Uwaga! To jest wersja archiwalna serwisu!

Aktualne wiadomości znajdziesz tutaj: www.wadowice24.pl

wadowice 24.pl

Rozmiar tekstu
  • Powiększ czcionkę
  • Przywróć standardową
  • Pomniejsz czcionkę

W Brzeźnicy i w Wadowicach uczą najlepiej. Lanckorona najgorsza

Email Drukuj
Okręgowa Komisja Egzaminacyjna opublikowała wyniki tegorocznego sprawdzianu, jaki uczniowie 6 klas szkół podstawowych pisali na początku kwietnia. Najlepsze podstawówki w powiecie są w gminach Brzeźnica i Wadowice. Najgorzej uczą w Lanckoronie.


Uczniowie podstawówek znają już wyniki sprawdzianów na zakończenie 6-letniej edukacji, które zdawali w kwietniu tego roku. Teraz za analizę wyników zabrała się Okręgowa Komisja Egzaminacyjna w Krakowie i sami nauczyciele.

W wielu szkołach powiatu wadowickiego dyrektorzy i nauczyciele mogą spać spokojnie. Ich uczniowie wypadli nie najgorzej, a w kilku gminach nawet powyżej średniej małopolskiej. Ale są też takie szkoły, gdzie natychmiast powinno zapalić się czerwone światło ostrzegawcze, bo w miejscowym systemie nauczania jest coś nie tak. Samorządy mają tutaj jeszcze sporo do zrobienia.

Najlepiej wśród szkół powiatu wadowickiego poradziły sobie w tym roku podstawówki z gminy Brzeźnica. Tutaj średni wynik ze sprawdzianu wyniósł 26,7. Na cztery podstawówki w tej gminie aż trzy zostały zakwalifikowane do szkół z wynikiem wysokim.

Równie dobrze było  w 15 podstawówkach gminy Wadowice. Średni wynik szóstoklasisty wynosił tutaj 26,5 punktów. Dużym osiągnięciem jest też fakt iż żadna ze szkół wadowickich nie została zakwalifikowana jako ta z niskim poziomem. Aż 129 na 391 uczniów z gminy Wadowice napisało sprawdziany z wynikiem wysokim.

Było więc w tym roku lepiej niż w nieco większej gminie Andrychów, gdzie sprawdziany pisało 447 uczniów. Ale to miasto może się pochwalić trzecim wynikiem w powiecie jeśli chodzi o sprawdziany trzecioklasistów.

W Brzeźnicy, Wadowicach i Andrychowie władze oświatowe czuwające nad gminną edukacją czy to w samorządach, czy to w szkołach, mogą odetchnąć przed wakacjami, bo ich uczniowie nie sprawili im zawodu.

Średni wynik ze sprawdzianu kompetencyjnego szóstoklasistów w Małopolsce to w tym roku 25,3 punkty, natomiast w procentach to 63,3 %. Powyżej średniej małopolskiej zmieściły się jeszcze gminy Mucharz i Stryszów. Cała reszta dołuje.

Najgorzej jest w Lanckoronie, gdzie średni wynik ze sprawdzianu wynosił zaledwie 21,7 punktów. Gmina prowadzi tutaj 4 podstawówki i w żadnej z nich nie odnotowano szkół z wysokim wynikiem z egzaminu szóstoklasistów. Jedno jest pewne w obliczu tych danych można śmiało powiedzieć, że oświata na poziomie podstawowym w Lanckoronie kuleje i to bardzo.

Prawie tak samo słabo wypadają szkoły z gminy Spytkowice i Wieprz, niewiele lepiej jest też w Tomicach. Tutaj samorządy mają sporo do zrobienia. W dziesięciu podstawówkach w Kalwarii Zebrzydowskiej uczniowie zdali egzamin uzyskując średnio 24,9 punktów i to też jest niestety poniżej średniej małopolskiej.

