Uwaga! To jest wersja archiwalna serwisu!

Aktualne wiadomości znajdziesz tutaj: www.wadowice24.pl

wadowice 24.pl

Rozmiar tekstu
  • Powiększ czcionkę
  • Przywróć standardową
  • Pomniejsz czcionkę

Kardynał przekaże nam relikwie

Email Drukuj
Relikwie błogosławionego Jana Pawła II przekaże do Wadowic kardynał Stanisław Dziwisz. Uroczystość umieszczenia relikwii w bazylice Ofiarowania Najświętszej Marii Panny odbędzie się w niedzielę 15 maja. Wzbogaci ją wielki koncert strażaków.Jak dowiadujemy się nieoficjalnie, tuż po beatyfikacji w Rzymie metropolita krakowski kardynał Stanisław Dziwisz przywiezie do Wadowic relikwie błogosławionego papieża Jana Pawła II.

Relikwie prawdopodobnie zostaną umieszczone w ołtarzu w nawie bocznej bazyliki Ofiarowania Najświętszej Marii Panny w Wadowicach. W tym samym ołtarzu, który poświęcony był pamięci Jana Pawła II tuż po jego śmierci i przed którym modlili się wadowiczanie o rychłą jego beatyfikację.

Na razie nie wiemy, jakie dokładnie relikwie przekaże Wadowicom kardynał Stanisław Dziwisz, ale być może będzie to podobnie jak w Krakowie kropla krwi papieża. Niewykluczone też, że wadowicka relikwia będzie czymś innym niż te, które obecnie rozprowadzane są po polskich sanktuariach.

Na razie w Polsce jest tylko kilka miejsc, które otrzymały zgodę na przechowywanie przyszłych relikwii zmarłego papieża, m.in.: Centrum Jana Pawła II w Krakowie, katedra we Wrześni, sanktuarium w Ludźmierzu, seminarium duchowne w Lublinie. Relikwię kroplę krwi Jana Pawła II otrzymał od kardynała też kierowca rajdowy Robert Kubica.

Kilka dni temu (6.03) podobną pamiątkę umieszczono w sanktuarium pw. św. Antoniego w Ostrołęce. W tym mieście dla wiernych była to duża uroczystość, w której uczestniczyło setki wiernych.
}} Zobacz: Ks. Bartłomiej Bartołd o relikwiach (CM Jana Pawła II)
Podobnie ma być w Wadowicach. W niedzielę, 15 maja przewidziano uroczystą mszę świętą dziękczynną na rynku. Będzie też wielki koncert strażackich orkiestr dętych, który organizuje Fundacja OSP Choczni. Strażacy od wielu lat grali koncertu w maju w dzień urodzin Karola Wojtyły. Gdy żył grali "Ojcu Świętemu w darze", a gdy zmarł intencję koncertu zamieniono na "Ojcu Świętemu w hołdzie".

Sprawa relikwii błogosławionego Jana Pawła II wywołuje w ostatnich tygodniach wiele emocji. Zdaniem ks. prałata Bogdana Bartołda, proboszcza archikatedry św. Jana w Warszawie, który w swoich artykułach i kazaniach przyglądał się temu zjawisku, dyskusja o relikwiach w Polsce przybrała dosyć sensacyjny charakter. Kapłan przestrzega przed traktowaniem relikwii w kategoriach magicznych.
My niestety jesteśmy pokoleniem, gdzie talizmany i amuleta mają niesamowite odniesienie do życia człowieka. Nam się wydaje, że jak będziemy mieć różaniec po Ojcu Święty, jak będziemy mieli inną pamiątką, to w tym momencie sama ta pamiątka sprawi, że będziemy lepszym człowiekiem. (...) Relikwia to jest taka współczesna fotografia. To jest szczególna pamiątka, która pomaga modlić się o orędownictwo i pośrednictwo - mówił niedawno w Centrum Myśli Jana Pawła II ks. prałat Bogdan Bartołd.

(mp)
NAPISZ DO NAS; Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

Komentarze (25)add
Redakcja serwisu Wadowice24.pl nie odpowiada za komentarze zamieszczone pod artykułami i nie utożsamia się z ich treścią. Jednocześnie podkreślamy, iż nie jest to miejsce dla poniżania mieszkańców, wierzących, w tym katolików i innych, oraz sączenia jadu przez osoby nienawidzące Wadowic i wszystkiego, co jest z naszym miastem związane. Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób.
Wniosek Nika komentuje +2
Uderz w stół, a nożyce się odezwą. Dziękuję za minusy.

