349a4c58ab578b9a31929bd2f36a3f49.html Przełom w polskim Kościele. Episkopat przeprasza ofiary pedofilii

Uwaga! To jest wersja archiwalna serwisu!

Aktualne wiadomości znajdziesz tutaj: www.wadowice24.pl

wadowice 24.pl

Rozmiar tekstu
  • Powiększ czcionkę
  • Przywróć standardową
  • Pomniejsz czcionkę

Przełom w polskim Kościele. Episkopat przeprasza ofiary pedofilii

Email Drukuj
Każda ofiara domaga się od nas przeprosin i refleksji. Przepraszamy... To najsłabsze z możliwych określeń - powiedział na konferencji prasowej biskup Wojciech Polak sekretarz generalny Konferencji Episkopatu Polski. To pierwszy raz, kiedy polski Kościół staje po stronie ofiar księży pedofilii.


Kościół w Polsce poważnie traktuje sprawę wykroczeń duchownych w sprawie pedofilii zapewnił w piątek (27.09) na konferencji prasowej sekretarz generalny Konferencji Episkopatu Polski biskup Wojciech Polak.

To duża zmiana w polskim Kościele, a komentatorzy używają już słowa "przełom" wobec najnowszego stanowiska episkopatu.
Z głębokim bólem trzeba powiedzieć, że każda ofiara pedofilii domaga się ze strony Kościoła nie tylko, by przeprosił, ale podjął bardzo głęboką refleksję. Ofiary zostały głęboko zranione, w stosunku dla tego, kto grzech popełnił, jest to poważna sprawa. Nie tylko współczujemy ofiarom, które zostały skrzywdzone. Zaufanie Kościoła zostało tutaj naruszone i to nas napełnia nas bólem i troską. Jeżeli można to wyrazić jednym słowem, "przepraszamy" to najsłabsze słowo z możliwych - powiedział w piątek (27.09) podczas konferencji prasowej sekretarz generalny Konferencji Episkopatu Polski bp Wojciech Polak.
Kościół jest zainteresowany tym, aby napiętnować, ukarać i nawrócić winnych, a także troszczyć się o ofiary pedofilii. KEP już w 2009 r. opracowała wytyczne dotyczące tej sprawy, m.in. w jaki sposób czynić środowisko szkolne i dziecięce bezpiecznym i jak reagować na ujawnione przypadki wykroczeń duchownych w odniesieniu do osób małoletnich.

Biskup Wojciech Polak wyjaśnił, że takie wytyczne stanowią pewne vademecum, z którego biskup będzie mógł korzystać, spotykając się z takimi przypadkami.
Skala zjawiska, które określamy mianem pedofilii, nie jest znana. Większość sprawców to sprawcy okazjonalni. Bardzo trudno jest wykryć przypadki pedofilii, są to fakty bardzo ukryte. Nie mamy danych na temat Kościoła. Wyroków było 27, więc przypadków jest na pewno dużo więcej. Ile? Nikt tego nie wie - podkreślono podczas konferencji prasowej.
Jednocześnie Konferencja Episkopatu Polski trzyma się zasady, że odpowiedzialność karna i cywilna jest związana z osobą fizyczną, która je popełniła, i to ona zobowiązana jest do zadośćuczynienia.

Reakcja Konferencji Episkopatu Polski to między innymi odpowiedź na skandal pedofilski związany z polskimi duchownymi, którzy pełnili swoją służbę na Dominikanie.

Ale zdaniem komentatorów to również wyraźny sygnał dla wszystkich duchownych w Polsce zarówno tych z dużych katedr, jak i małych wiejskich parafii, że skończyły się czasy zamiatania problemu od dywan.

(wp)
NAPISZ DO NAS: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

Komentarze (20)add
Redakcja serwisu Wadowice24.pl nie odpowiada za komentarze zamieszczone pod artykułami i nie utożsamia się z ich treścią. Jednocześnie podkreślamy, iż nie jest to miejsce dla poniżania mieszkańców, wierzących, w tym katolików i innych, oraz sączenia jadu przez osoby nienawidzące Wadowic i wszystkiego, co jest z naszym miastem związane. Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób.
... Krys komentuje +1
Nie chodzę, nie uczestniczę , jak uroczystość to wybieram świecką formę i nie narzekam.
A barany i owieczki niech dalej dają się strzyc i narzekają.

