508324b75237ca34b0b76ec38c361f32.html W gimnazjach katolickich uczą najlepiej?

Uwaga! To jest wersja archiwalna serwisu!

Aktualne wiadomości znajdziesz tutaj: www.wadowice24.pl

wadowice 24.pl

Rozmiar tekstu
  • Powiększ czcionkę
  • Przywróć standardową
  • Pomniejsz czcionkę

W gimnazjach katolickich uczą najlepiej?

Email Drukuj
Okręgowa Komisja Egzaminacyjna ogłosiła już wyniki tegorocznych egzaminów końcowych w gimnazjach. Patrząc na zestawienie OKE najlepsze szkoły w powiecie to te prywatne katolickie, gdzie uczniowie uczą się w niewielkich klasach, a nauczyciele mają czas na poświęcenie im uwagi.

Wyniki z egzaminów końcowych gimnazjum mają bardzo duże znaczenie dla dalszej edukacji młodych ludzi. To one decydują o tym, do której szkoły średniej nastolatek się dostanie. Im lepsze wyniki tym lepszy wybór w ofertach szkół ponadgimnazjalnych.

Tegoroczni uczniowie klas trzecich gimnazjów są drugim rocznikiem, który przystąpił do egzaminów gimnazjalnych według nowej formuły.

Egzamin gimnazjalny składał się z trzech części, czyli humanistycznej, matematyczno-przyrodniczej oraz dodatkowej językowej, gdzie uczniowie zdawali wybrany język. W części humanistycznej gimnazjaliści odpowiadali na pytania tylko z historii i wiedzy o społeczeństwie, a potem rozwiązywali zadania z języka polskiego. Te zadania miały formę zamkniętą i otwartą - wymagającą samodzielnej odpowiedzi.

W części matematyczno - przyrodniczej sprawdzana była z przedmiotów przyrodniczych (biologii, chemii, fizyki i geografii) oraz z matematyki. W części językowej Gimnazjalista mógł wybrać do zdawania język angielski, francuski, hiszpański, niemiecki, rosyjski lub włoski. Na poziomie podstawowym lub rozszerzonym.

Z opublikowanego właśnie przez Okregową Komisję Egzaminacyjną raportu wynika, że w powiecie wadowickim swoją dotychczasową pozycję utrzymują szkoły, które przez lata najlepiej wypadały w egzaminach końcowych takie jak Gimnazjum nr 1 w Andrychowie, czy Gimnazjum nr 2 w Wadowicach (ul. Słowackiego). To szkoły duże, więc średnia uzyskanych punktów jest nieco mniejsza niż w najlepszych placówkach, ale i tak jest bardzo wysoka.

W samych Wadowicach bardzo dobrze wypadło w tym roku Gimnazjum nr 3, które uczy teraz lepiej niż Gimnazjum nr 1.

Najlepiej w zestawieniach wyników części humanistycznej i matematyczno-przyrodniczej wypadają szkoły małe, gdzie uczniowie uczą się w niewielkich klasach, a nauczyciele mają czas na poświęcenie im uwagi.

W ten sposób bardzo dobre wyniki uzyskują szkoły katolickie należące do Stowarzyszenia Przyjaciół Szkół Katolickich. W naszym zestawieniu najlepszych szkół gimnazja katolickie z Barwałdu Dolnego, Stanisława Górnego i Ponikwi, a więc te z gminy Wadowice, zawsze znajdują się na czoiłowych popzycjach. Ale tu gimnazjaliści uczą się często klasach dziewięcioosobowych.

Pojawia się też niekorzystne zjawisko, jakim są rosnące różnice między najlepszymi i najsłabszymi szkołami. Nie ma też co ukrywać, że najgorsze wyniki osiągają uczniowie w gminach typowo wiejskich. Najsłabiej wypada tutaj gmina Wieprz oraz Lanckorona. Słabe wyniki w Gimnazjum w Lanckoronie to jednak również wynik tego, że w szkole kształceni są uczniowie OHP, którzy mają zajęcia tylko w wymiarze 20 godzin tygodniowo. To jedyna taka szkoła w regionie. Egzaminy zdają tymczasem na normalnym poziomie, a ich wyniki rzutują na obraz całej szkoły.  

