6cc00f5f853ef2e4268f666bb6dbb060.html Nowy szef diecezji bielsko-żywieckiej pochodzi z Wadowic

Uwaga! To jest wersja archiwalna serwisu!

Aktualne wiadomości znajdziesz tutaj: www.wadowice24.pl

wadowice 24.pl

Rozmiar tekstu
  • Powiększ czcionkę
  • Przywróć standardową
  • Pomniejsz czcionkę

Nowy szef diecezji bielsko-żywieckiej pochodzi z Wadowic

Email Drukuj
Diecezja bielsko-żywiecka obejmująca w naszym powiecie m.in. Andrychów i Wieprz będzie mieć nowego przedstawiciela. Po tym jak na emeryturę przeszedł biskup Tadeusz Rakoczy papież Franciszek mianował ks. prałata Romana Pindla. Jego korzenie sięgają także Wadowic.


Ojciec Święty Franciszek w sobotę (16.11) przyjął rezygnację biskupa Tadeusza Rakoczego. Jednocześnie powołał na biskupa diecezji bielsko-żywieckiej księdza i rektora jednocześnie Romana Pindla.

Ksiądz prałat Roman Pindel urodził się w Oświęcimiu, chociaż jak udało nam się ustalić jego korzenie sięgają Wadowic. Uczęszczał do Liceum Ogólnokształcącego w Andrychowie. Po maturze wstąpił do krakowskiego seminarium duchownego. 22 maja 1983 roku przyjął święcenia kapłańskie w katedrze wawelskiej. Po trzech latach pracy w charakterze wikariusza został skierowany na studia specjalistyczne w Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie.

W 1990 roku uzyskał doktorat. Habilitował się w roku 2001. Natomiast  tytuł profesora otrzymał w roku 2005 w oparciu o dorobek i pracę „Magia czy Ewangelia. Konfrontacja głosicieli Ewangelii ze światem magicznym w ujęciu Dziejów Apostolskich”.

Ks. prof. dr hab. Roman Pindel kieruje Katedrą Hermeneutyki Biblijnej i Judaistyki na Uniwersytecie Papieskim Jana Pawła II w Krakowie. Jest autorem 20 książek i ponad 70 artykułów naukowych z zakresu biblistyki oraz licznych publikacji popularnonaukowych, a także różnych sesji formacyjnych. W latach 2004-2011 pełnił funkcję ojca duchownego, a od 2011 r. – rektora Wyższego Seminarium Duchownego w Krakowie. Rok temu został wybrany przewodniczącym Konferencji Rektorów Seminariów Duchownych diecezjalnych i zakonnych w Polsce.
Nasz nowy biskup jest osobą bardzo dobrze wykształconą, a przy tym świetnie potrafi tę wiedzę przekazywać zarówno jako wykładowca, jak i podczas parafialnych rekolekcji - o czym mogłem się przekonać, gdy przyjmował takie zaproszenia do mojej poprzedniej parafii - powiedział ks. kan. Jan Figura, proboszcz parafii św. Stanisława w Andrychowie i seminaryjny rocznikowy kolega ks. prof. Romana Pindla, dla bielskiego Gościa Niedzielnego.
(kp)
Źródło: episkopat.pl, bielsko.gosc.pl

NAPISZ DO NAS: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

Komentarze (12)add
Redakcja serwisu Wadowice24.pl nie odpowiada za komentarze zamieszczone pod artykułami i nie utożsamia się z ich treścią. Jednocześnie podkreślamy, iż nie jest to miejsce dla poniżania mieszkańców, wierzących, w tym katolików i innych, oraz sączenia jadu przez osoby nienawidzące Wadowic i wszystkiego, co jest z naszym miastem związane. Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób.
... annn komentuje +7
Chciałam zapytać Redaktorów dlaczego usunęli mój wczorajszy komentarz nt. nieprofesjonalnego zredagowania niniejszego artykułu (błędów składniowych i językowych). Jeśli już cenzurujecie słuszne opinie na temat Waszej pracy, to może byście chociaż tekst poprawili. Chyba, że nie umiecie? Od ludzi, którzy redagują teksty publiczne mamy chyba prawo wymagać poprawności. Gratuluję samopoczucia i poziomu portalu. Mimo odczuwanego niesmaku, pozdrawiam Redakcję

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
18 - 11 - 2013
... Brunon komentuje +4
Komuchów, lewaków i ćpunów szlak trafia, że znowu na wysokie stanowisko w Kościele Katolickim został powołany człowiek z Wadowic. Kanalie, jak wam się nic nie podoba, to co jeszcze tu robicie ?

