c8af53e4ff62b5aae92fab023491b31d.html Profilaktyka przeciwnarkotykowa w szkołach nie działa prawidłowo

Uwaga! To jest wersja archiwalna serwisu!

Aktualne wiadomości znajdziesz tutaj: www.wadowice24.pl

wadowice 24.pl

Rozmiar tekstu
  • Powiększ czcionkę
  • Przywróć standardową
  • Pomniejsz czcionkę
Wiadomość
  • Twoja sesja wygasła, zaloguj się ponownie.

Profilaktyka przeciwnarkotykowa w szkołach nie działa prawidłowo

Email Drukuj
Najwyższa Izba Kontroli bije na alarm. Krajowe programy przeciwdziałania narkomanii w szkołach nie sprawdzają się. Szkoły ograniczają się do poruszania tematu narkotyków tylko w trakcie lekcji, a duża część nauczycieli w ogóle nie była przeszkolona w tym zakresie.


Jak donosi Najwyższa Izba Kontroli w większości skontrolowanych szkół profilaktyka narkotykowa ogranicza się do poruszania tematu podczas lekcji wychowawczych, prowadzonych często przez nieprzygotowanych do tego nauczycieli. Krajowe Programy Przeciwdziałania Narkomanii w przypadku szkół są zbyt ogólnikowe i sformułowane w sposób, który nie pozwala na ocenę stopnia ich wykonania i skuteczności.

NIK swoje dane opiera na podstawie 11,5 tys. ankiet. A wynika z nich, że ponad 31 proc. uczniów było świadkiem zażywania narkotyków na terenie szkoły lub słyszało o tym z wiarygodnego źródła. Aż 17 proc. było świadkiem sprzedaży narkotyków na terenie szkoły lub o tym słyszało. Ponad 28 proc. ankietowanych nauczycieli przyznaje, że w ich szkołach istnieje problem zażywania narkotyków przez uczniów. Tylko w czasie objętym kontrolą w prawie jednej trzeciej szkół wystąpiły incydenty związane z narkotykami, przy których - zgodnie z procedurami - konieczne było wezwanie rodziców i Policji.

Zdaniem NIK z powodu niedoceniania wagi problemu przez dyrektorów szkół prowadzona na terenie kierowanych przez nich placówek profilaktyka narkotykowa jest nieskuteczna.

W większości skontrolowanych placówek ogranicza się ona do poruszania tematu w trakcie zajęć dydaktycznych i wychowawczych. Jednak jedna trzecia nauczycieli i wychowawców prowadzących lekcje profilaktyczne nie uczestniczyła w żadnych szkoleniach przygotowujących do prowadzenia tego typu zajęć. W dodatku szkolne programy profilaktyki są niekiedy powierzchowne, opracowane bez dogłębnego rozpoznania problemu i sformułowane w sposób, który uniemożliwia ocenę ich skuteczności.

Najbardziej niepokojące jest jednak to, że nawet w szkołach, w których przy wdrażaniu programu zdiagnozowano podwyższone ryzyko sięgania przez uczniów po narkotyki, dyrektorzy nie podjęli bardziej zdecydowanych działań np. nie wdrożyli programów wobec konkretnych uczniów zagrożonych narkomanią, nie zbudowali strategii działań wychowawczych i interwencyjnych. W wielu miejscach strach przed nadszarpnięciem wizerunku placówki lub niedocenianie wagi problemu powstrzymują skuteczną profilaktykę antynarkotykową.

Krajowe Programy Przeciwdziałania Narkomanii na lata 2006-2010 oraz 2011-2016 - które w założeniu miały być podstawą do odpowiednich działań, w przypadku szkół nie do końca spełniają swoją rolę. Są zbyt ogólnikowe i sformułowane w sposób, który nie pozwala na ocenę stopnia ich wykonania i skuteczności. Ponadto rozwiązania w nich przyjęte są w części nierealne, gdyż nakładają na niektóre instytucje (np. Policję) zadania, które nie należą do ich kompetencji.

NIK zwraca uwagę, że szkoły nie wykorzystują skutecznych i sprawdzonych programów profilaktycznych, rekomendowanych w europejskiej bazie programów EDDRA (Exchange on Drug Demand Reduction Action) czy krajowym Systemie Rekomendacji Programów Profilaktycznych i Promocji Zdrowia Psychicznego. Dyrektorzy często nie mają o nich wiedzy. Z kolei ani Krajowe Biuro ds. Przeciwdziałania Narkomanii, ani resort edukacji nie promują skutecznie w szkołach tych programów.

