5c08e5023e16c87842d67acf94d725df.html Wadowice świętowały 93. rocznicę urodzin Karola Wojtyły

Uwaga! To jest wersja archiwalna serwisu!

Aktualne wiadomości znajdziesz tutaj: www.wadowice24.pl

wadowice 24.pl

Rozmiar tekstu
  • Powiększ czcionkę
  • Przywróć standardową
  • Pomniejsz czcionkę

Wadowice świętowały 93. rocznicę urodzin Karola Wojtyły

Email Drukuj
18 maja to w mieście nad Skawą wielkie święto. 93 lata temu to właśnie tutaj urodził się Karol Wojtyła. Z tej okazji jak co roku do miasta zjechała młodzież ze szkół papieskiego imienia, strażacy dali głośny koncert na rynku, a w mieście znów przypominano ideały Jana Pawła II.


Od wielu lat 18 maja w Wadowicach to wielkie święto. Pamiątka urodzin Karola Wojtyły wciąż wzbudza w mieście nad Skawą sentyment i tęsknotę za tym, który odszedł od nas osiem lat temu. Już mało kto pamięta w Polsce o tej dacie, ale Wadowice najwyraźniej zapomnieć nie mają zamiaru. W końcu błogosławiony Ojciec Święty Jan Paweł II to patron tego miasta.

W sobotę (18.05) miasto obchodziło 93. rocznicę urodzin Karola Wojtyły. Dziś to dzień niezwykły i święto w mieście, ale 93 lata wcale takim nie był.

Rodzice przyszłego papieża Karol i Emilia Wojtyłowie w maju 1920 roku zajmowali skromne dwupokojowe mieszkanie w kamienicy przy rynku, do której wchodziło się od strony ulicy Kościelnej. To tutaj na świat przyszedł przyszły papież, 18 maja 1920 roku między godziną 17, a 18.

Kardynał Andrzej Deskur, przyjaciel Wojtyły z seminarium, opowiadał, że Ojciec Święty wspominał, jakoby jego matka przy porodzie prosiła, aby otworzyć szerzej okna, by lepiej mogła słyszeć pieśni z nabożeństwa majowego, które w tym samym czasie odprawiano w sąsiednim kościele.

Sąsiadka Wojtyłów Helena Szczepańska lata potem tak opowiadała dziennikarzom o pierwszych miesiącach życia małego Wojtyły.
Cóż za radość była w rodzinie. Pani Wojtyłowa znosiła wózek na nasze podwórze. Przed naszą kamienicą było trochę zieleni. Na środku stała studnia. Więc pani Wojtyłowa przywoziła dziecko, siadała przy tej studni, a ja wychodziłam na ganek. Bardzo często prosiła mnie, żebym zeszła i przypilnowała Lolusia, bo ona musi dopilnować obiadu, albo wyjść po sprawunku. Wtedy schodziła i woziłam jej synka. Przy noszeniu wózka po tych stromych schodach, pomagał matce jej starszy syn, wtedy zaledwie 12-letni Edmund. Do tego jeszcze matka ciągle go posyłała po pieluszki, po flaszkę, po ubranka. Biedny Mundek biegał wciąż na górę, nieraz było mi go nawet żal. Ja wtedy myślałam - cóż z tego dzidziusia wyrośnie. Skaczą koło niego jak koło królewicza - wspominała lata temu Helena Szczepańska (cyt. Maria Burghardt, "Wadowickie korzenie Karola Wojtyły")
W sobotę (18.05) do Wadowic zjechali uczniowie z całej Polski, których patronem szkoły jest Jan Paweł II. Celem ich podróży było wspólne spotkanie na wadowickim rynku. W sumie swoje delegacje wystawiło 45 szkół papieskiego imienia.

