu nie będą mogli tam pojechać... Przygotowanie przed, czy po 27 kwietnia paru wystaw, koncertów, czy filmów o Janie Pawle II (by pokazać przyjezdnym, że jest to atrakcyjne miasto) to nie jest szczyt kreatywności... No ale, żeby zdać sobie z tego sprawę, trzeba wychylić nos poza oborę, o której często czytam i z którą kilka komentujących osób zdaje się mięć wiele wspólnego. Najprościej mówiąc - trzeba się upominać o to co nam się należy, a nie siedzieć cicho pod miotłą, a potem biadolić jak to w moim życiu jest źle! kto tu jest ciemnotą czy żenadą...

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
14 - 03 - 2014
... hermiona komentuje +2
@kołakolczik a kim albo czym Ty właściwie jesteś, że uważasz się za takiego wszechwiedzącego arbitra we wszystkich sprawach. A to jedno masz OCHOTĘ czytać, a drugie nie, do jednego masz się OCHOTĘ się odnieść a do drugiego nie... dziękuję Ci wszechwiedzący Przewodniku.

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
13 - 03 - 2014
... reksio komentuje +2
ciekawe czy pociąg Papieski się pojawi

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
13 - 03 - 2014
... do "do bywalec" komentuje +2
możesz kandydować tak, jak najbardziej ale do obory,
dopiero pisaliście niewdzieczni przyjezdni wadowiczanie (he he ),ze jada tylko na papiezu, to źle, teraz mało papieza tez źle, no nie dogodzi wam,
jednak małpa głodna to głupia małpa

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
13 - 03 - 2014
... demik komentuje +4
co praca bedzie bo kanonizacji w Wadwicach czy moze nowa fontanna za 1mln zł?? Moze cos innego ?? Jakas premia czy cos???

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
13 - 03 - 2014
... siema komentuje +6
Nic się nie będzie działo, bo przecież nie będzie śmietanki wadowickiej wraz ze swoimi rodzinami. Oni pojadą z nasze pieniądze na wycieczkę do Watykanu. Myślę, że pl owrocke zobaczymy na sesji mista sprawozdanie z tego wyjazdu, i oczywiście rachunki na każdego uczestnika
My tego dopilnujemy, a wręcz nakaże.y im aby się wyspowiadali z tego wyjazdu. Także widzicie jak szanuje nas mieszkańców ta niby władza, ich nie będzie to po co mają coś robić, dla kogo dla nas. Sami oceńcie tą władzę nad władzę.

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
13 - 03 - 2014
... pogrzebaczdopieca komentuje +5
a gdzie koncert obiecywany przed referendum?!

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
13 - 03 - 2014
... myszka komentuje +8
Jak można ignorować taki dzień??? Telebimy? Wielu turystów wybiera się wtedy do Wadowic (w znajomym motelu od 2 mies nie ma już miejsc na ten termin) i co ich tu spotka..transmisja na telebimie??? Co za wiocha! Wadowice, miasto Papieża-a totalna ignorancja tak ważnego wydarzenia! Wstyd i hańba!!!!!!!

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
13 - 03 - 2014
... do "do bywalec" komentuje +3
Mogę Cię zapewnić, że do mojego poziomu bardzo wiele Ci brakuje (czego dajesz wyraz swoim komentarzem) i rzeczywiście coraz poważniej zaczynam myśleć o kandydowaniu, bo kreatywności mi nie brakuje.
Takie wydarzenie jakim jest kanonizacja Rodaka, któremu cały świat zawdzięcza niejedno zasługuje na coś więcej, niż rozstawienie telebimów na rynku...

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
13 - 03 - 2014
... do bywalec komentuje +2
bywalcu z tego co piszesz to ty chyba bywasz w stajni z krówkami i świnkami, bo to twój poziom chyba jest,
wszystko krytykujecie, to wygraj wybory i rządź jak jesteś taki twórczy
prezentujesz górnolotną żenadę

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
13 - 03 - 2014
... bywalec komentuje +6
"Ci, którzy spodziewają się fajerwerków w dniu jego kanonizacji 27 kwietnia mogą się zawieść. W Wadowicach nie planuje się pompatycznych obchodów tego wydarzenia. (...) Dla wiernych z Wadowic i pielgrzymów transmitowane będą uroczystości z Watykanu na specjalnych telebimach na rynku w dniu kanonizacji w niedzielę, 27 kwietnia. Organizacją spotkania zajmuje się miasto. "

Szanowne Miasto - "trochę" wstyd!

