Uwaga! To jest wersja archiwalna serwisu!

Aktualne wiadomości znajdziesz tutaj: www.wadowice24.pl

wadowice 24.pl

Rozmiar tekstu
  • Powiększ czcionkę
  • Przywróć standardową
  • Pomniejsz czcionkę

Kaplica Jana Pawła II już jest

Email Drukuj
Msza święta dziękczynna za zakończenie procesu beatyfikacyjnego papieża Jana Pawła II oraz spotkanie wieczorne - tak wadowiczanie cieszą się z wieści dochodzących z Watykanu. Ks. Jakub Gil zaprosił mieszkańców wieczorem do bazyliki.Highslide JS Highslide JS Highslide JS Highslide JS Highslide JS
Highslide JS Highslide JS Highslide JS Highslide JS Highslide JS

Wieści z Watykanu szybko się rozchodzą. Papież Benedykt XVI zdecydował o ogłoszeniu dekretu o cudzie za wstawiennictwem Jana Pawła II. To kończy pięcioletni proces beatyfikacyjny. Watykan wyznaczył datę beatyfikacji pochodzącego z Wadowic  papieża na Niedzielę Miłosierdzia Bożego, 1 maja 2011 roku.
W Wadowicach wierni przychodzili w piątek (14.01) do bazyliki Ofiarowania Najświętszej Marii Panny, by pomodlić się w kaplicy papieskiej przed ołtarzem, w którym umieszczono już obraz Jana Pawła II. Kaplicę tą pobłogosławił podczas wojej wizyty w maju 2006 roku papież Benedykt XVI.

Ciekawostką jest fakt, że jest to pierwsza kaplica poświęcona Janowi Pawłowi II na świecie. Jeśli chodzi o kult wynoszonego właśnie na ołtarze papieża, można powiedzieć, że znów "w Wadowicach wszystko się zaczęło".

W piątek wieczorem (14.01) w bazylice Ofiarowania Najświętszej Marii Panny o godz. 21 odprawiono mszę dziękczynną za zakończenie procesu beatyfikacyjnego. Wiernych zaprosił na nią ks. infułat Jakub Gil, proboszcz parafii. Na mszę w parafii przyszło blisko 300 osób.
Highslide JS
Bardzo dziękuję wam wszystkim żeśmy się tutaj modlili o beatyfikację Ojca Świętego. Jestem przekonany, że Ojciec Święty dziękuje nam za to, że mu pomogliśmy. Niech dla nas wszystkich będzie to dzień radości. To dzień radości dla wszystkich mieszkańców ziemi wadowickiej, którzy na tę wiadomość czekali. Jak mówił Ojciec Święty, tutaj w Wadowicach wszystko się zaczęło i zaczęły się także zaraz po jego śmierci modlitwy o wyniesienie na ołtarze. Spotykaliśmy się tutaj każdego drugiego dnia miesiąca, jeździliśmy do Łagiewnik, do Rzymu i dziś dziękując za to znów jest to w naszej parafii duża porcja modlitwy - mówił ks. infułat Jakub Gil do wiernych zgromadzonych w piątek na mszy w bazylice.
Proboszcz przypomniał, że w papieskiej kaplicy pod obrazem Jana Pawła II umieszczono swego czasu  metalową tablicę z inskrypcją : "Modlimy się o wyniesienie na ołtarze Jana Pawła II". Tą tablicę przed mszą w piątek (14.01) umieszczono na głównym ołtarzu jako znak spełnienia wotum modlit wiernych odwiedzających przez te pięć lat bazylikę.

Podczas wieczornego nabożenstwa homilie do wiernych wygłosił ojciec Benedykt Belgrau, przeor zakonu karmelitów w Wadowicach. Mówił o znaczeniu święta Miłosierdzia Bożego, podczas którego 1 maja w Watykanie Jan Paweł II zostanie błogosławionym. Zakonnik podkreślał, że papieżowi z Wadowic osoba siostry Faustyny była szczególnie bliska, a Święto Miłosierdzia Bożego wypełnił Jan Paweł II nadając mu szczególne znaczenie w kalendarzu liturgicznym Kościoła.

Po mszy, o godz. 21.37, mieszkańcy spotkali się pod pomnikiem Jana Pawła II obok jego domu rodzinnego, który w tej chwili jest w remoncie, by zapalić tutaj świece i zaspiewać Barkę.