(kp)
Źródło: NIK
NAPISZ DO NAS: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

Komentarze (17)add
Redakcja serwisu Wadowice24.pl nie odpowiada za komentarze zamieszczone pod artykułami i nie utożsamia się z ich treścią. Jednocześnie podkreślamy, iż nie jest to miejsce dla poniżania mieszkańców, wierzących, w tym katolików i innych, oraz sączenia jadu przez osoby nienawidzące Wadowic i wszystkiego, co jest z naszym miastem związane. Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób.
... ten ktoś. komentuje +0
na waszym miejscu zająłbym się ściganiem dilerów i złodziei którzy okradają stacje paliw.

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
30 - 09 - 2013
... HELASPOTFOTELA komentuje +1
Jak zwykle TOTALNA BZDURA!!!
Primo -NIK oparł swe wyniki na 5 losowo wybranych szkołach i uogólnia bardzo sytuację.
Duo, niech Starostwa i Gminy dadzą szkołom fundusze na zakup programów i przeszkolenie nauczycieli, bo jak do tej pory nauczycieli szkoli policja i to bardzo ogólnikowo.
Tertio - czy obowiązek propagandy antynarkotykowej ma spoczywać TYLKO na szkole?

NALEŻY POSZUKAĆ PRZYCZYN, ABY MÓC OBWINIAĆ NIEWINNYCH !!!

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
26 - 09 - 2013
... elo pierwszy komentuje +2
poza tym po leglizacji byloby tak jak z alkoholem. ktos nie chce pic - nie pije... to ktos nie chce palic to i tak nie zapali.

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
23 - 09 - 2013
... elo pierwszy komentuje +2
a w dodatku po legalizacji mozna by wprowadzic akcyze... przyjemne z pozytecznym, bo panstwo by tez zarobilo! alkohol jest bardziej szkodliwy i niszczy spoleczenstwo. to czemu jest legalny? jakby palenie bylo legalne to byloby mniej syfu a w dodatku podniosloby to morale spoleczenstwa.

to przeciez takie proste... trzeba ruszyc glowa! bo "problem" i tak istnieje i istniec bedzie. trzeba stawic mu retelniej czola a nie sciemniac i chowac glowe w piasek.

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
23 - 09 - 2013
... wladca komentuje +2
w Wadowicach ściągają za posiadanie majeranku ?:D

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
23 - 09 - 2013
... wisker komentuje +8
W USA legalizują marihuanę w kolejnym stanie , i będa następne , lekarze wypowiadają się że dotychczas byli wprowadzani w błąd i poszerzali propagandę , inicjatywa legalizacji marihuany stała się modna , ponad połowa mieszkańców USA wypowiada się za tym . Jednak my dalej żyjmy w swoim zaścianku i wciskajmy sobie głupoty i nie sprawdzone kłamstwa na temat trawy . EH jak ja kocham ten zacofany , kościółkowy , skorumpowany kraj ..

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
23 - 09 - 2013
... gonzokutonzo komentuje +5
co do wyników ankiet proponuję sobie przypomnieć jak w szkole się traktowało te ankiety, zawsze wpisywało się głupoty dla jaj, więc wyniki mogą być mało miarodajne. Jednak zgadzam się z tym że powinno się uczyć w szkołach że narkotyki to nic dobrego. Szkoda sobie marnować życie na starcie

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
23 - 09 - 2013
... demik komentuje +1
Palikot ( pała) może sobie palic w telewizji i jemu nci za to nie ejst/???

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
23 - 09 - 2013
... uczeń komentuje +11
jak można było wierzyć w tą ankete . 90 % uczniów robiła sobie z tego jaja a głupi ludzie w to wierzą :D

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
23 - 09 - 2013
... TRG komentuje +5
co to za trawa na tym zdjecu pewnie z pomidorów

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
23 - 09 - 2013
... * kałakolczik * komentuje +6
Dzieciaki i starsi spanersi żują gumę " bez cukru " , piją " soki z 20 % zawartością owoców ", jedzą przeróźne zaśmiedziałe sztuczne słodycze i , i wypadają im zęby. Nauczyciele nie prowadzą właściwej profilaktyki w szkołach . Duża część młodych nauczycieli nie ma już zębów ponieważ w dzieciństwie byli karmieni tym czym oni karmią swoje dzieci. A co robi władza wraz z opozycją ? - mówią " jakoś to będzie ". Acha - tu o narkotykach jest mowa. Właśnie jakiś agent podrzucił mi ulotkę w której było napisane, że ponoć jeden bardzo znany radny zajmuje się tą problematyką. Tu na naszym i ogólnopolskim terenie. Ja nazwiskami nie operuję i reklamy nikomu nie robię.

