f9ebf131b71b0b1103a26f9ee7d0ae3a.html Kanonizacja Jana Pawła II 27 kwietnia. Wadowice czeka wyjątkowa uroczystość

Uwaga! To jest wersja archiwalna serwisu!

Aktualne wiadomości znajdziesz tutaj: www.wadowice24.pl

wadowice 24.pl

Rozmiar tekstu
  • Powiększ czcionkę
  • Przywróć standardową
  • Pomniejsz czcionkę

Kanonizacja Jana Pawła II 27 kwietnia. Wadowice czeka wyjątkowa uroczystość

Email Drukuj
27 kwietnia odbędzie się kanonizacja papieży Jana Pawła II i Jana XXIII. Decyzję o tym podjął w Watykanie konsystorz, czyli zgromadzenie kardynałów pod przewodnictwem papieża Franciszka. Wadowice czeka wyjątkowa i historyczna uroczystość.


W konsystorzu uczestniczą trzej polscy purpuraci, kardynał Stanisław Dziwisz oraz pracujący w Watykanie prefekt kongregacji wychowania katolickiego kardynał Zenon Grocholewski, a także przewodniczący papieskiej rady ds. świeckich kardynał Stanisław Ryłko.

Data kanonizacji obu papieży była już wcześniej podawana jako najbardziej prawdopodobna. 27 kwietnia będzie miała miejsce "niedziela miłosierdzia Bożego", święto ustanowione przez Jana Pawła II.  Papież Franciszek zdecydował, ze to właśnie w tym dniu dokona wyniesienia na ołtarze swoich poprzedników Jana Pawła II oraz Jana XXIII.

Papież w lipcu podczas rozmowy z dziennikarzami dał do zrozumienia, że jest skłonny przychylić się do prośby kardynała Stanisława Dziwisza o organizację mszy kanonizacyjnej na wiosnę, a nie zimą tego roku, jak pierwotnie planowano. Metropolita krakowski argumentował, że zima nie jest dogodnym terminem dla pielgrzymów z Polski wybierających się na tę uroczystość do Watykanu. Pewną ciekawostką jest też fakt, że kardynał Stanisław Dziwisz 27 kwietnia przyszłego roku będzie obchodził 75 urodziny.

Droga do świętości zmarłego 2 kwietnia 2005 roku Jana Pawła II została uznana za najszybszą w nowożytnej historii Kościoła. W lipcu tego roku komisja kardynałów i biskupów z Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych uznała cud wybrany do kanonizacji Jana Pawła II.

Wybrano przypadek uzdrowienia z tętniaka mózgu, jakiego doznała Floribeth Mora Diaz z Kostaryki w kwietniu 2011 roku. To przypadek, jak podkreślano, wyjątkowy i wręcz spektakularny, bo do uzdrowienia doszło w dniu beatyfikacji Jana Pawła II. Już po uznaniu tego cudu kobieta opowiedziała, że po ciężkim krwotocznym udarze mózgu, jaki przeszła, lekarze mówili, że nic nie mogą dla niej zrobić. Kilka tygodni po udarze Floribeth obejrzała transmisję telewizyjną z beatyfikacji Jana Pawła II w Watykanie. Jej rodzina zaś poszła na miejscowy stadion, gdzie również można było obejrzeć przekaz ze mszy. Następnego ranka obudziła się zdrowa. Lekarze stwierdzili potem, że została wyleczona w sposób, którego nauka nie jest w stanie wyjaśnić.

Przyspieszono również kanonizację Jana XXIII, zmarłego w 1963 r. Franciszek uczynił bowiem istotny wyjątek. Zgodził się na kanonizację bez wymaganego do niej zgodnie z przepisami kościelnymi drugiego cudu uzdrowienia. Papież zdecydował, że wystarczy jeden przypadek cudu, czyli ten wybrany do beatyfikacji "dobrego papieża" w 2000 r.

