790d107efcf179d44cd57cca6ffc0def.html Kard. Dziwisz: Zaproście papieża do Wadowic, może przyjedzie

Uwaga! To jest wersja archiwalna serwisu!

Aktualne wiadomości znajdziesz tutaj: www.wadowice24.pl

wadowice 24.pl

Rozmiar tekstu
  • Powiększ czcionkę
  • Przywróć standardową
  • Pomniejsz czcionkę

Kard. Dziwisz: Zaproście papieża do Wadowic, może przyjedzie

Email Drukuj
Kardynał Stanisław Dziwisz radzi Wadowicom, by włączyły się w organizację Światowych Dni Młodzieży w 2016 roku. To będzie wielkie święto nie tylko dla Krakowa, ale i Wadowic - mówił burmistrz Ewie Filipiak i popiera pomysł zaproszenia do miasta papieża Franciszka.


Highslide JS W 2016 roku Kraków będzie miastem gospodarzem Światowych Dni Młodzieży. Niedawno zakończone w Rio de Janeiro spotkanie z papieżem Franciszkiem pokazało, że młodzi ludzie wciąż spragnieni są autorytetu Kościoła. W spotkaniu z papieżem uczestniczyło ponad 3 mln ludzi. W 2016 roku w Krakowie może być podobnie.

Kuria Archidiecezjalna, władze Małopolski oraz Krakowa już podjęły pierwsze kroki organizacyjne. Wiadomo, że sam Kraków poradziłby sobie z przyjęciem takiej masy pielgrzymów, ale zarówno lokalny Kościół, jak i gospodarze województwa chcą, by z tej okazji skorzystały również inne miejscowości.

Bez wątpienia jednym z miejsc, które już teraz mogą dołączyć do organizacji światowego zlotu są Wadowice.
Jestem przekonany, że będzie to wielkie święto nie tylko dla Krakowa i krakowskiego Kościoła, ale i dla Wadowic - powiedział we wtorek (27.08) podczas spotkania z burmistrz Ewą Filipiak kardynał Stanisław Dziwisz.
Metropolita jest przekonany, że Wadowice powinny włączyć się w organizację Światowych Dni Młodzieży.
Rynek macie piękny, jest tutaj wspaniała atmosfera, bardzo dużo miejsca. Pielgrzymi na pewno tutaj przyjadą. Rozłożymy namioty i będzie wielkie święto - dodał kardynał.
Jak poinformowała burmistrz Ewa Filipiak, już znalazły się pierwsze grupy, które podczas Światowych Dni Młodzieży chcą skorzystać z gościny Wadowic.
Zgłosili się do nas Chorwaci, którzy chcą by Wadowice na ten czas stały się miejscem spotkania grup młodzieżowych z ich kraju - przekazała burmistrz Ewa Filipiak.
Nasze miasto ma duże doświadczenie w organizacji podobnych spotkań, ale na mniejszą skalę. Niedawno,w lipcu było gospodarzem zlotu stypendystów Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia. Położone niedaleko Krakowa miasto rodzinne Jana Pawła II w 2016 roku może spodziewać się najazdu turystów i pielgrzymów. Wówczas będzie już otwarte budowane przez Urząd Marszałkowski Muzeum Domu Rodzinnego Jana Pawła II.

Nie jest wykluczone, że Wadowicom zostanie przydzielona część programu dotycząca spotkań i imprez towarzyszącym ŚDM. Zabiegają o to władze samorządowe oraz wadowickie parafie. Do rozważenia jest też prywatna wizyta papieża Franciszka w Wadowicach.

Od dłuższego czasu mówi się, że w propozycji trasy podczas papieskiej pielgrzymki do Polski pojawią się Wadowice, a może także Oświęcim i Kalwaria Zebrzydowska.

We wtorek (27.08) podczas rozmowy z kardynałem Stanisławem Dziwiszem burmistrz Ewa Filipiak poprosiła metropolitę, by wsparł wadowickie zaproszenie.
Do niczego papieża nie jesteśmy w stanie przymusić, papież sam decyduje, ale zaproście papieża do Wadowice, a Bóg da, że może przyjedzie - radził samorządowcom kardynał Stanisław Dziwisz, któremu spodobał się pomysł gospodarzy miasta.
Gdyby rzeczywiście papież Franciszek odwiedził w 2016 roku Wadowice, byłby trzecim następcą św. Piotra po Janie Pawle II, papieżu Benedykcie XVI, który pojawił się w niewielkim mieście nad Skawą.