Młodzi ludzie wzięli udział w mszy świętej odprawionej w samo południe na centralnym placu miasta przez kardynała Stanisława Dziwisza. Podczas spotkania z młodzieżą kardynał wielokrotnie odwoływał się do doświadczeń Karola Wojtyły.
Bez wątpienia największą miłością życia Jana Pawła II był Jezus Chrystus. Za Nim, za Mistrzem z Nazaretu poszedł, tak jak poszedł za Nim Rybak galilejski Szymon Piotr i pozostali pierwsi uczniowie. Karol Wojtyła zafascynował się Jezusem tutaj, w Wadowicach, a potem w Krakowie, podczas mrocznych lat II wojny światowej. Oddał się Jezusowi bez reszty i podjął decyzję, by to oddanie przyjęło konkretny kształt w kapłaństwie. Jezus przyjął jego miłość i – jak to zawsze bywa – posłał go do ludzi, by głosił im Jego słowo, Jego przebaczenie, Jego miłość. W tej perspektywie należy spojrzeć na osobę błogosławionego Jana Pawła II, również na sekret jego przewodzenia wspólnocie Kościoła, oddziaływania na ludzi, fascynowania ich tym, co głosił i co proponował. On z jednej strony dodawał ludziom odwagi, stąd jego słowa, które stały się symbolem pontyfikatu: „Nie lękajcie się!” Ale nie wystarczy się nie lękać. Trzeba korzystać z daru wolności. Trzeba budować, i to budować mądrze, na skale, na kimś pewnym - mówił w homilii kardynał Stanisław Dziwisz.
Highslide JS Tradycyjnie w rocznicę urodzin Karola Wojtyły na płycie rynku po południu swój koncert dały orkiestry strażackie, które zjechały tutaj z wielu stron kraju. W sumie w uroczystym koncercie wzięło udział 40 orkiestr, usłyszeliśmy 17 utworów wybranych specjalnie na tę okazję.

Orkiestrą muzyków dyrygował major dr Stanisław Strączek. Ze strażakami wystąpli soliści operowi Natalia Zabrzeska (sopran) i Mieczysław Błaszczyk (tenor). Towarzyszyły im chóry parafialne z Wadowic i Kęt oraz Zagórnka. Strażacy zagrali m.in: Barkę, Laudate Domominum, Nabucco, Panis Angelicus, Ave Verum, Serdeczny kraj, Póki Polska żyje w nas, Góralu czy ci nie żal, Santa Lucia, Dzwon bije z gór, Moje miasto Wadowice.

Głównym organizatorem największego w kraju występu strażackich orkiestr dętych była na początku Ochotnicza Straż Pożarna w Choczni, a od trzech lat jest Fundacja OSP Chocznia. Do 2005 roku strażacy grali Ojcu Świętemu Janowi Pawłowi II w darze, po jego śmierci zmienili dedykację koncertu i grają "w hołdzie".

Highslide JS Uroczystościom rocznicowym towarzyszyły również dwie przygotowane przez Wadowickie Centrum Kultury imprezy. Pierwszą z nich było uroczyste otwarcie wystawy filatelistycznej. w holu kina Centrum. Ekspozycja poświęcona jest znakom pocztowym pochodzącym z Chorwacji. Okazuje się, że nasz papież w Chorwacji też cieszył się dużym uznaniem, a jego wizyta w 1994 roku dała temu krajowi powiew wolności w trudnych czasach bałkańskiego konfliktu.

Chorwaci wciąż mają żywo w pamięci tę pielgrzymkę. O tym, jak była ona dla nich ważna świadczyć może chociażby duża ilość znaczków, kart pocztowych i kopert wypuszczanych z tej okazji. Wystawę w WCK zorganizował Związek Filatelistów Koło nr 32. Ekspozycję otworzył Konsul Honorowy Republiki Chorwackiej Paweł Włodarczyk.
Na wystawie jest wiele unikatowych znaków pocztowych. Będzie też okolicznościowy datownik i koperta wypuszczona z tej okazji. Mam nadzieję, że dla wszystkich miłośników filatelistyki nasza ekspozycja okaże się ciekawa i warta zobaczenia- mówi nam Bogusław Malec z Polskiego Związku Filatelistów z Wadowic.
Highslide JS Z kolei w Urzędzie Miiasta w Wadowicach można było otrzymać najnowszą książkę Marty Burghardt p.t. "Wadowickie korzenie Karola Wojtyły". W obszernej, bogato wydanej publikacji autorka stara się dogłębnie odpowiedzieć na pytanie, jaki wpływ miały przedwojenne Wadowice na rozwój młodego mężczyzny, który po latach został papieżem.

Książka jest wynikiem kilkuletniej pracy autorki oraz rozszerzeniem jej pracy doktorskiej. Publikację wydało Wadowickie Centrum Kultury, a pieniądze na wydawnictwo przekazał Urząd Miasta w Wadowicach. Podczas promocji książki autorce towarzyszył przyjaciel karola Wojtyły z lat szkolnych, jego sąsiad z Wadowic Eugeniusz Mróz.