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
06 - 02 - 2014
... budyn komentuje +6
PRZEPROSINY EPISKOPAT MOZE WSADZIC SOBIE W D.......E ALE TERAZ BEDZIE TRZEBA ZAPŁACIC SŁONO ZA WSADZANIE KSIEZYCH PTASZKOW W INNE DZIUPLE

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
13 - 10 - 2013
... katolik komentuje +2
"Wyroków było 27, więc przypadków jest na pewno dużo więcej. Ile? Nikt tego nie wie".
Dla mnie jest szokiem każdy jeden przypadek i tak się zastanawiam, jak się spowiadać przed takim księdzem? A jeszcze dobiła mnie wypowiedź bpa Michalika, że dzieci prowokują takie sytuacje. Nie wiem czy to jest głupota czy arogancja. Boże, ale masz apostołów.

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
10 - 10 - 2013
... fgrhghggdffdbg komentuje +8
Ksieża sami swoim zachowaniem odtrącają ludzi od kościoła. Przede wszystkim jeśli chodzi o pieniądze. za wszystko trzeba płacić. Chrzest ślub pogrzeb nawet jak ksiądz do chorego jedzie to oczekuje że coś do kieszeni dostanie. a na kazaniu tak pięknie mówi że młodzi mieszkają wychowują dzieci bez ślubu. że ślub to sakrament na który nie trzeba pieniedzy, że śą potrzebne na wesele. Chrzest jest najważniejszym sakramentem. a jak sie idzie coś załatwić do kościoła to z CENNIKIEM wyskoczy. problem mają z lesbijkami czy gejami ale to dorośli ludzie i ich wybór. a oni sami krzywdzą niewinne nieświadome dzieci. Uważają że ksiądz to autorytet posłaniec boga ufają mu a Ci szmaciarze tak niszczą ich psychikę wykorzystuja!!!!!!! wyrządzona krzywda zostaje w głowach dzieci na zawsze!!!!!! niech KSIĘŻA BISKUPI i kto tam jeszcze najpierw zrobią porządek z tymi gnojami niech w końcu przestaną być bezkarni a ich wyczyny tuszowane!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
29 - 09 - 2013
... Krzysio komentuje +7
A zboki z wadowickiej parafii.Mogę wymienić nazwiska.

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
29 - 09 - 2013
... mocherowy Thuj komentuje +6
kazdfego po ,,swieceniach,,, wyrzynac i to tempym nozem na ,,chwale boza,,

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
29 - 09 - 2013
... gapa do obserwatora komentuje +2
ta kamienica jest gminy , to normalne ze się sypie

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
28 - 09 - 2013
... obserwator , komentuje +8
mam ptanie do was ,, kto mi powie czyja jest kamienica n r22 w rynku obok urzędu miasta , właśnie dziś o mało nie dostałem odłamkiem betonu z pod dachu spadło mi przed nogami taki odprysk , tam się wali gzyms od ulicy krakowskiej , ktoś chyba powinien siedzieć za to jak kogos zabije na ulicy beton , to skandal by w centrum sypały się betony z dachu

gdzie jest inspektor nadzoru w tym miescie , jak się nazywa

zaraz będę dzwonił w poniedziałek do krakowa do wojewody w tej sprawie

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
28 - 09 - 2013
... &&77 komentuje +9
Kurcze zastanawiam się czy nie wypisać dziecka z religii , na katechezie wymagają nie wiadomo czego jedynki daja sprawdziany robią a jak się zachowują molestują dzieci do kościoła odechciewa się człowiekowi chodzić

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
28 - 09 - 2013
... gfgg komentuje +0
gfgfg

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
28 - 09 - 2013
... Krs komentuje +21
W końcu świat się zmienia i z ich usług korzysta coraz mniej osób, to muszą się przyznać. Dość ukrywania wszelkich skandali seksualnych i bankowych jak było za Jana Pawła II.
Nazywanie tych wydarzeń "przełomem" jest co najmniej dziwne, po prostu ludzie są coraz mądrzejsi i wymuszają przyznanie się wobec oczywistych faktów.
Ja nie chodzę , nie uczestniczę i jest mi z tym dobrze.

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
27 - 09 - 2013
... Furjat. komentuje +11
Przełom będzie wtedy jak dla przykładu wykastrują kilku.

