61d7de8d1b752c4d6c103ac63c315c20.html Wielki Piątek. Czas na refleksję

Uwaga! To jest wersja archiwalna serwisu!

Aktualne wiadomości znajdziesz tutaj: www.wadowice24.pl

wadowice 24.pl

Rozmiar tekstu
  • Powiększ czcionkę
  • Przywróć standardową
  • Pomniejsz czcionkę

Wielki Piątek. Czas na refleksję

Email Drukuj
Wielki Piątek w Kościele katolickim to dzień najgłębszej żałoby i refleksji. Jedyny taki w roku, w którym nie odprawia się mszy świętej. Zamiast niej jest liturgia, przypominająca o męce i śmierci Jezusa Chrystusa. Jej centrum stanowi adoracja krzyża.Na zakończenie nabożeństwa wielkopiątkowego, podczas uroczystej procesji Najświętszy Sakrament jest przenoszony do wcześniej przygotowanego Grobu Pańskiego. Niesione jest w osłoniętej welonem monstrancji i przechowywane tam aż do porannej niedzielnej mszy świętej rezurekcyjnej, czyli do zmartwychwstania Chrystusa.

Jedną z największych procesji wielkopiątkowych jest ta, która co roku prowadzona jest dróżkami Męki Pańskiej w Kalwarii Zebrzydowskiej. Policjanci i zakonnicy nieoficjalnie szacują, że w Kalwarii Zebrzydowskiej w tegorocznych wielkopiątkowych uroczystościach bierze udział około 1o0 tysięcy wiernych.

W godzinach rannych dziesiątki tysięcy pielgrzymów przeszły tradycyjnie Dróżkami Męki Pańskiej. Procesja wielkopiątkowa wyruszyła o świcie spod Domu Kajfasza. Wierni przypatrywali się scenom męki Zbawiciela, odegranym przez kleryków bernardyńskiego seminarium oraz świeckich z różnych rejonów Polski.

W postać Chrystusa w tym roku wcielił się brat Tercjan, alumn II roku seminarium. Pątnicy słuchali także kazań przy poszczególnych stacjach Drogi Krzyżowej. Słowo pasterskie skierował do wiernych metropolita krakowski kard. Stanisław Dziwisz, który przewodniczył uroczystościom.

W południe procesja dotrze do kościoła Ukrzyżowania. W świątyni odprawiona zostanie liturgia wielkopiątkowa. Ciało Chrystusa w Eucharystii zostało przeniesione do Kaplicy Grobu na szczycie Góry Ukrzyżowania. Do niedzieli będzie trwała Jego adoracja.

Misterium Męki Pańskiej odprawiane jest w sanktuarium kalwaryjskim od początku jego istnienia. Do czasów przedwojennych ograniczało się ono jednak tylko do scen Wielkiego Czwartku i Wielkiego Piątku. Obecny kształt nadał im ojciec Augustyn Chadam, który w 1946 roku otrzymał na to zgodę metropolity krakowskiego kardynała Adama Sapiehy. W inscenizację wydarzeń Wielkiego Tygodnia zaangażowanych jest, co roku około 130 aktorów-amatorów.

Wielki Piątek jest dniem refleksji, skupienia, powagi, wzmożonej pobożności i gorliwych praktyk religijnych. Jest także dniem ścisłego postu. Zgodnie z zaleceniami Kościoła należy zrezygnować w tym dniu nie tylko z jedzenia potraw mięsnych, ale również zachować post co do ilości spożywanych pokarmów: tylko raz w ciągu dnia można zjeść do syta. Niektóre bardzo pobożne osoby przez cały ten dzień dobrowolnie wstrzymują się od jedzenia i picia lub piją tylko czystą wodę i spożywają trochę suchego chleba.

(Kp)
NAPISZ DO NAS: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

Komentarze (16)add
Redakcja serwisu Wadowice24.pl nie odpowiada za komentarze zamieszczone pod artykułami i nie utożsamia się z ich treścią. Jednocześnie podkreślamy, iż nie jest to miejsce dla poniżania mieszkańców, wierzących, w tym katolików i innych, oraz sączenia jadu przez osoby nienawidzące Wadowic i wszystkiego, co jest z naszym miastem związane. Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób.
... mmm komentuje +0


l


l
tdosyc oplowania

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
20 - 04 - 2014
... kałakolczik komentuje +1
Od uwolnienia się z łona matki aż do złożenia ciała do ziemi towarzyszy człowiekowi wszelaka obrzędowość i ja tego zmieniać nie zamierzam.

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
19 - 04 - 2014
... dd komentuje +0
Nie zrobię ,bo nie widzę kto niby miałby obrażony

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
19 - 04 - 2014
... łoj komentuje +1
@dd

To teraz zrób wykład na temat Wielkiego Piątku i obrażaniu uczuć religijnych.

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
19 - 04 - 2014
... dd komentuje +0
W różnych krajach trochę Bóg się "różni" Oczywiście w przenośni. W obrębie tej samej religii są trochę inne tradycje i obyczaje .