Jan Paweł II będzie pierwszym wadowiczaninem z urodzenia, który został wyniesiony na ołtarze. Wśród świętych są oczywiście trzy osoby związane z Wadowicami.

To święty Rafał Kalinowski, który był przeorem zakonu karmelitów bosych w Wadowicach, a także święty arcybiskup lwowski Józef Bilczewski, który chodził do wadowickiej szkoły. Beatyfikowany został również absolwent wadowickiego seminarium karmelitów Alfons Mazurek, który zginął męczeńską śmiercią z rąk Niemców podczas II wojny.

Dodajmy też, że jest nadzieja na kolejną beatyfikację. We wtorek (11.01) rozpoczął się proces beatyfikacyjny karmelity ojca Rudolfa Warzechy z wadowickiego zakonu, który zmarł w opinii świętości i został pochowany na miejscowym cmentarzu parafialnym.
Aktualizacja (14.01)

(mp)
NAPISZ DO NAS: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

Komentarze (1)add
Redakcja serwisu Wadowice24.pl nie odpowiada za komentarze zamieszczone pod artykułami i nie utożsamia się z ich treścią. Jednocześnie podkreślamy, iż nie jest to miejsce dla poniżania mieszkańców, wierzących, w tym katolików i innych, oraz sączenia jadu przez osoby nienawidzące Wadowic i wszystkiego, co jest z naszym miastem związane. Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób.
pokój jego duszy katolik komentuje +1
Prasa USA doniosła umarł nasz wielki mijonarz palotyn z Kopca pochodził z Lgoty kolega z lat licealnych Ojca świetego ks, Jgnacy Curzydło przeżył lat 98 jego misje to Włochy, Brazylia , Kanada i USA wiecej na str. Parafi WItanowice

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
06 - 03 - 2011
Artykuł archiwalny. Komentarze zostały zablokowane

busy
 

}} Sonda na czasie

Lato w Wadowicach...
 

}} Polecamy oferty

 

Depilacja laserowa w Magia Spa – NOWY SEZON

Depilacja laserowa to absolutny hit ostatnich lat w dziedzinie kosmetyki. Spektakularne efekty jakie można osiągnąć przyciągają do sal...

 

Ostatnie dni wyprzedaży obuwia w Sklepie Fabrycznym Domeno

Zapraszamy na wyprzedaż kolekcji wiosna- lato 2014. Ostatnie dni wyprzedaży w sklepie przyfabrycznym Domeno w Kalwarii Zebrzydowskiej. W o...

 

Laserowe zamykanie naczynek: Hit czy kit?

Kłopotliwa cera naczynkowa, otwierające się naczynka a także nieustannie występujące rumieńce to problem wielu osób. Zwalczając go...

 

Bezpłatny wstęp na Mistrzostwa Polski w noszeniu żon

16 sierpnia w Inwałdzie obok Parku Miniatur Świat Marzeń odbędą się I Mistrzostwa Polski w Noszeniu Żon. Wydarzenie niecodzienne i o...

}} Filmy

Sprawdź nas:
Oferty domów w Wadowicach
duży wybór, najnowsze propozycje, atrakcyjne lokalizacje

}} Komentarze

Piłkarska środa. Spotkanie Iskry odwołane
Iskra wygrala z Libiazem 1:0
Czas na zmiany! Wadowice24.pl przeprowadzają się do Gravelines
Nie zniknie - żebyś wiedział - to dla takich jak ty zeby nie klikali jak powaleni po 30 razy tego samego komentarza tylko dlatego że jego opcja polityczna twierdzi inaczej.
Drobniak show. Skawa grała pięknie, ale ...
Sensacja Cracovia tylko remisuje z Halniakiem niewiarygodne ale cuda sie zdarzaja,Jutrzenka 2-0 Karpaty,Swit 0-1 Niwa,Garbarz 0-1 Proszowianka,.wie ktos jak Iskra-Libiaz?
Kolejny wypadek busa. Trzy osoby ranne zabrano do szpitala
Wyrazy współczucia.
Kolejny wypadek busa. Trzy osoby ranne zabrano do szpitala
jaki portal taki redaktor....
Ale twardziel! Piotrek z medalem Mistrzostw Polski
Szczere gratulacje !
Ale twardziel! Piotrek z medalem Mistrzostw Polski
Żeby się w błocie paplac .... Tys mi sport , toc na wsi to się świnie w błocie taplaja. W szachy by se pograł jakby mądry był