Na wyniesienie Ojca Świętego Jana Pawła II do chwały ołtarzy czekali z dużą nadzieją jego rodacy z Wadowic. Dla miasta sama kanonizacja będzie dużym wydarzeniem. Na wiosnę zapowiadane jest uruchomienie Muzeum Domu Rodzinnego Jana Pawła II, w mieście odnowiono rynek, zakończyła się właśnie przebudowa ulicy Kościelnej, przy której stoi dom Wojtyłów. Wadowice spodziewają się, że kanonizacja spowoduje ponowny wzrost zainteresowania wśród turystów i pielgrzymów osobą papieża Polaka, a tym samym jego rodzinnym miastem.
To wielki historyczny moment dla wszystkich Polaków. Na tę wiadomość czekaliśmy 8 lat. Teraz musimy rozpocząć przygotowania, abyśmy jak najbardziej godnie przeżyli uroczystości kanonizacyjne Jana Pawła II - komentuje dla nas Ewa Filipiak, burmistrz Wadowic.
Jak poinformowała burmistrz, miasto zorganizuje wyjazd pielgrzymow na kanonizację do Rzymu. Już teraz do ratusza zgłaszają się osoby zainteresowane uczestnictwem w uroczystościach.
Liczymy, że wielu wadowiczan uda się z pielgrzymką do Rzymu. Musimy się zjednoczyć wokół Patrona Wadowic i pokazać światu, że jesteśmy wierni Jego nauczaniu, że w Wadowicach panuje zgoda i szczycimy się naszym Rodakiem - dodaje Ewa Filipiak.
Oprócz tego miasto planuje zorganizowanie równoległej uroczystości na wadowickim rynku. Gospodarze miasta spodziewają się, że do Wadowic przyjedzie w tym czasie bardzo dużo turystów i pielgrzymów.

(mp)
NAPISZ DO NAS: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

Komentarze (27)add
Redakcja serwisu Wadowice24.pl nie odpowiada za komentarze zamieszczone pod artykułami i nie utożsamia się z ich treścią. Jednocześnie podkreślamy, iż nie jest to miejsce dla poniżania mieszkańców, wierzących, w tym katolików i innych, oraz sączenia jadu przez osoby nienawidzące Wadowic i wszystkiego, co jest z naszym miastem związane. Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób.
... budyn komentuje +1
PRZYJEDZCIE DO SUSKIEGO RZYMU TO ZROBIMY TAKA IMPREZE ZE CHEJ MOZEMY NAWET TRZY DNI PIC ZA POMYSLNE WYSWIECENIE JP II

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
13 - 10 - 2013
... terapeuta komentuje +6
Nie można porównać świętości J P II do zwykłych codziennych spraw tego materialnego lewackiego świata. Kto tego nie rozumie nic nie rozumie. Powinniśmy być dumni z naszego rodaka i pięknego miasta.

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
06 - 10 - 2013
... ja1111 komentuje +3
Mnie ciekawi jedna tylko rzecz... Ile osób z Wadowic pojedzie sobie na darmową wycieczkę do Rzymu na koszt podatnika z wyszczególnieniem ile i za co zapłacono. Jako podatnik mam do tego prawo.

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
06 - 10 - 2013
... reksio komentuje +3
czytając te komentarze to tak jakby w naszym mieście nie było katolików a pewnie 99 procent to są ludzie którzy byli ochrzczeni i przystąpili do pierwszej Komunii Świętej pewnie to Palikociarnia albo członkowie radnego Mateusza lub tępe mózgi

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
06 - 10 - 2013
... jachuda komentuje +2
Do delegacji Wadowic jest wielu lepszych kandydatow !!!!A... ta... tym razem moze jechac do Rzymu na swoj koszt ...Po niej kazdy bedzie LEPSZY..!!!!!
Nie koniecznie Pan Klinowski...Choc naleza mu sie brawa za determinacje!!
Do wyborow ...ta caryca ..powinna zostac na urlopie bezplatnym !!!!
Aby nie wykorzystywac obiektow panstwowych gratis ,do swojej kampanii,,
Jak to zawsze bywalo !!!!!!!!!!!!!!!