Highslide JS Highslide JS Highslide JS Highslide JS Highslide JS
Highslide JS Highslide JS Highslide JS Highslide JS Highslide JS
Highslide JS Highslide JS Highslide JS Highslide JS Highslide JS
Highslide JS Highslide JS Highslide JS Highslide JS Highslide JS
Highslide JS Highslide JS Highslide JS Highslide JS Highslide JS
Highslide JS Highslide JS Highslide JS Highslide JS Highslide JS
Highslide JS Highslide JS Highslide JS Highslide JS Highslide JS
Highslide JS Highslide JS Highslide JS Highslide JS Highslide JS


(mp)

NAPISZ DO NAS: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

Komentarze (31)add
Redakcja serwisu Wadowice24.pl nie odpowiada za komentarze zamieszczone pod artykułami i nie utożsamia się z ich treścią. Jednocześnie podkreślamy, iż nie jest to miejsce dla poniżania mieszkańców, wierzących, w tym katolików i innych, oraz sączenia jadu przez osoby nienawidzące Wadowic i wszystkiego, co jest z naszym miastem związane. Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób.
... MaaLee komentuje +3
Jestem uczniem ze szkoły SP1
powiem: troche długo to trwało (aż mnie wzdęcia wzieły :P), ale było bardzo fajnie
najlepsze było to że byliśmy gospodarzami ze wszystkich szkół :)

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
27 - 05 - 2013
... budyn komentuje +8
witaj cenzuro na wadowice24pl 19.05 napisałem dwa komentarze ktore po kilku dniach znikneły . moderator to ze jestes podnóżkiem łewusi to wiemy ale mamy pytanie czy chociaż dobrze ci płaci ???

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
25 - 05 - 2013
... reksio komentuje +1
A GDZIE BYŁ POCIĄG PAPIESKI Z PIELGRZYMAMI ?

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
21 - 05 - 2013
... rudy komentuje +2
Brawo dla Wadowic!

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
20 - 05 - 2013
... zorientowana komentuje +12
Każda muzyka ma swoje klimaty,proszę nie wypowiadać się złośliwie o orkiestrach dętych nie znając i nie rozumiejąc tej perfekcji .Duży szacunek dla orkiestr,trzeba dołożyć ich poświęcenie przecież mają swoje obowiązki i prace a mimo to przyjechali nawet z daleka.Cenią sobie to że mogą zagrać dla Papieża w hołdzie.Trochę zrozumienia kochani bardzo proszę.

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
20 - 05 - 2013
... wadowiczanzen komentuje +8
Bardzo piękna uroczystość która weszła na stałe do kalendarza wydarzeń w Wadowicach. Tym bardziej piękna, że na nowym Rynku.
Nie można się nadziwić jak jest Rynek oblegany przez całe rodziny. Pełny relaks. Młodzież jeździ na rolkach, rodzice uczą dzieci jazdy na rowerkach, dorośli zażywają spokoju wśród zieleni z dala od TIR-ów. A największą frajdą dla dzieci jest fontanna. Tego brakowało Wadowicom.

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
20 - 05 - 2013
... beben komentuje +13
ewa oczywiscie była obok kardynała- a nie zapytał się nasz kardynał jakie bezrobocie w wadowicach jest???

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
20 - 05 - 2013
... niki 81 komentuje +5
dęciaki są ok i chciałbym znowu być na ich miejscu
do dziś mi szkoda że to zakończyłem

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
19 - 05 - 2013
... tenorhorn komentuje +2
A Prandocina to niema na foto. Co to za orkiestra w czerwonych podkoszulkach, z miejscowości na literkę T

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
19 - 05 - 2013
... Krys komentuje +6
Ile to kosztuje i kto płaci ?
To przede wszystkim powinno być napisane.
Ludzie mają później pretensje że drożeje woda.
Ludzie powinni wiedzieć z czego co wynika.

