7c603018807d908ecd36182384e6ebad.html Złoty jubileusz księdza infułata. Wadowice są mu wdzięczne

Uwaga! To jest wersja archiwalna serwisu!

Aktualne wiadomości znajdziesz tutaj: www.wadowice24.pl

wadowice 24.pl

Rozmiar tekstu
  • Powiększ czcionkę
  • Przywróć standardową
  • Pomniejsz czcionkę

Złoty jubileusz księdza infułata. Wadowice są mu wdzięczne

Email Drukuj
Parafianie z bazyliki Ofiarowania Najświętszej Maryi Panny w Wadowicach uczcili z dużą serdecznością 50-lecie posługi kapłańskiej swojego proboszcza - seniora księdza infułata Jakuba Gila (74 l.). Jest mu za co dziękować.


Highslide JS W niedzielę (2.06) parafianie z bazyliki Ofiarowania Najświętszej Maryi Panny w Wadowicach zgromadzili się na wspólnej mszy dziękczynnej za 50 lat posługi kapłańskiej księdza infułata Jakuba Gila.

Uroczystość zgromadziła kapłanów obu wadowickich dekanatów, wspólnot zakonnych oraz kapłanów z archidiecezji krakowskiej, władze miejskie z burmistrz Wadowic Ewą Filipiak, przedstawicieli różnych organizacji kościelnych i świeckich. Kościół wypełniony był po brzegi.

Złoty jubileusz proboszcza seniora był okazją do wspomnień i podziękowań między innymi za 14 lat pracy w Wadowicach. Laudację podczas mszy świętej, którą odprawiono w samo południe, wygłosił obecny proboszcz ksiądz Stanisław Jaśkowiec.
Jubileusz księdza infułata stanowi stosowną okazję, aby powiedzieć serdeczne "Bóg zapłać" za Twoje zaangażowanie w głoszenie prawdy Ewangelii, i za obecność wśród nas. Cieszymy się, iż znaczny odcinek Twojej drogi został wpisany w historię naszej parafii. Niech ufność płynąca ze źródeł wiary będzie w kolejnych latach Twej duszpasterskiej działalności wewnętrzną siła i źródłem radości, abyś drogi Jubilacie nadal pozostał bliski ludziom i mógł służyć swą mądrością i doświadczeniem Kościołowi - zwracał się do księdza Gila jego następca ks. Stanisław Jaśkowiec.
Obaj proboszczwie odprawili dla wiernych mszę w koncelebrze. Na zakończenie jubilat dziękował mieszkańcom Wadowic za pamięć i dobre słowo o nim. Ksiądz Jakub Gil cieszy się dziś w mieście dużym szacunkiem.

Jakub Gil urodził się 21 lipca 1939 roku w Glisnem w powiecie limanowskim. Święcenia kapłańskie otrzymał 23 czerwca 1963 z rąk biskupa Karola Wojtyły. Po skończeniu seminarium pracował jako wikariusz w Zubrzycy Górnej (w latach 1963-1966), Zebrzydowicach (1966-1970) oraz w parafii Najświętszej Rodziny w Zakopanem (1970-1975).

Od czerwca 1977 pełnił funkcję proboszcza parafii Miłosierdzia Bożego na Wzgórzach Krzesławickich w Krakowie. Został wysłany do rodzącej się wspólnoty przez kardynała Karola Wojtyłę z misją budowy kościoła. We wrześniu 1994 decyzją kardynała Franciszka Macharskiego rozpoczął pracę w krakowskim Caritasie jako jego dyrektor.

Od 7 lutego 1998 był proboszczem parafii Ofiarowania NMP w Wadowicach. Zastąpił na tym stanowisku przechodzącego na emeryturę księdza infułata Kazimierza Sudera. Na początku swojej pracy nie miał łatwo, bowiem parafianie przyzwyczajeni byli do poprzedniego proboszcza, którego darzyli wielkim szacunkiem, a do nowego podchodzili z pewną rezerwą.

Trzynaście lat pracy w wadowickiej parafii przyniosło wiele zmian. Ks. Jakub Gil na pewno ma już trwałe miejsce w historii miasta. Jako proboszcz bazyliki przyjmował dwóch papieży - Jana Pawła II w 1999 roku i Benedykta XVI w 2006 roku, oraz w 2006 roku prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego.

Od początku swojej pracy w Wadowicach podjął starania o odnowienie zabytkowego kościoła. Udało mu się odnowić elewację i dzwonnicę kościoła i przywrócić dawny blask architektury Tomasza Prylińskiego. Wnętrze bazyliki wyłożył marmurową posadzką, a w latach 2002-2003 artystki z Krakowa Aleksandra Grochal i Katarzyna Dobrzyńska namalowały unikatową polichromię, ukazującą poprzez obrazy biblijne nauczanie papieskie.  Ostatnia jego fundacja to organy kościele wykonane przez organmistrza Zdzisława Molina oraz uruchomienie kaplicy bł. Jana Pawła II.

