fe08a2c827799fb3bc28a34f77a1d30a.html Ruszyli pieszo na Jasną Górę

Uwaga! To jest wersja archiwalna serwisu!

Aktualne wiadomości znajdziesz tutaj: www.wadowice24.pl

wadowice 24.pl

Rozmiar tekstu
  • Powiększ czcionkę
  • Przywróć standardową
  • Pomniejsz czcionkę

Ruszyli pieszo na Jasną Górę

Email Drukuj
W niedzielę rano wyruszyła z Wadowic 28. piesza pielgrzymka  do Częstochowy. 300 osób idzie na Jasną Górę zanieść swoje intencje przed ołtarz Matki Bożej. Największym wyzwaniem będą dla nich trudy kapryśnej pogody w długiej liczącej 145 km trasie.Dla niektórych to nowe wyzwanie, dla innych coroczny obowiązek. 28. Piesza Pielgrzymka do Częstochowy ruszyła z Wadowic w niedzielę (14.07) rano. 300 osób podzielone na dwie grupy w pocie czoła wędruje na Jasną Górę.

Mieszkańcy Wadowic i okolic poszli dziękować  przed ołtarzem Matki Bożej Częstochowskiej między innymi za spodziewaną na jesień kanonizację swojego rodaka Karola Wojtyły.

Pielgrzymkę rozpoczęła odprawiona w bazylice Ofiarowania NMP msza święta, która zgromadziła pielgrzymów wraz z żegnającymi ich rodzinami i przyjaciółmi. Homilię do wiernych wygłosił biskup Grzegorz Ryś.
Chcemy w czasie tego wędrowania wpatrywać się w postać Jana Pawła II i z jego życia czerpać sposób na drogę do świętości – mówił biskup, gdy pielgrzymi wyruszali w drogę.
Do rogatek miasta grupę pielgrzymią odprowadzili wspólnie biskup Grzegorz Ryś, ks. proboszcz bazyliki Stanisław Jaśkowiec oraz burmistrz Wadowic Ewa Filipiak. W tym roku wadowicką pielgrzymkę do Częstochowy prowadzi ks. Adam Garlacz. Wędrowcy będą nocować w Alwerni, Żuradzie, Bzowie, Myszkowie i Wrzosowej.

Przed pielgrzymami nie lada wyzwanie. Mają do pokonania 145 km. Pogoda nie będzie ich rozpieszcać. Na trasie mogą spotkać burze, piorunu i silny wiatr, ale w ciagu tych pięciu nadchodzących dni nie zabraknie też upałów.

Piegrzymią tułaczkę zakończy nabożeństwo i modlitwa w sankturaium ojców paulinów na Jasnej Górze. W piątek (19.07) około godz. 12 będą modlić się przed ołtarzem Matki Bożej Częstochowskiej. Potem wieczorem autokarami wrócą do Wadowic, by na koniec przemaszerować jeszcze ulicami miasta.

Pierwsza pielgrzymka z Wadowic ruszyła na Jasną Górę w 1986 roku, kiedy to z inicjatywy ks. Zdzisława Balona, przy współpracy kilku świeckich zapaleńców, zebrała się grupa 200 pielgrzymów. Dołączyła ona na Wawelu do Pielgrzymki Krakowskiej.

Po kilku latach zaczęto rozważać pójście własną trasą w innym terminie. Plany te zostały zrealizowane w lipcu 1991 r. i wówczas ks. Paweł Łukaszka poprowadził samodzielną pielgrzymkę wadowicką. Ówczesna trasa liczyła ok. 160 km wiodła zarówno przez ruchliwe ulice Olkusza, jak i przepiękne ciche lasy Puszczy Dulowskiej, odwiedzając po drodze liczne sanktuaria – Alwernię, Płoki, Rudniki, Mrzygłód.

W następnych latach trasa uległa niewielkim modyfikacjom. Wadowicka pielgrzymka organizowana jest niezmiennie w terminie 14-19 lipca. Na przestrzeni lat pielgrzymka rozrosła się i w jubileuszowym roku 2000 udział wzięły w niej 824 osoby.

