Uwaga! To jest wersja archiwalna serwisu!

Aktualne wiadomości znajdziesz tutaj: www.wadowice24.pl

wadowice 24.pl

Rozmiar tekstu
  • Powiększ czcionkę
  • Przywróć standardową
  • Pomniejsz czcionkę

Biskup Guzdek przejmuje katedrę polową

Email Drukuj
Liczna delegacja z Wadowic wyjechała na ingres nowego biskupa polowego Wojska Polskiego Józefa Guzdka. Podczas uroczystości objęcia katedry towarzyszyli mu najbliższa rodzina z Choczni, strażacy z OSP oraz burmistrz Ewa Filipiak.W niedzielę (19.12) nowy biskup polowy Wojska Polskiego Józef Guzdek dokonał ingresu do Katedry Polowej WP w Warszawie. Towarzyszyła mu liczna delegacja z jego rodzinnych stron. Biskup Józef Guzdek pochodzi z podwadowickiej Choczni, urodził się w 1956 roku w Wadowicach, jest absolwentem Liceum im. Marcina Wadowity.

Na ingres biskupa do Warszawy wyjechała jego najbliższa rodzina z Choczni, strażacy z tutejszego OSP, a także proboszcz bazyliki ks. infułat Jakub Gil i proboszcz parafii w Choczni ks. Zbigniew Bizoń. Do Warszawy z życzeniami od mieszkańców oraz z prezentem dla biskupa pojechała także burmistrz Wadowic Ewa Filipiak.

Po uroczystej mszy św. nowy ordynariusz wojskowy pomodlił się przy grobie swojego poprzednika biskupa Tadeusza Płoskiego oraz oddał hołd sztandarowi Kompanii Reprezentacyjnej Wojska Polskiego.

Ingres (łac. ingressus –wejście, wkroczenie) – jest uroczystym objęciem władzy przez biskupa ordynariusza nad diecezją. W dwudziestoletniej historii odnowionego Ordynariatu Polowego WP (1991-2010) odbyły się do tej pory dwa ingresy biskupów polowych: 24 lutego 1991 r. – Sławoja Leszka Głódzia oraz 30 października 2004 r. – Tadeusza Płoskiego, zmarłego tragicznie 10 kwietnia br. w katastrofie lotniczej pod Smoleńskiem.

Ingres bp. Guzdka będzie trzecim po przełomie solidarnościowym, a w sumie piątym w historii Kościoła w Polsce. Jego nominację ogłosiła Nuncjatura Apostolska w Polsce dwa tygodnie temu. Od 10 kwietnia administratorem ordynariatu był ks. płk. Sławomir Żarski.

Bp Guzdek przez sześć lat pełnił funkcję biskupa pomocniczego i wikariusza generalnego metropolity krakowskiego kard. Stanisława Dziwisza. Z ramienia Episkopatu jest delegatem ds. Ruchu „Wiara i Światło” oraz Stowarzyszenia „Arka”. Jest także wiceprzewodniczącym Rady ds. Apostolstwa Świeckich. W ubiegłym roku mięło 90 lat od powołania biskupstwa polowego w Polsce.

Ordynariat Polowy jest – zgodnie z normami zawartymi w statucie z 1991 r. – okręgiem kościelnym zrównanym prawnie z diecezją. Posiada własnego biskupa polowego. Jest jednostką organizacyjną Kościoła katolickiego, a jednocześnie wchodzi w skład resortu obrony narodowej, jako jednostka organizacyjna nadzorowana przez Ministra Obrony Narodowej.

(mp)
NAPISZ DO NAS: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

Komentarze (0)add
Redakcja serwisu Wadowice24.pl nie odpowiada za komentarze zamieszczone pod artykułami i nie utożsamia się z ich treścią. Jednocześnie podkreślamy, iż nie jest to miejsce dla poniżania mieszkańców, wierzących, w tym katolików i innych, oraz sączenia jadu przez osoby nienawidzące Wadowic i wszystkiego, co jest z naszym miastem związane. Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób.
Artykuł archiwalny. Komentarze zostały zablokowane

busy
 

}} Sonda na czasie

Lato w Wadowicach...
 

}} Polecamy oferty

 

Depilacja laserowa w Magia Spa – NOWY SEZON

Depilacja laserowa to absolutny hit ostatnich lat w dziedzinie kosmetyki. Spektakularne efekty jakie można osiągnąć przyciągają do sal...

 

Ostatnie dni wyprzedaży obuwia w Sklepie Fabrycznym Domeno

Zapraszamy na wyprzedaż kolekcji wiosna- lato 2014. Ostatnie dni wyprzedaży w sklepie przyfabrycznym Domeno w Kalwarii Zebrzydowskiej. W o...

 

Laserowe zamykanie naczynek: Hit czy kit?

Kłopotliwa cera naczynkowa, otwierające się naczynka a także nieustannie występujące rumieńce to problem wielu osób. Zwalczając go...

 

Bezpłatny wstęp na Mistrzostwa Polski w noszeniu żon

16 sierpnia w Inwałdzie obok Parku Miniatur Świat Marzeń odbędą się I Mistrzostwa Polski w Noszeniu Żon. Wydarzenie niecodzienne i o...

}} Filmy

Sprawdź nas:
Oferty domów w Wadowicach
duży wybór, najnowsze propozycje, atrakcyjne lokalizacje

}} Komentarze

Piłkarska środa. Spotkanie Iskry odwołane
Iskra wygrala z Libiazem 1:0
Czas na zmiany! Wadowice24.pl przeprowadzają się do Gravelines
Nie zniknie - żebyś wiedział - to dla takich jak ty zeby nie klikali jak powaleni po 30 razy tego samego komentarza tylko dlatego że jego opcja polityczna twierdzi inaczej.
Drobniak show. Skawa grała pięknie, ale ...
Sensacja Cracovia tylko remisuje z Halniakiem niewiarygodne ale cuda sie zdarzaja,Jutrzenka 2-0 Karpaty,Swit 0-1 Niwa,Garbarz 0-1 Proszowianka,.wie ktos jak Iskra-Libiaz?
Kolejny wypadek busa. Trzy osoby ranne zabrano do szpitala
Wyrazy współczucia.
Kolejny wypadek busa. Trzy osoby ranne zabrano do szpitala
jaki portal taki redaktor....
Ale twardziel! Piotrek z medalem Mistrzostw Polski
Szczere gratulacje !
Ale twardziel! Piotrek z medalem Mistrzostw Polski
Żeby się w błocie paplac .... Tys mi sport , toc na wsi to się świnie w błocie taplaja. W szachy by se pograł jakby mądry był