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
23 - 09 - 2013
... kozanostra komentuje +2
oj widzę, że znowu sfrustrowana swołocz związana z "nijakim" widzi "głębsze zło" w tutejszej publikacji. Leczcie się na paranoję, bo nawet wam dzisiejszy raport NIKu nie pasuje!

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
23 - 09 - 2013
... Wolverine komentuje +16
A jak na Reggae Most była zorganizowana fajna akcja edukacyjna z osobami, które naprawdę się na tym znają to lokalna władza rozpętała aferę..

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
23 - 09 - 2013
... 333 komentuje +9
co to za siano na zdjeciu ?

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
23 - 09 - 2013
... raziWoczy komentuje +3
uzywkach* i lezalo*, Panstwo wybacza

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
23 - 09 - 2013
... raziWoczy komentuje +11
znajomy ma racje, a zdjecie to skad masz? zanim zaczniesz pisac o trawie i innych uzytkach to dowiedz sie jak to wyglada, bo robisz z siebie blazna. podobnie jak cale te wasze hodowle i premie za to dla policji, przeciez to nawet nie leazalo obok trawy

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
23 - 09 - 2013
... znajomy komentuje +18
Tekst oczywiście nie ma żadnego związku z jednym z wadowickich radnych, czy też z zieloną ulotką ze STOP-u, ani z referendum z 27 października...
Coraz grubszymi nićmi szyjecie te swoje antyklinowskie intrygi...

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
23 - 09 - 2013
Artykuł archiwalny. Komentarze zostały zablokowane

busy
 

}} Sonda na czasie

Lato w Wadowicach...
 

}} Polecamy oferty

 

Depilacja laserowa w Magia Spa – NOWY SEZON

Depilacja laserowa to absolutny hit ostatnich lat w dziedzinie kosmetyki. Spektakularne efekty jakie można osiągnąć przyciągają do sal...

 

Ostatnie dni wyprzedaży obuwia w Sklepie Fabrycznym Domeno

Zapraszamy na wyprzedaż kolekcji wiosna- lato 2014. Ostatnie dni wyprzedaży w sklepie przyfabrycznym Domeno w Kalwarii Zebrzydowskiej. W o...

 

Laserowe zamykanie naczynek: Hit czy kit?

Kłopotliwa cera naczynkowa, otwierające się naczynka a także nieustannie występujące rumieńce to problem wielu osób. Zwalczając go...

 

Bezpłatny wstęp na Mistrzostwa Polski w noszeniu żon

16 sierpnia w Inwałdzie obok Parku Miniatur Świat Marzeń odbędą się I Mistrzostwa Polski w Noszeniu Żon. Wydarzenie niecodzienne i o...

}} Filmy

Sprawdź nas:
Oferty domów w Wadowicach
duży wybór, najnowsze propozycje, atrakcyjne lokalizacje

}} Komentarze

Piłkarska środa. Spotkanie Iskry odwołane
Iskra wygrala z Libiazem 1:0
Czas na zmiany! Wadowice24.pl przeprowadzają się do Gravelines
Nie zniknie - żebyś wiedział - to dla takich jak ty zeby nie klikali jak powaleni po 30 razy tego samego komentarza tylko dlatego że jego opcja polityczna twierdzi inaczej.
Drobniak show. Skawa grała pięknie, ale ...
Sensacja Cracovia tylko remisuje z Halniakiem niewiarygodne ale cuda sie zdarzaja,Jutrzenka 2-0 Karpaty,Swit 0-1 Niwa,Garbarz 0-1 Proszowianka,.wie ktos jak Iskra-Libiaz?
Kolejny wypadek busa. Trzy osoby ranne zabrano do szpitala
Wyrazy współczucia.
Kolejny wypadek busa. Trzy osoby ranne zabrano do szpitala
jaki portal taki redaktor....
Ale twardziel! Piotrek z medalem Mistrzostw Polski
Szczere gratulacje !
Ale twardziel! Piotrek z medalem Mistrzostw Polski
Żeby się w błocie paplac .... Tys mi sport , toc na wsi to się świnie w błocie taplaja. W szachy by se pograł jakby mądry był