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
27 - 09 - 2013
... tor komentuje +9
ten ze skarpy to sie ubiega biedaczek ja mowi za fri ciekawe!!!!! { czyste rece }

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
27 - 09 - 2013
... skarpa 2 komentuje +6
super szaflar z osiedla lubi wszystko

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
27 - 09 - 2013
... Pimpek komentuje +15
Ściągnąć "czarne habity" i pod pręgierz , tak na dzień dobry sto batów,a póżniej do lochów !!
Przełom ??? Dokąd ten przełom będzie,ja się pytam???
Dalej te "brzuchacze" chcą ominąć karę za "pedalstwo małolatów" ???
W lutym br.był wyrok sądowy dla ks.Grzegorza K.- i co .......dalej sprawował posługę Bożą ,a do swoich grzechów miał "amnezję.
Sekretariat Generalny Episkopatu Polski,też coś kręci,oby nie wyszła .....:oliwa na wierzch !!!
Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
27 - 09 - 2013
... katolok komentuje +13
A co z tymi szaflarzami oszusci i pijaki z tym trzeba tez cos zrobic przyklad u Piotra w Wadowicach i proboszcz nic z tym nie robi szok i taki komunie rozdaje jedna banda

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
27 - 09 - 2013
... demik komentuje +5
Biskupi teraz co zrobią?? niech załują

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
27 - 09 - 2013
... didi de komentuje +17
Tacy powinni normalnie iśc do więzienia i wywalić z zakonu , taki przykład daja innym z ambony się drą jacy to ludzie są ,a sami nie lepsi, od dzieci w szkołach wymagają nie wiadomo czego a jaki przykład dają

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
27 - 09 - 2013
... Snajper komentuje +9
Może w końcu przejrzeli na oczy...;)
Lepiej późno niż wcale...

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
27 - 09 - 2013
... yrek komentuje +23
Coś się zmienia. Papież Franciszek dał przykład.

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
27 - 09 - 2013
Artykuł archiwalny. Komentarze zostały zablokowane

busy
 

}} Sonda na czasie

Lato w Wadowicach...
 

}} Polecamy oferty

 

Depilacja laserowa w Magia Spa – NOWY SEZON

Depilacja laserowa to absolutny hit ostatnich lat w dziedzinie kosmetyki. Spektakularne efekty jakie można osiągnąć przyciągają do sal...

 

Ostatnie dni wyprzedaży obuwia w Sklepie Fabrycznym Domeno

Zapraszamy na wyprzedaż kolekcji wiosna- lato 2014. Ostatnie dni wyprzedaży w sklepie przyfabrycznym Domeno w Kalwarii Zebrzydowskiej. W o...

 

Laserowe zamykanie naczynek: Hit czy kit?

Kłopotliwa cera naczynkowa, otwierające się naczynka a także nieustannie występujące rumieńce to problem wielu osób. Zwalczając go...

 

Bezpłatny wstęp na Mistrzostwa Polski w noszeniu żon

16 sierpnia w Inwałdzie obok Parku Miniatur Świat Marzeń odbędą się I Mistrzostwa Polski w Noszeniu Żon. Wydarzenie niecodzienne i o...

}} Filmy

Sprawdź nas:
Oferty domów w Wadowicach
duży wybór, najnowsze propozycje, atrakcyjne lokalizacje

}} Komentarze

Piłkarska środa. Spotkanie Iskry odwołane
Iskra wygrala z Libiazem 1:0
Czas na zmiany! Wadowice24.pl przeprowadzają się do Gravelines
Nie zniknie - żebyś wiedział - to dla takich jak ty zeby nie klikali jak powaleni po 30 razy tego samego komentarza tylko dlatego że jego opcja polityczna twierdzi inaczej.
Drobniak show. Skawa grała pięknie, ale ...
Sensacja Cracovia tylko remisuje z Halniakiem niewiarygodne ale cuda sie zdarzaja,Jutrzenka 2-0 Karpaty,Swit 0-1 Niwa,Garbarz 0-1 Proszowianka,.wie ktos jak Iskra-Libiaz?
Kolejny wypadek busa. Trzy osoby ranne zabrano do szpitala
Wyrazy współczucia.
Kolejny wypadek busa. Trzy osoby ranne zabrano do szpitala
jaki portal taki redaktor....
Ale twardziel! Piotrek z medalem Mistrzostw Polski
Szczere gratulacje !
Ale twardziel! Piotrek z medalem Mistrzostw Polski
Żeby się w błocie paplac .... Tys mi sport , toc na wsi to się świnie w błocie taplaja. W szachy by se pograł jakby mądry był