(mp)
NAPISZ DO NAS: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

Komentarze (41)add
Redakcja serwisu Wadowice24.pl nie odpowiada za komentarze zamieszczone pod artykułami i nie utożsamia się z ich treścią. Jednocześnie podkreślamy, iż nie jest to miejsce dla poniżania mieszkańców, wierzących, w tym katolików i innych, oraz sączenia jadu przez osoby nienawidzące Wadowic i wszystkiego, co jest z naszym miastem związane. Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób.
... budyn komentuje +2
FILIPIAKOWA Z DZIWISZEM NIECH SOBIE ZAPRASZAJA FRANCISZKA ALE POD WARUNKIEM ZE ZAPŁACA ZA JEGO WIZYTE ZE SWOJEJ KIESZENI

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
13 - 10 - 2013
... Lena2 komentuje +1
będę dziękować Bogu, jeśli gdzieś w okolicy będę mogła modlić się z Papieżem- to wiele mi daje i jest warte wszystkich pieniędzy, wszystko co daję na Kosciół wraca mi się 100-krotnie

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
04 - 09 - 2013
... Krs komentuje +5
Tylko po co zapraszać ?
Chyba że całość wydatków poniesie Dziwisz.

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
01 - 09 - 2013
... anty komentuje +0
chyba serverek nawala albo jakis spam???

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
30 - 08 - 2013
... anty komentuje +1
a sie skonczyło babce sranie

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
30 - 08 - 2013
... dobromił komentuje +3
jak franciszek przyjedzie wazne ze by stasek dziwisz nie zapomnial papiezowi troche krwi utoczyc bedzie jak znalazl pozniej na kropelki podzieli i bog,,mamona ,,poplynie szerokim strumieniem

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
30 - 08 - 2013
... anty komentuje +1
przeciez kler chce kase od nas (panstwa,samorządów )
a potem jeszcze skladki na tace(co łaska) wczasie mszy

moze nowy Papa ich troszke ukruci

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
30 - 08 - 2013
... piter43 komentuje +3
Swiatowe dni młodzierzy w Rio skończyły się stratą kilkunastu mln dolarów. Powodzenia :)

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
29 - 08 - 2013
... anty komentuje +5
więc wkoncu kto wygra kler czy wadowiczanie????

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
29 - 08 - 2013
... anty komentuje +7
sprawa bedzie bardzo prosta podniosa czynsze za metr od dzialalnosci
na 30 zeta i i ta nasz prawica czy lewica (jedna banda) ugoszcza Papę i kardynałka
nie mowiac o innych klerach(nierobach)
po za tym czytam te posty i wypowiadaja sie tu ludzie
którzy chodza do koscioła ,daja na tace po 100 zeta(zeby mieli po drugiej stronie lepiej)
a w pracy gnebia robotnika i najnizsza krajowa na 10-go

to sa chrzescijanie !!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
29 - 08 - 2013
... Siudmy komentuje +9
Ale wymyślił. Może nie zaprośmy to nie przyjedzie, albo jeszcze inaczej: Zaprośmy Obame lub królową Elżbietę może przyjedzie. Chyba se coś zjem może będę pojedzony.

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
29 - 08 - 2013
... jajko komentuje +4
Wadowice czekają na PAPIEŻA FRANCISZKA.

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
28 - 08 - 2013
... kościelny komentuje +15
Oj, żebyście się nie zdziwili. Bo może się okazać, że papież Franciszek przywoła do porządku naszą polską, przywiązaną do kasy i czołobitności hierarchię kościelną. Poczytajcie trochę, co On robi i jak się zachowuje w stosunku do zwykłych ludzi, a jak do kleru. Jest nadzieja na odmianę. Módlcie się, żeby Go szybko nie wykończyli.

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
28 - 08 - 2013
... * kałakolczik * komentuje +8
Na dzień dzisiejszy ta sprawa nie ma większego znaczenia i priorytetu. Obywatelskie i prawne społeczeństwo miasta Wadowic żyje mającym się odbyć wkrótce referendum. Pana Boga proszę aby natchnął naszych obywateli nadzieją , wiarą , dodał im sił i żeby gremialnie zademonstrowali swoje uczestnictwo w tym obywatelskim i przez Pana Boga zesłanym nam wydarzeniu.

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
28 - 08 - 2013
... demik komentuje +15
a co moze chcą na tym zarobic? Poc o przyjedzie do Wadowic bezrobocie zoabczyc takie czy banki i płyty betonoe? Oby nie chciał przyjechac

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
28 - 08 - 2013
... wertyu komentuje +18
Tutaj swoje wpisy maja tez ludzie prawicy.Rzucanie ich do postkomunistow swiadczy o was samych.Ludzie prawicy ktorzy maja inne zdanie niz ekipa sprawujaca władze jeszcze to od razu robi sie z nich komuchow ale to norma w Wadowicach.Dlatego obecne władze maja wiecej przeciwnikow po prawej stronie niz wywalczyła ich obecna opozycja.Betonowy PLAC JANA PAWŁA,WIECZNY REMONT MICKIEWICZA,szacunek tzw dla swoich ludzi,mieszkanie,zatrudnienie herosa dziennikarskiego itd .Sami doprowadzili do tego ze ich ludzie maja ich dosc,i nic nie pomoze bo w przyszłym roku po wyborach bedzie NOWA WŁADZ.