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
04 - 10 - 2013
... egon komentuje +3
No, ale co w związku z tym? Czy tzw. świety JP2 uczyni życie mieszkańcom Polski, i Wadowic, jak myślą naiwni łatwiejszym? Wszystko zależy od ludzi! Skandalem jest przykładowo wadowicka ulica Zatorska, przecież po tej nawierzchni nie da się chodzić. Czy władze miasta tego nie widzą?

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
04 - 10 - 2013
... Furjat. komentuje +10
27.10.2013 wszyscy na referendum.

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
01 - 10 - 2013
... iritt komentuje +7
jeszcze raz powtarzam ćpun nie bedzie burmistrzem WADOWIC

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
01 - 10 - 2013
... mocherowy Thuj komentuje +4
cza gorzaly nakupic i jechac swintowac hej

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
01 - 10 - 2013
... Będzie patronem! komentuje +6
Nareszcie ped.ofile z Dom.inikany będą miały swojego pa.trona!

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
30 - 09 - 2013
... Będzie patronem! komentuje +5
Nareszcie pedofile z Dominikany i z polskich diecezji będą miały swojego patrona!

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
30 - 09 - 2013
... Krys komentuje +15
A kto za to zapłaci ?
To mnie tylko interesuje.

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
30 - 09 - 2013
... Wojtek Gilek komentuje +10
Główne uroczystości kanonizacyjne JP2 mają odbywać się na Dominikanie,Tam panuje odpowiedni klimat dla duchownych kościoła rzym-katol.

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
30 - 09 - 2013
... ludzkie ciało komentuje +16
Nikt tak bardzo z tej wiadomości nie cieszy się jak nasz "świecki" Urząd Miejski. Z ogromną radością urzędnicy rzucili się do organizacji dnia kanonizacji JPII. Burza mózgów, ile by tu wydać na tak wspaniały dzień. Nie ważne kto zapłaci, ateiści niech też płacą.
Oh, będzie się działo.

Tymczasem na stronie bazyliki umieszczono główną wiadomość:

"Odpowiadając na apel Ojca św. Franciszka, zgodnie z poleceniem Ks. Kardynała Stanisława Dziwisza, w niedzielę 6 października, we wszystkich kościołach Archidiecezji Krakowskiej zostanie przeprowadzona zbiórka do puszek, na pomoc ofiarom wojny domowej w Syrii."

JPII nie Syria kasa przede wszystkim.

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
30 - 09 - 2013
... mocherowy Thuj komentuje +3
che che a swistak siedzi i zwija sreberka

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
30 - 09 - 2013
... asia22 komentuje +12
o to mają troche czasu wadowiczanie, by znów zbić kase na papierzu!!! znów bedą mieli okazje, wstyd, wadowice a w niedziele za kościołem handel całą parą... przykład jak cholera.

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
30 - 09 - 2013Klinowski nowym gospodarzem tego miastahakownica

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
30 - 09 - 2013
... obiektywny komentuje +2
A komisarzem ustanowią panią burmistrz bo tak można ha..ha..ha...

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
30 - 09 - 2013
..

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
30 - 09 - 2013
... zołza do kurnika komentuje +13
oby burmistrz nie była tam jako delegacja z Wadowic może być komisarz i tak to czytaj magistrze wyuczony

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
30 - 09 - 2013
... Zofia tercjarka komentuje +6
Chwała Bogu.No to ks.Wojciech Gil może spać spokojnie.Niech te diabły wsadzą sobie gdzieś te listy gończe!Nie oddamy syna naszego kościoła.

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
30 - 09 - 2013
... Pimpek komentuje +10
DATA KANONIZACJI NARESZCIE SIĘ SPEŁNIŁA.
Oby tylko w tym czasie,nie poszły na dalszy plan,lub zapomnienie "grzeszki"panów w czarnych habitach.
Bo tak to lubi być....w śród klerów że: jedno odrywają,a drugie (co ich razi)przykrywają pod "dywan."