}} Najlepsze i najsłabsze szkoły w powiecie wadowickim

Najlepsze gimnazja z części humanistycznej:

1. Gimnazjum w Jaroszowicach - 75,9 %
2. Gimnazjum nr 1 w Choczni - 72,1 %
3. Gimnazjum nr 8 w Stanisławiu Dolnym - 68,6 %
4. Gimnazjum nr 1 w Andrychowie - 68,5 %
5. Gimnazjum nr 2 (ul. Słowackiego) Wadowice - 66,7 %

Najsłabsze gimnazja:
1. Gimnazjumim. ks. Stefana Wyszyńskiego nr 2 w Wieprzu - 51,5 %
2. Gimnazjum w Lanckoronie - 51,6 %
3. Zespół Szkół Gimnazjum w Skawinkach - 52,3 %
4. Gimnazjum w Łączanach 54, 2 %
5. Gimnazjum nr 3 w Bachowicach 55,2 %

Najlepsze gimnazja z części matematyczno-przyrodniczej:
1. Gimnazjum Stow. Przyjaciół Szkół Katolickich w Stanisławiu Górnym - 74,7 %
2. Gimnazjum nr 1 w Andrychowie - 70 %
3. Gimnazjum nr 1 w Choczni - 68,4 %
4. Gimnazjum Stow. Przyjaciół Szkół Katolickich w Barwałdzie Dolnym - 65, 4 %
5. Gimnazjum w Sułkowicach - Bolęcinie 64,7 %
6. Gimnazjum Stow. Przyjaciół Szkół Katolickich w Ponikwi 64,7 %
7. Gimnazjum w Jaroszowicach 64, 7 %

Najsłabsze gimnazja
1. Gimnazjum w Lanckoronie - 42,7 proc.
2. Gimnazjum nr 2 w Wieprzu - 48 proc.
3. Zespół Szkół w Łączanach - 49,1 proc.
4. Gimnazjum nr 3 w Przytkowicach 49,3 %
5. Gimnazjum w Leńczach 49,9 %(wp)
NAPISZ DO NAS: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

Komentarze (17)add
Redakcja serwisu Wadowice24.pl nie odpowiada za komentarze zamieszczone pod artykułami i nie utożsamia się z ich treścią. Jednocześnie podkreślamy, iż nie jest to miejsce dla poniżania mieszkańców, wierzących, w tym katolików i innych, oraz sączenia jadu przez osoby nienawidzące Wadowic i wszystkiego, co jest z naszym miastem związane. Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób.
... lenka321 komentuje +1
Wymieńcie sobie galerię zdjęć, bo to, które widnieje to jakaś prehistoria! Uczniowie widniejący na zdjęciu kończą już wyższe uczelnie. Pozdrawiam.

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
30 - 06 - 2013
... Krs komentuje +5
Wszystko wszędzie "katolickie" a rower czy wózek nie może stać pod sklepem bez łańcucha bo zniknie.
I jak jest z tą nauką ?
Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
28 - 06 - 2013
... wiem komentuje +1
mimo 16 uczniów w Jaroszowicach w III gimnazjum i tak zdobyliśmy mistrza konkursu matematycznego w Gminie Wadowice

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
27 - 06 - 2013
... j23 komentuje +4
Zostało tylko pogratulować wójt Zofii Oszackiej z PO za tak wielkie osiągnięcia w wynikach szkół podstawowych i gimnazjum - wstyd aby gmina od kilku lat była wśród najgorszych szkół i nic się w tej sprawie nie robi. Jak widać PO dba o edukację a wszyscy przecież nie muszą być wykształceni. Ktoś do łopaty też będzie potrzebny ale przy takich osiągnięciach może być potrzebny asystent który będzie podpowiadał którą stroną łopaty trzeba pracować. Gdzie są rodzice? Czy nie zależy im na dobrym wykształceniu własnych pociech?