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
28 - 08 - 2013
... do lewicy komentuje +4
Przestańcie wypisywać bzdury.
Macie swój portal na guziczarni więc się tam produkujcie razem.
Lewica antykościelna nie powinna narzucać wadowiczanom swojego systemu wartości i swoich poglądów.

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
28 - 08 - 2013
... Manolo komentuje +16
Ciemnogród jest już dosyć religijny, by zapraszać kolejnego papieża. Dosyć tego!

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
28 - 08 - 2013
... Krs komentuje +20
A po co ma przyjechać ?
Jak ktoś do kogoś jedzie w odwiedziny to sam płaci.

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
27 - 08 - 2013
... j25 komentuje +6
Mieszkańcy Wadowic wcześniej mądrze napisali

do lewicy:

Prosimy lewicowych szkodników o nie wypowiadanie się na tym forum bo szkodzicie całemu miastu.

Mieszkańcy Wadowic

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
27 - 08 - 2013
... ..... komentuje +14
"Rynek macie piękny".... No i basta !

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
27 - 08 - 2013
... @momal ... komentuje +3
Naucz się pisać nawet nie widzisz różnicy reprezentacyjny, a reprezentatywny:D

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
27 - 08 - 2013
... momai1 komentuje +7
Jak zawsze komentarze zgryźliwe ....oj , nie wiem Wadowiczanie powinni dostać nagrodę za narzekanie i pesymizm . Jakoś nie przeszkadza wam wydawanie pieniędzy na nasz nieudolny rząd? Za nasze latają sobie do domu, jeżdżą samochodami. Za nasze pani Tuska się ubiera bo przecież ''REPREZENTUJE POLSKĘ''...pfffff , ach no i te garniaczki Tuska za 10 tysięcy złotych bo też przecież musi być reprezentatywny . Wybierzcie w końcu tego Klinowskiego i zamknijcie się z tym narzekaniem. Zobaczymy ile p. Klinowski stworzy miejsc pracy ( bo namawiając mnie na podpisanie się, sugerował , że to prze panią burmistrz nie ma miejsc pracy), jak poprawi się za jego rządów...Mniemam , że wkręci swoją klikę coś obieca i będzie git , tak jak to każdy polityk robi! Każdy kto dorwie się do koryta bierze tylko dla siebie....NORMA.

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
27 - 08 - 2013
... Che. komentuje +11
Kiedy już przyjedzie do naszego miasta to przypomnimy panu Bergoglio jego postawę w czasie panowania junty wojskowej w latach 1976-83.

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
27 - 08 - 2013
... ja1111 komentuje +33
Taaa panie Dziwisz.... nas stać. Fajnie się wydaje cudze pieniądze. Mam pomysł to ja sobie zaproszę Britney Spears, a pan za to zapłacisz. Tyle nastolatek będzie miało frajdę.......

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
27 - 08 - 2013
... ludzkie ciało komentuje +26
"Rynek macie piękny, jest tutaj wspaniała atmosfera, bardzo dużo miejsca. Pielgrzymi na pewno tutaj przyjadą. Rozłożymy namioty i będzie wielkie święto"

a nie łaska zapytać gołębi czy się na to zgodzą?

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
27 - 08 - 2013
... wertyu komentuje +31
Niech przyjezdza bo bedzie PAPIEZA witał nowy BURMISTRZ.HURA

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
27 - 08 - 2013
... A ile Dzwisz dorzuci? komentuje +34
A ile Dziwisz uradził, że dorzuci Wadowicom do tej wizyty?
Może chociaż na pensję dla Policjantów, którzy zamiast odpoczywać po służbie będą musieli pilnować zadku Staszkowego i Frankowego.

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
27 - 08 - 2013
... do lewicy komentuje +11

Prosimy lewicowych szkodników o nie wypowiadanie się przed na tym forum bo szkodzicie całemu miastu.

Mieszkańcy Wadowic

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
27 - 08 - 2013
... stary komuch komentuje +24
Piękny widok.Matuesz wraz z Dziaduniem witają Papę.Czy będą całować pierścionek?

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
27 - 08 - 2013
... T33T komentuje +30
Staszek.Zaproś sobie Franka do siebie do Krakowa i to za swiją kasę!

