Uwaga! To jest wersja archiwalna serwisu!

Aktualne wiadomości znajdziesz tutaj: www.wadowice24.pl

wadowice 24.pl

Rozmiar tekstu
  • Powiększ czcionkę
  • Przywróć standardową
  • Pomniejsz czcionkę

Proboszcz Gil dziękuje za organy

Email Drukuj
Ksiądz infułat Jakub Gil, proboszcz wadowickiej bazyliki, postanowił podziękować ofiarodawcom za datki na nowe organy. Imponujący instrument  służy już bazylice i otrzymał certyfikację Archidiecezjalnej Komisji Muzyki Kościelnej. Czekamy na pierwszy koncert.


Na swoim blogu ks. infułat Jakub Gil dzieli się z czytelnikami radością, które sprawiły jego parafii nowe 27-głosowe organy. Instrument za 800 tysięcy złotych udało się wystawić na chórze starej świątyni między innymi dzięki szczodrości ofiarodawców. A tych podobno nie brakowało.
}} Zobacz: Film Janka Pogockiego o poświęceniu organów
To do nich oraz do "złych proroków" zwraca swoje podziękowania ks. Jakub Gil. Nowe piszczałki z pracowni Zdzisława Mollina służą już bazylice od kilku tygodni, poświęcił je biskup Jan Szkodoń podczas swojej wizytacji w październiku tego roku.

Organy dopuściła do użytku Archidiecezjalna Komisja Muzyki Kościelnej, o czym informuje w ostatnich dniach ks. Jakub Gil. Teraz wszyscy czekamy na wielki koncert świąteczny w bazylice, który zapowiadano swego czasu.
Wyrażam licznym Ofiarodawcom z parafii, a także spoza niej serdeczne podziękowania. Mam dużo wdzięczności do wszystkich Ofiarodawców, że nie zwątpili ani się nie zniechęcili. Zwątpienie jest zaraźliwe. Nie poddaliście się zniechęcającym, racjonalnym podszeptom, że to nie te czasy, bo jest wielki kryzys. Mam kolejną satysfakcję, że ci którzy takie paraliżujące mowy rozsiewali, okazali się złymi prorokami. Nie sprawdziły się ich przepowiednie - pisze ks. Jakub Gil.
Proboszcz nie ukrywa, że głosy krytyki, których być może musiał się nasłuchać i naczytać również w Internecie nie zniechęciły go i parafian do budowy nowych organów.
Nasza wspólnota parafialna zapaliła się do realizacji nowego dzieła. Piszę te słowa z wielką dumą i po raz kolejny ściskam te dłonie, które umieją składać się do modlitwy, a także te ręce, które potrafią dzielić się swymi pieniędzmi. Mają oni świadomość, że wszystko, co mają to nie tylko dzięki swej pracy, ale Bożemu błogosławieństwu. Bóg obdarza ich zdrowiem. Daje im możliwość, poprzez pracę, większego, czy mniejszego zarobku - dodaje ks. Jakub Gil.
Niezależnie od słów krytyki niektórych, to faktem jest, że proboszczowi udało się przeprowadzić dzieło do pomyślnego końca.

Muzyka w Kościele katolickim zawsze była ważna,  tym bardziej muzyka płynąca z dobrze wykonanych organów. W Wadowicach jakość zapewnia uznana w kraju i zagranicą firma Zdzisława Mollina.

Może dziś, w pewnym sensie ks. Jakub Gil nie jest zrozumiany przez wadowiczan. Ale jak spojrzy się na jego dorobek jako proboszcza najważniejszej świątyni w Wadowicach, to uczciwie trzeba przyznać - "klękajcie narody".

Wystarczy wymienić: odrestaurowana elewacja bazyliki, wymieniony dach na miedziany, freski artystów na ścianach z całkiem oryginalnym przesłaniem ikonograficzym, zmieniło się otoczenie i jeszcze teraz to, czyli porządne organy. Jak na Wadowice, to jednak sporo, sami przyznajcie...

(Marysia Reuter)
NAPISZ DO NAS: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.


Komentarze (0)add
Redakcja serwisu Wadowice24.pl nie odpowiada za komentarze zamieszczone pod artykułami i nie utożsamia się z ich treścią. Jednocześnie podkreślamy, iż nie jest to miejsce dla poniżania mieszkańców, wierzących, w tym katolików i innych, oraz sączenia jadu przez osoby nienawidzące Wadowic i wszystkiego, co jest z naszym miastem związane. Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób.
Artykuł archiwalny. Komentarze zostały zablokowane

busy
 

}} Sonda na czasie

Lato w Wadowicach...
 

}} Polecamy oferty

 

Depilacja laserowa w Magia Spa – NOWY SEZON

Depilacja laserowa to absolutny hit ostatnich lat w dziedzinie kosmetyki. Spektakularne efekty jakie można osiągnąć przyciągają do sal...

 

Ostatnie dni wyprzedaży obuwia w Sklepie Fabrycznym Domeno

Zapraszamy na wyprzedaż kolekcji wiosna- lato 2014. Ostatnie dni wyprzedaży w sklepie przyfabrycznym Domeno w Kalwarii Zebrzydowskiej. W o...

 

Laserowe zamykanie naczynek: Hit czy kit?

Kłopotliwa cera naczynkowa, otwierające się naczynka a także nieustannie występujące rumieńce to problem wielu osób. Zwalczając go...

 

Bezpłatny wstęp na Mistrzostwa Polski w noszeniu żon

16 sierpnia w Inwałdzie obok Parku Miniatur Świat Marzeń odbędą się I Mistrzostwa Polski w Noszeniu Żon. Wydarzenie niecodzienne i o...

}} Filmy

Sprawdź nas:
Oferty domów w Wadowicach
duży wybór, najnowsze propozycje, atrakcyjne lokalizacje

}} Komentarze

Piłkarska środa. Spotkanie Iskry odwołane
Iskra wygrala z Libiazem 1:0
Czas na zmiany! Wadowice24.pl przeprowadzają się do Gravelines
Nie zniknie - żebyś wiedział - to dla takich jak ty zeby nie klikali jak powaleni po 30 razy tego samego komentarza tylko dlatego że jego opcja polityczna twierdzi inaczej.
Drobniak show. Skawa grała pięknie, ale ...
Sensacja Cracovia tylko remisuje z Halniakiem niewiarygodne ale cuda sie zdarzaja,Jutrzenka 2-0 Karpaty,Swit 0-1 Niwa,Garbarz 0-1 Proszowianka,.wie ktos jak Iskra-Libiaz?
Kolejny wypadek busa. Trzy osoby ranne zabrano do szpitala
Wyrazy współczucia.
Kolejny wypadek busa. Trzy osoby ranne zabrano do szpitala
jaki portal taki redaktor....
Ale twardziel! Piotrek z medalem Mistrzostw Polski
Szczere gratulacje !
Ale twardziel! Piotrek z medalem Mistrzostw Polski
Żeby się w błocie paplac .... Tys mi sport , toc na wsi to się świnie w błocie taplaja. W szachy by se pograł jakby mądry był