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
30 - 09 - 2013
... kurnik komentuje +10
pcc88 nieuku - potwierdza się neiwiedza dotycząca referendum wiekszości potencjalnych "wyborców". Otóż uświadomię cię, że jeśli nawet referendum sie uda to do wyborów będzie nami "rządził" tak zwany komisarz, nie posiadający statusu burmistrza. Nowy włodarz zostanie wybrany dopiero podczas wyborów, które odbędą się w normalnym terminie w drugiej połowie 2014 roku. Więc na 27 kwietnia nie ma opcji!

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
30 - 09 - 2013
... Jankes Socjalista komentuje +18
i na tym koniec. Ostatni krzyk łabędzia Wadowic. Potem będzie to jedno wielkie prowincjonalne nic - sypialnia dla pracujących w Krakowie...

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
30 - 09 - 2013
... mieszkaniec wadowic komentuje +5
A ja mam nadzieję że na tej uroczystości
w Rzymie będzie obecna Pani Burmistrz

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
30 - 09 - 2013
... * kałakolczik * komentuje +10
Ja się nie wybieram do Rzymu i nawet za wysoką dopłatą bym nie pojechał. Głęboko wierzę w Pana Boga i do kleru nie mam prawie żadnego zaufania. Nic mi do tego.

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
30 - 09 - 2013
... pcc88 komentuje +23
mam nadzieje że nowy burmistrz będzie na tej uroczystości

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
30 - 09 - 2013
Artykuł archiwalny. Komentarze zostały zablokowane

busy
 

}} Sonda na czasie

Lato w Wadowicach...
 

}} Polecamy oferty

 

Depilacja laserowa w Magia Spa – NOWY SEZON

Depilacja laserowa to absolutny hit ostatnich lat w dziedzinie kosmetyki. Spektakularne efekty jakie można osiągnąć przyciągają do sal...

 

Ostatnie dni wyprzedaży obuwia w Sklepie Fabrycznym Domeno

Zapraszamy na wyprzedaż kolekcji wiosna- lato 2014. Ostatnie dni wyprzedaży w sklepie przyfabrycznym Domeno w Kalwarii Zebrzydowskiej. W o...

 

Laserowe zamykanie naczynek: Hit czy kit?

Kłopotliwa cera naczynkowa, otwierające się naczynka a także nieustannie występujące rumieńce to problem wielu osób. Zwalczając go...

 

Bezpłatny wstęp na Mistrzostwa Polski w noszeniu żon

16 sierpnia w Inwałdzie obok Parku Miniatur Świat Marzeń odbędą się I Mistrzostwa Polski w Noszeniu Żon. Wydarzenie niecodzienne i o...

}} Filmy

Sprawdź nas:
Oferty domów w Wadowicach
duży wybór, najnowsze propozycje, atrakcyjne lokalizacje

}} Komentarze

Piłkarska środa. Spotkanie Iskry odwołane
Iskra wygrala z Libiazem 1:0
Czas na zmiany! Wadowice24.pl przeprowadzają się do Gravelines
Nie zniknie - żebyś wiedział - to dla takich jak ty zeby nie klikali jak powaleni po 30 razy tego samego komentarza tylko dlatego że jego opcja polityczna twierdzi inaczej.
Drobniak show. Skawa grała pięknie, ale ...
Sensacja Cracovia tylko remisuje z Halniakiem niewiarygodne ale cuda sie zdarzaja,Jutrzenka 2-0 Karpaty,Swit 0-1 Niwa,Garbarz 0-1 Proszowianka,.wie ktos jak Iskra-Libiaz?
Kolejny wypadek busa. Trzy osoby ranne zabrano do szpitala
Wyrazy współczucia.
Kolejny wypadek busa. Trzy osoby ranne zabrano do szpitala
jaki portal taki redaktor....
Ale twardziel! Piotrek z medalem Mistrzostw Polski
Szczere gratulacje !
Ale twardziel! Piotrek z medalem Mistrzostw Polski
Żeby się w błocie paplac .... Tys mi sport , toc na wsi to się świnie w błocie taplaja. W szachy by se pograł jakby mądry był