Uwaga! To jest wersja archiwalna serwisu!

Aktualne wiadomości znajdziesz tutaj: www.wadowice24.pl

wadowice 24.pl

Rozmiar tekstu
  • Powiększ czcionkę
  • Przywróć standardową
  • Pomniejsz czcionkę

W 6. rocznicę młodzi przyszli na rynek

Email Drukuj
Około tysiąc młodych ludzi wzięło udział w mszy świętej  na wadowickim rynku w 6. rocznicę śmierci papieża Jana Pawła II. Na placu przez bazyliką uczniowie szkół średnich wysłuchali skierowanego specjalnie do nich kazania ks. Grzegorza Kufla.W szóstą rocznicę śmierci Jana Pawła II w Wadowicach przypominano o papieżu w dość tradycyjny sposób. Młodzi ludzie, którzy w sobotę (2.04) odrabiali lekcje za drugiego maja, przyszli na rynek, by wziąć udział w mszy świętej dziękczynnej, którą poprowadził w koncelebrze ks. infułat Jakub Gil.

Na plac stawiły się grupy młodzieży ze wszystkich dziesięciu szkół średnich powiatu. Uczniowie przyszli z transparentami, na których wypisali nazwy swoich szkół. Spotkanie organizowalo Starostwo Powiatowe i wadowickie parafie.

Młodzież wysłuchała kazania ks. Grzegorza Kufla, znanego wadowickiego katechety. Ksiądz po raz kolejny powracał do stałych problemów, którymi w pracy z młodzieżą zajmuje się od lat. Było więc o alkoholizmie, narkotykach i seksie pojmowanym jako przyjemność bez miłości do człowieka i Boga.
Brak wiary, brak miłości do Boga powoduje wewnętrzną pustkę. I zazwyczaj człowiek później wypełnia tę pustkę różnymi namiastkami, bożkami, bo życie nie znosi próżni. Często wtedy idzie na dyskotekę z takimi szalonymi decybelami, że trudno przy nich mówić. Idzie tam aby zakrzyczeć w sobie tę pustkę i nie znajduje tam szczęścia-  mówił do zebranych placu ks. Grzegorz Kufel.
Kaznodzieja zwraca uwagę młodym ludziom również na inne zagrożenia, które jego zdaniem są dziś dużym dla nich zagrożeniem.
Idzie taki do baru, aby sprawę zapić i puścić z dymem papierosa. Dalej jest niespokojny, rozdrażniony i w dodatku z boląca głową i nieznośnym kacem. Jeżeli to nie pomogło to ucieka się do ostateczności i na pewno jego zdaniem skutecznego środka, aby się uspokoić. Świat wymarzonego, kosmicznego szczęścia, na pewno zabierze go w tak zwane wciągnięcie krechy i danie sobie w żyłę. Później już nic nie pamięta, bo pamiętać nie może, bo zmarli nie pamiętają i nie myślą. Taki jest prawdopodobny scenariusz dla człowieka, który poszukuje szczęścia bez miłości do Boga i bez miłości do człowieka - mówił ks. Grzegorz Kufel.
}} Posłuchaj: Kazanie ks. Grzegorz Kufel (fragmenty)


Po mszy świętej delegacje szkół w towarzystwie pocztów sztandarowych, a także również władze miasta i powiatu, złożyły kwiaty pod pomnikiem Jana Pawła II.

Szósta rocznica śmierci w Wadowicach obchodzona jest skromnie, co na miesiąc przed beatyfikacją papieża Polaka dziwiło niektórych przyjezdnych.  Do miasta zjechało kilka wozów transmisyjnych stacji radiowych i telewizyjnych, które liczyły na "niusowe" wydarzenia.

W sobotę (2.04) grupa parafialna, jak w każdą miesięcznicę śmierci papieża, zbierze się na wieczornej modlitwie, która ma zakończyć się o 21.37 wspólnym spotkaniem pod Domem Rodzinnym Jana Pawła II.

Highslide JS Highslide JS Highslide JS Highslide JS Highslide JS
Highslide JS Highslide JS Highslide JS Highslide JS Highslide JS
Highslide JS Highslide JS Highslide JS Highslide JS Highslide JS
(mp)
FOTO: Szymon Góralczyk
NAPISZ DO NAS: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

Komentarze (12)add
Redakcja serwisu Wadowice24.pl nie odpowiada za komentarze zamieszczone pod artykułami i nie utożsamia się z ich treścią. Jednocześnie podkreślamy, iż nie jest to miejsce dla poniżania mieszkańców, wierzących, w tym katolików i innych, oraz sączenia jadu przez osoby nienawidzące Wadowic i wszystkiego, co jest z naszym miastem związane. Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób.
bo nie mieli innego wyjscia mirk komentuje +10
zostali spedzeni przez szkoly...