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
22 - 03 - 2011
czy aby na pewno retoryka, korektorze? myszak komentuje +1
ech, wydawało m i się, że to jednak nie retoryka, ale rzeczywiste odniesienie/polemika do mojego wcześniejszego wpisu, co by sugerował tytuł twojego komentarza"Myszak et consortes". Wprawdzie przyjaciół mam tutaj niewielu, więc słowo consortes jest jakby na wyrost, no ale powiesz, że się czepiam słówek, więc powiem tylko tyle: to forum doskonale pokazuje (i nie tylko ten temat), jak wadowice (specjalnie małą literą, więc mnie nie poprawiaj) są podzielone. Więc to nie jest żadne wmawianie , tylko ocena rzeczywistości, smutnej niestety. (policz wpisy na tak i na nie, wyjdzie ci samo- a jeśli dodasz do tergo wszystkie minusy, plusy do komentarzy, obraz będzie zupełnie jasny). Oglądałeś film "Jan Paweł II- Szukałem was"?.

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
20 - 03 - 2011
Polska ciemnota nie zna granic popi komentuje +11
Naszemu Stasiowi..to filipińscy szamani do pięt nie dorastają.

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
19 - 03 - 2011
@ Myszak korektor komentuje +7
Pytania moje były z gatunku retorycznych i absolutnie nie oczekiwałem na nie odpowiedzi,a tymbardziej dzielenia wadowiczan na was i nas, wysyłania na majówkę itd. Ale ja o chlebie - Ty o niebie.Nie rozumiem dlaczego wmawiasz mi,że beatyfikację będę przeżywał ze złością.
A jeśli chodzi o anonimowe forum - to bez różnicy- obydwaj na nim występujemy

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
18 - 03 - 2011
korektor myszak komentuje +4
niestety nie posiadam informacji dotyczących ewentualnego podziału miejsc na uroczystości beatyfikacyjnej. Może podzielisz się ze mną swoim źródłem, skąd ty to wiesz? Oczywiście będzie to uroczystość religijna, którą wielu z nas będzie przeżywało ze wzruszeniem, a wielu z was ze złością - cóż, taka gmina. Niestety musicie jakoś przetrwać ten trudny czas, no nie wiem, może wyjedziecie na majówkę do lasu czy nad wodę? Na postawione przez siebie pytania musisz niestety odpowiedzieć sobie sam, choć zakładam, że w twoim przekonaniu odpowiedzi mogłyby być następujące: a) nienormalne, że kardynał sadza Kubicę w 1 rzędzie, no wstydziłby się, b) to będzie widowisko cyrkowe z klaunami w sukienkach, c) siedzący w ostatnich rzędach nie dość, że nic nie zobaczą, to jeszcze nie otrzymają żadnych łask. Widzisz, zasadnicza różnica między nami polega na tym, że ja nie postrzegam kwestii otrzymania łask przez pryzmat stołka i rzędów. Gdyby tak było niepotrzebna by mi była wiara, która jak wiadomo potrafi góry przenosić. Dlatego wierzę, że podobni tobie komentatorzy, korektorzy i znaffcy tematów religijnych z życzliwości dla nas, nawiedzonych moherów, udadzą się na czas uroczystości w ustronne miejsce i zaprzestawszy ujadania, pozwolą nam w spokoju ją obejrzeć:)). Tak na marginesie: jak ci się coś nie podoba, to może byś napisał do Kardynała Dziwsza? To taka moja propozycja, zamiast marnować siły i czas na anonimowym forum...

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
18 - 03 - 2011
@ Myszak et consortes korektor komentuje +15
Prócz ofiarowania relikwii JP II kardynał Dziwisz zaprosił również Kubicę na uroczystość beatyfikacyjną gwarantując mu miejsce w pierwszym rzędzie.
Czy uważacie to za właściwe i normalne? Czy będzie to uroczystość religijna czy widowisko w trakcie którego ważne jest aby siedzieć w pierwszych rzędach i mieć dobrą widoczność?
Czy ci z pierwszych rzędów dostąpią większej łaski niż ci z ostatnich? Przecież pierwsi będą ostatnimi a ostatni pierwszymi ...........