W 2007 roku ks. Jakub Gil wyniesiony został rzez Stolicę Apostolską do godności infułata, a w 2008 roku odznaczony został przez prezydenta Lecha Kaczyńskiego Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski za wybitne zasługi na rzecz społeczności lokalnej oraz za kultywowanie pamięci o papieżu Janie Pawle II.

W czerwcu 2012 roku ks. Jakub Gil przeszedł na emeryturę, ale pozostał w Wadowicach, gdzie wypełnia swoją posługę kapłańską jako duszpasterz i spowiednik. Na probostwie zastąpił go ksiądz Stanisław Jaśkowiec.

(mp)
NAPISZ DO NAS: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

Komentarze (4)add
Redakcja serwisu Wadowice24.pl nie odpowiada za komentarze zamieszczone pod artykułami i nie utożsamia się z ich treścią. Jednocześnie podkreślamy, iż nie jest to miejsce dla poniżania mieszkańców, wierzących, w tym katolików i innych, oraz sączenia jadu przez osoby nienawidzące Wadowic i wszystkiego, co jest z naszym miastem związane. Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób.
... krajanka komentuje +3
Jubileusz ...
pozdrawiam :)

http://www.limanowa.in/wydarzenia/news;zloty-jubileusz-ks-infulata-jakuba-gila,14074.html

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
11 - 06 - 2013
... budyn komentuje +3
zasłuzony aktywista pomnik mu wybudowac

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
07 - 06 - 2013
... Parafianin komentuje +17
Ksiądz Infułat Jakub Gil to prawdziwy kapłan z duszą, dobry duch Wadowic. Bóg zapłać i jednocześnie życzę wszelkiego błogosławieństwa Bożego oraz kolejnych okrągłych rocznic.

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
03 - 06 - 2013
... pcc88 komentuje +16
to że nic nie robił to tego mu nie można zarzucić kościół wyremontował

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
03 - 06 - 2013
Artykuł archiwalny. Komentarze zostały zablokowane

busy
 

}} Sonda na czasie

Lato w Wadowicach...
 

}} Polecamy oferty

 

Depilacja laserowa w Magia Spa – NOWY SEZON

Depilacja laserowa to absolutny hit ostatnich lat w dziedzinie kosmetyki. Spektakularne efekty jakie można osiągnąć przyciągają do sal...

 

Ostatnie dni wyprzedaży obuwia w Sklepie Fabrycznym Domeno

Zapraszamy na wyprzedaż kolekcji wiosna- lato 2014. Ostatnie dni wyprzedaży w sklepie przyfabrycznym Domeno w Kalwarii Zebrzydowskiej. W o...

 

Laserowe zamykanie naczynek: Hit czy kit?

Kłopotliwa cera naczynkowa, otwierające się naczynka a także nieustannie występujące rumieńce to problem wielu osób. Zwalczając go...

 

Bezpłatny wstęp na Mistrzostwa Polski w noszeniu żon

16 sierpnia w Inwałdzie obok Parku Miniatur Świat Marzeń odbędą się I Mistrzostwa Polski w Noszeniu Żon. Wydarzenie niecodzienne i o...

}} Filmy

Sprawdź nas:
Oferty domów w Wadowicach
duży wybór, najnowsze propozycje, atrakcyjne lokalizacje

}} Komentarze

Piłkarska środa. Spotkanie Iskry odwołane
Iskra wygrala z Libiazem 1:0
Czas na zmiany! Wadowice24.pl przeprowadzają się do Gravelines
Nie zniknie - żebyś wiedział - to dla takich jak ty zeby nie klikali jak powaleni po 30 razy tego samego komentarza tylko dlatego że jego opcja polityczna twierdzi inaczej.
Drobniak show. Skawa grała pięknie, ale ...
Sensacja Cracovia tylko remisuje z Halniakiem niewiarygodne ale cuda sie zdarzaja,Jutrzenka 2-0 Karpaty,Swit 0-1 Niwa,Garbarz 0-1 Proszowianka,.wie ktos jak Iskra-Libiaz?
Kolejny wypadek busa. Trzy osoby ranne zabrano do szpitala
Wyrazy współczucia.
Kolejny wypadek busa. Trzy osoby ranne zabrano do szpitala
jaki portal taki redaktor....
Ale twardziel! Piotrek z medalem Mistrzostw Polski
Szczere gratulacje !
Ale twardziel! Piotrek z medalem Mistrzostw Polski
Żeby się w błocie paplac .... Tys mi sport , toc na wsi to się świnie w błocie taplaja. W szachy by se pograł jakby mądry był