Highslide JS

(kp)
NAPISZ DO NAS: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

Komentarze (16)add
Redakcja serwisu Wadowice24.pl nie odpowiada za komentarze zamieszczone pod artykułami i nie utożsamia się z ich treścią. Jednocześnie podkreślamy, iż nie jest to miejsce dla poniżania mieszkańców, wierzących, w tym katolików i innych, oraz sączenia jadu przez osoby nienawidzące Wadowic i wszystkiego, co jest z naszym miastem związane. Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób.
... piotr@ komentuje +3
Zgadzam się całkowicie z JA1 dziennikarze już z nudów wyszukują tematy zastępcze . W tych samych kategoriach można by spytać np . panów radnych z gminy Lanckorona co np zrobili w Skawinkach i rozliczyć ich z kadencji . Niestety ci sami startują co wybory , jedni już kilkanaście lat pełnią tą funkcję i efektów ich "pracy" nie widać tylko kłótnie i mącenie ludziom w głowach co to się dla ich dobra nie robi . Bajkopisarze i tyle . Pozdrawiam

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
12 - 06 - 2013
... JA1 komentuje +5
Niestety, stało się to tradycją, iż w momencie ogłoszenia wyników przez OKE w prasie i innych mediach na podstawie średnich wyników szkól ,pojawiają się rankingi i ocena szkól, często bardzo krzywdząca, pomniejszająca wysiłek edukacyjny uczniów i nauczycieli. Proponuję Państwu Dziennikarzom, w imię rzetelnego wykonywania przez nich zawodu, zdobycie wiedzy i umiejętności w zakresie właściwej analizy i interpretacji wyników egzaminów zewnętrznych. Bardzo proszę nie traktować tego jako złośliwości z mojej strony ale jako dobra radę :) O pracy nauczycieli i poziomie nauczania w szkole o wiele więcej mówi EWD i jakoś nigdzie i nigdy nie spotkałam się z rankingiem budowanym na jej podstawie, a z takiej analizy dowiedzieć się można o faktycznym rozwoju uczniów w danej placówce, a co za tym idzie pracy nauczycieli.. Gratuluję małopolskim szkołom świetnych wyników. Nauczycielom z gminy Lanckorona życzę sukcesów i proponuje dokonania głębszej analizy nie tylko wyników egzaminów zewnętrznych ale środowiska z jakiego pochodzą uczniowie oraz zbadanie skuteczności edukacyjnej szkól bo to również ma wpływ na efekty Państwa pracy. :))

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
11 - 06 - 2013
... mariaawaria komentuje +4
W tym Państwie patrzy się tylko na slupki? A gdzie jest człowiek. Ta cała chora sytuacja przypomina mi sytuację w Małym Księciu: "Żeby dorosły zrozumiał o ktora planetę Ci chodzi, nie opisuj jej - podaj jej numer." Obudźcie się ludzie - w tym wszystki zatraca sie człowieka, małą istote ktora sie dopiero uczy, może stresuje egzaminem...Jak można porównywać jedno dziecko z drugim,a co dopiero masowo całe szkoły?? Niestety z tego bagienka trudno nam sie będzie otrząsnąć za kilka-kilkanaście lat.

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
11 - 06 - 2013
... jan23 komentuje +2
widze ze ktoś sie urazil z bachowic - nauczycielki ktorych w oczy kole:-P moj komentarz zniknął!!!!

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
06 - 06 - 2013
... piotr@ komentuje +10
Kochani a gdzie tu są rodzice jak wywiadówka to przychodzi garstka . Dzieciaki po nocach włóczące się . Policja nic nie może , rodzice nic nie mogą bo ich własne dzieci mają wszystko w d... . Dziś dzieciaki mają tylko PRAWA obowiązków zero . Dawniej tzw. dyslektyków i innych leczył osobiście rodzic w domu do skutku / w ten czy inny sposób / i pomagało , dziś jedzie się do poradni i z karteczką do nauczyciela ręce umyte niech się martwią w szkole . A propos wyjazdów na wycieczki , zielone szkoły itp gdyby nie to dzieciaki np. Kraków znały by tylko z wyjazdów do marketów . Gmina Lanckorońska najgorsza w tym roku , czasem przegrywamy ale to też trzeba umieć . Pozdrawiam . Piotr

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
06 - 06 - 2013
... piotr@ komentuje +2
Do lanckoronianin no i co z tego skoro uczeń laureat konkursu historycznego pisać nie umie
Pamiętam czas że to właśnie Skawinki , Jastrzębia i Izdebnik były lepsze od Lanckorony no ale wtedy pisało się że to Lanckorona jest najlepsza . Pozdrawiam .