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
18 - 03 - 2011
ma wprawę ojciec Mateusz komentuje +8
Och jak na tym zdięciu Stanisław pięknie macha swoim kropidłem,przed młodymi,przystojnymi księżmi.Miło popatrzeć!

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
18 - 03 - 2011
Do pana D. lewak komentuje +8
Panie Staszku,robisz pan pośmiewisko z siebie i całego kościółka.Tak trzymać do wyborów!!!

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
18 - 03 - 2011
Myszak ma rację Nika komentuje +9
Zgadzam się w stu procentach z myszakiem. Kierowca " z bombowca" wcale nie musi zabierać głosu w sprawach, na których się nie zna. Dziadunio natomiast niech dalej topi się w swoich obliczeniach i bardziej wietrzy swój " prymitywny móżdżek". Komentarz " ptaka" natomiast zwiera " głęboką filozofię studni bez dna". Poza tym myślę, że większość z wypowiadających się na tym forum to ludzie ochrzczeni, bierzmowani , praktykujący katolicy, co?To jest żenada właśnie.

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
18 - 03 - 2011
Edmundzie, myszak komentuje +11
na jakiej podstawie zakładasz, że komuś coś się bardziej należy? A Kubica to nie człowiek? A czy wiesz, że trzy lata temu miał na zawodach w Kanadzie straszny wypadek, z którego prawdopodobnie by nie wyszedł cało...wtedy można było zobaczyć taki mały szczegół na jego kasku, a mianowicie napis "Jan Paweł II"...wiesz co? Mnie to wystarczy, no ale to może dlatego, że wierzę w te "katolickie gusła". Ale dlaczego osoba młoda, znana, religijna, publiczna, która nie wstydzi się swojego podziwu dla Papieża, no i w dodatku świecka (!), a więc nie zakonnica, nie ksiądz, wychodząca cało z wypadków, z których raczej żywym się nie wychodzi (jak choćby ten ostatni we Włoszech- nawet lekarze są zdumieni, że tak szybko wraca do zdrowia) nie miałaby być doskonałym dowodem na świętość Jana Pawła II? Młodym ludziom potrzeba takich przykładów jak Robert Kubica - przecież on nie jest jak się zwykło mówić żadnym moherem, jest natomiast dla wielu idolem i świetnym sportowcem. Dlaczego więc ma się mu zabronić prawa do posiadania relikwii nomen omen jego Idola - Papieża Jana Pawła II? Myślę, że kard. Dziwisz po prostu wiedział, komu i po co te relikwie przekazać.

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
18 - 03 - 2011
Polska to chory kraj. Jaśka z Malatowskiego Pagórka komentuje +9
Po ilości rozdanych kropelek ,naukowcy dojdą do wniosku że w organizmie Wojtyły płyneło około 100 litrów krwi.Jest to dowód na kolejny cud JP2.

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
18 - 03 - 2011
... parafianin komentuje +16
wadowice - bardziej papieskie niz sam papiez

nie wiem kto ma na to wplyw ale moze warto zwrocic sie z pismem do proboszcza o usuniecie z kosciola tych straganow z pamiatkami co sa przy wejsciach ?? ja rozumiem gazetki katolickie ale kosciol to nie miejsce na handel breloczkami
wiecie co sw Jezus zrobil z handlarzami w swiatyni...

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
18 - 03 - 2011
Kropla krwi dla Kubicy edmund komentuje +16
Dlaczego Kubica został tak wyróżniony? Przecież są setki innych Polaków, w tym również wielu sportowców, którzy cierpią (chorują) z dużo ważniejszych przyczyn. Pan Kubica, mimo że cenie go za jego umiejętności, jest tylko znakomicie zarabiającym kierowcą, który dla własnego kaprysu wystartował w rajdzie samochodowym. A czy na takie wsparcie duchowe, jakim niewątpliwie dla katolika, jest pamiątka po Janie Pawle II nie należy się bardziej np. jakiejś ciężko chorej matce samotnie wychowującej gromadę dzieci, czy nie należy się w znacznie większym stopniu jakiemuś dziecku cierpiącemu na ciężką chorobę???? W czym pan Kubica jest od nich lepszy - wg Dziwisza chyba w tym, ze jest znany i ma kupę kasy! W czym jest lepszy w swoim pędzie za wielkimi pieniędzmi od tych tysięcy matek, które ledwo wiążą koniec z końcem i zmagają się z prozą życia codziennego za 1000 zł miesięcznie (a nieraz i za mniej). No i oczywiście tym, że przekazanie mu próbki krwi odbiło się znacznie szerszym echem w mediach niż gdyby przekazano jakieś szarej zwyczajnej myszce! Czyż nie o to chodziło?! Wstyd i hańba! Ważniejszy jest, jak widać, rozgłos i reklama niż rzeczywiste intencje wsparcia prawdziwie potrzebujących! Kompromitacja kardynała Dziwisza. Jestem zdecydowanie przeciw temu gestowi - duuuuży minus.