Wadowiccy pątnicy zanoszą przed oblicze Czarnej Madonny swoje prośby i podziękowania, ale też szczególne miejsce w ich modlitwach i trudzie zajmuje osoba Ojca Świętego Jana Pawła II.

Kontynuacją tej modlitwy jest organizowana w pierwszą niedzielę po Wniebowzięciu wędrówka na Leskowiec, gdzie od 1997 r. pielgrzymów jednoczy Eucharystia na Groniu Jana Pawła II. Grupa pielgrzymkowa jest również fundatorem jednej ze stacji Drogi Krzyżowej usytuowanej w pobliżu kaplicy.

W maju 1998 r. jako dziękczynienie za XX-lecie pontyfikatu Jana Pawła II została zainaugurowana piesza pielgrzymka do Kalwarii Zebrzydowskiej, która wyrusza odtąd co roku - w trzecią sobotę maja. W latach 2004-2012 organizowana była również pielgrzymka do grobu bł. Jana Pawła II na Watykanie.


Highslide JS Highslide JS Highslide JS Highslide JS Highslide JS
Highslide JS Highslide JS Highslide JS Highslide JS Highslide JS

(Ks)

NAPISZ DO NAS: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

Komentarze (31)add
Redakcja serwisu Wadowice24.pl nie odpowiada za komentarze zamieszczone pod artykułami i nie utożsamia się z ich treścią. Jednocześnie podkreślamy, iż nie jest to miejsce dla poniżania mieszkańców, wierzących, w tym katolików i innych, oraz sączenia jadu przez osoby nienawidzące Wadowic i wszystkiego, co jest z naszym miastem związane. Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób.
... Pielgrzym komentuje +4
Czytając te wszystkie negatywne komentarze aż przykro się robi,że ludzie nie mający pojęcia co to jest pielgrzymka i jak wielkim jest przeżyciem dla katolika wypisują głupstwa ,które przychodzą im do głowy .Dla mnie te 5 dni nie było tylko tarasowaniem ulicy,ale czymś wyjątkowym czego życzę każdemu . Jeśli chcecie pisać takie głupoty to najpierw idźcie na pielgrzymkę,ale zapewniam was ,że potem nie mielibyście odwagi skłamać bo spędzilibyście ten czas wspaniale .

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
20 - 07 - 2013
... j23 komentuje +5
Marcinku czy ty masz płacone za usuwanie komentarzy? Jeżeli tak to rób tak dalej a zostaniesz milionerem.

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
16 - 07 - 2013
... budyn komentuje +6
(pontnik ) piwa nie lubie a na pielgrzymki chodziłem ale widzac jakie tam qur.....stwo , brod i hipokryzja była zrezygnowałem ( pukania) w takich warunkach tez nie lubie bo mozna złapac syfa ta przyjemnosc zostawiam wyposzczonym sukienkowym ps. grupa muzyczna pewnie gra na fletach ...

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
16 - 07 - 2013
... ludzkie ciało komentuje +3
@ jeleń kraju
Masz rację ta żydowska biblia to stary gniot.
Oto moja propozycja dla Ciebie.
Jezusiczek urodzon na Podkarpaciu w biednej chacie góralskiej. Potem się nie uczył bo czynił cuda. W 80-tym z Matką Boską w klapie przeskoczył mur, za co został ukrzyżowany przez UB. Ale nie poddał się i jako Prawdziwy Polak wstąpił do PIS-u i występuje pod psełdonimem J. Kaczyński (stąd Jarosław Polskę zbaw). Amen.
Lepiej?

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
16 - 07 - 2013
... jeleń w kraju komentuje +2
ludzkie ciało to ewidentnie świadek z sekty jehowy psia mać sekta wstrętna niech naucza w swoim zborze miedzy swemi jemu podobnymi oszołomami

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
15 - 07 - 2013
... Pozdrowienia dla pielgrzymów komentuje +10
My którzy musieli pozostać w pracy pozdrawiamy pielgrzymów, aby się modlili za nas za Wadowice i nie przejmowali tym co wypisuje lewactwo.