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
27 - 08 - 2013
... Zbulwersowany komentuje +7
No to już jest prawdziwy skandal ! Aby sam Kardynał musiał przyjechać i prawie błagać panią Burmistrz, aby łaskawie zechciała rozważyć i zasugerować Radzie Miasta i Przewodniczącemu Szczurowi zaproszenie Ojca Świętego. A radny Klinowski zamiast zajmować się głupotami, powinien pomóc panu Szczurowi sklecić tych kilka uroczystych zdań, w końcu na coś się przyda ten jego doktorat.

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
27 - 08 - 2013
... Gerard komentuje +9
Jak zwykle nienawistne komentarze ludzi, którzy z Kościołem nie mają nic wspólnego. Jak się nie ma żadnych argumentów, to się potrafi tylko pluć, krzyczeć i obrażać. Żałosne.

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
27 - 08 - 2013
... obserwator s komentuje +37
Gospodarze ..... ale jaja, a ziemię mają? Caryca i dukajacy Stasek co wysłowić się nie potrafi???

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
27 - 08 - 2013
... jklhjerof komentuje +30
Taaa klechy by chętnie nabiły sobie kasy na tym mieście i pozyskały nowy byznes

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
27 - 08 - 2013
... BIKO komentuje +38
Nieudolna próba ratowania palących się d....p ...pod stołkami . A ten z tą czarną pałką to jak myślicie co mówi do Pani Burmistrz . ? bo mnie się nasuwa tylko jedno......''''''')))))))

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
27 - 08 - 2013
... wado wado wnadowiczani komentuje +60
Kardynał Dziwisz radzi wadowiczanom zaproście papieża,co to ma byc nakaz?Wadowice biedne miasto ludzie bez pracy drożyzna na całego ale ktos nam cos radzi ,może lepiej poszukac sposobu na poprawę życia w świętym mieście , nam, sie wszystko rozkazuje , nakazuje , czy od tej wizyty przybedzie miejsc parcy? NIE urząd kasę będzie musia wydac na organizacje przyjazdu zamiast przeznaczyć kasę na inny cel np. stworzenie choćby jednego miejsca pracy , żyć sie juz nie da w tym mieście

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
27 - 08 - 2013
Artykuł archiwalny. Komentarze zostały zablokowane

busy
 

}} Sonda na czasie

Lato w Wadowicach...
 

}} Polecamy oferty

 

Depilacja laserowa w Magia Spa – NOWY SEZON

Depilacja laserowa to absolutny hit ostatnich lat w dziedzinie kosmetyki. Spektakularne efekty jakie można osiągnąć przyciągają do sal...

 

Ostatnie dni wyprzedaży obuwia w Sklepie Fabrycznym Domeno

Zapraszamy na wyprzedaż kolekcji wiosna- lato 2014. Ostatnie dni wyprzedaży w sklepie przyfabrycznym Domeno w Kalwarii Zebrzydowskiej. W o...

 

Laserowe zamykanie naczynek: Hit czy kit?

Kłopotliwa cera naczynkowa, otwierające się naczynka a także nieustannie występujące rumieńce to problem wielu osób. Zwalczając go...

 

Bezpłatny wstęp na Mistrzostwa Polski w noszeniu żon

16 sierpnia w Inwałdzie obok Parku Miniatur Świat Marzeń odbędą się I Mistrzostwa Polski w Noszeniu Żon. Wydarzenie niecodzienne i o...

}} Filmy

Sprawdź nas:
Oferty domów w Wadowicach
duży wybór, najnowsze propozycje, atrakcyjne lokalizacje

}} Komentarze

Piłkarska środa. Spotkanie Iskry odwołane
Iskra wygrala z Libiazem 1:0
Czas na zmiany! Wadowice24.pl przeprowadzają się do Gravelines
Nie zniknie - żebyś wiedział - to dla takich jak ty zeby nie klikali jak powaleni po 30 razy tego samego komentarza tylko dlatego że jego opcja polityczna twierdzi inaczej.
Drobniak show. Skawa grała pięknie, ale ...
Sensacja Cracovia tylko remisuje z Halniakiem niewiarygodne ale cuda sie zdarzaja,Jutrzenka 2-0 Karpaty,Swit 0-1 Niwa,Garbarz 0-1 Proszowianka,.wie ktos jak Iskra-Libiaz?
Kolejny wypadek busa. Trzy osoby ranne zabrano do szpitala
Wyrazy współczucia.
Kolejny wypadek busa. Trzy osoby ranne zabrano do szpitala
jaki portal taki redaktor....
Ale twardziel! Piotrek z medalem Mistrzostw Polski
Szczere gratulacje !
Ale twardziel! Piotrek z medalem Mistrzostw Polski
Żeby się w błocie paplac .... Tys mi sport , toc na wsi to się świnie w błocie taplaja. W szachy by se pograł jakby mądry był