Uwaga! To jest wersja archiwalna serwisu!

Aktualne wiadomości znajdziesz tutaj: www.wadowice24.pl

wadowice 24.pl

Rozmiar tekstu
  • Powiększ czcionkę
  • Przywróć standardową
  • Pomniejsz czcionkę

Józef Guzdek - nasz nowy biskup polowy

Email Drukuj
Urodzony w Wadowicach, pochodzący z Choczni - biskup Józef Guzdek będzie nowym ordynariuszem polowym Wojska Polskiego. Papież Benedykt XVI wybrał jego kandydaturę. Do Warszawy na jego ingres wybiera się liczna delegacja z Choczni i Wadowic.Biskupem polowym został dotychczasowy biskup pomocniczy diecezji krakowskiej Józef Guzdek. W sobotę (4.12) ogłoszono jego nominację. Ingres do katedry polowej Wojska Polskiego przy ulicy Długiej w Warszawie ma nastąpić 19 grudnia.

Biskup Józef Guzdek ma 54 lata. Urodził się w Wadowicach, jest absolwentem Liceum  im. Marcina Wadowity w Wadowicach. W 1981 r. przyjął święcenia kapłańskie z rąk kard. Franciszka Macharskiego, z wykształcenia jest doktorem homiletyki, na szczeblu diecezjalnym i ogólnopolskim pełnił funkcje związane z formacją stałą kapłanów, również przy Konferencji Episkopatu Polski.

Od 2004 r. był biskupem pomocniczym archidiecezji krakowskiej. Ma duże zasługi przy doprowadzeniu do szczęśliwego końca sprawy remontu Muzeum Domu Rodzinnego Jana Pawła II w Wadowicach do końca. Obecna jego nominacja to decyzja papieża Benedykta XVI.

Kard. Stanisław Dziwisz w liście gratulacyjnym stwierdził, że nominat jest kapłanem wypróbowanym, dynamicznym i inteligentnym.
Identyfikuję się całkowicie ze sprzeciwem Jana Pawła II wobec wojny w Iraku. Jednak kapelan musi być obok żołnierza, ofiarować mu swoją obecność i posługę bez względu na decyzje władzy zwierzchniej. Tylko tyle i aż tyle - mówił podczas konferencji prasowej na Franciszkańskiej w Krakowie tuż po ogłoszeniu jego nominacji.
Jakie są związki bp. Guzdka z wojskiem? "13 maja 1975 r. odebrałem książeczkę wojskową z kategorią A, czyli: w pełni zdolny do służby" – mówił na konferencji prasowej nominat. Choć został powołany do służby zaraz po tym, jak wstąpił do krakowskiego seminarium duchownego, w noc przed dniem stawienia się do jej odbycia, nazwiska kilku kleryków z pośród 28 powołanych, znikły z listy. Później już jako kapłan, a potem biskup, miał okolicznościowe kontakty z żołnierzami.
Bardzo szanuję mundurowych, bo sam jestem mundurowy. Najważniejszym mundurem będzie nadal sutanna. Chcę pozostać specjalistą do spraw duchowych – deklaruje biskup Józef Guzdek.
Wśród pól swojego zaangażowania biskup wymienił także opiekę duszpasterską nad rodzinami i bliskimi żołnierzy odbywających służbę.
Jeśli mam być żołnierzem, to tylko żołnierzem nadziei. Nadziei, która jest dla każdego i nikogo nie odrzuca - dodaje biskup Józef Guzdek.
Jego nominacja kończy okres ośmiomiesięcznego wakatu na stanowisku biskupa polowego Wojska Polskiego. Poprzednikiem bp. Guzdka był bp Tadeusz Płoski, tragicznie zmarły w katastrofie samolotu prezydenckiego pod Smoleńskiem 10 kwietnia.

Wśród kandydatów na to stanowisko wymieniano m.in. ks. płk. Sławomira Żarskiego, ceremoniarza papieskiego ks. Konrada Krajewskiego, bp. Krzysztofa Nitkiewicza, od ubiegłego roku ordynariusza sandomierskiego, oraz kanclerza kurii ordynariatu polowego ks. kom. Leona Szota.