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
26 - 06 - 2013
... myszak komentuje +3
Dziadek-zarzuty bezpodstawne. Skoro masz jak byk napisane: Gimnazjum Stowarzyszenia Przyjaciół Szkół Katolickich" - to chyba jasne o jakiej szkole mówimy?

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
26 - 06 - 2013
... Autor komentuje +4
Ha Ha Ha Piszecie o gimnazjach z zdjęcie z Zespołu Szkół nr 2. Czyżbyście pucharami w tle chcieli zachęcić gimnazjalistów do dalszej edukacji w politechnice gorzeńskiej? Śmierdzi mi to..

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
26 - 06 - 2013
... eno komentuje +2
teraz wychwalamy katolickie szkoły?dlaczego w klasach jest prawie 30 uczniów w szkołach nie katolickich , jak nauczyciele uczą ? byle zbyc i zwalic na uczniów ale pewnie zaraz nauczyciele naskocza że się ich obraża ale to prawda, dlaczego uczniowie w gimnazjum i nie tylko maja po 9-10 godzin dziennie a nauczyciel pracuje tylko 18 godzin tygodniowo pewnie tez zaraz sie oburza , jak są takie słabe wyniki w egzaminach to moze kuratorium przyjrzy sie pracy nauczycieli a nie tylko wina za to obarcza sie uczniów i rodziców , czemu mało udzi do gimnazjum i szkoły podstwowej idzie na Sienkiewicza tego też nikt nie widzi tylko do innych szkół dzieciaki rodzice zapisują , a jaki cel ma teraz wychwalanie szkł katolickich -komu trzeba sie podlizać???//

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
26 - 06 - 2013
Naprawdę bardzo mnie Pan/Pani rozbawił/ła tytułem marudy wadowickiej, niemniej jednak nie jest oni do końca trafiony, ponieważ nie pochodzę z Wadowic. Prosiłbym także o dokładniejsze przeczytanie mojego komentarza przed zbulwersowaniem się. Zaznaczam, że nie padło tam ani jedno słowo narzekania na kierownictwo szkół katolickich. Po wtóre, problem który poruszyłem istniał na długo przed postaniem takiej instytucji i ze sporą dozą pewności mogę powiedzieć, że istnieje nadal. Wreszcie, proszę też nie myśleć, że wiedza na temat zasad kierowania szkolnictwem katolickim, czy jakimkolwiek innym jest na tyle tajemna, by nie można było jej zdobyć - wystarczy poszukać. Pozdrawiam

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
25 - 06 - 2013
... rreeeeeee komentuje +1
Gimnazjum 2 też słabo jak widać napisało a moi znajomi szczycą się że ich dzieci tam chodzą, będę im teraz dogryzał

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
25 - 06 - 2013
... hahahaha komentuje +1
Nieśmiertelne zdjęcie z "Gorzenia" z Klaudią na pierwszym planie :)

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
25 - 06 - 2013
... gienek superLoska komentuje +18


zapomnieli napisać: "ARTYKUŁ SPONSOROWANY" !

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
25 - 06 - 2013
... dziadek - do ciebie komentuje +5
Nie znasz zasad prowadzenia szkół katolickich , a wielce się wypowiadasz Skończ narzekać,marudo wadowicka.

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
25 - 06 - 2013
... Dziadek komentuje +11
A ja powiem tylko tyle - ksiądz niech jest w kościele, a w szkole niech są nauczyciele. Bo nauka nauką a wiara wiarą. Kto chodził do Barwałdu do szkoły to pamięta te całe różańce i kółka misyjne " dobrowolne ! ", nie wiem jak jest w innych szkołach. W szkole powinna dominować nauka, wiedza i poznanie, a równoległa nauka wiary i poznania Boga niech jest w niedziele, w kościele. Jakoś zawsze jak w klasie jest uczeń który nie chodzi na religię to plan jest dziwnie ułożony - albo religia jest jako druga, albo przedostatnia lekcja, albo w środku dnia, no bo przecież biedaka nie wypuszczą godzinę wcześniej, ani nie dadzą mu dłużej rano pospać, to wszak katolickie podejście. Pozdrawiam