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
19 - 05 - 2013
... OSP komentuje +15
Witam,jestem członkinią jednej z orkiestr OSP. Do Wadowic jechaliśmy przez calutką noc i dojechaliśmy o 5 rano. Teraz siedzę w domu i jestem strasznie zmęczona, lecz mimo tego bardzo się cieszę, że po raz któryś z rzędu przyjechaliśmy do Wadowic.
Repertuar nie jest wybierany przez nas, sami się męczyliśmy grając po 5 zwrotek pieśni wraz z repetycjami (przed występem nasz kapelmistrz został poinformowany o zmianach w repertuarze - dodano kolejne 2-3 zwrotki do większości). Jedyne na co mieliśmy wpływ to marsze, które graliśmy maszerując.
Myślę, że ustawienie sceny oraz orkiestr było rzeczywiście nieprzemyślane. Ludzie powinni być bliżej sceny lub nawet orkiestr, a nie całkiem z boku, na drugim końcu rynku.
Naprawdę, nie mieliśmy wpływu na repertuar, również uważamy, że był niepoprawnie dobrany (było za dużo bardzo nudnych, smętnych i podobnych do siebie utworów; dosłownie ok. siedem kompozycji było ciekawych, aż się je miło grało) a w piosenkach było za dużo zwrotek.
Mimo to, uważamy, że taka uroczystość to naprawdę fajne wydarzenie kulturalne. Jednak na następny raz prosimy, aby lista utworów została w końcu zmodyfikowana :)
Pozdrawiam

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
19 - 05 - 2013
... do zofii t komentuje +0
Zofiaaaa, badz dalej, bo to nie jego żona :)

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
19 - 05 - 2013
... Zofia tercjarka komentuje +7
Jestem taka ubogacona na widok naszego starosty wraz z żoną.Jako to czarująca para.

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
19 - 05 - 2013
... ? komentuje +7
Szansonistka Bizon, wstyd pokazywać, brzydka, stara, może napiszecie w jakich to filmach grała

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
19 - 05 - 2013
... siudmy komentuje +9
STO LAT STO LAT STO LAT!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
19 - 05 - 2013
... taki owaki komentuje +4
Eee... tam... Nic się nie dzieje źle i rynek z klinowskim i jamrożkiem. Coś się dzieje źle i rynek z dziwiszem... Same kity w komentach...

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
19 - 05 - 2013
... antyzazdrosnik komentuje +9
Było pięknie i godnie, a ten rynek jest cudowny ! nie przejmujcie się Państwo organizatorzy złośliwymi wpisami zazdrośników !

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
19 - 05 - 2013
... magik z M .Wadowity komentuje +9
Nie kazdy lubi orkiestry dete..Kazdy ma jakis gust!!!jestem za tego typu imprezami ,,
Dzis orkiestra Deta,,za tydzien z checia bym ogladal KONCERT piesni religijnych
..itd...co tydzien co innego .,a to koncert muzy powaznej ,pop,rok jaz,disko polo,
otwarte zawody o Mistrzostwo WADOWIC w szachy,warcaby ,tenis ,itd
ALE NIECH SIE COS DZIEJE>>Kazdy cos dla siebie znajdzie..I moze skoncza sie glupowate komentarze!!!!!!.BO NUDY OKROPNE W WADOWICACH>>>

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
19 - 05 - 2013
... magister komentuje +25
Docencie trud tych Ludzi ,ktorzy przybyli z Polski!!!
Jestesmy gospodarzami tej imprezy!!! I nalezy sie dla nich szacun....MY WADOWICZANIE...MUSIMY..IM PODZIEKOWAC ...INACZEJ JAK TO NASZE WADOWICE beda wygladaly w oczach opinii publicznej>>>!!!!
Prosze nie mieszac polityki lokalnej z tymi Ludzmi ,ONI BYLI TU DLA KAROLA WOJTYLY a nie dla dziwisza i ewki !!!!

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
19 - 05 - 2013
... @budyn komentuje +5
cho na bronks !!

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
19 - 05 - 2013
... Kopernik komentuje +10
Ale jest wypasiony .Już ledwo chodzi bidulek jeden .

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
19 - 05 - 2013
... oburzona komentuje +9
wszystko "spoko" ale czemu występu młodzieży z Radoczy nie ma zdjęć aani też wspomniane nic nie jest ?? ;/

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
19 - 05 - 2013
... aler komentuje +16
W której szkole takie zajebiste pelerynki mają ? czyżby Hogwart...

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
18 - 05 - 2013
... * kałakolczik * komentuje +26
Dobrze przygotowani artyści , muzycy, orkiestry i chóry w fatalnie dobranym repertuarze. 30 % repertuaru w zadowalającej formie. Reszta bladość i nudność. Stara przebrzmiała szarość. Przydałby się zawodowy konferansjer do tego całego przdsięwzięcia. Ludzi jak na lekarstwo. Przykrość i wstydliwość. Większość przyjezdnych wraz ze strażakami. Żony, dzieci,wnuki. Ciepłość i parność. Znużone twarze lokalnych urzędników samorządowych. Pomysł z ustawieniem tych scen fatalny. Muzycy i orkiestry przed sceną a ludzie na poboczach i całkiem z tyłu. Fatalność tego pomysłu oczywista. Ze względu na szacunek dla artystów wytrwałem do końca. Bóg Zapłać za tę darmochę. Mógłby się domyślić któryś z urzędników magistrackich i zapytać czy nie chcę się napić szklanki wody. Z fontanny ? - z fontanny pić nie wolno.