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
15 - 07 - 2013
... katolik komentuje +15
Wielki szacunek dla pielgrzymów, którzy pokonują wiele kilometrów w swoich intencjach. Ale nie podoba mi się jak mój Kościół wykorzystywany jest dla partykularnych interesów jakiejkolwiek władzy. Dlatego protestuję przeciwko obecności Burmistrza Wadowic na procesji z relikwiami Jana Pawła II i przeciw zbijaniu kapitału politycznego w pierwszym szeregu przedstawionej pielgrzymki. Jak daleko P. Burmistrz towarzyszyła pontnikom? Tylko tyle ile potrzebowała, żeby jej zrobiono zdjęcia? Nie chcę takich ludzi w moim Kościele.

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
15 - 07 - 2013
... pontnik komentuje +12
"budyń" 80 % moherów . Skąd masz takie błędne dane. Jedynie chyba z fotek,bo siedzisz przed kompem i żłopiesz piwsko. Wiadomo ,że czoło grupy to przeważnie osoby starsze co widać na zdjęciach. Natomiast 70 % pielgrzymki to młodzież. W środkowej części podąża grupa muzyczna, gdzie właśnie najwięcej jest młodzieży A jeżeli chodzi o "pukanie" to trzeba było iść ,a nie teraz zazdrościć . Przekonałbyś się jak jest faktycznie na pielgrzymce, bo na pewno nie byłeś

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
15 - 07 - 2013
... budyn komentuje +10
80% mocherow pare małolat kilku młodych ksiezy cieszacych sie (zdjecie nr 2) ze bedzie co pukac w czasie długiej drogi ot i cała wyprawa ps.ciekawe ile bedzie cudownych poczec po rowach

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
15 - 07 - 2013
... mlocy-87 komentuje +9
''W latach 2004-2012 organizowana była również pielgrzymka do grobu bł. Jana Pawła II na Watykanie."

Papiez zmarl w 2005 roku a rok wczesniej wadowiczanie pielgrzymowali do jego grobu!!!

Prawie jak matura to bzdura !!!

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
15 - 07 - 2013
... terapeuta komentuje +16
OPOZYCJA LEWICOWA - musicie w końcu zrozumieć, .ze jesteście w MNIEJSZOŚCI. TAK DOMAGACIE się DEMOKRACJI A NIE potraficie zrozumieć JEJ podstawowych ZASAD.

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
15 - 07 - 2013
... J23 komentuje +8
Prawdziwi ateisci, agnostycy potrafia uszanowac ludzi wierzacych, niestety pluja ludzie, ktorzy pogubili sie na drodze wiary.

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
15 - 07 - 2013
... Renesans pielgrzymki komentuje +5
Myślę, że wadowicka pielgrzymka do Częstochowy przezywa renesans, ponieważ w sobotę widziałem niezwykle duży potencjał radości i entuzjazmu wśród pielgrzymów.
Obecność ks. biskupa i pani burmistrz jest sygnałem dla wiernych, że w roku wiary i kanonizacji Jana Pawła II następuje proces integracji katolików polskich zagrożonych przez agresywne ataki lewicowych mediów i środowisk antykościelnych.
Tak jak w czasach wielkiej Solidarności ludzie obecnie widzą potrzebę jedności, że muszą się przeciwstawić złu, narkomanii, paradom równości i napastliwemu lewactwu.
W każdym miasteczku Polski toczy się obecnie wojna światopoglądowa. Stroną atakującą są dawni komunistyczni aktywiści i ich dzieci uprawiające wolny seks, a z drugiej tradycjonaliści, którzy bronią podstawowych wartości, rodziny wiary ojców, o antykomunistycznych poglądach..

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
15 - 07 - 2013
... Jechowcy i lewica? komentuje +8
Nie rozumiem dlaczego środowiska lewicowe tzw. inne wyznania atakują nasz kościół katolicki?
Gdyby kierowali się zasadami tolerancji to zostawiliby nas w spokoju i nie pouczali, nie krytykowali, nie atakowali.