Nie wiadomo, na którym etapie – polskim czy watykańskim – pojawiła się kandydatura biskupa krakowskiego. Medialny przeciek o nominacji bp. Guzdka pojawił się w czwartek, 2 grudnia. Dzień później informacje potwierdziła krakowska kuria.

Biskup Józef Guzdek związany rodzinnie z Chocznią jest tutaj częstym gościem. Odwiedza rodzinę, przyjaciół, spotyka się ze strażakami z tutejszej OSP, odprawia mszę w kościele parafianym. Jak się dowiadujemy na jego ingresie 19 grudnia nie zabraknie licznej delgacji z jego rodzinnej miejscowości i z Wadowic.

(mp)
NAPISZ DO NAS: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

Komentarze (0)add
Redakcja serwisu Wadowice24.pl nie odpowiada za komentarze zamieszczone pod artykułami i nie utożsamia się z ich treścią. Jednocześnie podkreślamy, iż nie jest to miejsce dla poniżania mieszkańców, wierzących, w tym katolików i innych, oraz sączenia jadu przez osoby nienawidzące Wadowic i wszystkiego, co jest z naszym miastem związane. Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób.
Artykuł archiwalny. Komentarze zostały zablokowane

busy
 

}} Sonda na czasie

Lato w Wadowicach...
 

}} Polecamy oferty

 

Depilacja laserowa w Magia Spa – NOWY SEZON

Depilacja laserowa to absolutny hit ostatnich lat w dziedzinie kosmetyki. Spektakularne efekty jakie można osiągnąć przyciągają do sal...

 

Ostatnie dni wyprzedaży obuwia w Sklepie Fabrycznym Domeno

Zapraszamy na wyprzedaż kolekcji wiosna- lato 2014. Ostatnie dni wyprzedaży w sklepie przyfabrycznym Domeno w Kalwarii Zebrzydowskiej. W o...

 

Laserowe zamykanie naczynek: Hit czy kit?

Kłopotliwa cera naczynkowa, otwierające się naczynka a także nieustannie występujące rumieńce to problem wielu osób. Zwalczając go...

 

Bezpłatny wstęp na Mistrzostwa Polski w noszeniu żon

16 sierpnia w Inwałdzie obok Parku Miniatur Świat Marzeń odbędą się I Mistrzostwa Polski w Noszeniu Żon. Wydarzenie niecodzienne i o...

}} Filmy

Sprawdź nas:
Oferty domów w Wadowicach
duży wybór, najnowsze propozycje, atrakcyjne lokalizacje

}} Komentarze

Piłkarska środa. Spotkanie Iskry odwołane
Iskra wygrala z Libiazem 1:0
Czas na zmiany! Wadowice24.pl przeprowadzają się do Gravelines
Nie zniknie - żebyś wiedział - to dla takich jak ty zeby nie klikali jak powaleni po 30 razy tego samego komentarza tylko dlatego że jego opcja polityczna twierdzi inaczej.
Drobniak show. Skawa grała pięknie, ale ...
Sensacja Cracovia tylko remisuje z Halniakiem niewiarygodne ale cuda sie zdarzaja,Jutrzenka 2-0 Karpaty,Swit 0-1 Niwa,Garbarz 0-1 Proszowianka,.wie ktos jak Iskra-Libiaz?
Kolejny wypadek busa. Trzy osoby ranne zabrano do szpitala
Wyrazy współczucia.
Kolejny wypadek busa. Trzy osoby ranne zabrano do szpitala
jaki portal taki redaktor....
Ale twardziel! Piotrek z medalem Mistrzostw Polski
Szczere gratulacje !
Ale twardziel! Piotrek z medalem Mistrzostw Polski
Żeby się w błocie paplac .... Tys mi sport , toc na wsi to się świnie w błocie taplaja. W szachy by se pograł jakby mądry był