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
18 - 03 - 2011
To będzie chyba super zabawa , impreza na sto dwa kałakolczik komentuje +6
Duzo bedzie zdaje się muzyki , śpiewu , zabawy , tańców może nawet . Zaśpiewa chyba Zabrzeska i Błaszczyk . Zaśpiewają byc może te swoje i moje ulubione pieśni Neapolitańskie . Chciałbym , żeby zaśpiewali coś po rosyjsku ; " Matrosskije Noczi " " Podmoskiewskie Wieczory " i inne szlagiery . Zresztą , co tam - chciałbym , żeby do Wadowic na tę okoliczność zjechał z Rosji sam " Chór Aleksandrowa " . Co nie mógłby przyjechać ? - przecież byli w Watykanie co najm,niej dwa razy . Do Wadowic też mogliby przyjechać . Mogliby . Mogliby , gdybyśmy umieli to zorganizować . I chcieli .

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
18 - 03 - 2011
Thor, kierowca_bombowca i przyjaciele myszak komentuje +9
i co was to obchodzi, he? Wasze komentarze nawet nie są krytyczne, tylko zwyczajnie głupie i prymitywne. Z drugiej strony wygląda to na jakiś fenomen socjologiczny, że ludzie, których nic a nic nie powinna obchodzić wiara katolicka, jej przedstawiciele, relikwie, najgłośniej komentują, krzyczą, siedzą na forum być może z wypiekami na twarzy i czekają, aż ktoś odpowie na ich zaczepne pytania/stwierdzenia. No i po co? Mam wrażenie, że właśnie dlatego, iż nie możecie NIC zrobić, powoduje, że plujecie, obrażacie i kpicie, co przy okazji nie ma nic wspólnego z tolerancją, raczej z jej "przyszywaną siostrą" - pseudotolerancją. Proszę mi nie odpisywać. Mój wpis ma charakter wyłącznie retoryczny.

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
18 - 03 - 2011
relikwie ptak komentuje +6
Ciekawa jestem kto Dziwiszowi dał prawo do takiego szafowania tymi relikwiami na prawo i lewo. Rozumie że Wadowicom się należy przez wzgląd na to że to miasto rodzinne JPII ale Kubica??? Czym się on zasłużył w taki razie dlaczego Małyszowi i Kowalczyk kropla krwi się nie należy. Rozdajmy ja jeszcze naszym wspaniałym piłkarzom może w końcu zaczną grać jak się należy. Żenada

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
18 - 03 - 2011
Załoze sie o kazde pieniadze dziadunio komentuje +4
Ze gdyby ktos pilnie sledził rozprzestzrenianie sie relikwi Wojtyły po swiecie - za kilka lat doliczyłby sie z 20 litrów krwi i pewnie z tony innych fragmentów ciała:D:DDD
Prymitywnym mózdzkom nawet przez mysl nie przejdzie ze jesli cokolwiek było w Wojtyle swiete to z cała pewnoscia nie jego włosy czy krew własnie.

Nawet w ramach własnej doktryny wiary katolicy sa tak absurdalnie głupi, płytcy, ze az wstyd sie przyznac do własnego chrztu.

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
18 - 03 - 2011
relikwie są dla wierzących! mieszkaniec powiatu komentuje +4
Relikwie pomagają wierzącym w kontakcie ze świętym lub błogosławionym.
Jeśli was to nie dotychy to nie komentujcie.
Wszelkie przycinki świadczą tylko o kompleksach piszącego.
Zresztą a może na szczęście ci niewierzący, gdy ich los naprawdę dotknie stają się gorliwymi w modlitwie.