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
15 - 07 - 2013
do ludzkie ciało" MATKA BOŻA: Odmawiajcie w dalszym ciągu różaniec, aby uprosić koniec wojny. W październiku ukaże się również Pan Jezus, Matka Boża pod wezwaniem Bolesnej i Karmelitańskiej oraz św. Józef z Dzieciątkiem Jezus, aby pobłogosławić świat. Bóg jest zadowolony z waszych umartwień, ale nie musicie spać ze sznurami. Noście je tylko w dzień.
ŁUCJA: Proszono mnie, abym poprosiła Panią o wiele rzeczy; uzdrowienie kilku chorych, uzdrowienie głuchoniemego.
MATKA BOŻA: Tak, niektórych uzdrowię, innych nie. W październiku uczynię cud, aby wszyscy uwierzyli.

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
15 - 07 - 2013
... Bogdan,gr.niebieska komentuje +20
Byłem na wadowickiej pielgrzymce 6 razy . Super przeżycie. Trasa jest naprawdę ciężka. Pogoda czasem fatalna. Raz upał raz ulewy z gradem i piorunobiciem . Tym razem niestety nie mogłem pójsć,czego żałuję. Wielki szacunek dla nich. Jeżeli ktoś nie był niech nie komentuje jak jest na pielgrzymce i nie pisze o zbieraniu śmieci z rynku ,bo to moim zdaniem wyraz wielkiej głupoty tego człowieka. Emocji przy samym już dotarciu na Jasną Górę nie da się opisać. Trzeba tam być i przejść tą trudną drogę. Pozdrawiam wszystkich pielgrzymów.

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
15 - 07 - 2013
... Proszący o modlitwę komentuje +21
Proszę pomódlcie się za mnie przed Maryją.

Pozdrawiam Pielgrzym ów i życzę dobrej pogody.

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
15 - 07 - 2013
... * kałakolczik * komentuje +4
Teraz jeszcze nie pora i nie ten czas, żebym się mógł i chciał wypowiedzieć o tym ważnym dla katolików wydarzeniu. " teraz nie pora szukać wymówek " - opozycja - wstańcie z klęczek.

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
15 - 07 - 2013

Proszę pousuwajcie te chamskie i wulgarne komentarze lewicy.

Są one haniebnie i wyjątkowo gorszące, że mamy w Wadowicach takie fanatyczne lewackie środowiska.

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
14 - 07 - 2013
... terapeuta komentuje +17
Na starcie pielgrzymki podobno widziano Lewusów. Co ONI jeszcze kombinują.

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
14 - 07 - 2013
... dziadek komentuje +13
proboszcz Jaśkowiec zaczyna się bratać i nawiązywać kontakt z mieszkańcami parafii

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
14 - 07 - 2013
... ANTIFA komentuje +29
W całym tym towarzystwie brakuje mi starosty,kiboli i neofaszystów!

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
14 - 07 - 2013
... ludzkie ciało komentuje +21
Jezus nigdy nie nauczał aby modlić się do jego matki i nie twierdził, że należy jej się wyjątkowa cześć.Kult jakim kościół rzymsko-katolicki otoczył Marię (jej obrazy i figury) jest sprzeczny z Biblią, z biblijnym Dekalogiem
(Wj 20,1-17)
W owych dniach mówił Bóg wszystkie te słowa: Ja jestem Pan, twój Bóg, który cię wywiódł z ziemi egipskiej, z domu niewoli. Nie będziesz miał cudzych bogów obok Mnie! Nie będziesz czynił żadnej rzeźby ani żadnego obrazu tego, co jest na niebie wysoko, ani tego, co jest na ziemi nisko, ani tego, co jest w wodach pod ziemią! Nie będziesz oddawał im pokłonu i nie będziesz im służył, ponieważ Ja Pan, twój Bóg, jestem Bogiem zazdrosnym, który karze występek ojców na synach do trzeciego i czwartego pokolenia względem tych, którzy Mnie nienawidzą

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
14 - 07 - 2013
... czarny ciągnik komentuje +19
a nasz nowy proboszcz też się ruszył na Jasną górę czy tylko do fotek pozował , z takim maluchami na taka drogę rodzce kompletnie o dzieciach nie myśla , a pani nasz burmistrz też wyruszyła czy tez tylko do fotek?????była

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
14 - 07 - 2013
... Kaa komentuje +3
Pffff. Ale komentarz.