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
25 - 06 - 2013
... euzebiusz komentuje +16
W małych klasach wyniki lepsze, lepszy kontakt nauczyciela z... Tak likwidujcie dalej szkoły z małą liczbą uczniów, niech dalej rządzi księgowy a nie rozum. Nauka kosztuje i jest przyszłością. Ale włodarze w tym kraju nie myślą o przyszłości tylko o .... A Stowarzyszenia skwapliwie to wykorzystują i biorą te małe liczby uczniów, bo wiedzą, że w przyszłości to im zaprocentuje. A może by tak zrobić jedną szkołę na powiat. Prawie nic się nie nauczą, ale za to prawie nic to nie będzie kosztować

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
25 - 06 - 2013
... uczen komentuje +22
Tak ale wezmy pod uwage to, że w Jaroszowicach mamy 16 uczniów, a na sienkiewicza 95.. Zalezy też od klasy gdyż moją klasa wyżej niż średnia w całej gminie np..

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
25 - 06 - 2013
... mandaryna komentuje +0
W samych Wadowicach bardzo dobrze wypadło w tym roku Gimnazjum nr 3, które uczy teraz lepiej niż Gimnazjum nr 1.
A dlaczego się to odwróciło

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
25 - 06 - 2013
... rospondek komentuje +13
A na Sienkiewicza też jest gimnazjum katolickie i ma bardzo dobre wyniki

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
25 - 06 - 2013
Artykuł archiwalny. Komentarze zostały zablokowane

busy
 

}} Sonda na czasie

Lato w Wadowicach...
 

}} Polecamy oferty

 

Depilacja laserowa w Magia Spa – NOWY SEZON

Depilacja laserowa to absolutny hit ostatnich lat w dziedzinie kosmetyki. Spektakularne efekty jakie można osiągnąć przyciągają do sal...

 

Ostatnie dni wyprzedaży obuwia w Sklepie Fabrycznym Domeno

Zapraszamy na wyprzedaż kolekcji wiosna- lato 2014. Ostatnie dni wyprzedaży w sklepie przyfabrycznym Domeno w Kalwarii Zebrzydowskiej. W o...

 

Laserowe zamykanie naczynek: Hit czy kit?

Kłopotliwa cera naczynkowa, otwierające się naczynka a także nieustannie występujące rumieńce to problem wielu osób. Zwalczając go...

 

Bezpłatny wstęp na Mistrzostwa Polski w noszeniu żon

16 sierpnia w Inwałdzie obok Parku Miniatur Świat Marzeń odbędą się I Mistrzostwa Polski w Noszeniu Żon. Wydarzenie niecodzienne i o...

}} Filmy

Sprawdź nas:
Oferty domów w Wadowicach
duży wybór, najnowsze propozycje, atrakcyjne lokalizacje

}} Komentarze

Piłkarska środa. Spotkanie Iskry odwołane
Iskra wygrala z Libiazem 1:0
Czas na zmiany! Wadowice24.pl przeprowadzają się do Gravelines
Nie zniknie - żebyś wiedział - to dla takich jak ty zeby nie klikali jak powaleni po 30 razy tego samego komentarza tylko dlatego że jego opcja polityczna twierdzi inaczej.
Drobniak show. Skawa grała pięknie, ale ...
Sensacja Cracovia tylko remisuje z Halniakiem niewiarygodne ale cuda sie zdarzaja,Jutrzenka 2-0 Karpaty,Swit 0-1 Niwa,Garbarz 0-1 Proszowianka,.wie ktos jak Iskra-Libiaz?
Kolejny wypadek busa. Trzy osoby ranne zabrano do szpitala
Wyrazy współczucia.
Kolejny wypadek busa. Trzy osoby ranne zabrano do szpitala
jaki portal taki redaktor....
Ale twardziel! Piotrek z medalem Mistrzostw Polski
Szczere gratulacje !
Ale twardziel! Piotrek z medalem Mistrzostw Polski
Żeby się w błocie paplac .... Tys mi sport , toc na wsi to się świnie w błocie taplaja. W szachy by se pograł jakby mądry był