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
18 - 11 - 2013
... * kałakolczik * komentuje +10
Tylu tak zwanych sławnych ludzi wywodzi się z wadowickiego środowiska i tak znakomity mamy ponoć samorząd i władze a pożytku z tego tyle co kot napłakał. Żadnych inwestycji tworzących nowe miejsca pracy. Żadnego poważnego inwestora nie umieją przekonać do Wadowic. Bidota jedna.

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
17 - 11 - 2013
... terapeuta komentuje +11
I jeszcze są wadowickie kremówki.

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
17 - 11 - 2013
... demik komentuje +3
a ile będzie zarabiał???

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
17 - 11 - 2013
... @ znajomy komentuje +3
Nawet biskup nie wie jaki ma życiorys, twórzcie dalej :D

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
17 - 11 - 2013
... znajomy komentuje +16
@m1

Ksiądz biskup pochodzi z Wadowic, jego dom rodzinny znajduje się przy Alei Wolności.
Z Andrychowem łączy go liceum, natomiast całe młodzieńcze życie spędził w Wadowicach.

Kto przekracza granice śmieszności, to nie wiem...

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
17 - 11 - 2013
... wopek komentuje +7
A czy jego Mama nie mieszka na Al.Wolności???

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
17 - 11 - 2013
... m1 komentuje +8
Niechże redaktor nie pisze bzdur Andrychów to nie Wadowice, przekracza pan granice śmieszności

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
17 - 11 - 2013
... Wszystko jest z WADOWIC! komentuje +14
Koza jest z WADOWIC, koń jest z WADOWIC, małpa jest z WADOWIC..... Już przestańcie się tak wynosić ponad inne miasta, bo się chce rzygać. Nawet rynek macie NAJPIĘKNIEJSZY W MAŁOPOLSCE, piękniejszy od krakowskiego. Trochę pokory...

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
17 - 11 - 2013
... Mnie interesuje !!! komentuje +8
Pacanie jeden. Mnie to interesuje i spadaj.

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
17 - 11 - 2013
... * kałakolczik * komentuje +4
A moje " korzenie " sięgają Polski. Jestem stąd - z Polski - " z całej Polski ". Który polski mędrzec wypowiedział te słowa , hę ? Ja tego nie wymyśliłem.

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
17 - 11 - 2013
Artykuł archiwalny. Komentarze zostały zablokowane

busy
 

}} Sonda na czasie

Lato w Wadowicach...
 

}} Polecamy oferty

 

Depilacja laserowa w Magia Spa – NOWY SEZON

Depilacja laserowa to absolutny hit ostatnich lat w dziedzinie kosmetyki. Spektakularne efekty jakie można osiągnąć przyciągają do sal...

 

Ostatnie dni wyprzedaży obuwia w Sklepie Fabrycznym Domeno

Zapraszamy na wyprzedaż kolekcji wiosna- lato 2014. Ostatnie dni wyprzedaży w sklepie przyfabrycznym Domeno w Kalwarii Zebrzydowskiej. W o...

 

Laserowe zamykanie naczynek: Hit czy kit?

Kłopotliwa cera naczynkowa, otwierające się naczynka a także nieustannie występujące rumieńce to problem wielu osób. Zwalczając go...

 

Bezpłatny wstęp na Mistrzostwa Polski w noszeniu żon

16 sierpnia w Inwałdzie obok Parku Miniatur Świat Marzeń odbędą się I Mistrzostwa Polski w Noszeniu Żon. Wydarzenie niecodzienne i o...

}} Filmy

Sprawdź nas:
Oferty domów w Wadowicach
duży wybór, najnowsze propozycje, atrakcyjne lokalizacje

}} Komentarze

Piłkarska środa. Spotkanie Iskry odwołane
Iskra wygrala z Libiazem 1:0
Czas na zmiany! Wadowice24.pl przeprowadzają się do Gravelines
Nie zniknie - żebyś wiedział - to dla takich jak ty zeby nie klikali jak powaleni po 30 razy tego samego komentarza tylko dlatego że jego opcja polityczna twierdzi inaczej.
Drobniak show. Skawa grała pięknie, ale ...
Sensacja Cracovia tylko remisuje z Halniakiem niewiarygodne ale cuda sie zdarzaja,Jutrzenka 2-0 Karpaty,Swit 0-1 Niwa,Garbarz 0-1 Proszowianka,.wie ktos jak Iskra-Libiaz?
Kolejny wypadek busa. Trzy osoby ranne zabrano do szpitala
Wyrazy współczucia.
Kolejny wypadek busa. Trzy osoby ranne zabrano do szpitala
jaki portal taki redaktor....
Ale twardziel! Piotrek z medalem Mistrzostw Polski
Szczere gratulacje !
Ale twardziel! Piotrek z medalem Mistrzostw Polski
Żeby się w błocie paplac .... Tys mi sport , toc na wsi to się świnie w błocie taplaja. W szachy by se pograł jakby mądry był