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
14 - 07 - 2013
... teresa i pawel komentuje +23
lepiej by smieci w rynku pozbierali bylby lepszy porzytek niz bez sesowne blokowanie ulic przez145 km

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
14 - 07 - 2013
... pcc88 komentuje +27
pani burmistrz to tylko jako tako wychodzi z mieszkańcami nie chce rozmawiać

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
14 - 07 - 2013
... lelum komentuje +15
Brawo dla pani burmistrz zachowała się jak prawdziwy gospodarz miasta.

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
14 - 07 - 2013
... _yRb komentuje +20
Powodzenia Pani burmistrz! Przyda się by nie zabić się w tym obuwiu. :))

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
14 - 07 - 2013
... wierny niemierny komentuje +69
Znalazła znów okazję, żeby się pokazać, Czemu nie jest taka chętna jak trzeba coś zrobić dla mieszkańców?

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
14 - 07 - 2013
... Dragonis komentuje +42
Z malutkimi dziećmi chyba ich pogieło dosłownie...

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
14 - 07 - 2013
Artykuł archiwalny. Komentarze zostały zablokowane

busy
 

}} Sonda na czasie

Lato w Wadowicach...
 

}} Polecamy oferty

 

Depilacja laserowa w Magia Spa – NOWY SEZON

Depilacja laserowa to absolutny hit ostatnich lat w dziedzinie kosmetyki. Spektakularne efekty jakie można osiągnąć przyciągają do sal...

 

Ostatnie dni wyprzedaży obuwia w Sklepie Fabrycznym Domeno

Zapraszamy na wyprzedaż kolekcji wiosna- lato 2014. Ostatnie dni wyprzedaży w sklepie przyfabrycznym Domeno w Kalwarii Zebrzydowskiej. W o...

 

Laserowe zamykanie naczynek: Hit czy kit?

Kłopotliwa cera naczynkowa, otwierające się naczynka a także nieustannie występujące rumieńce to problem wielu osób. Zwalczając go...

 

Bezpłatny wstęp na Mistrzostwa Polski w noszeniu żon

16 sierpnia w Inwałdzie obok Parku Miniatur Świat Marzeń odbędą się I Mistrzostwa Polski w Noszeniu Żon. Wydarzenie niecodzienne i o...

}} Filmy

Sprawdź nas:
Oferty domów w Wadowicach
duży wybór, najnowsze propozycje, atrakcyjne lokalizacje

}} Komentarze

Piłkarska środa. Spotkanie Iskry odwołane
Iskra wygrala z Libiazem 1:0
Czas na zmiany! Wadowice24.pl przeprowadzają się do Gravelines
Nie zniknie - żebyś wiedział - to dla takich jak ty zeby nie klikali jak powaleni po 30 razy tego samego komentarza tylko dlatego że jego opcja polityczna twierdzi inaczej.
Drobniak show. Skawa grała pięknie, ale ...
Sensacja Cracovia tylko remisuje z Halniakiem niewiarygodne ale cuda sie zdarzaja,Jutrzenka 2-0 Karpaty,Swit 0-1 Niwa,Garbarz 0-1 Proszowianka,.wie ktos jak Iskra-Libiaz?
Kolejny wypadek busa. Trzy osoby ranne zabrano do szpitala
Wyrazy współczucia.
Kolejny wypadek busa. Trzy osoby ranne zabrano do szpitala
jaki portal taki redaktor....
Ale twardziel! Piotrek z medalem Mistrzostw Polski
Szczere gratulacje !
Ale twardziel! Piotrek z medalem Mistrzostw Polski
Żeby się w błocie paplac .... Tys mi sport , toc na wsi to się świnie w błocie taplaja. W szachy by se pograł jakby mądry był