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
04 - 04 - 2011
... fafik komentuje +6
Panie Tadku, niech Pan się nie wybiela. Pan także był dyrektorem i co Pan po sobie zostawił ? Skłócone środowisko, któremu się wydaje, że jest pępkiem świata równocześnie nienawidzące każdego kto ma inne zdanie. Niczym się Pan wtedy nie popisał.

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
04 - 04 - 2011
Młodzież do sprzątania miasta i powiatu !!! kałakolczik komentuje +3
Jeśli musiał być odrabiany jakiś dzień w szkole , to bardzo rozsądnym byłoby zaproponować młodzieży w tym dniu sprzątanie miasta i okolic . Nawet całego powiatu . Brud , syf , kupska , butelki , plastiki , puszki , szmaty , popiół , papierzyska - walają się po rowach , placach , skwerach , chodnikach , zagajnikach - prawie wszędzie . Takie akcje ktoś w przeszłości organizował , umiał to robić , chciał , miał do tego smykałkę i przekonanie . Młodzież , dzieci , wychowawcy , nauczyciele , księża , zakonnice , inni obywatele chętnie uczestniczyli w tym przedsięwzięciu . Władze samorządowe , nauczyciele powinni być animatorami takiej społecznej pracy . Młodzież chętnie podejmie się takich działań pod warunkiem zachęty ze strony swoich opiekunów . Gdyby zmarły [ żyjący ] papież widział takie działanie władz i młodzieży , to jestem pewien , że zaakceptowałby w trymiga . Pan Bóg na pewno by to zatwierdził . Materialnie namacalny uczynek dla Pana Boga , dla siebie , dla obywateli , dla ogółu . Samo stanie na placu pod pretekstem uczczenia rocznicy śmierci papieża ma znikomą wartość edukacyjną . To można zawsze zrobić podczas nabożeństwa , w domu , po prostu w duchu swoim . Praca społeczna ma wartość namacalną , edukacyjną , wychowawczą , prospołeczną , integracyjną . Taka praca najbardziej podoba się Panu Bogu . Do rzeczy ; weźmy się w końcu za czyszczenie miasta , zbieranie śmieci , szczególnie tam pod Tomicami , Radoczą , Chocznią i zresztą parawie wszędzie . Z gadania po próżnicy i udawanego rozpamiętywania chleba nie będzie . Doświadczenie uczy mnie , że Bozia na takie zachowania się nie nabierze .

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
03 - 04 - 2011
do franek bonik komentuje +11
ty smierdizsz kupa a skarpeteki ci stara piersze

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
03 - 04 - 2011
DLACZEGO? v komentuje +15
DLACZEGO W WADOWICACH WSZYSTKO DZIEJE SIĘ ZGODNIE Z ZEGAREM KOŚCIELNYM? ZGONILIŚCIE MŁODZIEŻ NA SIŁĘ I BYŁO TO NIEPOTRZEBNE BEZ PRESJI MIERNOT " PEDAGOGICZNYCH" M ŁODZIEŻY NIE POMIEŚCIŁ BY WADOWICKI RYNEK