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
06 - 06 - 2013
... Z LANCKORONY komentuje +4
W Lanckoronie jest dużo dzieci, które mogły by się czegoś nauczyć, tylko gorzej z nauczycielkami które nie okazują zainteresowania i mają dzieci głęboko w nosie.

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
05 - 06 - 2013
... Apis komentuje +4
A jakie mają być wyniki, gdy na naukę nie ma czasu? Wiecznie jakieś wyjazdy na siłę z kilku klas zbierane dzieciaki, bo z jednej nie można uzbierać wystarczającej ilości uczniów. Zresztą tzw. "zielone szkoły" to wypoczynek nauczycieli i rodziców, a potem uczniów, bo ich jest naprawdę garstka. Akademie organizowane w środku zajęć, a potem - nie ma już zajęć i do domu. Jakby akademii nie można było zrobić po zajęciach. Zero dyscypliny, zero wymagań to i zero wiadomości. Ciekaw jestem kto wyciągnie jakieś konsekwencje z tego. Wójt powinien postawić dyrektora "pod ścianą" a dyrektor nauczycieli. Ale jak znam życie to wszystko po wszystkich spłynie, a... w dzień nauczyciela (Ups. Edukacji Narodowej) nauczyciele i tak dostaną nagrody za swoją pracę... tylko w budżetówce nadal jest tak, że "czy się stoi, czy się leży to nagroda się należy"... Gratulację na kadry pedagogicznej w Lanckoronie :)

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
05 - 06 - 2013
... lanckoronianin komentuje +10
Lanckorona, Lanckorona, to nie tylko szkoła w Lanckoronie- to też Skawinki, Jastrzębia, Izdebnik. W szkole w Lanckoronie mają laureata w kl.VI z konkursu historycznego...., wiem,że ze sprawdzianu były wyniki 38,37,35, 32,30, dziecko mi mówiło o kolegach, ile mieli punktów. Czasem po prostu klasa jest słaba...

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
04 - 06 - 2013
... dd komentuje +1
A później ten kwiat pedagogiki, wspaniali nauczyciele startują w wyborach i mamy później radnych, wójtów i innych którzy tak nami sterują że we wszystkim wypadamy blado, od radnych w samorządach do posłów, skąd tylu nauczycieli we władzach? Mają chyba dużo czasu (nikt mi chyba nie powie że po 18 godzinach na tydzień w szkole następnie siedzą 22 kolejne w domu i przygotowują się do zajęć, znam wielu nauczycieli więc wiem co pisze, tylko polonistów do końca to nie dotyczy). Następnie ta sama władza wybiera dyrektorów szkół i sami się kręcą wokół własnych rodzin i znajomych, sami dobierają kadrę wśród najbliższych, a czy kompetentna?! Powyższe wyniki z artykułu chyba odpowiadają na to pytanie.

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
04 - 06 - 2013
... Lonckuronin 6 kloso komentuje +8
Bo to bylo trudne tamoj trza byblo umiec dodawac co mnie bardzo ale to ba5rdzo bardzo bardzo bardzo(x10) zaskoczylo i do tego nie miolem czasu bo mi sie spieszylo na obiat w domu wiec sami se go piszcue jo koncze edukacije i loncze sie w bulu z uczniami i ich rodzicami :)

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
04 - 06 - 2013
... j23 komentuje +4
Brawo Zosia brawo oświata w Lanckoronie brawo nepotyzm! Zajmują się swoimi stołeczkami zasiadają w komisjach wyborczych a na naukę młodzieży zabrakło czasu - wykształcenia czy pomysłów?