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
18 - 03 - 2011
... prosty lud komentuje +2
No. :))) Modlitwa jest jak zaklęcie, a relikwie to takie atrybuty niby czarodziejska różdżka, albo siedmio milowe buty. Wyobraźnia może czynić cuda, a wiara góry przenosi - no i co mądralo?
:D :PP

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
18 - 03 - 2011
... kierowca_bombowca komentuje +5
I co, będziecie się modlili do kropli krwi albo kawałka materiału? Gratuluję ;)

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
17 - 03 - 2011
... prosty lud komentuje +4
Bez wiary i magii bylibyśmy robotami bez uczuć.

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
17 - 03 - 2011
Nil admirari kałakolczik komentuje +7
* Niczemu się nie dziwić *

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
17 - 03 - 2011
STOWARZYSZENIE EMERYTOWANYCH SBEKÓW ZIEMI WADOWICKIEJ POPIERA BURMISZT WADOWIC EWĘ FILIPIAK W WABORACH SZMORZADOWYCH 2010 olo55 komentuje +8
Polityczny kapitał Ewy Filipiak budujemy na świętych relikwiach!!!

PROLETARIUSZE WSZYSTKICH KRAJÓW, ŁĄCZCIE SIĘ !
B R Z A S K
PISMO KOMUNISTYCZNEJ PARTII POLSKI
Wrzesień - Październik 2010 ISSN 1429-8279 NR 9 – 10/213
W PRZEDEDNIU III ZJAZDU KOMUNISTYCZNEJ PARTII POLSKI

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
17 - 03 - 2011
Relikwie Marylla komentuje +3
Jakie są już relikwie w Wadowicach? Słyszałam że ojca Pio a inne?

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
17 - 03 - 2011
Gusła, Thor komentuje +10
zabobony, magia, aczkolwiek magnes na turystów :P

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
17 - 03 - 2011
Artykuł archiwalny. Komentarze zostały zablokowane

busy
 

}} Sonda na czasie

Lato w Wadowicach...
 

}} Polecamy oferty

 

Depilacja laserowa w Magia Spa – NOWY SEZON

Depilacja laserowa to absolutny hit ostatnich lat w dziedzinie kosmetyki. Spektakularne efekty jakie można osiągnąć przyciągają do sal...

 

Ostatnie dni wyprzedaży obuwia w Sklepie Fabrycznym Domeno

Zapraszamy na wyprzedaż kolekcji wiosna- lato 2014. Ostatnie dni wyprzedaży w sklepie przyfabrycznym Domeno w Kalwarii Zebrzydowskiej. W o...

 

Laserowe zamykanie naczynek: Hit czy kit?

Kłopotliwa cera naczynkowa, otwierające się naczynka a także nieustannie występujące rumieńce to problem wielu osób. Zwalczając go...

 

Bezpłatny wstęp na Mistrzostwa Polski w noszeniu żon

16 sierpnia w Inwałdzie obok Parku Miniatur Świat Marzeń odbędą się I Mistrzostwa Polski w Noszeniu Żon. Wydarzenie niecodzienne i o...

}} Filmy

Sprawdź nas:
Oferty domów w Wadowicach
duży wybór, najnowsze propozycje, atrakcyjne lokalizacje

}} Komentarze

Piłkarska środa. Spotkanie Iskry odwołane
Iskra wygrala z Libiazem 1:0
Czas na zmiany! Wadowice24.pl przeprowadzają się do Gravelines
Nie zniknie - żebyś wiedział - to dla takich jak ty zeby nie klikali jak powaleni po 30 razy tego samego komentarza tylko dlatego że jego opcja polityczna twierdzi inaczej.
Drobniak show. Skawa grała pięknie, ale ...
Sensacja Cracovia tylko remisuje z Halniakiem niewiarygodne ale cuda sie zdarzaja,Jutrzenka 2-0 Karpaty,Swit 0-1 Niwa,Garbarz 0-1 Proszowianka,.wie ktos jak Iskra-Libiaz?
Kolejny wypadek busa. Trzy osoby ranne zabrano do szpitala
Wyrazy współczucia.
Kolejny wypadek busa. Trzy osoby ranne zabrano do szpitala
jaki portal taki redaktor....
Ale twardziel! Piotrek z medalem Mistrzostw Polski
Szczere gratulacje !
Ale twardziel! Piotrek z medalem Mistrzostw Polski
Żeby się w błocie paplac .... Tys mi sport , toc na wsi to się świnie w błocie taplaja. W szachy by se pograł jakby mądry był