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
12 - 03 - 2014
... baczek komentuje +7
ludzie z ratusza , jak wam nie wstyd , takie swieto w Wadowicach a w rynku pod nr. 22 stoi pozydowska kamienica bez własciciela , tak mysle bo nikt sie tym budynkiem nie interesuje , sciany obskurne sypią sie , ostatni raz były malowane ze 100lat temu , tynki sie sypia gzymsy odpadaja ,,, co na to miejscowa władza , skoro nie ma pana to tego to moze gmina by sie tym zajela , no ale oczywiscie w gminie jest takie powiedzenie ,,, tu mi wisi

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
12 - 03 - 2014
... kałakolczik komentuje +6
Zapoznałem się z tą informacją i dziękuję. Moje zainteresowanie tym tematem jest znikome i merytoryczna wartość dalszego mojego komentarza byłaby chyba nie na miejscu. Proszę o dalsze informacje z kraju i ze świata. Proszę o informacje o losach zaginionego samolotu, spraw związanych z Krymem, Ukrainą i Rosją. Jak będzie zapotrzebowanie to na te tematy wypowiem się. Na razie. Hej !!

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
12 - 03 - 2014
... czarownica komentuje +4
Szkoda jest wtedy jak teściowa wpadnie do studni, a nieszczęście jak ją wyciągną ./ myślę o kolejnych wyborach na burmistrza/

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
12 - 03 - 2014
... JP. komentuje +16
jak będę chciała pojechać z burmistrz do rzymu to rozumiem że za swoje. A Pani Burmistrz jedzie za swoje czy mi.in za moje?

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
12 - 03 - 2014
... Olna komentuje +5
cytuje: "....ważne dla katolików, ale także ważne dla wadowiczan,..." :D

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
12 - 03 - 2014
... WC komentuje +4
"..Taki mały, taki duży świętym może być
Taki ja , taki ty, świętym może być....
Skoro jest to przesłanie religijnej piosenki akceptowanej przez Kościół to nie przesadzałbym z tą euforią.
Ta kanonizacja to czysto polityczna sprawa ( nie ujmując znaczenia JPII jako wybitnego człowieka.)
Zresztą pojęcie "świętości" zostało w obecnych czasach mocno zdezauowane.
Podobnie jak i pojęcie "pan magister"

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
12 - 03 - 2014
... jezusmaria komentuje +21
Cieszę się, że Pani Burmistrz po tylu latach rządzenia zrozumiała, że pieniądze gminne to podatki ściągane z ludzi o różnych światopoglądach w tym niewierzących. Głównym organizatorem takich uroczystości powinien być kościół ale jak widać mało go to interesuje. Oni i tak swoje zarobią.
Jeśli chodzi o wyjazd Pani Burmistrz i jej dworu do Watykanu to mam nadzieję, że jadą tam na własny koszt.

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
12 - 03 - 2014
... p... komentuje +7
a ja uparcie twierdze, ze jeśli p. burmistrz nie rozpocznie natychmiast budowy ścieżek rowerowych nie zagłosuje na nią na 100% i nakłonię do tego swoich mniej i tych bardziej znajomych...

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
12 - 03 - 2014
... mix w komentuje +4
Szkoda to jest jak krowa wejdzie w buraki.
To i tak nie ma znaczenia. Ponarzekać to mogę na spieprzony rynek i "muzeum"...

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
12 - 03 - 2014
... brunetka komentuje +12
Tak skromnie,że aż zbyt skromnie.Mogliby się bardziej postarać.W końcu to jedno z najważniejszych wydarzeń ostatnich lat!