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
04 - 06 - 2013
... mgr komentuje +1
a radocza napisała na minusie heheeh

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
04 - 06 - 2013
... Nauczyciel komentuje +6
Zarządzeniem Starostwa (nikt nie ukrywa, że za tym stoi pani KRÓLIK), klasy w szkołach średnich otwiera się, gdy jest w nich MINimum 28 sztuk.
I tak, mamy 35 sztuk bydła po kilku latach. Ani me po polsku, ani be po angielsku, o zrobieniu czegoś 'ręcami' nie wspominając!
Rodzice - wysyłajcie pociechy do powiatu suskiego! 30 minut buskiem! Normalne klasy, warunki, a nie tłok i matoły na każdym kroku!

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
04 - 06 - 2013
... Mikel komentuje +1
Tak, spotkasz młodego PO MATURZE w pubie - Wagner ('ten od siatkówki'), Brazylia ('w Afryce'), Dostojewski ('kompozytor')... NIC NIC NIC.
DEBILE I KRETYNI!

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
04 - 06 - 2013
... izasgf komentuje +7
Gratulacje dla nauczycieli z Brzeźnicy! i uczniów oczywiście też. Iza SG.

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
03 - 06 - 2013
Artykuł archiwalny. Komentarze zostały zablokowane

busy
 

}} Sonda na czasie

Lato w Wadowicach...
 

}} Polecamy oferty

 

Depilacja laserowa w Magia Spa – NOWY SEZON

Depilacja laserowa to absolutny hit ostatnich lat w dziedzinie kosmetyki. Spektakularne efekty jakie można osiągnąć przyciągają do sal...

 

Ostatnie dni wyprzedaży obuwia w Sklepie Fabrycznym Domeno

Zapraszamy na wyprzedaż kolekcji wiosna- lato 2014. Ostatnie dni wyprzedaży w sklepie przyfabrycznym Domeno w Kalwarii Zebrzydowskiej. W o...

 

Laserowe zamykanie naczynek: Hit czy kit?

Kłopotliwa cera naczynkowa, otwierające się naczynka a także nieustannie występujące rumieńce to problem wielu osób. Zwalczając go...

 

Bezpłatny wstęp na Mistrzostwa Polski w noszeniu żon

16 sierpnia w Inwałdzie obok Parku Miniatur Świat Marzeń odbędą się I Mistrzostwa Polski w Noszeniu Żon. Wydarzenie niecodzienne i o...

}} Filmy

Sprawdź nas:
Oferty domów w Wadowicach
duży wybór, najnowsze propozycje, atrakcyjne lokalizacje

}} Komentarze

Piłkarska środa. Spotkanie Iskry odwołane
Iskra wygrala z Libiazem 1:0
Czas na zmiany! Wadowice24.pl przeprowadzają się do Gravelines
Nie zniknie - żebyś wiedział - to dla takich jak ty zeby nie klikali jak powaleni po 30 razy tego samego komentarza tylko dlatego że jego opcja polityczna twierdzi inaczej.
Drobniak show. Skawa grała pięknie, ale ...
Sensacja Cracovia tylko remisuje z Halniakiem niewiarygodne ale cuda sie zdarzaja,Jutrzenka 2-0 Karpaty,Swit 0-1 Niwa,Garbarz 0-1 Proszowianka,.wie ktos jak Iskra-Libiaz?
Kolejny wypadek busa. Trzy osoby ranne zabrano do szpitala
Wyrazy współczucia.
Kolejny wypadek busa. Trzy osoby ranne zabrano do szpitala
jaki portal taki redaktor....
Ale twardziel! Piotrek z medalem Mistrzostw Polski
Szczere gratulacje !
Ale twardziel! Piotrek z medalem Mistrzostw Polski
Żeby się w błocie paplac .... Tys mi sport , toc na wsi to się świnie w błocie taplaja. W szachy by se pograł jakby mądry był