Czy lewactwo ? Niestety tak.
W tych czasach nie w parze idzie nawet żarliwa wiara i socjalistyczna lewicowość
Oficjalnie tego się nie mówi. Przykładem w Polsce jest PiS Partia pro religijna a w założeniach poglądach , programie bardzo silnie lewicująca socjalistyczna. Na siłę jednak wpajająca że niby jest prawicą.
Nic z prawicy nie ma Proszę poczytać co to socjalizm i pomyśleć co głosi PiS Pasuje znakomicie prawie 100% PiS jest bardziej na lewo niż SLD . PiSowcy wykrzykujący na innych że są lewakami sami nie wiedzą ,nie chcą wiedzieć że są nimi (socjalistami) często jeszcze bardziej. Elity władz PiS oczywiście zdają sobie sprawę że nie są prawicowi, ale taki jest nacisk w Unii na socjalizm . Chodzimy do Kościoła to po wpieramy ludziom że jesteśmy prawicowcami , głosząc jednocześnie hasła rażąco socjalistyczne.

Fragmenty w skrócie definicji encyklopedycznych socjalizmu.
fragmenty zaczerpnięte i wycięte z encyklopedii internetowych np.Wikipedia

SOCJALIZM - doktryna gospodarcza postulująca upowszechnienia świadczeń socjalnych i poddania gospodarki kontroli społecznej (poprzez instytucje państwowe, samorządowe... odrzucenie idei kapitalizmu oraz promowanie idei sprawiedliwości społecznej.Wkrótce, na gruncie marksistowskiej wersji socjalizmu, powstały ideologie: komunistyczna oraz socjaldemokratyczna. Elementy ideologii socjalistycznej były łączone m.in. z: nacjonalizmem, chrześcijaństwem ...
Socjaliści twierdzą na ogół, że kapitalizm koncentruje władzę i bogactwo w małej grupie społecznej, która kontroluje środki produkcji i czerpie bogactwo poprzez system wyzysku...Tworzy to warstwowy system społeczny oparty na nierównych stosunkach społecznych, niezapewniających równych szans dla każdego człowieka

1. ideologia głosząca dążenie do ładu społecznego opartego na zasadach , równości i racjonalnego zarządzania gospodarką przez państwo;
itd itd że ma być równość społeczna , wyrównywanie różnic , sprawiedliwość społeczna

Takie słowa nadal głoszą nasi politycy.

A teraz Definicja lewicy w skrócie

LEWICA- ideologia głosząca dążenie do ładu społecznego opartego na zasadach wspólnoty, równości i racjonalnego zarządzania gospodarką przez państwo;
...Dziś do lewicy, w szczególności w krajach europejskich, najczęściej zalicza organizacje o poglądach socjaldemokratycznych czy socjalistyczno-demokratycznych, zielonych...
W latach 60. XX wieku pojawiła się Nowa lewica. Tym mianem określa się w skrócie różne grupy radykalnie lewicowe odwołujące się do idei ekologicznych, internacjonalistycznych, feministycznych, a także pacyfistycznych.

Ja jestem przeciw takim ideologiom

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
19 - 04 - 2014
... obserwator... komentuje +3
czy wiesz, że...
nie tylko w arcykatolickiej Austrii, ojczyźnie Hitlera, w której do dziś nie tylko w górach ludzie pozdrawiają się imieniem Boga możesz przyjąć Sakrament Św. BEZ SPOWIEDZI?
Nie musisz "chwalić" się swoimi "grzechami", nie musisz stresować tym, że jesteś w związku po rozwodzie... i nie popełniasz ŻADNEGO ŚWIĘTOKRADZTWA!
Czy to jest "lewactwo"???
Czy tam jest inny Bóg?

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
18 - 04 - 2014
... terapeuta komentuje +8
Co za głupota niesmaczna. Mieć swoje zdanie to znaczy krytykować. Większej głupoty nie słyszałem.

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
18 - 04 - 2014
... JUDASZ komentuje +4
Nie wiecie może jaki dziś kurs srebrnika ?

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
18 - 04 - 2014
... dd komentuje +4
do Módlmy się za wojujących ateistów

To raczej nie ateiści tylko antyklerykałowie . Ateiści prawdziwi nie walczą z Kościołem bo jak tu walczyć z czymś w co się nie wieży.

do łoj

Po to są komentarze aby pisać co się myśli w danej sprawie. Nie tylko chwalić lecz swoje zdanie. Nie podoba ci się czyjś komentarz a robisz jeszcze bardziej nie smaczny.

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
18 - 04 - 2014
... łoj komentuje +5
@ o_Onufry

Jak masz pisać takie bzdury to lepiej zjedz sobie jeszcze kilka goloneczek a potem puść kilka bączków i posiedź sobie w przyjemnym smrodzie.