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
12 - 03 - 2014
... mieszkaniec50 komentuje +9
Piszesz, zaproszenie goście - czyli zwykły mieszkaniec Wadowic nie ma szans na wejście do muzeum w dniu otwarcia? Kto tworzy listy gości do muzeum? Jakie liczą się koneksje?

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
12 - 03 - 2014
... 22dd komentuje +17
Żenada żeby czegos lepszego nie zorganizować !!!!!!!znów turyści będą nam mieszkańcom utyskiwać no ale organizatorzy maja to gdzieś władza będzie w watykanie a co w Wadowicach to maja gdzieś

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
12 - 03 - 2014
... Do Tadka Kolasy komentuje +1
SZKODA - to jest w tedy,jak krowa do studni na...robi.

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
12 - 03 - 2014
... Tadek Kolasa komentuje +56
Skromnie? Powiedziałbym, że to nawet wcale. Rozłożenie telebimu na rynku i ołtarza 27 kwietnia to bardzo mało. Mamy 2014 rok i to co proponuje miasto jest zupełnie nieatrakcyjne. Prawda jest taka. Kraków ma koncerty, wystawy, my nie mamy nic. To co przygotowano, a raczej czego nie przygotowano, bardzo rozczarowuje. Moim zdaniem Wadowice tym razem przerosło wydarzenie jakim jest kanonizacja Wielkiego Rodaka. Nie chcę być złośliwy, powiem jedynie na koniec tak - SZKODA!.

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
12 - 03 - 2014
Artykuł archiwalny. Komentarze zostały zablokowane

busy
 

}} Sonda na czasie

Lato w Wadowicach...
 

}} Polecamy oferty

 

Depilacja laserowa w Magia Spa – NOWY SEZON

Depilacja laserowa to absolutny hit ostatnich lat w dziedzinie kosmetyki. Spektakularne efekty jakie można osiągnąć przyciągają do sal...

 

Ostatnie dni wyprzedaży obuwia w Sklepie Fabrycznym Domeno

Zapraszamy na wyprzedaż kolekcji wiosna- lato 2014. Ostatnie dni wyprzedaży w sklepie przyfabrycznym Domeno w Kalwarii Zebrzydowskiej. W o...

 

Laserowe zamykanie naczynek: Hit czy kit?

Kłopotliwa cera naczynkowa, otwierające się naczynka a także nieustannie występujące rumieńce to problem wielu osób. Zwalczając go...

 

Bezpłatny wstęp na Mistrzostwa Polski w noszeniu żon

16 sierpnia w Inwałdzie obok Parku Miniatur Świat Marzeń odbędą się I Mistrzostwa Polski w Noszeniu Żon. Wydarzenie niecodzienne i o...

}} Filmy

Sprawdź nas:
Oferty domów w Wadowicach
duży wybór, najnowsze propozycje, atrakcyjne lokalizacje

}} Komentarze

Piłkarska środa. Spotkanie Iskry odwołane
Iskra wygrala z Libiazem 1:0
Czas na zmiany! Wadowice24.pl przeprowadzają się do Gravelines
Nie zniknie - żebyś wiedział - to dla takich jak ty zeby nie klikali jak powaleni po 30 razy tego samego komentarza tylko dlatego że jego opcja polityczna twierdzi inaczej.
Drobniak show. Skawa grała pięknie, ale ...
Sensacja Cracovia tylko remisuje z Halniakiem niewiarygodne ale cuda sie zdarzaja,Jutrzenka 2-0 Karpaty,Swit 0-1 Niwa,Garbarz 0-1 Proszowianka,.wie ktos jak Iskra-Libiaz?
Kolejny wypadek busa. Trzy osoby ranne zabrano do szpitala
Wyrazy współczucia.
Kolejny wypadek busa. Trzy osoby ranne zabrano do szpitala
jaki portal taki redaktor....
Ale twardziel! Piotrek z medalem Mistrzostw Polski
Szczere gratulacje !
Ale twardziel! Piotrek z medalem Mistrzostw Polski
Żeby się w błocie paplac .... Tys mi sport , toc na wsi to się świnie w błocie taplaja. W szachy by se pograł jakby mądry był

0.52105093002319