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
03 - 04 - 2011
les beaux vieux temps jeremiasz komentuje +33
Stary, oj jakże stary jest Jeremiasz. Skleroza daje o sobie coraz częściej znać, ale stare dobre czasy jeszcze się trochę pamięta. Dlatego gwoli oświecenia Młodych Internautów wspomnę, jak to za komuny ongiś bywało z tymi wszystkimi wzniosłymi szwancparadami.
Otóż najpierw w przeddzień jakiejś rocznicy Bardzo Ważnego Wydarzenia, np. Wielikoj Oktiabrskoj Riewalucji, odbywał się tzw. capstrzyk. Odpowiednia instancja PZPR zobowiązywała dyrektorów szkół, dyrektorzy szkół zobowiązywali nauczycieli, a przede wszystkim wychowawców oddziałów klasowych, wychowawcy zobowiązywali zaś uczniów, aby na owym capstrzyku się stawili. I żadne tam wybrzydzanie, czy dąsy. Stawiali się wszyscy i była sprawdzana obecność.
Na dziedzińcu szkoły wręczano szturmówki, którymi pochód miał dziarsko powiewać w czasie marszu. Pomiędzy zgromadzonymi uczniami trwała rozgrywka, jak nie dać sobie wręczyć szturmówki,czy transparentu. Nieszczęśnicy obdarzeni szturmówkami, nie mówiąc już o transparentach, musieli bowiem wrócić po capstrzyku do szkoły i zdać szturmówki wychowawcom, a ci, którzy ich nie mieli, mogli przy odrobinie szczęścia i sprawdzeniu obecności dać wcześniej drapaka.
W dniu rocznicy były oczywiście akademie i pochód . Pochód pierwszomajowy wyglądał trochę podobnie do capstrzyku. I tutaj także występował w całej krasie tzw. dobrowolny przymus. I tutaj trwała cicha i zajadła walka o niewręczenie szturmówki lub transparentu. Tzw. działacze lub posiadacze eksponowanych posad dbali o piękne i efektowne przeprowadzenie pochodu. Jeremiasz pamięta w sposób fotograficzny spoconą i czerwoną twarz takiego jednego pana pędzącego wzdłuż kolumny stojącej na ul. Sienkiewicza, pomimo niemłodego wieku i niewielkiej wydolności organizmu. Ponieważ pan ten już nie żyje, z litości nie wymienię jego nazwiska.
A na trybunie w rynku stała śmietanka. Elita wadowicka. Łaskawa i uśmiechnięta. Często, jak się to wtedy mówiło, z awansu społecznego (czytaj - bez szkół). Tak kochana, że aż chciałoby się w mordę dać.
I jeszcze jeden obraz - niech wybaczą mi Młodzi i zapewne niecierpliwi Internauci.
Rok 1968, marzec.
Uczniowie zostali zwołani na apel, na którym jeden z nich odczytał rezolucje potępiającą warchołów i syjonistów. Dyrektor ówczesny (niech imię jego pozostanie w ukryciu - nie był to zły człowiek) wezwał uczniów do przyjęcia rezolucji przez aklamację i zaczął klaskać w dłonie. Anemiczne klaskanie rozniosło się wzdłuż korytarza. Ja nie klaskałem i było mi strasznie wstyd. Czułem się zdeptany i upokorzony.
Czemu to piszę przy takiej okazji?
Bo życie nauczyło mnie, że zmieniają się idee i hasła się, ale ludzie raczej nie.
Słyszałem, że dyrektorów szkół, bez pytania o ich zdanie i szukania podstawy prawnej, zmuszono do tzw. odrabiania 2 maja w dniu 2 kwietnia, a odrabianie tego dnia, zamiast na nauczaniu polskiego , matematyki, historii, czy innych tym podobnych dyrdymałów, miało polegać na udziale młodzieży i nauczycieli w masówce na rynku.
Jeśli to jest prawda, to wróciliśmy do starych, pięknych czasów, a historia - zatoczyła koło.
Mnie się to przynajmniej kojarzy jednoznacznie

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
03 - 04 - 2011
Do Franka znak czasu komentuje +15
Znalazł się specjalista od kazania. Ciekawe na ilu kazaniach byłeś w ostatnim czasie, że tak je oceniasz.

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
02 - 04 - 2011
komentarze atomik komentuje +17
-ludzie z którymi się spotykam to przyjezdni -pielgrzymi , to co słyszę to jakby proroctwa z ich strony-- ''wybraliście sobie takich samorządowców że powinniście się wstydzić Miasta Papieskiego''- nie dziwie się im to widać ''zapraszają nas do odwiedzin a tu porażka,rozkopane miasto,same remonty,żadnej alternatywy, dziękujemy za taką gościnę ''.jestem wadowiczaninem i popieram ich zawiedzione przesłanie z którym tu podążają,będziemy cierpieć przez burmistrza ,radnych,i tak zwanych'' bezradnych'' którzy otaczają to towarzystwo,po prostu nicość.Ostatnia kadencja precz niegodni- będę czuwał1

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
02 - 04 - 2011
Kres obchodów Franek komentuje +26
Kazanie przerażające. Quasi-luzak w moralizatorskim tonie wypowiada się o rzeczach o których nie ma pojęcia.

Warto dodać, że uczniowie odrabiali dziś stojąc w rynku 2 maja. Przez obowiązkowe spędy za kilka lat nikt nie przyjdzie się szczerze pomodlić!

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
02 - 04 - 2011
Nie igrzysk nam potrzeba, lecz chleba !!! brat Aqrat Seqrat komentuje +43
Jak kiedyś zaganiano młodzież i nauczycieli na pochód 1-majowy, rocznicę urodzin - śmierci Stalina, Lenina itp , tak teraz co jakaś rocznica, to spęd obowiązkowy. Zmienili się tylko ludzie na "trybunach" i sztandary. Pytanie czy Ojcu Świętemu na pewno o to chodziło jest pytaniem czysto retorycznym, bo na pewno NIE!!! Jak już to tylko msza i to DOBROWOLNA, bez sztandarów i tego pustego nadęcia!!!
Takie spędy mają tylko dać możliwość pokazania się jakże "mądrej, dobrej, czułej , zawsze wiernej itp. " władzy, która skwapliwie korzysta z okazji - nie ma chleba, to igrzyska!!