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
18 - 04 - 2014
... o_Onufry komentuje +10
Umiłowani Siostry i Bracia!
Dzisiaj ponoć - jak podają eklezjalnie ogłupione media - jakiś postny "Wielki Piątek".
Nie ma nic głupszego w religiach świata w ogóle - a już w tej chrześcijańskiej, ponoć nastawionej na dobro człowieka - umartwianie się postem czyli uprawiania głodówki.
Na szczęście ta eklezjalna głupota stopniowo odchodzi do mitologii. Nie mniej racjonalne spożywanie posiłków i stosowanie zasad zdrowej diety jest bardzo pożądane i nie ma nic wspólnego z chrześcijańskim postem.
Dlatego też "dla jego bolesnej chwały" - mając nad sobą miłosierdzie, zajadam właśnie (w ramach drugiego śniadania) goloneczkę przy użyciu utartego domowym sposobem chrzanu.
Za smacznego! Dziękuję
+ + + +
Pytają czy Wielki Piątek powinien być świętem wolnym od pracy. Uważam, że dla uczczenia męki Pańskiej powinny być wolne od pracy (i od używania rozumu) wszystkie piątki w roku, zaś w okresie Wielkiej Nocy wolny od pracy powinien być cały Wielki Tydzień łącznie z lanym poniedziałkiem.

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
18 - 04 - 2014
... dla niewiarków komentuje +4
ci którze nie wierzą, że ludzie naprawdę przeżywają ten smutny dzień zaproszeni są na cmentarz komunalny o 16:30. Miejsce przeżywania drogi krzyżowej bardzo odpowiednie. Zawsze czuje się ducha bliskich i można w spokoju przeżywać swoją religijność, bez blasków fleszy, bez specjalnego naburmuszania się. Polecam

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
18 - 04 - 2014
... hxf komentuje +5
wszystko wróci po staremu we wtorek -prawda ?

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
18 - 04 - 2014
Aby ateiści zaprzestali walki z Kościołem i Wadowicami, aby byli mniej agresywni i bardziej tolerancyjni wobec ludzi wierzących. Czy dwie zawzięte baby poprawią się?

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
18 - 04 - 2014
... kokoli komentuje +5
czas na refleksje dla starych zgorzkniałych bab które uprzykrzają życie innym , dla ludzi którzy potrafią dokopać niewinnemu tylko gadanie a i tak sie nie zmienią taki jest ten czas na refleksję

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
18 - 04 - 2014
... Wielki Piątek komentuje +9

Dzisiaj jest WIELKIE ŚWIĘTO

Życzę wadowiczanom zdrowia i spokoju.

Aby nie dokuczało wam upierdliwe lewactwo.

Może po dyngusie lewusy się nawrócą?

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
18 - 04 - 2014
Artykuł archiwalny. Komentarze zostały zablokowane

busy
 

}} Sonda na czasie

Lato w Wadowicach...
 

}} Polecamy oferty

 

Depilacja laserowa w Magia Spa – NOWY SEZON

Depilacja laserowa to absolutny hit ostatnich lat w dziedzinie kosmetyki. Spektakularne efekty jakie można osiągnąć przyciągają do sal...

 

Ostatnie dni wyprzedaży obuwia w Sklepie Fabrycznym Domeno

Zapraszamy na wyprzedaż kolekcji wiosna- lato 2014. Ostatnie dni wyprzedaży w sklepie przyfabrycznym Domeno w Kalwarii Zebrzydowskiej. W o...

 

Laserowe zamykanie naczynek: Hit czy kit?

Kłopotliwa cera naczynkowa, otwierające się naczynka a także nieustannie występujące rumieńce to problem wielu osób. Zwalczając go...

 

Bezpłatny wstęp na Mistrzostwa Polski w noszeniu żon

16 sierpnia w Inwałdzie obok Parku Miniatur Świat Marzeń odbędą się I Mistrzostwa Polski w Noszeniu Żon. Wydarzenie niecodzienne i o...

}} Filmy

Sprawdź nas:
Oferty domów w Wadowicach
duży wybór, najnowsze propozycje, atrakcyjne lokalizacje

}} Komentarze

Piłkarska środa. Spotkanie Iskry odwołane
Iskra wygrala z Libiazem 1:0
Czas na zmiany! Wadowice24.pl przeprowadzają się do Gravelines
Nie zniknie - żebyś wiedział - to dla takich jak ty zeby nie klikali jak powaleni po 30 razy tego samego komentarza tylko dlatego że jego opcja polityczna twierdzi inaczej.
Drobniak show. Skawa grała pięknie, ale ...
Sensacja Cracovia tylko remisuje z Halniakiem niewiarygodne ale cuda sie zdarzaja,Jutrzenka 2-0 Karpaty,Swit 0-1 Niwa,Garbarz 0-1 Proszowianka,.wie ktos jak Iskra-Libiaz?
Kolejny wypadek busa. Trzy osoby ranne zabrano do szpitala
Wyrazy współczucia.
Kolejny wypadek busa. Trzy osoby ranne zabrano do szpitala
jaki portal taki redaktor....
Ale twardziel! Piotrek z medalem Mistrzostw Polski
Szczere gratulacje !
Ale twardziel! Piotrek z medalem Mistrzostw Polski
Żeby się w błocie paplac .... Tys mi sport , toc na wsi to się świnie w błocie taplaja. W szachy by se pograł jakby mądry był