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
18 - 05 - 2013
... józef k. komentuje +12
cieszy fakt obecności na uroczystościach byłych komunistów (za czasów pontyfikatu JP II,w okresie komuny, pewno popierali linię Kremla,wtedy nie manifestowali swojego przywiązania do Papieża,którego komuchy przecież chciały zabić,ale na szczęście się im nie udało); pewno uczestniczą w nich dla utrzymania swoich stołków,ale nie można wykluczyć też autentycznego nawrócenia.lepiej później niż wcale.

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
18 - 05 - 2013
... Krys komentuje +17
Żeby nie spęd zabrakłoby publiki, tandeta i ludyczność.
A kasiory na inne cele brak.
Znowu coś podrożeje, czym zajmuje się UM.

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
18 - 05 - 2013
... cześ komentuje +4
ciekawe za jakie grzechy na coś takiego ich tu zesłali?

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
18 - 05 - 2013
... Ewa z relikwią komentuje +21
Gdzie zapisują wydatki na Dziwisza?

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
18 - 05 - 2013
... georg komentuje +4
ja pie...le!!!!

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
18 - 05 - 2013
... wqsp komentuje +10
I znów jedno i to samo...

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
18 - 05 - 2013
... Fryzjer komentuje +13
Kto tej pani z 12 zdjęcia dobiera fryzury, bo ja napewno nie.

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
18 - 05 - 2013
Artykuł archiwalny. Komentarze zostały zablokowane

busy
 

}} Sonda na czasie

Lato w Wadowicach...
 

}} Polecamy oferty

 

Depilacja laserowa w Magia Spa – NOWY SEZON

Depilacja laserowa to absolutny hit ostatnich lat w dziedzinie kosmetyki. Spektakularne efekty jakie można osiągnąć przyciągają do sal...

 

Ostatnie dni wyprzedaży obuwia w Sklepie Fabrycznym Domeno

Zapraszamy na wyprzedaż kolekcji wiosna- lato 2014. Ostatnie dni wyprzedaży w sklepie przyfabrycznym Domeno w Kalwarii Zebrzydowskiej. W o...

 

Laserowe zamykanie naczynek: Hit czy kit?

Kłopotliwa cera naczynkowa, otwierające się naczynka a także nieustannie występujące rumieńce to problem wielu osób. Zwalczając go...

 

Bezpłatny wstęp na Mistrzostwa Polski w noszeniu żon

16 sierpnia w Inwałdzie obok Parku Miniatur Świat Marzeń odbędą się I Mistrzostwa Polski w Noszeniu Żon. Wydarzenie niecodzienne i o...

}} Filmy

Sprawdź nas:
Oferty domów w Wadowicach
duży wybór, najnowsze propozycje, atrakcyjne lokalizacje

}} Komentarze

Piłkarska środa. Spotkanie Iskry odwołane
Iskra wygrala z Libiazem 1:0
Czas na zmiany! Wadowice24.pl przeprowadzają się do Gravelines
Nie zniknie - żebyś wiedział - to dla takich jak ty zeby nie klikali jak powaleni po 30 razy tego samego komentarza tylko dlatego że jego opcja polityczna twierdzi inaczej.
Drobniak show. Skawa grała pięknie, ale ...
Sensacja Cracovia tylko remisuje z Halniakiem niewiarygodne ale cuda sie zdarzaja,Jutrzenka 2-0 Karpaty,Swit 0-1 Niwa,Garbarz 0-1 Proszowianka,.wie ktos jak Iskra-Libiaz?
Kolejny wypadek busa. Trzy osoby ranne zabrano do szpitala
Wyrazy współczucia.
Kolejny wypadek busa. Trzy osoby ranne zabrano do szpitala
jaki portal taki redaktor....
Ale twardziel! Piotrek z medalem Mistrzostw Polski
Szczere gratulacje !
Ale twardziel! Piotrek z medalem Mistrzostw Polski
Żeby się w błocie paplac .... Tys mi sport , toc na wsi to się świnie w błocie taplaja. W szachy by se pograł jakby mądry był