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
02 - 04 - 2011
Co ja radzę młodym ludziom , starym działaczom partyjnym , samorządowcom , obywatelom ? kałakolczik komentuje +28
Radzę im , żeby zadbali o groby swoich bliskich , krewnych , zmarłych rodziców , bezimiennych i nieznajomych . Niektóre groby na cmentarzach są niezwykle zaniedbane . Pamięć o papieżu z jakiegoś powodu może być dla części , nawet dużej społeczności ważna i tego ja negować nie chcę . Wiem tylko tyle , że duża część osób , które afiszują się na co dzień z pamięcią o papieżu nie dba po prostu o swoje rodziny , swoich bliskich , zmarłych i ich groby . Tam gdzie leżą Wasi bliscy nie ma aparatów fotograficznych , fleszy , dziennikarza , telewizji i, t , d . Myślcie o zmarlym papieżu i dbajcie o siebie i o innych . Z Bogiem .

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
02 - 04 - 2011
PRZEMOWA? NIKT WAŻNY komentuje +39
Kto był autorem tak wzniosłej mowy Pana Starosty????? Oby nie zapomniał w praktyce o przeczytanych słowach w obecności ZACNYCH SŁUCHACZY I RÓWNIE ZACNEGO GRONA PEDAGOGICZNEGO........" oby nikt nie pozostał bez chleba"!!! Trzymamy Pana za słowo Panie Starosto, choć słowa te w Pańskich ustach brzmiały nieco dziwnie!

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
02 - 04 - 2011
Artykuł archiwalny. Komentarze zostały zablokowane

busy
 

}} Sonda na czasie

Lato w Wadowicach...
 

}} Polecamy oferty

 

Depilacja laserowa w Magia Spa – NOWY SEZON

Depilacja laserowa to absolutny hit ostatnich lat w dziedzinie kosmetyki. Spektakularne efekty jakie można osiągnąć przyciągają do sal...

 

Ostatnie dni wyprzedaży obuwia w Sklepie Fabrycznym Domeno

Zapraszamy na wyprzedaż kolekcji wiosna- lato 2014. Ostatnie dni wyprzedaży w sklepie przyfabrycznym Domeno w Kalwarii Zebrzydowskiej. W o...

 

Laserowe zamykanie naczynek: Hit czy kit?

Kłopotliwa cera naczynkowa, otwierające się naczynka a także nieustannie występujące rumieńce to problem wielu osób. Zwalczając go...

 

Bezpłatny wstęp na Mistrzostwa Polski w noszeniu żon

16 sierpnia w Inwałdzie obok Parku Miniatur Świat Marzeń odbędą się I Mistrzostwa Polski w Noszeniu Żon. Wydarzenie niecodzienne i o...

}} Filmy

Sprawdź nas:
Oferty domów w Wadowicach
duży wybór, najnowsze propozycje, atrakcyjne lokalizacje

}} Komentarze

Piłkarska środa. Spotkanie Iskry odwołane
Iskra wygrala z Libiazem 1:0
Czas na zmiany! Wadowice24.pl przeprowadzają się do Gravelines
Nie zniknie - żebyś wiedział - to dla takich jak ty zeby nie klikali jak powaleni po 30 razy tego samego komentarza tylko dlatego że jego opcja polityczna twierdzi inaczej.
Drobniak show. Skawa grała pięknie, ale ...
Sensacja Cracovia tylko remisuje z Halniakiem niewiarygodne ale cuda sie zdarzaja,Jutrzenka 2-0 Karpaty,Swit 0-1 Niwa,Garbarz 0-1 Proszowianka,.wie ktos jak Iskra-Libiaz?
Kolejny wypadek busa. Trzy osoby ranne zabrano do szpitala
Wyrazy współczucia.
Kolejny wypadek busa. Trzy osoby ranne zabrano do szpitala
jaki portal taki redaktor....
Ale twardziel! Piotrek z medalem Mistrzostw Polski
Szczere gratulacje !
Ale twardziel! Piotrek z medalem Mistrzostw Polski
Żeby się w błocie paplac .... Tys mi sport , toc na wsi to się świnie w błocie taplaja. W szachy by se pograł jakby mądry był